П О С Т А Н О В А
Справа № 530/97/13- п
Номер провадження 3/530/50/13
06.02.2013 06.02.2013 року суддя Зіньківського районного суду Должко С.Р., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, директор ТОВ Астроінвест-Україна, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2 за ст. 163-1 ч.1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
В Зіньківський районний суд Полтавської області надійшов адміністративний протокол із Зіньківського відділення Гадяцької МДПІ де вказано, що при перевірці ТОВ Астроінвест-Енерджівиявлено порушення ведення податкового обліку, що привело до завищення залишку від»ємного значення обєкта оподаткування на прибуток у сумі 2631527,00 грн. У тому числі за 3 квартал 2011 року - 800196,00 грн., 4 квартал 2011 року 775114 грн., 1 квартал 2012 року -724896,00 грн., 2 квартал 2012 року 331321,00 грн., та завищено відємне значення податку на додану вартість у сумі 3914346,00 грн..
ОСОБА_2 № 483/22/31389304 від 31.10.2012 р. "Про результати документальної планової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Астроінвест-Україна»», код ЄДРПОУ 31389304 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011 року по 30.06.2012 poкy валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 року по 30.06.2012 року" (надалі - ОСОБА_2 або ОСОБА_2 перевірки), складений Зіньківським відділенням Гадяцької міжрайонної державної податкової інспекції (надалі - ДПТ) відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Астроінвест-Україна" (надалі Товариство) було встановлено наступні порушення:
-п. 44.1 ст.44, п.138.2.ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 п.139, абзац 1 пп. 144.1 ст.144 Податкового Кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. в результаті чого завищено відємне значення обєкта оподаткування податком на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 2631527,18 грн. , у тому числі за 3-й квартал 2011 року у сумі 800195,13 грн., за 4-й квартал 2011 року у сумі 775113,96 грн., за 1-й квартал 2012 року в сумі 724896,84 грн., за 2-й квартал 2012 року в сумі 331321,25 грн.
- підпункту 7.4.1 пункту 7.4, підпунктів 7.7.1, 7.7.2 і 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону №168, з урахуванням пункту 102.5 статті 102 ПК України, в результаті чого завищено залишок від'ємною значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок « 24» Декларації) по декларації за червень 2012 року (№9042256725 від 20.07.2012 року Зіньківського відділення Гадяцької МДПІ) в загальній сумі 3906010,00 грн.
- п. 198.1 п. 198.3 ст.198 Податкового Кодексу України №2755-VI від 02.12.2010р. в результаті чого завищено залишок від'ємного (значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок « 24» Декларації) на загальну суму 8.335,79 грн. у тому числі за липень 2011 року в 1387,56 грн., за серпень місяць 2011 року в сумі 633,88 грн., за вересень 2010 року в сумі 1371,95 грн.; за жовтень 2011 року в сумі 10.8,52 грн., за листопад 2011 року в сумі 807,03 грн., за січень 2012 року в сумі 1840,74 грн., за лютий 2012 року в сумі 299,65 грн., за березень 2012 року в сумі 67,78 грн., за квітень 2012 року в сумі 82,82 грн., за травень 2012 року в сумі 685,86 грн., за червень 2012 року у сумі 30,00 грн..
ОСОБА_1 суду пояснив, що TOB "Астроінвест-Енерджі" (надалі - Товариство) не погоджується з висновком ОСОБА_2 щодо завищення залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду ( рядок 24 Декларації) по декларації за червень 2012 року в загальній сумі 3906010,00 грн., виходячи з наступного.
Відповідно до норм Податкового кодексу України та чинного до 31.12.2010 року Закону України „Про податок на додану вартість платник податку має декілька можливостей використання накопиченого податкового кредиту з податку на додану вартість:
1. Включити залишок відємного значення попередніх податкових періодів до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду ( абз.б) п.200.4ст.200 Податкового кодексу України, з якими кореспондується абз. б пп7.7.2 п.7.7, ст..7 Закону України „Про податок на додану вартість).
2. Платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобовязань з цього податку наступних податкових періодів (п 200.6 ст.200 Податкового кодексу України, з яким кореспондується пп.7.7.3 п.77 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість).
3. Платник податку може подати заяву на отримання бюджетного відшкодування. Відповідно до п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України, з якими кореспондується пп.7.7.4 п.7.7, ст..7 Закону України „Про податок на додану вартість в разі прийняття рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, платник податку подає відповідному органу державної податкової служи податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
При цьому, щодо строків подання заяви про бюджетне відшкодування Податковий кодекс України містить обмеження, а саме пункт 102.5 статті 102 ПКУ містить положення, згідно з яким заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Як вбачається із зазначеної вище статті строки давності, стосуються платника податку на повернення надміру сплачених та відшкодування грошових зобовязань, а відтак не розповсюджується на право платника податку на податковий кредит з податку на додану вартість, оскільки останній відповідно до п.14.1.181 ПКУ не відноситься до грошових зобовязань.
Тобто, пункт 102.5 ст.102 Податкового кодексу У країни містить два аспекти матеріальний, що полягає у предметі регулювання - "надміру сплачені грошові зобов'язання або їх відшкодування" - процесуальний, що полягає у тому, яким саме чином платник податку реалізує своє право, а саме - "подання заяви".
Від'ємне значення, яке після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок „ 24 Декларації) по декларації за червень 2012 року не підпадає під визначення грошового зобов'язання та бюджетного відшкодування, наведеного в пп.. 14.1.18, 14.1.38 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 4.6.5. Наказу ДПС України № 41 від 25.01.2011 року "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (ДЗ) (додаток 3). При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетною відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4).
Товариство при подачі податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2011 року заяви про відшкодування з бюджету податку на додану вартість, розрахунку бюджетного відшкодування та додатків ДЗ або Д4 не подавало.
Враховуючи викладене, у ДПІ відсутні підстави застосовувати п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України до податкового кредиту, строк виникнення якого становить більше ніж 1095 днів.
На порушення пп. 5.2. п. 5 Наказу ДПС України №984 від 22.12.2010 року "Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства у ОСОБА_2 не вказано, в чому саме полягало порушення Товариством пп. 7.4.1 пункту 7.4, пп. 7.7.2 і 7.7.3 пункту 7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість та пункту 102.5 ст. 102 ПКУ, натомість просто процитовано вказані норми.
ОСОБА_3 ОСОБА_1 суду пояснив, що все вище викладене, а також, користуючись своїм законним правом заперечити висновки акта перевірки, Товариство звернулося до Зіньківського ДПІ і просить ДПІ переглянути факти та дані, викладені в ОСОБА_3, та скасувати висновок ОСОБА_3 перевірки 483/22/31389304 від 31.10.2012 року щодо завищення Товариством залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок „24 Декларації) по декларації за червень місяць 2012 року в загальній сумі 3 906 010,00 гривень.
Суд бере до уваги, що ОСОБА_2 з Підпунктами 7.7.1-7.7.3 пункту 7.1 статті 7 Закону № 168/97-ВР, які кореспондуються з положеннями пунктів 200.1-200.4 статті 200 ПКУ, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному, значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення, відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Слід зазначити, що подання вказаної заяви є правом позивача, яким він може скористатися протягом встановленого у пункті 102.5 статті 102 Податкового кодексу України періоду. Водночас, пункт 102.5 статті 102 ПКУ не регламентує обмежень в часі щодо можливості віднесення платниками податків від'ємного значення до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Податковий кодекс України взагалі не передбачає терміну давності для відображення від'ємного значення сум ПДВ, що переносяться на майбутні податкові періоди.
Пункт 102.5 статті 102 ПКУ містить положення, згідно з яким заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Як вбачається із зазначеної вище статті строки давності стосуються виключно права платника податку на повернення надміру сплачених та відшкодування грошових зобов'язань, а відтак не розповсюджуються на право платника податку на податковий кредит з податку на додану вартість, оскільки останній відповідно до п. 14.1.181 ПКУ не відноситься до грошових зобов'язань.
Будь-якого обґрунтування, яким чином строки давності, наведені в п. 102.5 статті 102 ПКУ, стосуються податкового кредиту з податку на додану вартість в ОСОБА_2 не наведено.
ОСОБА_3, не є грошовим зобов'язанням право платника на зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. ОСОБА_3, у випадку прийняття платником податків рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів будь-яка заява не подається, а таке рішення відображається лише в рядку 23.2 податкової декларації з податку на додану вартість.
Тобто, на законодавчому рівні визначено право платника податку приймати рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів без застосування строків давності.
Враховуючи викладене, у ДПІ відсутні підстави застосовувати п. 102.5 ст. 102 ПКУ.
Тобто, матеріалами податкових перевірок підтверджується той факт, що Товариство не мало права на заявлення бюджетного відшкодування та враховуючи позицію, наведену в листі Державної податкової служби України від 12.01.2012 p. N 808/7/15-3417-16 Товариство має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення.
Таким чином, ПКУ не надає права ДПІ зменшувати податковий кредит з податку на додану вартість, період виникнення якого становить більше ніж 1095 днів, за яким Товариство мало право заявляти бюджетне відшкодування.
ОСОБА_3 перевірки суперечить роз'ясненням вищого податкового органу Державної податкової служби України.
Відповідно до листа 12.01.2012 №808/7/15-3417-16 Державної податкової служби вказано, що Державна податкова служба України розглянула лист <...> щодо порядку відображення у податковій декларації з ПДВ( Z1490-11 ) залишку від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, та повідомляє.
ОСОБА_2 зі статтею 200 Кодексу( 2755-17 ) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 Кодексу( 2755-17 ), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 статті 200 Кодексу( 2755-17 ), має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації (Z1490-11 ) за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пункту 200.5 статті 200 Кодексу( 2755-17 ) не мають права на отримання бюджетного відшкодування, зокрема, особи, які мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). ОСОБА_2 із підпунктом 4.6.6 пункту 4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість ( Z0197-11 ), затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 р. № 41, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 р. за № 197/18935, залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації ( Z1490-11 ) поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Таким чином, платник податку, який не мав права на бюджетне відшкодування через відсутність оподатковуваних поставок, має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ( Z1490-11 ) відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення.
Зіньківське відділення Гадяцької МДПІ не надало суду документів до протоколу, згідно яких в ТОВ Астроінвест-Енерджі було порушення ведення податкового обліку, що привело до завищення залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації за 3 квартал 2011 року - червень місяць 2012 року.
Беручи до уваги особу правопорушника, наслідки скоєного для громадян і суспільства, характер вчиненого правопорушення, ступінь його вини, матеріальний стан, обставини, які обтяжують і помякшують відповідальність.
Керуючись ст. 163-1 ч.1 ст. 33-35, ст..284 КУпАП , -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1, закрити, за відсутністю події правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Полтавської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Написано власноручно.
Суддя Зіньківського
районного суду ОСОБА_4