Рішення № 29262618, 07.02.2013, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
07.02.2013
Номер справи
5/5005/11065/2012
Номер документу
29262618
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07.02.13р. Справа № 5/5005/11065/2012За позовом: Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

До відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ

Про: внесення змін до п.2.2 та п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 27.07.2005 року

Суддя: Крижний О.М.

Представники:

Від позивача: Шульга М.О., довіреність №01-17/3/11 від 02.01.2013 року, представник

Від відповідача: Любченко О.І., довіреність №юр-549/д від 16.10.2012 року, представник

СУТЬ СПОРУ:

Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області звернулася до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", у якому просить суд:

- внести зміни до п.2.2 договору оренди земельної ділянки від 27 липня 2005 року (державна реєстрація від 05.08.2005р. №02530), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390), виклавши його в наступній редакції: „п.2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки від 23.08.2011 року становить 3620392,36 грн.";

- внести зміни до п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 27 липня 2005 року (державна реєстрація від 05.08.2005р. №02530), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390), виклавши його в наступній редакції: „п.4.1. Річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, у розмірі 108 611,76 грн./рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 92 319,99 грн./рік без ПДВ, яка застосовується відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VI „Про плату за землю";

- судові витрати покласти на відповідача.

Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.

Відповідач подав заяву про часткове визнання заявлених позовних вимог , а саме просить змінити п.2.2 та п.4.1 спірного договору та викласти їх в наступній редакції:"п.2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №5548 від 23.08.2011 року становить 3 620 392,36 грн.; п.4.1. Орендна плата вносить орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 92 319,99 грн. без ПДВ, на рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки землі і вносить на рахунок місцевого бюджету".

Крім того, в матеріалах справи заходиться клопотання (від 02.01.2013р.) Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про передачу справи за територіальною підсудністю. У клопотанні відповідач просить передати справу №5/5005/11065/2012 за позовною заявою Дніпродзержинської міської ради до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки за підсудністю до господарського суду м. Києва, посилаючись на те, що місцезнаходження відповідача є м. Київ, а відповідно до ч.1 ст. 15 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах, що виникають при укладенні, зміні та розірванні господарських договорів, справи у спорах про визнання договорів недійсними розглядаються господарським судом за місцезнаходженням сторони, зобов'язаної за договором здійснити на користь другої сторони певні дії, такі як: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо.

07.02.2013 року від позивача надійшли пояснення про необхідність внесення змін до договору оренди земельної ділянки у яких зазначає, що у 2013 році нормативна грошова оцінка земельної ділянки по договору оренди земельної ділянки від 05.08.2005 року №02530 становить 3 620 392,36 грн. При цьому у судовому засіданні представник позивача усно пояснив, що не може погодитись з позицією відповідача щодо редакції даних пунктів спірного договору, викладених відповідачем у заяві про часткове визнання позову, оскільки розмір річної орендної плати, який дорівнює 92 319,99 грн. визначений з урахуванням пільги, а оскільки дана пільга затверджена рішенням міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VI та встановлена з 01.07.2012 року до 31.12.2013 року, позивач не може про це не зазначати у спірному договорі. Таким чином, у випадку прийняття редакції відповідача часовий проміжок дії пільги не буде врахований. У зв'язку з викладеним, позивач просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки у запропонованій ним редакції.

Розгляд справи було відкладеного з 17.01.2013 року на 07.02.2013 року.

У судовому засіданні 07.02.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

На підставі рішення Дніпродзержинської міської ради від 24.06.2005 року за №569-19/ІV між Дніпродзержинською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", найменування якого змінено на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (орендар) 27.07.2005 року був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1.1 якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр. 50 років СРСР, 29, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Відповідно до п. 2.1 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5416 га для розміщення автозаправочної станції. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору становить 566909,25 грн. (п.2.2 договору).

Згідно з п. 3.1 договору договір укладається строком на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк.

Зазначений договір підписаний сторонами, посвідчений нотаріусом Дніпродзержинського міського нотаріального округу Кудрявцевим В.О. 27.07.2005 року №486 та зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №02530 від 05.08.2005 року.

Відповідно до п.4.1 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 14172,72 грн., без ПДВ, на рік, що становить 1181,06 грн., без ПДВ, на місяць, і вноситься на рахунок місцевого бюджету , реквізити якого подаються орендарю додатково у письмовій формі.

Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадку і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України (п. 4.4 договору).

Отже, сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни договору орендної плати. Законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.5.1).

В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 року втратив чинність Закон України "Про плату за землю" (ч. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України). Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Позивач вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Однак відповідач не виконав вимогу позивача і сторони не внесли зміни до договору стосовно зміни розміру орендної плати. Саме це і є причиною спору.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

З метою вдосконалення земельних відносин у місті, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати за землю, створення рівних умов конкуренції, поліпшення інвестиційного клімату у місті, забезпечення виконання рішення Дніпродзержинської міської ради від 15.12.2010 року №07-02/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", розглянувши матеріали та висновок тимчасової робочої групи з аналізу нормативної вартості земельних ділянок міста від 04.05.2012, відповідно до Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 282, 284, 288 Податкового кодексу України, керуючись п.п.24, 34 ч.1 ст. 26, ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" 25.06.2012 року Дніпродзержинська міська рада прийняла рішення №475-24/VІ "Про плату за землю", згідно якого встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, на рівні трикратного розміру земельного податку.

Відповідно до п. 1.1 договору в оренду передається земельна ділянка несільськогосподарського призначення.

Таким чином, відповідач має сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою на рівні трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Як вбачається з витягу Управління Держкомзему у м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області №5548 від 23.08.2011 року з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,5416 га становить 3 620 392,36 грн. (а.с.14).

Згідно розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, зробленого на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради №475-24/VІ від 25.06.2012 року розмір земельного податку складає 36 203,92 грн., розмір орендної плати - 108 611,76 грн., а з урахуванням пільги (15%) розмір орендної плати складає 92 319,99 грн.

Розмір пільги затверджений рішенням міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VІ. Згідно даного рішення пільга із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету, встановлена з 01.07.2012 року до 31.12.2013 року.

Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.3.4.7 Рекомендації Президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010 року №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства").

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

З метою приведення умов договору оренди земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства управління земельних відносин Дніпродзержинської міської ради зверталося до відповідача, як орендаря земельної ділянки комунальної власності у м. Дніпродзержинську (лист від 29.08.2012 року №01-09 вих/2/488) про переукладення договорів оренди земельних ділянок з пропозицією привести договір оренди землі, укладений з відповідачем у відповідність до вимог Податкового кодексу України.

Позивач зазначає, що у строк, визначений повідомленням, відповідач відповіді на вказану вимогу не надав, зміни до договору оренди землі не підписав.

Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею, рішенням Дніпродзержинської міської ради встановлений розмір річної орендної плати в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пунктів 2.2, 4.1 договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", зареєстрованого за №02530 від 05.08.2005 року.

Стосовно заяви відповідача про часткове визнання позову суд зазначає наступне.

Право відповідача визнати позов повністю або частково передбачено ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст. 78 Господарського процесуального кодексу України визнання позову відповідачем викладається в адресованій господарському суду письмовій заяві, що долучається до справи.

Згідно ч.5 ст. 78 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Суд зазначає, що у заяві про часткове визнання позову відповідач по суті погодився із зазначення у п.2.2 договору нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 3 620 392,36 грн. Тому дана заява є визнанням позовних вимог щодо внесення змін до п.2.2 договору.

З урахуванням того, що редакція спірних пунктів договору оренди земельної ділянки від 27 липня 2005 року (державна реєстрація від 05.08.2005р. №02530) частково різниться із редакцією даних пунктів запропонованих позивачем, зокрема, редакція відповідача не містить застереження стосовно пільги, яка відповідно до рішенням міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VI встановлена з 01.07.2012 року до 31.12.2013 року, суд дійшов висновку про необхідність внесення змін до спірного договору в редакції позивача.

Пропозиція відповідача стосовно редакції п.4.1 договору не може бути прийнята судом з наступних підстав. Орендна плата у розмірі 92 319,99 грн. визначається з урахуванням пільги, передбаченої рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VІ. Вказана пільга діє до 31.12.2013 року, а тому з 01.01.2014 року розмір орендної плати становитиме 108 611,76 грн. У випадку викладення п.4.1 договору у редакції відповідача часовий проміжок дії пільги не буде врахований.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ч.1 ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Європейський суд з прав людини під терміном "власність" розуміє також грошові кошти, що підлягають оплаті. Ухиляючись від внесення змін до договору, сплачуючи орендну плату у розмірі, меншому, ніж передбачено чинним законодавством, відповідач порушує права позивача, безпідставно не передаючи грошові кошти (орендну плату у розмірі, встановленому законодавством) у власність позивача.

Отже, позовні вимоги Дніпродзержинської міської ради є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Клопотання відповідача про передачу справи за територіальною підсудністю не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 16 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини. Таким чином, оскільки договірні відносини, що склалися між сторонами у справі, стосуються оренди земельної ділянки, розташованої в м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області, спір має вирішуватись господарським судом Дніпропетровської області.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 04.07.2012 року по справі №13/5009/5645/11 та від 09.07.2012 року по справі №13/5009/5643/11.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1 073 грн. покладається на відповідача.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Оскільки при зверненні з позовом до суду позивач згідно платіжного доручення №1269 від 27.11.2012 року надмірно сплатив судовий збір в розмірі 45,00 грн., зазначена сума підлягає поверненню з державного бюджету України на підставі ухвали суду.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Внести зміни до п.2.2 договору оренди земельної ділянки від 27 липня 2005 року (державна реєстрація від 05.08.2005р. №02530), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390), виклавши його в наступній редакції: "п.2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки від 23.08.2011 року становить 3 620 392,36 грн."

Внести зміни до п.4.1 договору оренди земельної ділянки від 27 липня 2005 року (державна реєстрація від 05.08.2005р. №02530), укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390), виклавши його в наступній редакції: "п.4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, у розмірі 108 611,76 грн./рік без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 92 319,99 грн./рік без ПДВ, яка застосовується відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 року №475-24/VI "Про плату за землю".

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5, ідентифікаційний код 00135390) на користь Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, ідентифікаційний код 24604168) судовий збір у розмірі 1 073,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя О.М. Крижний

Повне рішення складено - 07.02.2013 року.