УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2013 р.Справа № 1805/2а-5654/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Волкової А.М.
представника позивача Сечіна С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 20.07.2012р. по справі № 1805/2а-5654/12
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"
до Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради
про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Публічне акціонерне товариство «Сумиобленерго» звернулося до суду з до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шосткинської міської ради, в якому просило зобов'язати відповідача здійснити з ним розрахунок, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок в сумі вартості електроенергії поставленої на пільгових умовах пільговим категоріям громадян в розмірі 23 093 грн. 45 коп., що утворилась станом на 01.01.2012 року.
20 липня 2012 року постановою Зарічного районного суду м. Суми адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» задоволено.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради здійснити розрахунок з Публічним акціонерним товариством «Сумиобленерго» шляхом перерахування коштів на його рахунок у сумі вартості електроенергії, поставленої на пільгових умовах пільговим категоріям громадян, у розмірі 23 093 гривні 45 копійок, що утворилася станом на 01.01.2012 року.
Не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції Управлінням праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради подано апеляційну скаргу, в якій останній просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року №137, Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256 , Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 року №20, Рішення Конституційного Суду України від 14.12.2000 №15-рп/2000, ч.ч. 6, 7 ст.22 Закону України "Про пожежну безпеку", ч.4,7 ст. 22 "Про міліцію", ст.ст. 23, 51 Бюджетного Кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" від 01.08.1996 р. №879
Позивачем подано заперечення на апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради, в якому останній просить відмовити відповідачу в задоволенні апеляційної скарги та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 р. № 1357, відповідно до укладених договорів про користування електричною енергією, позивач в особі філії «Шосткинський район електричних мереж », постачало споживачам електричну енергію з урахуванням 50 % пільги у відповідності до Законів України «Про пожежну безпеку», «Про міліцію», «Про Державну кримінально - виконавчу службу в Україні», «Про державну податкову службу в Україні» та «Про прокуратуру».
За 2011 рік вартість такої спожитої електричної енергії склала 23 093 гривні 45 копійок, що підтверджується розрахунками позивача та актами звірки.(а.с.7-201, том 1).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", відповідач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шосткинської міської ради - є головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, а тому повинен здійснювати розрахунки з ПАТ "Сумиобленерго"шляхом перерахування грошових коштів в сумі вартості електроенергії, поставленої на пільгових умовах пільговим категоріям громадян.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступних підстав:
Відповідно до п. 31 Правил користування електричною енергією для населення, згідно з яким споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.
Частиною 6 статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку» передбачено, що особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію» працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна пільга по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством.
Відповідно до зазначених законів за особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони та за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Тобто обсяг спожитої електричної енергії, на який надається 50 % пільга в оплаті не обмежується нормами, тобто пільга надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.
Колегія суддів зазначає, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих положень, здійснюються за рахунок коштів Державного та місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.
Гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 ЗУ « Про міліцію », відповідно до ст. 23 ЗУ « Про Державну кримінально - виконавчу службу в Україні » та ст. 26 ЗУ « Про державну податкову службу в Україні », поширюються і на осіб рядового і начальницького складу кримінально - виконавчої служби та на осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей.
Статтею 49 ЗУ « Про прокуратуру » передбачено, що прокурорам та слідчим прокуратури надається 50% знижка плати за займане ними та членами їх сімей житло, комунальні послуги ( водопостачання, газ, електрична та теплова енергія) і користування квартирним телефоном.
Тобто обсяг спожитої електричної енергії, на який надається 50 % пільга в оплаті не обмежується нормами, а тому пільга надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.
Фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих положень, здійснюються за рахунок коштів Державного та місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, що передбачено 3511150 « Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетникам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуги тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати ( утримання будинків і споруд та прибудинкової території ), вивезення побутового сміття та рідких нечистот » Додатку №2 до Закону України « Про Державний бюджет України на 2011 рік ».
Відповідно до ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачених в п.п. б п. 4 ч. 1 ст. 89 цього кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, пільги окремим категоріям громадян, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.02 № 256 затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", п. 3 якого встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних, управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Отже, колегія суддів зазначає, що на підставі вищевказаного Порядку, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шосткинської міської ради -є головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, а тому повинен здійснювати розрахунки з ПАТ "Сумиобленерго" шляхом перерахування грошових коштів в сумі вартості електроенергії, поставленої на пільгових умовах пільговим категоріям громадян.
Також , згідно з роз'ясненнями департаменту електроенергетики Міністерства палива та енергетики України дія постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" розповсюджується лише на споживачів, які мають пільги з оплати електричної енергії відповідно до законодавчих актів, в яких надання пільг обмежується нормами.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність станом на 01.01.2012 р. заборгованості УПСЗН виконкому Шосткинської міської ради перед ПАТ "Сумиобленерго"за період в розмірі 23 093 грн. 45 коп., що утворилась станом на 01.01.2012 року, яка станом на день розгляду справи залишається не сплаченою.
При цьому, колегія суддів зазначає, що згідно із Положенням про Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство праці відповідно до покладених завдань, здійснює в межах своїх повноважень контроль за додержанням законодавства щодо надання пільг, у тому числі забезпечує через систему підпорядкованих йому органів реалізацію прав громадян на соціальний захист шляхом своєчасного та адресного надання соціальної допомоги.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 управління праці та соціального захисту населення , як головні розпорядники коштів місцевих бюджетів, ведуть облік осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих пільговим категоріям громадян.
Отже, відповідач не є власником коштів, що виділяються із державного бюджету на відшкодування послуг, наданих на пільгових умовах, а відповідно до пункту 5 вищезазначеної Постанови щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення).
Також, колегія суддів вважає необґрунтованими доводи відповідача про виконання зобов'язання по здійсненню розрахунків за отримані від ПАТ «Сумиобленерго» населенням міста Шостка пільги та субсидії з оплати електроенергії за рахунок коштів субвенцій з обласного бюджету. Як зазначає відповідач, ним сплачені на користь позивача кошти у сумі визначеній Спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків за електроенергію по м. Шостка.
Відповідно до п. 5, 6, 7, 8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами -постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій.
Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб, та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій.
Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій.
Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що базовим документом, на підставі якого здійснюються нарахування суми пільг є акти звіряння розрахунків.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» щодо зобов'язати відповідача здійснити з ним розрахунок, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок в сумі вартості електроенергії поставленої на пільгових умовах пільговим категоріям громадян в розмірі 23 093 грн. 45 коп., що утворилась станом на 01.01.2012 року, документально та нормативно обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Інші доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
З огляду на вищезазначене, постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для її скасування колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 20.07.2012р. по справі № 1805/2а-5654/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Жигилій С.П.Судді(підпис) (підпис) Дюкарєва С.В. Перцова Т.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Жигилій С.П.
Повний текст ухвали виготовлений 11.02.2013 р.