Постанова № 29262388, 12.02.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2013
Номер справи
804/2242/13-а
Номер документу
29262388
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2013 р. 13год.30 хв.Справа № 804/2242/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Тулянцевої І.В.,

суддів - Озерянської С.І., Юркова Є.О.,

при секретарі - Шевцовій М.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

10.02.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про:

- визнання дій Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо відмови у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 21 на проміжних виборах 03 березня 2013 року до Дніпропетровської міської ради, висунутого на конференції Дніпропетровської міської організації Політичної партії «За Україну», що відбулася 03 лютого 2013 року, протиправними;

- скасувати постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про відмову у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 21 на проміжних виборах 03 березня 2013 року до Дніпропетровської міської ради, висунутого на конференції Дніпропетровської міської організації Політичної партії «За Україну», що відбулася 03 лютого 2013 року;

- зобов'язати Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області розглянути документи про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 21 на проміжних виборах 03 березня 2013 року до Дніпропетровської міської ради, висунутого на конференції Дніпропетровської міської організації Політичної партії «За Україну», що відбулася 03 лютого 2013 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 05.02.2013 року для реєстрації його кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 21 ним до відповідача поданий повний перелік документів, визначений Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», куди входили в тому числі фотокартки розміром 4х6 см у необхідній кількості, декларація за формою, визначеною Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», яка містила всю необхідну інформацію щодо майна, доходів, витрат і зобов'язань фінансового характеру за 2012 рік. 07.02.2013 року відповідач відмовив йому у реєстрації як кандидата у депутати та включення до виборчого списку кандидатів у депутати у зв'язку з тим, що надані фотокартки не того розміру, які встановлені виборчою комісією, а також у зв'язку з тим, що декларація повинна міститися на 10 арк., тоді, як подана декларація була на 8 - ми арк.. Вважає, що рішення про відмову к реєстрації його як кандидата в депутати є протиправним та підлягає скасуванню. В судове засідання позивач не з'явився, до суду надійшло клопотання від представника позивача про розгляд справи без їх участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Крім того, представником відповідача надані заперечення по справі, які залучені до матеріалів справи та з яких свідчить, що оскаржуване рішення про відмову ОСОБА_2 у реєстрації як кандидата в депутати прийнято на підставі норм діючого законодавства та підстави для його скасування відсутні. З метою всебічного та повного з'ясування всіх обставин справи для огляду в судовому засіданні представником відповідача були надані оригінали документів які надавались позивачем до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області.

З огляду на викладене, враховуючи, що матеріали справи містять докази, які в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а також приписи ст. 41, ч. 4 ст. 122, ч.6 ст. 128 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі документами.

Вивчивши доводи позову та заперечень, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши за правилами ст. 86 КАС України докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд при винесені постанови виходить з наступних підстав та мотивів.

В ході розгляду справи було встановлено, що 05.02.13 позивач звернувся до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області із Заявою про реєстрацію кандидата в депутати, підписаною головою Дніпропетровської міської організації Політичної партії «За Україну» та засвідченою печаткою цієї організації, Копією свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії Дніпропетровська міська організація Політичної партії «За Україну», Витягом з протоколу загальних зборів Дніпропетровської міської організації Політичної партії «За Україну» від 03.02.13 р., підписаного головуючим на зборах та засвідченою її печаткою, Заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах від 03.02.2013 р., Автобіографією кандидата в депутати, Декларацією про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2012 рік, чотирма фотографіями кандидата у депутати розміром 3,5х4 см.

07.02.13 Відповідачем прийнята Постанова № 20/13 про відмову у реєстрації кандидата у депутати Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 21 ОСОБА_2, висунутого Дніпропетровською міською організацією Політичної партії «За Україну». За змістом означеної постанови підставами для відмови позивачу в реєстрації його кандидатом у депутати слугували наступні факти: - Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру подана не за установленою формою та не на бланку з 10 сторінок; - витяг з протоколу про висування кандидата в депутати підписаний не керівником місцевої організації партії, а головуючим на зборах та секретарем;- заява на згоду балотуватися та автобіографія не підписані заявником; - розмір поданих фотографій кандидата у депутати не відповідає встановленим вимогам Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (не становить 4х6 сантиметрів).

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних дій відповідача щодо відмови позивачу в реєстрації його кандидатом в депутати та оскаржуваного рішення відповідача на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на наступному.

Правовідносини з приводу реєстрації кандидатів у депутати місцевих рад в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі унормовані законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» №2487-17 (далі - Закон № 2487).

Положеннями ст. 38 вказаного Закону чітко визначено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; 3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості; 6) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожного кандидата в депутати відповідно до статті 43 цього Закону;7) чотири фотографії кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів. У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття) і адреса місця проживання, а також підсумки голосування на зборах (конференціях) щодо такого кандидата.

Згідно зі ст. 43 Закону № 2487 декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції». У додатку до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» в розділі Примітка встановлені вимоги до Декларації, відповідно до яких, зокрема, бланки декларації виготовляються у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку (пункт 13). Постановою Кабінету Міністрів України «Про виготовлення бланків декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» від 08.02.12 №64 встановлено, що бланки декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру виготовляються особами, які відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» заповнюють і подають декларації, шляхом роздрукування або копіювання їх на папері формату А4 за формою, наведеною в додатку до зазначеного Закону (включаючи примітку). Бланк складається з 10 сторінок.

Відповідно до ст.44 Закону № 2487 територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного,

міського голови в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі; 2) відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37-39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів; 3) припинення громадянства України кандидата; 4) визнання судом кандидата недієздатним, набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону. Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені ч.9 ст.40, ч.4 ст.41 , ч.4 ст.42 Закону.

В ході розгляду справи судом були оглянуті оригінали документів, поданих позивачем до відповідача для реєстрації кандидатом в депутати, копії яких залучені сторонами до матеріалів справи, та встановлено наступне. Автобіографія кандидата в депутати, подана позивачем до відповідача не підписана позивачем. Наведене свідчить про відсутність даних, які є обов'язковими відповідно до вимог п.5 ч.1 ст.38 Закону №2487. Подана позивачем Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру не на бланку з 10 сторінок, а на 8 сторінках без примітки, отже, не за формою, встановленою Законом України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та «Про засади запобігання і протидії корупції». Крім того, в поданій декларації в позиції 3 розділу I не зазначені відомості про займану ОСОБА_2 посаду, у відповідних графах, де відсутні відомості, не проставлені прочерки (позиція 4 розділу I). Наведене не дозволяє дійти висновку про подання позивачем Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, тобто за 2012р. Неподання Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, свідчить про недотримання позивачем вимог п.6 ч.1 ст.38 Закону №2487.

Також судом встановлено, що комісією від позивача отримані чотири фотографії кандидата у депутати розміром 3,5 x 4,5 сантиметрів, що не відповідає вимогам п.7 ч.1 ст.38 Закону №2487, відповідно до яких фотографії кандидата у депутати мають бути розміром 4 x 6 сантиметрів.

Крім того, судом встановлено, що у порушення вимог п.3, 4 ч. 1 ст. 38 «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», витяг з протоколу про висування кандидата в депутати підписаний не керівником місцевої організації Політичної партії «За Україну», а головуючим на зборах та секретарем, а заява на згоду балотуватися та автобіографія не підписані заявником.

Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що позивачем до відповідача 05.02.13 подані документи, в яких відсутні відомості, зазначені у п. 3,4,5,6,7 ч.1 ст. 38 Закону №2487, та які оформлені не відповідно до вимог означеної статті,а саме: заява на згоду балотуватися та автобіографія не підписані заявником, Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, тобто за 2012р., не подана за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», з урахуванням Постанови КМУ «Про виготовлення бланків декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» від 08.02.12 №64, подані фотографії кандидата у депутати не відповідають розміру 4 x 6 сантиметрів.

За таких обставин доводи позивача про належне оформлення вищезазначених документів спростовуються письмовими доказами, а саме, оригіналами документів що були подані позивачем безпосередньо до відповідача 05.02.13р ., оглянутими судом в ході розгляду та вирішення справи.

Суд також критично ставиться до приєднаних до матеріалів справи представником позивача окремих думок членів Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області в яких висловлені думки з приводу безпідставної відмови у реєстрації кандидатом в депутати ОСОБА_2, оскільки дослідженими в ході розгляду справи матеріалами, спростовують доводи позивача з приводу належного оформлення документів, визначених ст. 38 Законом України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин, суд не вбачає порушень прав суб'єкту виборчого процесу - позивача, визначених Законом № 2487, дії відповідача узгоджуються з вимогами, визначеними Законом до умов реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, оскаржуване рішення від 07.02.13 № 20/13, прийняте за результатами розгляду поданих позивачем документів, відповідає приписам ч.3 ст.2 КАС України.

Оскільки судовим розглядом справи оскарженими діями відповідача та прийнятим рішенням від 07.02.13 № 20/13 не встановлено порушень прав та інтересів позивача та вимог ч.3 ст. 2 КАС України, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд вирішує їх з урахуванням положень ст. 94 КАС України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 172, 177, 179 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання дій противоправними, скасування постанови від 07.02.13 № 20/13 та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 34 грн. (тридцять чотири гривні) 41 коп. (отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253, рахунок: 31210206784008, МФО: 805012, банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код бюджетної класифікації доходів: 22030001, призначення платежу: судовий збір за подання адміністративного позову).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Суддя Суддя І.В. Тулянцева С.І.Озерянська Е.О.Юрков