Постанова № 29302075, 23.01.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2013
Номер справи
13877/12/2070
Номер документу
29302075
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"23" січня 2013 р. Справа № 2а-13877/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання - Чернової М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Золота нива 1" до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Золота нива 1" (далі - позивач або ПП "Золота нива 1") звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області Державної податкової служби (далі - відповідач або Ізюмська ОДПІ у Харківській області ДПС), в якому просить суд скасувати податкові повідомлення - рішення Ізюмської ОДПІ Харківської області ДПС:

- №0000332220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 53 780,00 гривень, у тому числі 35 853,00 гривень - за основним платежем, 7 927,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000342220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 31 157,00 гривень, у тому числі 20 771,00 гривень - за основним платежем, 10 386, 00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000352220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 45 369,00 гривень, у тому числі 30 246,00 гривень - за основним платежем, 15 123,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000362220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 15 286,00 гривень, у тому числі 10 191,00 гривень - за основним платежем, 5 095,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000372220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 30 171,00 гривень, у тому числі 20 114,00 гривень - за основним платежем, 10 057,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000382220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 15 726,00 гривень, у тому числі 10 484,00 гривень - за основним платежем, 5 242,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями.

В обґрунтування позовних вимог ПП "Золота нива 1" повідомило, що не погоджується з оскаржуваними податковими повідомленнями -рішеннями, оскільки відповідачем невірно застосовано методику розрахунку орендної плати за землю.

Позивач вважає, що порушення податкової дисципліни у діяльності ПП "Золота нива 1" відсутні, а висновки податкового органу, викладені в Акті перевірки, вважає неправомірними, а тому стверджує, що будь-якого підґрунтя для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень №0000332220 від 29.11.2012р., №0000342220 від 29.11.2012р, №0000352220 від 29.11.2012р., №0000362220 від 29.11.2012р., №0000372220 від 29.11.2012р., №0000382220 від 29.11.2012р. як за основним платежем, так і за штрафними (фінансовими) санкціями, немає.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні та поданих до суду запереченнях (т.2 а.с.135-137) представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що ПП "Золота нива 1" не враховано нові показники грошової нормативної оцінки землі при поданні на 2012 рік декларацій по орендній платі за землю, чим порушено п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271 та п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України.

З огляду на зазначене представник відповідача вважає, що Ізюмською ОДПІ правомірно прийнято оскаржувані податкові повідомлення - рішення.

У судове засідання 23.01.2013 сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, своїх представників не направили.

Представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника ПП "Золота нива 1".

Представником відповідача подано до суду клопотання про розгляд справи без участі представника Ізюмської ОДПІ Харківської області ДПС. У цьому клопотанні зазначено, що Ізюмська ОДПІ Харківської області ДПС заперечує проти позову в повному обсязі.

Враховуючи зазначене суд розглянув справу за відсутності представників сторін на підставі наявних у ній доказів.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання 23.01.2013 за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч.1 ст.41 КАС України.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

З 15.10.2012 по 09.11.2012 було проведено планову виїзну перевірку ПП "Золота нива 1" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 по 30.06.2012, за результатами якої складено акт від 16.11.2012 №852/2320/33897138 (т.2 а.с.53-104).

Згідно з актом від 16.11.2012 №852/2320/33897138 перевіркою встановлено, зокрема, що в порушення п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України, Постанови КМУ №1185 від 31.10.2011 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" ПП "Золота нива 1" розрахунок розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності на 2012 рік здійснено без врахування коефіцієнту 1,756 індексації нормативної грошової оцінки земель, уточненої на 1 січня 2012 року, у зв’язку з чим зроблено висновок про заниження ПП "Золота нива 1" орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2 квартал 2012 року на загальну суму 127658,13грн.

На підставі акта перевірки від 16.11.2012 №852/2320/33897138 Ізюмською ОДПІ у Харківській області ДПС прийнято податкові повідомлення - рішення (т.2 а.с.112-114):

- №0000332220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 53780,00грн., у тому числі 35853грн. - за основним платежем, 17927грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000342220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 31157,00грн., у тому числі 20771грн. - за основним платежем, 10386грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000352220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 45369,00грн., у тому числі 30246грн. - за основним платежем, 15123грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000362220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 15286,00грн., у тому числі 10191грн. - за основним платежем, 5095грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000372220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 30171грн., у тому числі 20114грн. - за основним платежем, 10057грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000382220 від 29.11.2012 року, згідно з яким збільшено суму грошового зобов'язання ПП "Золота нива 1" за платежем "орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності" на 15726,00грн., у тому числі 10484грн. - за основним платежем, 5242грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

При вирішенні даного спору судом взято до уваги наступне.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1185 від 31.10.2011 внесені зміни до п.5, п.19-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995.

Вказані зміни набули чинності з 01.01.2012, та відповідно до них для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756. Показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995р., застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 цієї Методики.

Тобто, встановлений коефіцієнт застосовується до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995р.

Відповідно до п.289.1, п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь за станом на 1 січня поточного року за відповідною формулою.

За визначенням ст.1 Закону України "Про оцінку земель", нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Як доведено до відома платників податків листом ДПС України №4790/7/15-2217ф від 16.02.2012, роз’яснення про застосування Постанови №1185 надано листом Державного агентства земельних ресурсів України №1979/22/4-12 від 13.02.2012.

Згідно зі згаданим листом Держземагентства №1979/22/4-12 від 13.02.2012, яке в силу п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та здійснює управління у сфері оцінки земель, у 2012 році при видачі витягів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (незалежно від місця розташування) для справляння земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, визначення мінімального розміру орендної плати за земельну частку (пай), державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок показники нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 року, перераховуються на коефіцієнт індексації та на коефіцієнт 1,756, крім нормативної грошової оцінки ріллі, при розрахунку якої рентний дохід обчислювався з урахуванням ціни центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1995 рік.

За визначенням, наведеними у ст.1 Закону України "Про оцінку земель", датою оцінки земельної ділянки визнається дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації.

Згідно з п.2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006, в основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення покладено рентний дохід, який створюється при виробництві зернових культур і визначається за даними економічної оцінки земель, проведеної в І988 році. В умовах інфляції рентний дохід обчислюється у натуральних одиницях (у центнерах зерна), який при визначенні грошової оцінки переводиться у вартісний вираз за поточними цінами на дату оцінки.

Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 02.06.2008, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП “Центр ДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 11.06.2008 за №040867200099, №040867200100, №040867200101, №040867200102, №040867200103, №040867200104, №040867200105, №040867200106, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Іванчуківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Іванчуківської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області", розробленою ПП “АКР” 04.02.2008, затвердженою рішенням ХХVІІ сесії районної ради V скликання від 04.04.2008 №232-V.

Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2008, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2008 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2008.

Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 10.12.2009, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП “Центр ДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 21.12.2009 за №040967200001, №040967200002, №040967200003, №040967200004, №040967200005, №040967200006, №040967200007, №040967200009, №040967200010, №040967200011, №040967200012, №040967200013, №040967200014, №040967200015, №040967200016, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Куньєвської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з “Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Куньєвської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області”, розробленою ТОВ “АКР-2008”, затвердженою рішенням ХLІІІ сесії районної ради V скликання від 04.11.2009 №434-V.

Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2009, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2009 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2009.

Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 10.12.2009, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП “Центр ДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 21.12.2009 за №040967200250, №040967200251, №040967200252, №040967200253, №040967200254, №040967200255, №040967200256, №040967200257, №040967200258, №040967200259, №040967200260, №040967200261, №040967200262, №040967200263, №040967200264, №040967200265, №040967200266, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Чистоводівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Чистоводівської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області”, розробленою ТОВ “АКР-2008”, затвердженою рішенням ХLIІІ сесії районної ради V скликання від 04.11.2009 №436-V.

Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2009, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Згідно з Розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2009 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2009.

Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 23.09.2009, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП “Центр ДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 07.10.2009 за №040967200291, №040967200292, №040967200293, №040967200294, №040967200295, №040967200296, №040967200297, №040967200300, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Левківської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Левківської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області”, розробленою об'єднанням “Регіональна Спілка “Інмок” 24.02.2009, затвердженою рішенням ХLIІІ сесії районної ради V скликання від 20.01.2009 №421-V.

Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2009, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2009 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2009.

Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 10.12.2009, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП “Центр ДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 21.12.2009 за №040967200005, №040967200006, №040967200007, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Олександрівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Олександрівської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області", розробленою ТОВ “АКР-2008”, затвердженою рішенням ХLІІІ сесії районної ради V скликання від 04.11.2009 №435-V.

Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2009, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2009 (за формою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2009.

Як вбачається зі змісту договорів оренди землі від 14.02.2011, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", зареєстрованих в Ізюмському міськрайонному відділі реєстрації ХРФ ДП “Центр ДЗК”, про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 14.02.2011 за №632288504000002, №632288504000003, №632288504000004, №632288504000005, №632288504000006, №632288504000007, №632288504000008, №632288504000009, №632288504000010, №632288504000011, №632288504000012, №632288504000013, №632288504000014, підприємством у користування на умовах оренди набуто земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення державного резервного фонду (рілля), що знаходяться на території Комарівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п.5 вказаних договорів нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена згідно з "Технічною документацією з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду ПП "Золота нива 1" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Комарівської сільської ради за межами населених пунктів Ізюмського району Харківської області”, розробленою ТОВ “АКР-2008” 23.03.2010, затвердженою рішенням L сесії районної ради V скликання від 13.08.2010 №527-V.

Відповідно до зазначеної Технічної документації, датою оцінки земельних ділянок та визначення їх вартості є 01.01.2010, зазначена дата в силу ст.1 Закону України "Про оцінку земель" визнається датою нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Згідно з розрахунками розміру орендної плати за земельні ділянки державної форми власності, грошова оцінка яких проведена на 01.01.2010 (за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України №1724 від 13.12.2006 згідно з додатком №2) нормативна грошова оцінка земельних ділянок визначена станом на 01.01.2010.

З огляду на викладене, при виготовленні нормативної грошової оцінки дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва (рентний дохід), обчислювався за поточними цінами центнера зерна на дати оцінки 01.01.2008, 01.01.2009 та 01.01.2010 і відтворений у вартісному виразі станом на 01.01.2008, 01.01.2009 та 01.01.2010 відповідно.

Таким чином, враховуючи роз'яснення про застосування Постанови №1185, наведені у листі Державного агентства земельних ресурсів України №1979/22/4-12 від 13.02.2012, нормативна грошова оцінка ріллі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у користуванні платника податків, збільшується на коефіцієнт індексації, передбачений п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України, без застосування коефіцієнту 1,756, оскільки при розрахунку нормативної грошової оцінки ріллі рентний дохід обчислений за поточними цінами центнера зерна на дату оцінки, пізнішу за 1 липня 1995 року, а саме - станом на 01.01.2008, 01.01.2009, 01.01.2010.

За визначенням п.14.1.136, п. 14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою; плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п.7.1 ст.7 Податкового кодексу України під час встановлення податку обов'язково визначаються такі елементи: 7.1.1 - платники податку; 7.1.2 - об'єкт оподаткування; 7.1.3 - база оподаткування; 7.1.4 - ставка податку; 7.1.5 - порядок обчислення податку; 7.1.6 - податковий період; 7.1.7 - строк та порядок сплати податку; 7.1.8 - строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку.

Згідно з п.23.1 ст.23 Податкового кодексу України базою оподаткування визнаються конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування. База оподаткування - це фізичний, вартісний чи інший характерний вираз об'єкта оподаткування, до якого застосовується податкова ставка і який використовується для визначення розміру податкового зобов'язання.

Виходячи з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України, нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок для цілей розділу ХІІІ, глави 2 розділу XIV цього Кодексу є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

З огляду на викладене та враховуючи, що пунктом 288.3 ст.288 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування визначено земельну ділянку, надану в оренду, - відповідно вартісним виразом об'єкта оподаткування (базою оподаткування та елементом податку) для цілей обчислення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є нормативна грошова оцінка земельної ділянки.

Згідно з п.7.4. ст.7 Податкового кодексу України елементи податку, визначені в пункті 7.1 цієї статті, підстави для надання податкових пільг та порядок їх застосування визначаються виключно цим Кодексом.

Згідно з пп.12.1.3 п.12.1 ст.12 Податкового кодексу України, Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає, зокрема, положення, визначені в пунктах 7.1, 7.2 статті 7 цього Кодексу щодо загальнодержавних податків та зборів.

В силу п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Пунктом 2.1. ст.2 Податкового кодексу України передбачено, що зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.

Тому при обчисленні орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності будь-які підстави для застосування коефіцієнту, передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 №1185, відсутні, оскільки, по-перше, база оподаткування визначається виключно Податковим кодексом України, який у чинній редакції не містить вимог про застосування коефіцієнту 1,756 до показників нормативної грошової оцінки землі - статтею 289 Податкового кодексу України врегульовано лише щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель з урахуванням індексу споживчих цін за попередній рік, а інших положень, які б визначали застосування будь-яких інших коефіцієнтів, Податковий кодекс України не містить; по-друге, Постанова Кабінету Міністрів України від 31.10.2011 №1185 є підзаконним нормативно-правовим актом та в силу п.2.1. ст.2, п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України не може встановлювати або змінювати елементи податку шляхом запровадження обов'язку враховувати коефіцієнт до показників нормативної грошової оцінки землі, адже будь-які питання щодо оподаткування регулюються тільки Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, а будь-яких змін до ст.289 Податкового кодексу України до теперішнього часу внесено не було; по-третє, елементи загальнодержавних податків, до переліку яких в силу п.14.1.136, п.14.1.147 ст.14 Податкового кодексу України належить й орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, визначаються лише Верховною Радою України, а, отже, база оподаткування (нормативна грошова оцінка земельних ділянок) як елемент податку може встановлюватися виключно вищим законодавчим органом держави, що прямо передбачено пп.12.1.3 п.12.1 ст.12 Податкового кодексу України, а не органом виконавчої влади - Кабінетом Міністрів України.

Крім того, суд бере до уваги основоположний принцип податкового законодавства, передбачений п.4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України, в силу якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Згідно з п.289.3 ст.289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів АРК, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Листом Державного агентства земельних ресурсів України №355/22/6-12 від 12.01.2012 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" поінформовано власників землі та землекористувачів про необхідність індексувати нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2012 на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1%, який відповідно до п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України розраховано, виходячи з індексу споживчих цін за 2011 рік 104,6%. Як вбачається зі змісту вказаного листа, жодних згадувань про збільшення нормативної грошової оцінки землі на коефіцієнт 1,756 Держземагенством не наведено.

Відповідно до ст.21 Закону України “Про оренду землі” розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Пунктами 288.4, п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України також передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.

Згідно зі ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

З огляду на викладене та беручи до уваги, що нормативне регулювання за ст.288 Податкового кодексу України у частині визначення розміру орендної плати обмежується лише встановленням граничних (мінімального та максимального) показників річної суми платежу; в силу ст.21 Закону України "Про оренду землі" Податковим кодексом України визначаються також строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, проте відповідно до норм чинного законодавства розмір орендної плати встановлюється виключно у договорі оренди землі, а до теперішнього часу будь-які зміни до договорів оренди, укладених між Ізюмською РДА і ПП "Золота нива 1", сторонами не вносились, розмір орендної плати за землю та порядок її справляння у певний спосіб (із застосуванням індексів інфляції) не переглядались - раніше від часу внесення та державної реєстрації змін до договорів оренди у частині визначення орендної плати у новий спосіб (із застосуванням коефіцієнту 1,756) підстави для застосування такого коефіцієнту відсутні.

Суд також бере до уваги, що згідно з п.56.21 ст56 Податкового кодексу України у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Враховуючи наведене, суд вважає безпідставним висновок Ізюмської ОДПІ у Харківській області ДПС, викладений в акті перевірки від 16.11.2012 №852/2320/33897138, про те, що в порушення п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України, Постанови КМУ №1185 від 31.10.2011 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" ПП "Золота нива 1" розрахунок розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності на 2012 рік здійснено без врахування коефіцієнту 1,756 індексації нормативної грошової оцінки земель, уточненої на 1 січня 2012 року, у зв’язку з чим Ізюмською ОДПІ у Харківській області ДПС зроблено неправомірний висновок про заниження ПП "Золота нива 1" орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2 квартал 2012 року на загальну суму 127658,13грн.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти позову, відповідач правомірності висновків, якими вмотивовано спірні податкові повідомлення-рішення, не довів.

Згідно з п.57.4 ст.57 Податкового кодексу України, пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню.

Таким чином, податкові повідомлення - рішення Ізюмської ОДПІ у Харківській області ДПС №0000332220 від 29.11.2012, №0000342220 від 29.11.2012, №0000352220 від 29.11.2012, №0000362220 від 29.11.2012, №0000372220 від 29.11.2012, №0000382220 від 29.11.2012, прийняті на підставі акта перевірки від 16.11.2012 №852/2320/33897138, суд вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Враховуючи зазначене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача належить стягнути витрати в сумі 1914,89грн., сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов приватного підприємства "Золота нива 1" до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити у повному обсязі.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби:

- №0000332220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 53 780,00 гривень, у тому числі 35 853,00 гривень - за основним платежем, 17 927,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000342220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 31 157,00 гривень, у тому числі 20 771,00 гривень - за основним платежем, 10 386, 00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000352220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 45 369,00 гривень, у тому числі 30 246,00 гривень - за основним платежем, 15 123,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000362220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 15 286,00 гривень, у тому числі 10 191,00 гривень - за основним платежем, 5 095,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000372220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 30 171,00 гривень, у тому числі 20 114,00 гривень - за основним платежем, 10 057,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями;

- №0000382220 від 29.11.2012 року, згідно з яким ПП "Золота Нива 1" донараховано суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 15 726,00 гривень, у тому числі 10 484,00 гривень - за основним платежем, 5 242,00 гривень - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Золота нива 1" (ідент. код 33897138; вул.Харківська, 1 "Б", c.Забавне, Ізюмський район, Харківська область, 64333) витрати зі сплати судового збору в сумі 1914,89грн. (одна тисяча дев"ятсот чотирнадцять грн. вісімдесят дев"ять коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі проголошення судом вступної та резолютивної частин постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Р.В. Мельников