Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25 січня 2013 р. № 820/335/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., при секретарі Сковира Л.Ю.
за участю:
представника позивача - Савченко Я.В., діє за дорученням від 15.01.13
представника відповідача - Лавренчук О.В., діє за дорученням № 15/9/10-022 від 19.03.12
розглянув у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пром» до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області Державної податкової служби №0001790221 від 07.12.2012 р.; скасувати податкове повідомлення-рішення Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області Державної податкової служби №0001780221 від 07.12.2012 р.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав в повному обсязі, в обґрунтування яких зазначив, що правочини були укладені та виконані сторонами угод в повному обсязі, у відповідності до вимог діючого законодавства, у зв'язку з чим оскаржувані податкові повідомлення-рішення не відповідають фактичним обставинам справи, та підлягають скасуванню.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, посилаючись на не відповідність оскаржуваних податкових-повідомлень рішень вимогам діючого законодавства та фактичним обставинам справи.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариства з обмеженою відповідальністю "Пром" зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Харківської міської ради, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 60 т. 1) та перебуває на обліку як платник податків у Основ'янській МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС та є платником ПДВ.
Фахівцями Основ'янської МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Пром» щодо правильності та повноти обчислення податку на додану вартість за період червень, серпень-жовтень, грудень 2011, січень 2012 та включення до складу валових витрат вартість придбаних товарів (робіт, послуг) за період з 01.06 .2011 року по 31.03.2012 ТОВ «Інтехліс за результатами якої був складений Акт перевірки № 4153/221/33898200 від 26.11.2012 року (а.с. 11-54 т. 1).
Відповідно до висновків Акту перевірки № 4153/221/33898200 від 26.11.2012 року відповідачем зроблено висновок про порушення позивачем п.п. 138.1, п.138.2, п.138.8, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового Кодексу України в результаті чого занижено податок на прибуток в період що перевірявся в сумі 134386 грн., в т. ч. за 2 квартал у сумі 0 грн., за 2-3 квартали 2011 року у сумі 296грн., за 2-4 квартали 2011 року у сумі 134386грн.; п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 Податкового Кодексу України в результаті чого зайво включило до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість в розмірі 116857грн., у т.ч. за серпень 2011 року у сумі 245 грн., за вересень 2011 року у сумі 12 грн., за грудень 2011 року у сумі 116600грн.
На підставі Акту перевірки № 4153/221/33898200 від 26.11.2012 року Основ'янською МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС з посиланням на встановлені перевіркою порушення, було винесено податкове повідомлення-рішення № 0001780221 від 07.12.2012р., яким позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 134386 з яких: 134386 грн. за основним платежем, та 0 грн. за штрафними санкціями (а.с. 9, т. 1) та податкове повідомлення-рішення № 0001790221 від 07.12.2012 року, яким позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 146135,5 з яких: 116857,0 грн. за основним платежем, та 29278,5 грн. за штрафними санкціями (а.с. 10, т. 1).
З дослідженого судом Акту перевірки № 4153/221/33898200 від 26.11.2012 року судом встановлено, що підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, слугували викладені в акті перевірки висновки відповідача про відсутність фактів реального вчинення господарських операцій за угодами, укладеними між позивачем та ТОВ «Інтехліс».
Суд, перевіряючи висновок вказаного вище акту перевірки на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, приходить до наступного.
У судовому засіданні було встановлено, що між ТОВ «Пром» (замовник) та ТОВ «Інтехліс» (постачальник) був укладений Договір поставки № 9/11 від 02.08.2011 року, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується передати, а покупець прийняти та оплатити деталі трубопроводів (а.с. 72 т. 1). Вартість та кількісний (якісний) склад вказаної продукції узгоджувалися шляхом підписання специфікації до Договору № 9/11 (а.с. 76-82 т. 1).
Судом було встановлено, що позивачем було придбано у ТОВ «Інтехліс» деталі трубопроводу, що підтверджується видатковими накладними № 420 від 08.08.2011, № 296 від 06.09.2011 року, № 239 від 05.12.2011 року, № 174 від 02.12.2011 року (а.с. 83-86 т. 1).
Придбані товари фактично переміщено силами позивача, що підтверджується копіями товарно-транспортних накладних та свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с. 92-94, 144 т. 1).
Судом встановлено, що вказані товари були доставлені на склад позивача, який перебуває в користуванні останнього на підставі договору оренди нерухомого майна (а.с. 129-132,138-141 т. 1).
Вартість вказаних товарів була оплачена позивачем шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Інтехліс», що підтверджується виписками з розрахункового рахунку, відкритого в установі банку (а.с. 95-117 т. 1).
ТОВ «Інтехліс» було виписано на адресу позивача податкові накладні № 420 від 08.08.2011 року, № 296 від 06.09.2011 року, № 239 від 05.12.2011 року, № 174 від 02.12.2011 року (а.с. 87-90 т. 1).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем та його контрагентом ТОВ «Інтехліс» було виконано договір № 9/11 від 02.08.2011 року, товарно-матеріальні цінності використані останнім у власній господарській діяльності - торгівлі.
Зазначені товари, які були отримані від ТОВ «Інтехліс», позивачем в подальшому були реалізовані, про що свідчать видаткові накладні, податкові накладні, договори (а.с.169-174, 181-182,196-198,208-209 т. 1);
Суд зазначає, що вимоги до оформлення первинних документів визначені нормами Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, відповідно до ч.2 ст. 9 якого первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та деталізовані приписами Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. за №168/704; далі за текстом -Положення №88), згідно з п.2.4 якого первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Оцінивши зазначені вище первинні документи за правилами ст.86 КАС України, суд зазначає, що зміст оглянутих документів містить назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; особистий підпис особи, яка брала участь у здійсненні господарської операції; первинні документи виписані реально існуючими суб'єктами права.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оглянуті документи не мають дефектів форми або змісту, які в силу ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ст.44 Податкового кодексу України, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. за №168/704; далі за текстом -Положення №88) спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості, призвели до зміни в структурі активів платника податків, а відтак сприймаються судом як належні та допустимі докази реальності вчинення господарських операцій.
У ході розгляду справи відповідачем за правилами ч.2 ст.71 КАС України не спростовано достовірності відомостей цих первинних документів.
Суд зазначає, що належними та допустимими в розумінні ст.124 Конституції України, ст.70 КАС України доказами факту вчинення платником податків нікчемного правочину або факту відображення в обліку показників господарських операцій, які в дійсності не відбулись, можуть бути або обвинувальний вирок суду по кримінальній справі (бо діяння платника податків по протиправному заволодінню майном іншої особи або ухиленню від сплати податків, тобто вчинення нікчемного правочину, є об'єктивною стороною злочинів, передбачених ст.191 КК України та ст.212 КК України), або рішення суду у справі про стягнення одержаного за нікчемним правочином (бо наслідком вчинення платником податків нікчемного правочину відповідно до ст.ст.207, 208, 250 Господарського кодексу України є застосування конфіскаційного заходу у вигляді стягнення одержаного за нікчемним правочином), або рішення суду про визнання правочину недійсним (бо відповідно до ч.3 ст.228 Цивільного кодексу України вчинення платником податків правочину, котрий суперечить інтересам держави і суспільства, є підставою для звернення до суду з вимогою про визнання такого правочину недійсним).
Разом з тим, під час розгляду справи відповідачем не подано до суду жодних доказів порушення кримінальної справи відносно посадових (службових) осіб платника податків або за викладеними в акті фактами діяльності платника податків, наявності обвинувального вироку суду, рішення суду про стягнення одержаного за нікчемним правочином, наявності рішення суду про визнання правочину недійсним.
Окрім того, суд при вирішенні спору вважає за необхідне взяти до уваги приписи ч.4 ст.70 КАС України, де зазначено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
При цьому, суд зауважує, що в силу закону отримання податковим органом акту перевірки чи довідки зустрічної звірки, в котрих викладені висновки про вчинення контрагентом платника податків нікчемного правочину або відображення в звітності показників господарських операцій, які фактично не відбулись, не звільняє такий податковий орган від виконання обов'язку по самостійному встановленню та доведенню факту вчинення платником податків порушення закону, акт перевірки контрагента не має преюдиціального значення та не є документом, що достовірно та безсумнівно підтверджують обставини фактичної дійсності.
Оскільки висновки відповідача про формування позивачем податкового кредиту з ПДВ без дотримання вимог Податкового кодексу України ґрунтуються лише на складених ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова актах перевірок, то суд приходить до висновку про недоведеність факту вчинення позивачем податкового правопорушення.
Суд також відмічає, що в силу положень Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" позивач та його контрагенти є окремими суб'єктами права, а таким чином за змістом Податкового кодексу України позивач та контрагенти позивача є окремими платниками податку на додану вартість, податку на прибуток. За таких обставин, межі юридичної відповідальності кожного платника ПДВ, платника податку на прибуток, яка (слід розуміти -відповідальність) відповідно до ст. 61 Конституції України має індивідуальний характер, поширюються на діяння, що визнаються законом протиправними та були вчинені саме цим платником. Притягнення суб'єкта права до юридичної відповідальності за діяння, що було вчинено іншою особою, згідно з законом є неможливим.
Матеріали справи не містять жодних доказів наявності між позивачем та його контрагентом при укладанні і виконанні договору, взаємоузгоджених зловмисних дій, спрямованих на порушення існуючого в державі суспільного ладу або моральних засад. Таких доказів суду відповідачем не надано, а судом при виконанні вимог ст.11 КАС України не виявлено.
Судом встановлено та відображено в актах перевірки, що ТОВ «Інтехліс» на момент здійснення господарських операцій, висновок про нереальність яких став підставою для винесення ДПІ оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, перебув зареєстрованим у встановленому порядку як юридична особа.
Разом з тим, податковий орган протиправно не взяв до уваги наявність належним чином оформлених первинних та податкових документів, на підтвердження належного укладення та виконання договорів.
З огляду на наведене вище, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно було віднесено до складу валових витрат суми витрат, сплачені у складі вартості товарів, отриманих від ТОВ «Інтехліс».
Крім того, суд зазначає, що порушення позивачем вимог податкового законодавства відповідач пов'язує виключно з недоліками, які на його думку мають місце в діяльності підприємства-контрагента, але обмеження права сумлінного платника податку на формування податкового кредиту у зв'язку з порушенням його контрагентами порядку обліку та звітування по податкам суперечать практиці Європейського суду з прав людини.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року Україна визнає джерелом права рішення Європейського суду з прав людини, а також юрисдикцію цього суду в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції. Рішення Європейського суду є частиною національного законодавства і є обов'язковими для правозастосування органами правосуддя.
Так, відповідно п. 57 Рішення Європейського суду з прав людини по справі «Булвес» АД проти Болгарії від 22.01.09 р. судом було зазначено, що оскільки компанія-заявник у повному обсязі та вчасно виконала обов'язки з дотримання встановлених Державою-членом Конвенції норм стосовно ПДВ та не мала засобів для забезпечення виконання податкових зобов'язань постачальником і не знала про невиконання останнім своїх обов'язків, вона могла правомірно очікувати отримання вигоди від застосування одного із основних правил системи оподаткування ПДВ, а саме від визнання права на податковий кредит щодо суми ПДВ, яка була сплачена постачальнику. Більше того, лише після подачі декларації із віднесенням відповідних сум до складу податкового кредиту та проведення податковими органами зустрічної перевірки постачальника могло бути встановлено, чи виконав постачальник свій обов'язок подання звітності з ПДВ у повному обсязі. Відповідачем не доведено обізнаності позивача щодо недобросовісного декларування своїх зобов'язань його контрагентами. Отже, позивач не може нести наслідків невиконання постачальником його зобов'язань зі сплати податку. Такі вимоги, на думку зазначеного рішення Європейського суду з прав людини, є надмірним тягарем для платника податку, що порушує справедливий баланс, який повинен підтримуватись між вимогами суспільного інтересу та вимогами захисту прав власності.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про невідповідність прийнятих відповідачем податкових повідомлень-рішень № 0001790221 від 07.12.2012 та № 0001780221 від 07.12.2012 року дійсним обставинам справи та вимогам діючого законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Податковим кодексом України, ст.ст. 11, 12, 51, 71, 72, 94 ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161, ст. 162, ст. 163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Пром» до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень- задовольнити в повному обсязі.
2. Скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0001790221 від 07.12.2012 року.
3. Скасувати податкове повідомлення-рішення за № 0001780221 від 07.12.2012 року.
4. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови було виготовлено 30.01.2013 року.
Суддя Волкова Л.М.