Ухвала суду № 29329523, 05.02.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2013
Номер справи
2а-1670/6205/12
Номер документу
29329523
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2013 р.Справа № 2а-1670/6205/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Калитки О. М. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Полтавської міської ради, Приватного акціонерного товариства "МТС Україна" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.11.2012р. по справі № 2а-1670/6205/12

за позовом Полтавської міської ради

до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області

треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю "Талєрікс", Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради, Приватне акціонерне товариство "МТС Україна"

про визнання дій неправомірними,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Полтавська міська рада, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області, треті особи - Приватне акціонерне товариство "МСТ Україна", Товариство з обмеженою відповідальністю "Талєрікс", Управління з питань містобудування та архітектури про визнання дій по реєстрації декларації № ПТ 08212087323 від 30.05.2012р. про початок виконання будівельних робіт неправомірними та скасування реєстрації декларації. Позивач збільшив позовні вимоги та просив суд визнати дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області по реєстрації декларації № ПТ 08112108640 від 02.07.2012 про початок виконання будівельних робіт неправомірними та скасувати її реєстрацію декларації, визнати дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області по реєстрації декларації № ПТ 14212185408 від 09.10.2012 р. про готовність об'єкта до експлуатації неправомірними та скасувати її реєстрацію декларації. Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області за № ПТ 08212087323 зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт по будівництву мережі мобільного зв'язку, в п. 13 декларації зазначено, що згідно п. 20 наказу Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України № 109 від 07.07.2011р. об'єкт не потребує отримання містобудівних умов та обмежень. Разом з тим, згідно цього ж наказу будівництво об'єктів стільникового зв'язку та їх зовнішніх інженерних мереж здійснюється за умови їх відповідності санітарним та будівельним нормам і правилам; архітектурно-планувальним вимогам, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови. Крім того, у графі 14 не зазначено документу, що посвідчує право замовника на земельну ділянку. Договір оренди нерухомого майна відповідно до Земельного кодексу України не є таким документом.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.11.2012 року у задоволенні позовних вимог Полтавської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області, треті особи - Приватне акціонерне товариство "МСТ Україна", Товариство з обмеженою відповідальністю "Талєрікс", Управління з питань містобудування та архітектури про визнання дій неправомірними та скасування реєстрації декларацій відмовлено.

Полтавська міська рада вважає, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.11.2012р. та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Приватне акціонерне товариство "МТС Україна", не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що суд виніс рішення з помилковим застосуванням норм матеріального права, просить його скасувати, прийняти нове, яким відмовити в позові з інших підстав.

Представники позивача та третьої особи в судовому засіданні підтримали доводи викладені в апеляційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є необґрунтованими, недоведеними, а тому не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 30 травня 2012 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт № ПТ 08212087323 подану позивачем щодо нового будівництва базової станції мобільного зв'язку ПрАТ "МТС Україна" стандарту DCS - 1800 за адресою м. Полтава, вул. Навродського 9, базова станція KHA POL NAV, категорія складності IІ (а.с. 10-14).

09 жовтня 2012 року Інспекцією зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації № ПТ 14212185408 - базової станції KHA POL NAV, що розташована за адресою м.Полтава, вул.Навродського 9, яка подана замовником будівництва ПрАТ "МТС Україна" (а.с.89-93).

Колегія суддів перевіряючи правомірність дій Інспекції ДАБК щодо реєстрації декларацій про початок будівельних робіт № ПТ 08212087323 від 30 травня 2012 року та про готовність об'єкта до експлуатації № ПТ 14212185408 від 09.10.2012 року вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 08.04.2011 № 439/2011 Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

З матеріалів справи встановлено, що ПрАТ "МТС України" подало до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області декларацію про початок виконання будівельних робіт по будівництву базової станції мобільного зв'язку ПрАТ "МТС Україна" стандарту DCS - 1800 за адресою м. Полтава, вул. Навродського 9, базова станція KHA POL NAV, категорія складності IІ.

Вказана декларація зареєстрована Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Полтавській області 30.05.2012 за № ПТ 08212087323.

09 жовтня 2012 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області зареєстровано за № ПТ 14212185408 декларацію про готовність об'єкта до експлуатації базової станції KHA POL NAV, яка розташована за адресою: м. Полтава, вул. Навродського 9, що подана замовником будівництва ПрАТ "МТС Україна".

Згідно ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.

Приписами ст. 36 цього Закону визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог.

Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

В розділі 13 "Інформація про містобудівні умови" декларації про початок будівельних робіт № ПТ 08212087323 від 30 травня 2012 року, поданій ПрАТ "МТС Україна" до Інспекції ДАБК зазначено: "Не потребує згідно п. 20 наказу Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України № 109 від 07.07.2011 року, яким затверджено "Перелік об'єктів будівництва, для будування яких містобудівні умови та обмеження не надаються".

Таким чином, ПрАТ "МТС Україна" заповнено п. 13 "Інформація про містобудівні умови" декларації, правильно, що також підтверджується листом проектувальника ТОВ "Талєкріс".

Згідно п. 20 Наказу Міністерства Регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України № 109 від 07.07.2011, яким затверджено "Перелік об'єктів будівництва, для будування яких містобудівні умови та обмеження не надаються", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 22.07.2011 за № 913/19651 до об'єктів будівництва, які не потребують містобудівних умов та обмежень відносяться об'єкти, що будуються в існуючих пристосованих, вбудовано-прибудованих приміщеннях та приміщеннях контейнерного типу із встановленням обладнання зв'язку, з використанням легких трубостійок для кріплення антенно-фідерних пристроїв (далі - АФП), встановлених на існуючих будівлях, виробничих спорудах, металевих і цегляних трубах; а також те саме, із встановленням на існуючих будівлях малогабаритних (до 30 м) щогл полегшеної конструкції для кріплення АФП.

Посилання позивача на те, що не зважаючи на те, що об'єкт не потребує містобудівних умов та обмежень він повинен відповідати санітарним та будівельним нормам і правилам; архітектурно-планувальним вимогам, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови є необґрунтованим, оскільки декларація про початок виконання будівельних робіт, форма якої затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13 квітня 2011 року, не містить розділу для зазначення такої інформації.

Крім того, доказів порушення ПрАТ "МТС Україна" санітарних та будівельних норм і правил; архітектурно-планувальних вимог, що визначаються органом містобудування та архітектури при будівництві базової станції мобільного зв'язку стандарту DCS - 1800 за адресою м. Полтава, вул.Навроцького 9 суду не надано.

Частиною 6 ст. 31 Закону України "Про телекомунікації" суб'єктам господарювання, які здійснюють будівництво телекомунікаційних мереж загального користування, надано право установлювати в приміщеннях, що їм належать на правах найму, телекомунікаційне обладнання, використовувати дахи будинків і технічні приміщення для встановлення антен та необхідного обладнання на підставі договору оренди з власником приміщення.

В матеріалах справи наявний договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 53/12 - Н від 30 березня 2012 року укладеного між ПрАТ "МТС Україна" (орендар) та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Полтавській області (орендодавець) відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно - частину нежитлового приміщення на технічному поверсі, площею 4,82 кв.м та частину даху в гуртожитку №1 площею 14,56 кв.м, реєстровий номер 02010824.1.ААААКЛ576 (а.с.59 - 61).

Відповідно до п. 11 ст. 38 цього Закону операторам телекомунікації також надано право встановлювати телекомунікаційне обладнання в приміщеннях, що належать їм на правах найму, з дозволу власника приміщення.

Таким чином, в розділі 14 Декларації "Інформація про земельну ділянку" зазначено, що документом, що посвідчує право замовника на земельну ділянку є договір оренди нерухомого майна № 53/12-Н від 30.03.2012 року.

Згідно ст. 796 Цивільного кодексу України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться.

Згідно листа Державної архітектурно - будівельної інспекції України № 40-17-3019 від 29.09.2011р. при заповненні декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт з реконструкції або капітального ремонту об'єктів державної і комунальної власності та приміщень в багатоповерховому будинку без зміни геометричних розмірів таких об'єктів розділ стосовно інформації щодо земельної ділянки та документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, не заповнюється.

Наведене обґрунтовано тим, що Статтею 116 Земельного кодексу України зазначено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Крім цього, відповідно до роз'яснень Державного комітету України із земельних ресурсів від 26.05.2010 N 10046/17/4-10 статтею 42 Земельного кодексу України зазначено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників.

Тобто, чинним законодавством передбачено можливість передачі у власність чи надання в користування земельних ділянок під багатоквартирними жилими будинками лише об'єднанню власників будинку або підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.

Статтею 79 Земельного кодексу України визначено поняття земельної ділянки, а саме: земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Таким чином, надати в оренду або у власність земельну ділянку для обслуговування вбудованого чи прибудованого приміщення в багатоповерховому будинку неможливо, оскільки неможливо створити об'єкт земельних відносин - земельну ділянку, не порушуючи єдиний комплекс нерухомого майна - виділити приміщення будинку як окрему будівлю та надати йому окрему адресу, яка необхідна для визначення місця розташування земельної ділянки як складова поняття "земельна ділянка".

Слід зазначити, що будівництво базової станції мобільного зв'язку стандарту DCS - 1800 за адресою м. Полтава, вул. Навроцького 9 заплановано здійснювати на даху будівлі без зміни її геометричних розмірів, а від так, суд приходить до висновку про правомірність заповнення ПрАТ "МТС Україна" розділу 14 оскаржуваної Декларації.

Згідно Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України № 439/2011 від 08.04.2011 року та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року, основними завданням Держархбудінспекції та її територіальних органів є виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Крім того, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є єдиним органом державної влади уповноваженим на встановлення факту готовності об'єкту до експлуатації. Прийняття в експлуатацію об'єктів проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації або на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі Інспекцією сертифікату.

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - Порядок).

Порядком передбачено, що прийняття в експлуатацію об'єктів, які належать до І - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Відповідно до абз. 1 п. 18 цього Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1.

Згідно з п.п. 21, 22 Порядку, Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію. У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю в Харківській області повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації.

Повернення декларації з інших підстав не передбачено чинним законодавством України.

Замовником, ПрАТ "МТС України" було подано до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю в Полтавській області два примірника Декларації про готовність до об'єкта до експлуатації базової станції KHA POL NAV, яка розташована за адресою: м. Полтава, вул. Навродського 9. Дана декларація була зареєстрована Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю в Полтавській області від 09.10.2012 року №ПТ 14212185408.

За викладених обставин, Інспекція ДАБК під час реєстрації декларацій про початок будівельних робіт № ПТ 08212087323 від 30 травня 2012 року та про готовність об'єкта до експлуатації № ПТ 14212185408 від 09.10.2012 року, подані ПрАТ "МТС Україна", діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.

Посилання третьої особи на те, що здійснюється без забудови земельної ділянки, не входять до предмету регулювання Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" є необґрунтованим, оскільки ПрАТ "МТС Україна" добровільно звернулося до Інспекції ДАБК з метою реєстрації декларації про початок будівельних робіт.

Третя особа вказує на те, що згідно ст. 1 зазначеного закону замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву, а підприємство не здійснює забудову на земельній ділянці.

Однак крім того, що декларації подані добровільно, колегія суддів зазначає, що відповідно до Порядку проведення будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №466 2011 р., якій передбачає реєстрацію декларації, в редакції на момент спірних відносин, передбачає, що будівельні роботи це роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту. Здійснюючи роботи на даху позивач фактично здійснюю забудову на ділянці, на якій знаходиться будівля, на даху якої проводяться роботи.

Враховуючи наведене, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому адміністративний позов не підлягає задоволенню у повному обсязі. При цьому, колегія суддів зазначає, що предметом дослідження по данному позову є протиправність дій відповідача - державного органу.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову та зазначає, що доводи апеляційних скарг не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.11.2012р. по справі № 2а-1670/6205/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Калитка О. М. Подобайло З.Г. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Григоров А.М.

Повний текст ухвали виготовлений 11.02.2013 р.