Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
06 лютого 2013 р. № 820/158/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бадюков Ю.В.,
при секретарі судового засідання - Андрієць М.О.,
за участю представників позивача - Буглової О.В., Золотухіної С.А., Слободіної О.М.,
представників відповідача - Калініної О.О., Марченко В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Реал Банк" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Реал Банк" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Реал Банк") звернулося до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби (далі по тексту - відповідач, СДПІ ВПП), в якому просить суд визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000130501 від 12 вересня 2012 року про збільшення ПАТ "Реал Банк" суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1416821, 25 грн., в тому числі за основним платежем 1133457, 00 та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 283364, 25 грн.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що СДПІ ВПП здійснило камеральну переві рку податкової декларації з податку на прибуток банку ПАТ "Реал Банк" за півріччя 2012 року за результатами якої було складено акт від 27.08.2012 р. № 344/50-1/14360721 «Про результати камеральної перевірки податкової декларації».
Як вказує позивач, в акті перевірки безпідставно зроблено висновки про порушення з боку ПАТ "Реал Банк" п. 153.8 ст. 153, п. 150.1 ст. 150, п. 3 підрозділу 4 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI із змінами та доповненнями:
1. завищено збитки від операцій з цінними паперами на 3264103 гри., у тому числі по: операціях з акціями на суму 6204 гри.; операціях з облігаціями па суму 183396 гри.; операціях з векселями на суму 3074503 гри.;
2. занижено грошове зобов'язання з податку на прибуток у Податковій декларації з податку на прибуток банку за півріччя 2012 року на 1133457 гри.
Позивач вважає, що він не відноситься до платників податків зазначених п. 150.1 ст. 150 Податкового кодексу України, оскільки у позивача відсутнє від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного податкового року, що випливає із податкової декларації з податку на прибуток банку за півріччя 2012 року, а відтак мав право під час формування податкової декларації з податку на прибуток банку за 1-е півріччя 2012 року включати в повному обсязі від'ємний фінансовий результат попереднього звітного року від операцій з цінними паперами, фондовими та товарними деривативами, а не 25 відсотків суми такого від'ємного значення, як вважає податковий орган.
Зазначає, що збиткових операцій з цінними паперами в 2011 році він не здійснював, а від'ємний фінансовий результат з торгівлі цінними паперами за своєю суттю є витратами на придбання цінних паперів (не проданих на даний час), що були понесені в минулих податкових періодах, та не є від'ємним значенням об'єкта оподаткування з податку на прибуток.
Відтак, винесене на підставі акту камеральної перевірки оскаржуване податкове повідомлення-рішення є незаконним та підлягає скасуванню.
Відповідач до суду надав письмові заперечення в яких зазначив, що ним в акті перевірки щодо позивача зроблено правомірні висновки, а винесене податкове повідомлення-рішення є законним, оскільки за приписами п. 150.1 ст. 150 Податкового кодексу України, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Однак, як зазначає відповідач, в п. 3 підрозділу 4 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України визначені певні обмеження при відображенні в податковому обліку від'ємного значення об'єкта оподаткування.
Так, пункт 150.1 статті 150 Податкового кодексу України застосовується у 2012 році таким чином:
якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування за 2010 податковий рік), то сума цього значення підлягає включенню до витрат:
звітних (податкових) періодів починаючи з 1 півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних податкових періодах;
При цьому, як вказує далі відповідач, платники податку на прибуток ведуть окремий облік показника від'ємного значення об'єкта оподаткування, що склався станом на 1 січня 2012 року та включається до витрат наступних податкових періодів і сум, не погашених протягом 2012 - 2015 років. Таке від'ємне значення погашається в першу чергу. В другу чергу погашається від'ємне значення об'єкта оподаткування, що виникло після 31 грудня 2011 року.
Відповідно до п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу України, платник податку веде відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами в розрізі окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав в тому числі окремий облік операцій з цінними паперами, придбаними під час їх розміщення, повторного продажу емітентом чи в результаті здійснення внеску до статутного капіталу. Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного період)', від'ємний фінансовий результат переноситься па зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.
Таким чином, СДПІ ВПП вважає, що в акті перевірки правомірно був зроблений висновок про те, що платники податків, які отримали дохід за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше, вправі включити до складу витрат податкової декларації з податку на прибуток починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року від'ємне значення об'єкту оподаткування лише у розмірі 25 відсотків від суми такого від'ємного значення, задекларованого станом на 01 січня 2012 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив в повному обсязі та просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено при судовому розгляді справи позивач зареєстрований як юридична особа 29.10.1991 року та включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що свідчить копія виписки серії АА № 885905 від 18.10.2012 року (а.с. 137), та є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. №2755-VІ, що також підтверджується копією довідки про взяття на облік платника податків № 163 від 07.12.2011 р. (а.с. 138) та копією свідоцтва № 100286792 про реєстрацію платника податку на додану вартість від 12.06.2010 р. (а.с. 139).
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ "Реал Банк" в установленому порядку отримало ліцензію серії АГ № 399406 строком дії з 05.11.2010 р. по 05.11.2015 р. на право зайняття професійною діяльністю на фондовому ринку - діяльність з торгівлі цінними паперами - брокерська діяльність (а.с. 134), ліцензію серії АГ № 399407 строком дії з 05.11.2010 р. по 05.11.2015 р. на право зайняття професійною діяльністю на фондовому ринку - діяльність з торгівлі цінними паперами - дилерська діяльність (а.с. 135) та ліцензію серії АГ № 399408 строком дії з 05.11.2010 р. по 05.11.2015 р. на право зайняття професійною діяльністю на фондовому ринку - діяльність з торгівлі цінними паперами - андеррайтинг (а.с. 136).
Судом встановлено, що посадовою особою Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби було здійснено камеральну перевірку декларації з податку на прибуток банку ПАТ "Реал Банк" за півріччя 2012 року за результатами якої було складено акт від 27.08.2012 р. № 344/50-1/14360721 «Про результати камеральної перевірки податкової декларації» (далі по тексту - акт перевірки) (а.с. 11-12).
Висновком акту перевірки встановлено порушення з боку позивача, а саме: п. 153.8 ст. 153, п. 150.1 ст. 150, п. 3 підрозділу 4 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI із змінами та доповненнями:
1. завищено збитки від операцій з цінними паперами на 3264103 гри., у тому числі по: операціях з акціями на суму 6204 гри.;операціях з облігаціями па суму 183396 гри.; операціях з векселями на суму 3074503 гри.;
2. занижено грошове зобов'язання з податку на прибуток у податковій декларації з податку на прибуток банку за півріччя 2012 року на 1133457 гри.
На вищевказаний акт перевірки позивачем були подані письмові заперечення № 07-605/3100 від 31.08.2012 р. на ім'я начальника СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові ДПС (а.с. 13-14), за результатами розгляду яких листом від 07.09.2012 р. № 7034/10/50-124 висновки акту камеральної перевірки були залишені без змін (а.с. 15).
На підставі висновків акту перевірки СДПІ ВПП було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000130501 від 12 вересня 2012 року про збільшення ПАТ "Реал Банк" суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1416821, 25 грн., в тому числі за основним платежем 1133457, 00 та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 283364, 25 грн. (далі по тексту - податкове повідомлення-рішення)(а.с. 16).
Позивач скористався правом адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення, подавши скаргу до Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків № 14-05/3411 від 26.09.2012 р. (а.с. 17-20), за результатами розгляду якої рішенням про результати розгляду скарги від 21.11.2012 р. №14699/10/10-23 оскаржуване податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скаргу ПАТ "Реал Банк" - без задоволення (а.с. 21-22).
У подальшому позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення № 0000130501 від 12 вересня 2012 року та рішення Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків про результати розгляду скарги від 21.11.2012 р. №14699/10/10-23, подавши скаргу № 07-602/4292 від 30.11.2012 року до ДПС України (а.с. 23-30).
Державна податкова служба України рішенням № 74.34/0/61-12/10-2415 від 20.12.2012 року податкове повідомлення-рішення № 0000130501 від 12 вересня 2012 року та рішення Окружної державної податкової служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків про результати розгляду скарги від 21.11.2012 р. №14699/10/10-23 залишила без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 31-32).
При судовому розгляді справи встановлено, що у податковій декларації з податку на прибуток банку № 9016197573 від 07.02.2012 року за II-IV квартали 2011 року позивачем задекларовано доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування у рядку 01 в сумі55230428, 00 грн., відсутність від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) періоду (від'ємне значення об'єкта оподаткування за 1 квартал 2011 року або від'ємне значення рядка 09 податкової декларації за попередній (звітний) податковий період), а також зазначено об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності у рядку 08 в розмірі 1566405, 00 грн. (а.с. 74).
Як вбачається з матеріалів справи 06.08.2012 року ПАТ "Реал Банк" було подано до СДПІ ВПП податкову декларацію з податку на прибуток банку за півріччя 2012 року. В поданій декларації позивачем задекларовано доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування у рядку 01 в сумі 67346612, 00 грн., відсутність від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього звітного (податкового) року (від'ємне значення рядка 09 податкової декларації за попередній звітний (податковий) рік по рядку 08, а також зазначено об'єкт оподаткування від усіх видів діяльності у рядку 09 в розмірі 6782466, 00 грн. (а.с. 119).
Крім того, у додатку ЦП до рядка 02.3 додатка ОД до рядка 02 податкової декларації з податку на прибуток банку та рядка 03.19 додатка ІД до рядка 03 податкової декларації з податку на прибуток банку (далі - додаток ЦП) за півріччя 2012 року задекларовано від'ємний фінансовий результат попереднього звітного року у сумі 11548687 грн., у тому числі: від операцій з акціями (рядок 1.3 додатка ЦП) у сумі 16204 грн.; від операцій з облігаціями (рядок 2.3 додатка ЦП) у сумі 7181398 грн.; від операцій з векселями (рядок 3.3 додатка ЦП) у сумі 4099337 грн.; від операцій з іншими цінними паперами (рядок 6.3 додатка ЦП) у сумі 251748 грн. (а.с. 121).
Суд зазначає, що відповідно до п. 1 ст. 163 Господарського кодексу суб'єкти господарювання в межах своєї компетенції та відповідно до встановленого законодавством порядку можуть випускати та реалізовувати цінні папери, а також придбавати цінні папери інших суб'єктів господарювання.
Згідно зі ст. 163 Господарського кодексу та ст. 3 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 р. N 3480-IV, зі змінами та доповненнями (далі по тексту - Закон № 3480-IV), цінними паперами є документи встановленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчують грошові або інші майнові права, визначають взаємовідносини особи, яка їх розмістила (видала), і власника та передбачають виконання зобов'язань згідно з умовами їх розміщення, а також можливість передання прав, що випливають із цих документів, іншим особам. Здійснюючи випуск цінних паперів, емітент бере на себе зобов'язання щодо забезпечення реалізації прав, які посвідчуються такими цінними паперами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про інвестиційну діяльність» від 18.09.1991 р. N 1560, зі змінами та доповненнями, (далі по тексту - Закон № 1560), інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (дохід) або досягається соціальний ефект. Такими цінностями можуть бути кошти, цільові банківські вклади, паї, акції та інші цінні папери.
У Законі N 3480-IV визначено, що фондовий ринок (ринок цінних паперів) - це сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів). Учасниками фондового ринку є емітенти, інвестори, саморегульовані організації та професійні учасники фондового ринку.
Емітентами є юридичні особи, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед власниками.
Інвесторами в цінні папери можуть бути фізичні та юридичні особи, резиденти і нерезиденти, які набули права власності на цінні папери з метою отримання доходу від вкладених коштів та/або набуття відповідних прав, що надаються власнику цінних паперів відповідно до законодавства.
При цьому інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди), інвестиційні фонди, взаємні фонди інвестиційних компаній, недержавні пенсійні фонди, фонди банківського управління, страхові компанії, інші фінансові установи, які здійснюють операції з фінансовими активами в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - також за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів відносяться до інституційних інвесторів.
Згідно зі ст. 16 Закону N 3480-IV і ст. 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01 червня 2000 року N 1775-III зі змінами та доповненнями (далі по тексту - Закон N 1775-III) професійна діяльність на фондовому ринку здійснюється виключно на підставі ліцензії, що видається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. За здійснення діяльності без отримання такої ліцензії законодавством передбачено відповідальність.
Крім того, ст. 4 Закону України від 12 липня 2001 року "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" торгівлю цінними паперами віднесено до фінансової послуги, яка підлягає ліцензуванню.
Під професійною діяльністю на фондовому ринку згідно із Законом N 3480-IV мається на увазі діяльність юридичних осіб з надання фінансових та інших послуг у сфері розміщення та обігу цінних паперів, обліку прав за цінними паперами, управління активами інституційних інвесторів, що відповідає вимогам, установленим цим Законом та законодавством.
На фондовому ринку здійснюються такі види професійної діяльності: діяльність з торгівлі цінними паперами; діяльність з управління активами інституційних інвесторів; андеррайтинг; депозитарна діяльність; діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку.
Водночас п. 3 ст. 165 Господарського кодексу встановлено, що операції купівлі-продажу цінних паперів здійснюють їх емітенти, власники, а також торгівці цінними паперами - посередники у сфері випуску та обігу цінних паперів, а частиною 1 ст. 165 Господарського кодексу обмежено коло джерел фінансування для придбання цінних паперів. Такі операції можуть здійснюватися суб'єктами господарювання тільки за рахунок коштів, що надходять у їх розпорядження після сплати податків та відсотків за банківський кредит, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до пп. 14.1.244 п. 14 ст. 14 Податкового кодексу товари - матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
Таким чином, цінний папір у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення, розглядається у Податковому кодексі як товар.
Водночас у пп. 14.1.81 п. 14 ст. 14 Податкового кодексу визначено, що інвестиції - це господарські операції, які передбачають придбання основних засобів, нематеріальних активів, корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно. При цьому господарські операції, що передбачають придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів та/або інших фінансових інструментів, відносяться до фінансових інвестицій і можуть бути або прямими (внесення коштів або майна в обмін на корпоративні права, емітовані юридичною особою при їх розміщенні такою особою), або портфельними (купівля цінних паперів за кошти на фондовому ринку або біржовому товарному ринку). Під реінвестицією маються на увазі господарські операції, що передбачають здійснення капітальних або фінансових інвестицій за рахунок прибутку, отриманого від інвестиційних операцій.
Порядок оподаткування операцій особливого виду визначено ст. 153 Податкового кодексу. Норми п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу регулюють облік операцій з торгівлі цінними паперами, а також встановлюють окремі правила податкового обліку як для професійних учасників ринку (торговців цінними паперами), так і для інших платників податків у частині операцій, що здійснюються на фондових біржах. Крім того, норми п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу не поширюються на операції, що здійснюються платником податку - емітентом з розміщення корпоративних прав або інших цінних паперів, а також з їх зворотного викупу або погашення таким платником податку - емітентом. Операції з конвертації цінних паперів оподаткуванню не підлягають (п. 153.9 ст. 153 Податкового кодексу).
Облік результатів операцій з цінними паперами здійснюється платниками податку у додатку ЦП "Розрахунок фінансових результатів від операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами" до податкової декларації з податку на прибуток.
Таким чином, до складу витрат в окремому обліку можна включати будь-які витрати на користь будь-якого продавця у межах операцій з цінними паперами, в тому числі від'ємний фінансовий результат з торгівлі цінними паперами в минулих податкових періодах.
Крім цього, п. 153.8 ст. 153 Податкового кодексу визначено, що платник податку веде
відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами в розрізі окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, в тому числі окремий облік операцій з цінними паперами, придбаними під час їх розміщення, повторного продажу емітентом чи в результаті здійснення внеску до статутного капіталу.
Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному ст. 150 цього розділу.
Відповідно до п. 150.1 ст. 150 Податкового кодексу України, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Відповідно до п. 3 підрозділу 4 Перехідних положень Податкового кодексу України, пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується у 2012 - 2015 роках таким чином:
якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування за 2010 податковий рік), то сума цього значення підлягає включенню до витрат:
звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних податкових періодах.
Як встановлено судом результатом розрахунку об'єкта оподаткування ПАТ "Реал Банк" станом на 1 січня 2012 року є не від'ємне, а позитивне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток, внаслідок чого банк не може бути віднесений до кола платників, які мають розподіляти від'ємне значення об'єкта оподаткування.
Також суд зазначає, що об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств для резидентів України визначений п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, згідно з яким об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135 - 137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138 - 143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.
Враховуючи вищезазначене, фінансовий результат за операціями з цінними паперами, визначений на підставі п. 153. 8 ст. 153 ПК України є поняттям відмінним від поняття об'єкт оподаткування, який визначається у відповідності до ст. ст. 135-137, 138-143 та ст. 152 ПК України та не є його складовою.
Суд зазначає, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 21.12.2011 р. № 1683 "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток банку", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10.01.2012 р. за № 16/20329 від'ємний результат від операцій з цінними паперами не переноситься до декларації з податку на прибуток банку по р. 02.3 ЦП (додатку ОД декларації) - прибуток від операцій з цінними паперами, в тому числі інші, ніж цінні папери, корпоративними правами, і тому не може вплинути на від'ємне значення об'єкта оподаткування, яке відображається в р. 09 Декларації з податку на прибуток банку - об'єкта оподаткування від усіх видів діяльності.
Прибуток від операцій з цінними паперами (корпоративними правами) включається до складу доходів за результатами звітного періоду, в якому здійснюється продаж цінних паперів. При цьому, від'ємний фінансовий результат з торгівлі цінними паперами за своєю суттю є витратами на придбання цінних паперів (не проданих на даний час), що були понесені в минулих податкових періодах, та не є від'ємним значенням об'єкта оподаткування з податку на прибуток.
У листі Комітету Верховної ради України з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики №04-39/10-990 від 10.09.2012 р. "Щодо Листа ДПС України від 09.08.2012 р. №320/0/71-12/15-1217 про обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування для врахування в наступних звітних періодах" зазначено, що обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування для врахування в наступних звітних періодах при застосуванні ст. 150 Податкового кодексу України не передбачалось Законом №4834 при застосуванні пункту 153.8. статті 53 Кодексу для визначення прибутку від операцій з цінними паперами і ніяким чином не обмежувало право платника податку враховувати повну суму від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних податкових періодах, оскільки це різні за економічним змістом і значенням показники при визначенні податкових зобов'язань.
Тобто, податковий кодекс України не обмежує право платника податків враховувати повну суму від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних податкових періодах, оскільки:
- п. 153. 8 ст. 153 ПК України передбачає, що в разі отримання від'ємного фінансового результату (збитків) від проведення операцій з цінними паперами за результатами звітного податкового року збиток не враховується при визначенні об'єкта оподаткування, а переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних звітних періодах;
- прибуток, отриманий від операцій з цінними паперами, включається до дохідної частини податкової декларації платника податку та є складовою частини доходів, які враховуються при визначенні об'єкта оподаткування;
- порядок зменшення фінансового результату (від'ємне значення враховується в наступних податкових періодах до повного його погашення та отримання позитивного фінансового результату (прибутку)) застосовується аналогічно порядку, передбачено в ст. 150 ПК України;
- обмеження розміру від'ємного значення об'єкту оподаткування для обліку в наступних податкових періодах при застосуванні п. 150.1 ст. 150 ПК України не передбачено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» від 24.05.2012 року № 4834-VI для визначення прибутку від операцій з цінними паперами - при застосуванні п. 153. 8 ст. 153 ПК України.
Правомірність виникнення від'ємного значення представниками відповідача в судовому засіданні не заперечувалось.
У зв'язку з тим, що відсутній об'єкт донарахування податку на прибуток, відсутні підстави застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про правомірність віднесення позивачем, під час формування податкової декларації з податку на прибуток банку за 1-е півріччя 2012 року, в повному обсязі від'ємний фінансовий результат попереднього звітного року від операцій з цінними паперами, фондовими та товарними деривативами.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги стосовно визнання незаконним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0000130501 від 12.09. 2012 року як такого, що прийняте з порушенням норм діючого законодавства України, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачем, а відтак підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Реал Банк" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі
Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000130501 від 12 вересня 2012 року про збільшення Публічному акціонерному товариству "Реал Банк" суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 1416821, 25 грн. (один мільйон чотириста шістнадцять тисяч вісімсот вісімсот двадцять одна гривня 25 копійок), в тому числі за основним платежем 1133457, 00 (один мільйон сто тридцять три тисячі чотириста п'ятдесят сім гривень) та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 283364.25 грн. (двісті вісімдесят три тисячі триста шістдесят чотири гривні 25 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.