Рішення № 292689, 28.11.2006, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
28.11.2006
Номер справи
19/413
Номер документу
292689
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

28.11.06 р. Справа № 19/413

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.

При секретарі Волошиної О.В.

За участю представників сторін:

Від позивача: Сорокіна В.В., за довіреністю

Від відповідача: Архипов О.В., за довіреністю

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області

до відповідача Державного підприємства “Макїіввугілля” м. Макіївка Донецької області

про стягненння збитків у сумі 635,26 грн.

Позивач, Державне управління охорони навколишнього середовища в Донецькій області, звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Державного підприємства “Макїіввугілля” м. Макіївка Донецької області, про стягненння збитків у сумі 635,26 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на акт № 168 перевірки виконання природоохоронного законодавства від 14.07.2006р., розрахунок розмірів відшкодування збитків за наднормативний викид забруднюючої речовини – метану – від джерела викиду (ДВ) в атмосферу № 4 (вентиляційний ствол) ВП “Шахта Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля” за період з 22.03.2006р. по 23.05.2006р. (включно); дозвіл № 32442295 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; атестат акредитації № 711; протоколи № 5 та № 10 вимірів викидів шкідливих речовин в атмосферу; лист № 01-06/554 від 17.07.2006р.; претензію № 02-5116 від 04.09.2006р., лист № 01-81/979 від 03.10.2006р.; порушення відповідачем ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”.

Представник відповідача позовні вимоги визнав в повному обсязі, на підтвердження чого надав відзив від 28.11.2006 р. на позовну заяву (вх. № 02-41/46973 від 28.11.2006р.).

У відповідності до п.п.2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст.42 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ст.43 Господарського процесуального кодексу України).

Стаття 33 Господарського процесуального кодексу України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши в засіданні пояснення представників сторін, господарським судом

В с т а н о в л е н о.

Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Згідно зі статтею 2 Закону України "Про судоустрій України" суд здійснює правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і законних інтересів юридичних осіб. Частиною третьою статті 3 названого Закону передбачено, що судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією України та законами. Згідно з частиною першою статті 6 цього ж Закону усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав і законних інтересів незалежним і неупередженим судом. Відповідно до частини третьої зазначеної статті ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у суді, до підсудності якого її віднесено процесуальним законом.

Згідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.

За приписами п. п. 1, 2 Указу Президента України від 15.09.2003 № 1039/2003 “Про заходи щодо підвищення ефективності державного управління у сфері охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів”, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, заповідної справи, а також гідрометеорологічної діяльності є Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, яке створене шляхом реорганізації Міністерства екології та природних ресурсів України.

До компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і витрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (п. “з” ч. 1 ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Відповідно до п. 1 Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 16.06.2006 N 285, Державні управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України і входять до сфери його управління.

Згідно п. п. 5.7 п. 5 цього ж Положення управління має право застосовувати у випадках, передбачених законодавством, економічні санкції до підприємств, установ та організацій за порушення вимог законодавства, подавати позови про відшкодування збитків і втрат, завданих унаслідок такого порушення, складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення.

Державне підприємство “Макїіввугілля” (відповідач) є юридичною особою, (свідоцтво про державну реєстрацію сер. АОО № 296617), діє на підставі Статуту, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (довідка № 02-24-733 з ЄДРПОУ).

14.07.2006р. держінспектором охорони навколишнього середовища Макіївської регіональної державної екологічної інспекції Змарадою І.А., в присутності інженера-техвідділу Школенко В.Б., на підставі ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” проведена перевірка виконання вимог природоохоронного законодавства ВП “Шахта Холодна Балка” Державного підприємства “Макіїввугілля” (адреса: 86154, м. Макіївка, Гірницький район, шахта Холодна Балка).

Перевіркою встановлено, що підприємство здійснює викид забруднюючих речовин до атмосферного повітря згідно дозволу на викид №№ 32442295 від 15.12.2005р., виданого Держуправлінням екології та природних ресурсів в Донецькій області, строк дії до 01.01.2008р. Згідно протоколу вимірів викидів забруднюючих речовин в атмосферу № 5 від 13,16,20,22.03.2006р. виконаних ВП “Управління з гасіння, профілактиці териконів та рекультивації земель” ДП Макіївугілля” (атестат акредитації № 711 виданий 13.05.2004р., строк дії до 13.05.2007 р. ) зафіксовано перевищення дозволених обсягів викидів по метану з джерела викидів № 4 (скиповий венствол). Фактичний викид забруднюючих речовин (метану) згідно протоколу № 5 від 13,16,20,22.03.2006р. становить 3, 0097г/с, дозволений викид згідно дозволу № 32442295 – 2, 097г/с. Згідно листа директора ВП “Управління з гасіння, профілактиці териконів та рекультивації земель” ДП Макіївугілля” № 14/11-347 від 11.07.2006р. виміри з джерела № 4 (скиповий венствол) були проведені 22.03.2006р. Таким чином, з 22.03.2006р. викид метану з джерела № 4 (скиповий венствол) є наднормативним. Повторний вимір здійснений 24.05.2006р. (протокол № 10 від 24.05.2006р.) – метан у викидах не виявлений. Порушення усунуто. Період роботи джерела № 4 (скиповий венствол) у режимі наднормативного викиду рахується з 22.03.2006р. по 23.05.2006р.

За результатами перевірки складений акт № 168 перевірки виконання природоохоронного законодавства від 14.07.2006р., який підписаний директором ВП “Шахта Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля” Т.І. Меладзе, та директором ДП “Макіїввугілля” М.В. Ничипор без заперечень.

Відповідно до листа Відокремленого підрозділу “Шахта Холодна Балка” Державного підприємства „Макіїввугілля” № 01-06/554 від 17.07.2006 р. фактично відпрацьований час вентилятора головного провітрювання шахти № 3 за період з 22.03.2006 р. по 23.05.2006 р. становить 1 488 годин.

Внаслідок порушення відповідачем ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” державі заподіяно збиток на суму 635,26 грн., розрахунок якого підтверджується Розрахунком відшкодування збитків за наднормативний викид забруднюючої речовини – метану – від джерела викиду ( ДВ) в атмосферу № 4 ( вентиляційний ствол) ВП “Шахта “Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля”, за період з 22.03.2006 р. по 23.05.2006 р. ( включно).

Позивачем на адресу відповідача була направлена претензія № 02-5116 від 04.09.2006р.

Відповідач листом № 01-81/979 від 03.10.2006р. надав відповідь, що претензія № 02-5116 від 04.09.2006р. про стягнення збитків в розмірі 635,26грн. розглянута та визнана в повному обсязі. Повідомив, що при наявності фінансової можливості сума збитків в розмірі 635,26грн. буде перерахована на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Макіївської міської ради за наступними реквізитами: ВДК м. Макіївка, п/р 3151690360064 в УДК в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24165243.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог:

а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій;

б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища;

в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів;

г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення;

д) збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні;

е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.

Статтею 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами

вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.

Особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом (ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря”).

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

У зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря“, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України № 38 від 18.05.1995р. (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 157/693 від 29.05.1995р.), була розрахована сума збитку, яка дорівнює 635,26 грн.

Методика встановлює єдині на території України правила визначення розмірів відшкодування і стягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 4.1. Методики).

Збитки, заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, відшкодовуються підприємствами незалежно від форм власності та видів господарської діяльності ( п. 4.2. Методики).

Стягнення платежів за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не звільняє підприємства від відшкодування збитків за наднормативні викиди ( п. 4.3. Методики).

Розрахунки наднормативних викидів (Mi) в тоннах здійснюються шляхом визначення різниці між фактичними і дозволеними потужностями викидів, з урахуванням часу роботи джерела в режимі наднормативного викиду.

Розрахунок розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ведеться на основі розміру мінімальної заробітної плати з урахуванням обсягів наднормативних викидів і регулюючих коефіцієнтів.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 64 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006р” джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2005-2006р.р. поряд з іншими є грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Сума збитків у розмірі 635,26 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення. Суму збитків позивач просить стягнути на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Макіївської міської ради за наступними реквізитами: ВДК м. Макіївка, п/р 3151690360064 в УДК в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24165243, КБК 24061600.

Доказів відшкодування збитків в сумі 635, 26 грн. відповідачем до матеріалів справи не представлено.

З урахуванням викладеного, вимоги Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області до Державного підприємства “Макїіввугілля” м. Макіївка Донецької області про стягненння збитків у сумі 635,26 грн. обґрунтовані поданими по справі доказами, тому підлягають задоволенню.

Судові витрати, згідно ст. 49 Господарського процесуального Кодексу України, слід віднести на відповідача.

З огляду на вищевикладене та керуючись ст.ст.2, 42, 43, 22, 33, 36, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Задовольнити позовні вимоги Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області до Державного підприємства “Макїіввугілля” м. Макіївка Донецької області про стягненння збитків у сумі 635,26 грн.

Стягнути з Державного підприємства “Макїіввугілля” м. Макіївка Донецької області на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Макіївської міської ради за наступними реквізитами: ВДК м. Макіївка, п/р 3151690360064 в УДК в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24165243, КБК 24061600 збитки в сумі 635,26 грн.

Стягнути з Державного підприємства “Макїіввугілля” м. Макіївка Донецької області у доход державного бюджету державне мито в сумі 102,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

За погодженням сторін в судовому засіданні 28.11.2006 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 29.11.2006 р.

Суддя Дучал Н.М.

Ч.В.В.

Надруковано 3 екземпляри:

1 – позивачу;

1 – відповідачу;

1 – у справу.