Постанова № 29302037, 08.02.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2013
Номер справи
809/137/13-а
Номер документу
29302037
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" лютого 2013 р. Справа № 809/137/13-а

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Грицюка П.П.

при секретарі Кузишин Р.М.,

за участю представника відповідача Гринчака В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Квартет"

до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення-рішення №0012691591 від 07.09.2012 року,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Квартет" (далі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Державної податкової служби (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення №0012691591 від 07.09.2012 року (а.с. 5-7).

Позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що 07.09.2012 року ДПІ у м. Івано-Франківську за результатом проведеної камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток ТзОВ "Квартет" винесено податкове повідомлення-рішення за №0012691591, відповідно до якого, збільшено податкове зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1 950 853 грн. з яких, в тому числі, 1 560 682 грн. основного платежу та 390 171 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів). Вважає дане податкове повідомлення-рішення безпідставним, а висновки, що містяться в акті перевірки, зроблені на суб'єктивних припущеннях службових осіб податкового органу та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства. Зокрема, помилковим на думку позивача, є висновок відповідача про те, що від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами, що виник станом на 01.01.2012 року підлягає включенню до витрат починаючи з І півріччя і наступних звітних періодах 2012 року у розмірі 25% від суми, що виникла станом на 01.01.2012 року. Зазначає, що ні Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств", ні Податковий кодекс України не передбачають можливості якимось чином обмежити формування витрат по цінних паперах у 2012 році з урахуванням непогашених наростаючим підсумком сум від'ємного значення по цінних паперах попередніх податкових періодів. Крім того, приписами п. 4. підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України передбачено, що операції з цінними паперами та деривативами, що придбані до набрання чинності розділом III цього Кодексу, відображаються в обліку при визначенні податку на прибуток підприємств за правилами, що діяли на момент придбання таких цінних паперів. У зв'язку з чим, вважає, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні 07.02.2013 року представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд задовольнити їх з підстав викладених у адміністративному позові. В судове засідання 08.02.2013 року представник позивача подав клопотання про розгляд справи без участі представника (а.с. 88), долучивши письмові пояснення (а.с. 89-90) та додаткові докази.

Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на обставини викладені в запереченні на позовну заяву, вважає що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с. 63-64).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, судом встановлено наступне.

21.08.2012 ДПІ у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області ДПС проведено камеральну перевірку звітності з податку на прибуток ТзОВ "Квартет" за І півріччя 2012 року на підставі податкової декларації з податку на прибуток за звітний податковий період І півріччя 2012 року, про що складено акт від 21.08.2012 року за №6351/15-1/23976620 (а.с. 8-9).

Як вбачається із змісту Акту перевірки ТзОВ "Квартет" занижено грошове зобов'язання з податку на прибуток у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 1 півріччя 2012р. на 1 560 682,00 грн. Такі висновки податковий орган обґрунтовує тим, що в ході перевірки виявлено помилку при заповненні Додатка ЦП до рядків 03.20. та 03.21 додатка ІД до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства. Зокрема, значення рядка 1.3 кол. 3 "Розрахунку фінансових результатів від операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами" відображено в сумі 11813223 грн. та значення рядка 3.3 кол. 3 "Розрахунку фінансових результатів від операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами" відображено в сумі 10280730 грн. Тобто, платником в Додатку ЦП враховані від'ємні значення фінансових результатів попереднього звітного (податкового) періоду від операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами з порушенням п.3 підрозділу 4 "Особливості справляння податку на прибуток підприємств" розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ зі змінами та доповненнями, згідно якого, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 р. 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 р. є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2011 року), то сума цього значення підлягає включенню до витрат у звітних (податкових) періодів починаючи з 1 півріччя і наступних звітних періодів 2012 р. у розмірі 25% суми такого від'ємного значення.

В результаті такого порушення, значення в р.1.3 кол.3 в додатку ЦП до рядків 03.20. та 03.21 додатка ІД завищено на 8859917 грн. та повинно становити 2953306 грн. та р. 3.3 кол.3 в додатку ЦП до рядків 03.20 та 03.21 додатка ІД завищено на 7710547 грн. та повинно становити 2570183 грн. Відповідно збиток від операцій з акціями та іншими ніж цінні папери корпоративними правами (р.1 кол.3 в додатку ЦП до рядків 03.20 та 03.21 додатка ІД) завищено на 8859917 грн. та повинен становити «-» 2953306 грн., а збиток від операцій з векселями (р.3 кол.3 в додатку ЦП до рядків 03.20. та 03.21 додатка ІД) завищено на 278730 грн. та прибуток від операцій з векселями занижено на 7431817 грн. Відповідно рядок 3 кол. 3 додатка ЦП збільшується на 7710547 грн. та становитиме +7431817 грн., рядок 03.20 додатка ЦП "Прибуток від операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери корпоративними правами" також повинен дорівнювати 7431817 грн. Дане значення переноситься в р.03.20 додатка ІД Податкової декларації з податку на прибуток підприємства. Таким чином, р. 03 додатка ІД до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства становитиме 7456353 грн.

За наслідками перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення за №0012691591 від 07.09.2012 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 1 560 682 грн. - за основним платежем та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 390171 грн. (а.с. 10-11).

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржене ТзОВ "Квартет" в адміністративному порядку, за результатами якого, скарги залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін (а.с. 12-14).

Суд погоджується з доводами позивача щодо протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, з урахуванням наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються податковим законодавством зокрема Податковим Кодексом України.

Статтею 153 розділу ІІІ Податкового кодексу України "Податок на прибуток підприємств" визначено порядок оподаткування операції особливого виду в тому числі операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами.

Зокрема, пунктом 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України визначено, що якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.

Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами або іншими ніж цінні папери корпоративними правами цього ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу доходів такого платника податку за результатом такого звітного періоду.

Відповідно до досліджених в судовому засіданні доказів (а.с. 36-62, 91-135), вбачається, що від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, що відображений в Додатку ЦП до рядків 03.20. та 03.21 додатка ІД до податкової декларації з податку на прибуток підприємства складається, зокрема, з витрат пов'язаних з:

1. По векселях в розмірі 10 280 730,00 грн. (рядок 3.3): витрати на придбання цінних паперів (простих векселів АА №2418322, АА №2418323, АА №2418324, АА №2418325) емітента ТОВ "Джут" (Договір №Б 170811- 68/2 від 17.08.2011р.) -10 000 000,00 грн. не відчужених станом на 01.01.2012р.; від'ємний результат від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів - 280 730,00 грн.;

2. По акціях та корпоративних правах в розмірі 11 813 223,00 грн.(рядок 1.3): витрати на придбання корпоративних прав ТзОВ "Регіональний девелопмент" (Договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний девелопмент" від 01.10.2008 р.) - 7 500 000,00 грн., не відчужених станом на 01.01.2012р.; витрати на придбання корпоративних прав ПП "Союзавтоцентр" (Договір купівлі-продажу корпоративних прав Приватного підприємства "Союзавтоцентр" від 14.09.2005р.) - 303 000,00 грн., що не відчужені станом на 01.01.2012р.; витрати на придбання простих іменних акцій в кількості 1 017 500 шт. емітента ВАТ "Медбіоприлад" (Договір купівлі-продажу цінних паперів №384/07Д від 11.10.2007р.) - 40 700,00 грн., що не відчужені станом на 01.01.2012р.; витрати на придбання простих іменних акцій в кількості 7 496 000 шт. емітента ВАТ "Рівнеенергопром" (Договір №1/05КО/11/08Б купівлі-продажу цінних паперів від 15.09.2008р.) - 3 373 200,00 грн., що не відчужені станом на 01.01.2012р.; від'ємний результат від операцій з цінними паперами попередніх звітних періодів в сумі 596 323,00 грн.

Дані обставини не досліджувались податковим органом в ході камеральної перевірки, проте, і в судовому засіданні представником відповідача не заперечувались.

Вказана сума від'ємного фінансового результату за наслідками операцій з цінними паперами в повному розмірі відображена позивачем в податковій декларації з податку на прибуток за перше півріччя 2012 року, яка була подана 10.07.2012 року (а.с. 15-22).

Разом з тим, Законом України від 24.05.2012 року № 4834 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм" внесено зміни до пункту 3 підрозділу 4 Розділу ХХ Податкового кодексу України, якими запроваджено особливий порядок застосування статті 150 Кодексу в період 2012-2015 років, що передбачає обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, який враховується у витратах при визначенні податкових зобов'язань платника податку у наступних звітних податкових періодах.

Саме з приводу застосування до обліку операцій з цінними паперами приписів п.3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України, які наголошують про особливості застосування у 2012-2015 роках приписів ст. 150 ПК України та визначає порядок визначення податку на прибуток, виникли спірні правовідносини.

Пунктом 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України визначено, що пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується у 2011 році з урахуванням такого: якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.

Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення; у 2012 - 2015 роках таким чином: якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2011 року), то сума цього значення підлягає включенню до витрат: звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. У разі, якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних податкових періодах;

При цьому, платники податку на прибуток ведуть окремий облік показника від'ємного значення об'єкта оподаткування, що склався станом на 1 січня 2012 року та включається до витрат наступних податкових періодів і сум не погашених протягом 2012 - 2015 років. Таке від'ємне значення погашається в першу чергу. В другу чергу погашається від'ємне значення об'єкта оподаткування, що виникло після 31 грудня 2011 року.

Враховуючи положення пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України, податковий орган вважає, що в даному випадку від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами, що виник станом на 01.01.2012 року підлягає включенню до витрат починаючи з І півріччя і наступних звітних періодах 2012 року у розмірі 25% від суми, що виникла станом на 01.01.2012 року.

Однак, нормами п. 4. підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України передбачено, що операції з цінними паперами та деривативами, що придбані до набрання чинності розділом III цього Кодексу відображаються в обліку при визначенні податку на прибуток підприємств за правилами, що діяли на момент придбання таких цінних паперів.

При цьому, відповідно до пп. 7.6.1 п. 7.6 ст.7 Закону України від 28.12.94 р №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", що діяв на момент понесення частини витрат, що становлять від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному статтею 6 цього Закону.

Таким чином, Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств" в редакції, що діяла на момент придбання цінних паперів, корпоративних прав, не містив будь-яких обмежень щодо визначення та перенесення до наступного податкового періоду від'ємного фінансового результату операцій з цінними паперами.

Враховуючи викладене, а також те, що від'ємний фінансовий результат операцій з цінними паперами не є від'ємним значенням об'єкта оподаткування, положення пункту 22.4 Закону №334 не застосовується для цілей ведення окремого обліку операцій з цінними паперами.

До того ж, податковим органом не встановлено факту неправомірного відображення позивачем від'ємного фінансового результату попередніх звітних періодів, у складі якого є витрати на придбання непроданих станом на 01.01.2012 року цінних паперів, чи інших порушень щодо відображення результатів господарської діяльності в цій сфері в податковому обліку.

Отже, будь-яких обмежень, щодо врахування повної суми від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами, придбаними до набрання чинності розділом III Податкового кодексу України, чинним законодавством не встановлено, а отже позивачем правомірно в повному обсязі був перенесений від'ємний фінансовий результат, що виник станом на 01.01.2012 року від операцій з цінними паперами, корпоративними правами.

Суд не приймає посилання відповідача на те, що при визначені податку у 2012 року з операцій з цінними паперами слід враховувати приписи п. 3 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України, оскільки така позиція викладена у роз'ясненні ДПС України від 09.08.2012 року № 320/0/71-12/15-1217.

Суд зазначає про те, що у листі Верховної Ради України від 10.09.2012 року № 04-39/10-990, висловлена думка про помилковість висновків ДПС України, викладена у листі від 09.08.2012 року № 320/0/71-12/15-1217.

Законодавчий орган вважає, що податковим органом не враховано те, що обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування для врахування в наступних звітних періодах при застосуванні статті 150 Кодексу не передбачалось Законом № 4834 при застосуванні пункту 153.8 статті 153 кодексу для визначення прибутку від операцій з цінними паперами і ніяким чином не обмежувало право платника податку враховувати повну суму від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних податкових періодах.

Така позиція висловлена з огляду на те, що операції з цінними паперами є інші за економічним змістом і значенням показники при визначенні податкових зобов'язань.

Верховною Радою України запропоновано ДПС України переглянути свою позицію, викладену в листі від 09.08.2012 року № 320/0/71-12/15-1217.

Крім того, відповідно до висновків "Узагальнюючої податкової консультації щодо порядку відображення в податковому обліку суб'єктами господарювання операцій з цінними паперами", затвердженої наказом ДПС України 21.12.2012 року №1160, у податковій декларації з податку на прибуток за звітні періоди 2012 - 2015 років (починаючи із звітного періоду - першого півріччя 2012 року), у платників з доходом, що враховується при визначенні об'єкта оподаткування за 2011 рік, 1 мільйон гривень та більше враховується лише по 25 відсотків суми від'ємного фінансового результату операцій з цінними паперами та деривативами, які рахуються станом на 01.01.2012 у порядку, передбаченому пунктом 3 підрозділу 4 Розділу XX Податкового кодексу, якщо у такому від'ємному фінансовому результаті не містяться витрати на придбання цінних паперів, що не були продані станом на 01.01.2012.

Таким чином, даною консультацією викладено частково протилежну позицію тій, яка зазначена у роз'ясненні ДПС України від 09.08.2012 року № 320/0/71-12/15-1217.

За умови, що Податковий кодекс України неоднозначно трактує права та обов'язки платника податку у спірних правовідносинах, у відповідності до вимог підпункту 4.1.4. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, якою закріплена презумпція правомірності рішень платника податку, рішення з даного приводу приймається на користь платника податку.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, суд вважає, що податковим органом не доведено суду достатніх підстав, які б свідчили про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, а податкове повідомлення-рішення №0012691591 від 07.09.2012 року слід скасувати.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Враховуючи дане положення, суд присуджує стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Квартет" 2146,00 грн. судового збору, сплаченого згідно наявного в матеріалах справи платіжного доручення за №365 від 28.12.2012 року.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Державної податкової служби від 07.09.2012 року №0012691591.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Квартет" (ЄДРПОУ 23976620) судові витрати в розмірі 2146 (дві тисячі сто сорок шість) гривень 00 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Грицюк П.П.

Постанова складена в повному обсязі 13.02.2013 року.