копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2013 р. Справа № 2a-1870/9980/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Фоменко О.В.,
представника відповідача - Васильченко М.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справуза позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпульс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Імпульс" (надалі по тексту - позивач, ТОВ "Імпульс") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Суми (надалі по тексту - відповідач, ДПІ в м. Суми), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за №0006301502/43212 від 14.09.2012 року, яким позивачеві донараховано 7529 грн. 02 коп. орендної плати за земельну ділянку та 3764 грн. 51 коп. штрафних (фінансових) санкцій.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що актом перевірки №2383/152/30012738 від 20.08.2012 року встановлено порушення п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України, в результаті чого 14.09.2012 року відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0006301502/43212, яким зроблений розрахунок грошових зобов'язань, у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ "Імпульс" за платежем "орендна плата з юридичних осіб" в загальному розмірі 11293 грн. 53 коп., в т.ч. за основним платежем 7529 грн. 02 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 3764 грн. 51 коп. Вважав висновки, зроблені в акті перевірки, такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки питання щодо встановлення розміру орендної плати вирішуються за згодою сторін у договорі оренди земельної ділянки.
Заперечуючи проти позову, відповідач наголосив, що порядок оподаткування землі в Україні з 01 січня 2011 року визначається розділом XII "Плата за землю" Податкового кодексу України, питання орендної плати за землю врегульовані статтею ст.288 Податкового кодексу України, відповідно до якої мінімальний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку. Оскільки декларацією з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності зобов'язання позивачем узгоджено в розмірі 1% та 1,1%, відповідно вважав, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням правомірно збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ "Імпульс" у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
У судове засідання представник позивача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.58), не з'явився, в позовній заяві зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розглянути справу без його участі.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, надав письмові заперечення (а.с.43-44, 60-61).
Вислухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позов підлягає не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 20.08.2012р. ДПІ в м. Суми проведено документальну невиїзну перевірку ТОВ "Імпульс" з питання дотримання податкового законодавства за 2012р., за результатами якої складно акт перевірки №2383/152/30012738 від 20.08.2012 року (а.с.7-8), яким встановлено порушення п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України.
14.09.2012р. на підставі вищезазначеного акту перевірки ДПІ в м. Суми прийнято податкове повідомлення-рішення №0006301502/43212, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ "Імпульс" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності з юридичних осіб" в загальному розмірі 11293 грн. 53 коп., в т.ч. за основним платежем 7529 грн. 02 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 3764 грн. 51 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, на дане рішення відповідачем подано первинну скаргу до ДПІ в м.Суми, яку рішенням від 22.10.2012р. №15572/10/10-105-327/348ск залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення №0006301502/43212 від 14.09.2012 року залишено без змін (а.с.11-13).
12.11.2012р. відповідачем подано повторну скаргу до Державної податкової служби України, яку рішенням від 03.12.2012р. №6429/061-12/10-2215 залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення №0006301502/43212 від 14.09.2012 року залишено без змін (а.с.14-16 ).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач орендував земельні ділянки на підставі договорів оренди, укладених з Сумською міською радою, а саме:
- договір оренди земельної ділянки від 01.04.2003 року за адресою: м. Суми, вул.Прикордонна, 27, площею 0,19га, орендна плата становить 1,1% грошової оцінки землі 157586,00грн. (а.с.17-20);
- договір оренди земельної ділянки від 22.11.2000 року за адресою: м. Суми, вул. Харківська, п/с 12 площею 3214кв.м., орендна плата становить 1% нормативної грошової оцінки земельної ділянки 312240,10грн. (а.с.22-25);
- договір оренди земельної ділянки від 21 вересня 2005 року за адресою: м. Суми, вул.Харківська. 122, площею 1,1га, орендна плата становить 1% нормативної грошової оцінки земельної ділянки 1300640,00грн. (а.с.26-30)
Під час проведення перевірки встановлено, що відповідач у податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік (а.с.32-34) узгодив податкове зобов'язання по орендній платі за землю в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Харківській, п/с 12, вул.Прикордонній 27 в м. Сумах, та в розмірі 1,1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Харківській, 122, в м. Сумах, що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за зазначений період на 7529грн. 02 коп.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог чинного законодавства України, земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю - Податковим Кодексом України.
Відповідно до п.п.14.1.72, п.п. 14.1.73 п.14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно з ст. 81 Земельним кодексом України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з ст. 269 Податкового Кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються Податковим Кодексом України.
Згідно ст. 270 Податкового Кодексу України зазначено, що об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Законом України "Про оренду землі" регулюються орендні відносини, статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із статтею 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно ст.125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону .
Згідно з статтею 288 Податкового Кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі між орендодавцем та орендарем є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір та умови оплати, вказані в договорі, не можуть суперечити діючому на час укладення договору законодавству.
Згідно статті 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
Таким чином, з 01 січня 2011 р. мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що формами плати за землю виступають податок на землю та орендна плата. Відносини оподаткування не можуть регулюватися на засадах угоди між учасниками та не передбачають укладання договорів стосовно виконання податкового обов'язку.
Таким чином, суд дійшов висновку, що такі відносини регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави і не можуть допускати диспозитивності.
Отже, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною ставки податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення від 14.09.2012р. №0006301502/43212 ДПІ в м.Суми прийняте на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, визначений Конституцією та законами України, а тому підстави для визнання протиправним та скасування зазначеного податкового повідомлення - рішення відсутні.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпульс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про скасування податкового повідомлення-рішення -відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова
Повний текст постанови складено та підписано 13 лютого 2013 року