Рішення № 29260921, 07.02.2013, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
07.02.2013
Номер справи
4/5014/3156/2012
Номер документу
29260921
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07.02.13 Справа № 4/5014/3156/2012

Розглянувши матеріали справи за позовом

Державного підприємства "Одеська залізниця" в особі Відокремленого підрозділу "Одеська дирекція залізничних перевезень", м. Одеса

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Ровенькиантрацит", м. Ровеньки Луганської області

про стягнення 185 130 грн. 00 коп.

Суддя Старкова Г.М.

секретар судового засідання: Макаренко В.А.

за участю представників сторін :

від позивача - не прибув;

від відповідача - Бондаренко В.А., довіреність № 1-3/3д-28 від 28.12.2012,

Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу в розмірі 185130 грн. 00 коп. за неправильно зазначену масу вантажу у вагонах №№ 53510525, 56159361, 56176761, 56863657, 58595943, 53528519, відправлених у вересні 2012 року Товариством з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Ровенькиантрацит".

Представником відповідача у судовому засіданні 07.02.2013 подано відзив на позовну заяву № 83 від 06.02.2013, у якому зазначено, що ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" визнає позовні вимоги та просить суд зменшити розмір штрафних санкцій.

Також від представника відповідача у судовому засіданні надійшло письмове клопотання № 85 від 06.02.2013 про зменшення суми штрафних санкцій. У зазначеному клопотанні відповідач посилаючись на норми статті 509 Цивільного кодексу України, статті 233 Господарського процесуального кодексу України та статей 22 і 83 Господарського процесуального кодексу України просить суд зменшити розмір штрафу за неправильно зазначену масу вантажу, аргументуючи зазначене клопотання тим, що розмір штрафу за невірне зазначення відомостей у залізничній накладній є занадто великим для підприємства, оскільки на даний час ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" перебуває у скрутному фінансовому становищі та сплата штрафу у повному обсязі значно погіршить фінансовий стан підприємства. Також, відповідач посилається на те, що на його думку, невірне зазначення відомостей у залізничній накладній не завдало жодних збитків ані позивачу, ані іншим учасникам господарських відносин.

Зазначене клопотання про зменшення розміру штрафу за неправильно зазначену масу вантажу судом розглянуто, задоволено, та долучено до матеріалів справи.

Позивач участі у судовому засіданні 07.02.2013 повноважного представника не забезпечив, про поважність причин відсутності не повідомив, хоча про час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином ухвалою суду від 28.01.2013. Вимоги викладені в ухвалі суду від 28.01.2013 позивачем не виконані.

Враховуючи те, що неявка представника позивача не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов за відсутності представника позивача, за наявними у справі матеріалами згідно з вимогами статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши обставини справи, витребувані судом та надані представниками позивача та відповідача докази на підтвердження своїх доводів, суд

В С Т А Н О В И В:

Так, у вересні 2012 року зі станції відправлення Фащевка Донецької залізниці на станцію призначення Ізмаїл Одеської залізниці за перевізним документом, а саме накладною № 51612273 ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" (відповідач) відправило вантаж - вугілля антрацит у вагонах: №№ 53510525, 56159361, 56176761, 56863657, 58595943, 53528519, одержувач - ДП "Ізмаїльській МПТ".

Під час перевезення на станції Знам'янка Одеської залізниці 11.09.2012 при переважуванні вагонів на 150-тоних вагонних вагах (повірених 14.05.2012) було виявлено, що маса вантажу зазначена у накладній № 51612273 не відповідає фактичній масі вантажу у вагонах.

На станції Знам'янка Одеської залізниці було проведене контрольне переваження і встановлено що:

- у вагоні № 53510525 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 86200 кг, нетто - 64300 кг, тара з документа - 21900 кг, що на 4700 кг менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 56159361 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 86000 кг, нетто - 63800 кг, тара з документа - 22200 кг, що на 5200 кг менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 56176761 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 87500 кг, нетто - 64800 кг, тара з документа - 22700 кг, що на 4200 менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 56863657 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 86600 кг, нетто - 63700 кг, тара з документа - 22900 кг, що на 5300 кг менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 58595943 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 84600 кг, нетто - 63000 кг, тара з документа - 21600 кг, що на 6000 кг менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 53528519 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 86700 кг, нетто - 64200 кг, тара з документа - 22500 кг, що на 4800 менше ніж вказано у накладній.

По даним фактам складено акти загальної форми №№ 27698, 27699, 27700, 27701, 27702, 27703 від 10.09.2012 та комерційний акт АА № 022802/717 від 11.09.2012 (а.с. 13 -25).

Переважування проводилось на 150-тонних вагонних вагах, повірених 14.05.2012.

В технічному та комерційному відношенні вагони справні, у вагонах глухі торцеві стінки, люки щільно закриті, завантаження у вагоні нижче рівня бортів на 100 мм, навантаження рівномірне по всій площі вагону, маркування двома прокольними бороздами вапном, маркування не порушено. Слідів крадіжки та втрати вантажу не виявлено.

Державним підприємством "Одеська залізниця" на адресу ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" було відправлено претензію вих. № ДН-1-18/1018 від 26.09.2012 з проханням перерахувати на розрахунковий рахунок ДП "Одеська залізниця" суму вказану у претензії. (а.с. 11-12).

ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" відповіді на претензію не надало.

За невірно зазначену в накладній масу вантажу, позивач, відповідно до ст.ст. 118, 112 Статуту залізниць України, нарахував штраф на суму 185130 грн. 00 коп., який просить стягнути на свою користь.

Відповідач відзивом на позовну заяву факт недовантаження вугілля у спірних вагонах не оспорив та позовні вимоги визнав.

Оцінивши по матеріалам справи доводи представників сторін у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення частково, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 ГПК господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення; загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Як встановлено ч. 3 ст. 909 ЦК України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.

Згідно ч. 5 ст. 307 ГК України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно - правовими актами.

Як зазначено в ст. 6 глави 1 Статуту залізниць України (далі - Статут), накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи - одержувача і супроводжує вантаж до місця призначення.

Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту затверджені Мінтрансом Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).

Правилами перевезень вантажів, а саме п.1.1. розділу 4 "Правила оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 №644 (z0861-00) (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138) (z0763-11) зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі - Правила 24.06.2011 за № 765/19503), а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих правил. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000. за № 861/5082, визначається відправником.

Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 "Правила оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність внесених відомостей до вищевказаної накладної підтвердив своїм підписом представник відправника.

Згідно п. 28 "Правила приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082, вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), а у даному випадку вагони: №№ 53510525, 56159361, 56176761, 56863657, 58595943, 53528519 є напіввагонами, приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.

Відповідно до статті 24 Статуту залізниць України, залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

Так, під час перевезення на станції Знам'янка Одеської залізниці 11.09.2012 при переважуванні вагонів на вагонних 150-тонних вагах було виявлено, що маса вантажу зазначена у накладній № 51612273 не відповідає фактичній масі вантажу у вагонах №№ 53510525, 56159361, 56176761, 56863657, 58595943, 53528519. Відповідно до даного факту був акти загальної форми №№ 27698, 27699, 27700, 27701, 27702, 27703 від 10.09.2012 та комерційний акт АА № 022802/717 від 11.09.2012 (а.с. 13 -25).

Пунктом 22 "Правила видачі вантажів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083, передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.

Так, згідно Правил перевезення вантажів, пункту 4, розділу 28 "Правила складання актів" (зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855), комерційного акту АА № 022802/717 від 11.09.2012 (а.с. 13) контрольне переважування вагонів: №№ 53510525, 56159361, 56176761, 56863657, 58595943, 53528519 проводилось на 150- тонних вагонних вагах.

Перевіркою було виявлено наступне:

- у вагоні № 53510525 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 86200 кг, нетто - 64300 кг, тара з документа - 21900 кг, що на 4700 кг менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 56159361 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 86000 кг, нетто - 63800 кг, тара з документа - 22200 кг, що на 5200 кг менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 56176761 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 87500 кг, нетто - 64800 кг, тара з документа - 22700 кг, що на 4200 менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 56863657 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 86600 кг, нетто - 63700 кг, тара з документа - 22900 кг, що на 5300 кг менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 58595943 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 84600 кг, нетто - 63000 кг, тара з документа - 21600 кг, що на 6000 кг менше ніж вказано у накладній;

- у вагоні № 53528519 в накладній № 51612273 вказана маса вантажу нетто 69000 кг, фактично ж встановлено, що маса вантажу складає брутто - 86700 кг, нетто - 64200 кг, тара з документа - 22500 кг, що на 4800 менше ніж вказано у накладній.

По даним фактам складено акти загальної форми №№ 27698, 27699, 27700, 27701, 27702, 27703 від 10.09.2012 та комерційний акт АА № 022802/717 від 11.09.2012, які відповідач не оскаржив та не оспорив (а.с. 13-25).

Переважування проводилось на 150-тонних вагонних вагах, повірених 14.05.2012. В технічному та комерційному відношенні вагони справні, у вагонах глухі торцеві стінки, люки щільно закриті, завантаження у вагоні нижче рівня бортів на 100 мм, навантаження рівномірне по всій площі вагону, маркування двома прокольними бороздами вапном, маркування не порушено. Слідів крадіжки та втрати вантажу не виявлено.

Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст. 122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст.129 Статуту (п. 3.23 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 за № 04-5/601 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" (зі змінами та доповненнями).

Згідно ст. 24 Статуту, вантажовідправник несе відповідальність за всі наслідки невірності, неточності або неповноту відомостей, зазначених ним у накладній.

Згідно із п.5.5 розділу 5 "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 №644 (z0861-00) (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138) (z0763-11) зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі - Правила 24.06.2011 за № 765/19503), якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України (457-98-п). Факт неправильного зазначення відправником указаних відомостей засвідчується актами загальної форми №№ 27698, 27699, 27700, 27701, 27702, 27703 від 10.09.2012 та комерційним актом АА № 022802/717 від 11.09.2012, які відповідач не оскаржив та не оспорив

Згідно з ст.ст. 118, 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначену в накладній масу вантажу з відправника стягується штраф в розмірі згідно із ст. 118 Статуту залізниць / 5-кратна провізна плата за всю відстань перевезення/, а саме:

- провізна плата вагонів: №№ 53510525, 56159361, 56176761, 56863657, 58595943, 53528519 у накладній № 51612273 - 6171 грн. 00 коп. за кожен вагон, сума штрафних санкцій - 6171грн. 00 коп. х 5 = 30855 грн. 00 коп. за один вагон та 185130 грн. 00 коп. за шість вагонів.

Сума штрафу складає 185130 грн. 00 коп.

Відповідно до ст.24 Статуту залізниць України залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначених відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.

Тобто наведені норми свідчать про те, що залізниця не зобов'язана перевіряти дані, зазначені у накладних фактичним даним при прийнятті вантажу до перевезення.

Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем невірно вказані відомості у накладній № 51612273, у зв'язку з чим, відповідно до ст. ст. 118, 122 Статуту залізниць України, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Контрольне переваження маси вантажу на станції Знам'янка Одеської залізниці проводилося на вагах (у технічному паспорту ваг вказано: тип ваг - механічні, модифікація ваг ВЦ-150, заводський № 0685), яких проведена повірка 14.05.2012 та вказано, що ваги придатні до переважування, що підтверджено матеріалами справи (а.с. 102-106).

Відповідно до ст. 24 Статуту залізниць України передбачено право залізниці перевіряти правильність відомостей, зазначених у накладній та масу вантажу, а не обов'язок. Також, відповідно до п. 3.15. роз'яснень Президії Вищого господарського Суду України від 29.05.02 № 04-5/601 (із змінами і доповненнями) при застосуванні статті 118 Статуту залізниць штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.

Щодо клопотання відповідача про зменшення розміру штрафу слід зазначити наступне.

У застосуванні статей 118 та 122 Статуту слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.

Але, відповідно до частини 1 статті 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ч. 1 ст. 550 ЦК України встановлюється загальне правило про те, що кредитор має право на стягнення неустойки у всіх випадках порушення боржником зобов'язання, незалежно від того, виникли чи ні у зв'язку з цим порушенням збитки на стороні кредитора. Проте, частина 3 статті 551 ЦК України передбачає можливість зменшення за рішенням суду розмір неустойки, що стягується з боржника за порушення зобов'язання, якщо розмір неустойки значно перевищує розмір збитків. При цьому, відсутність чи невисокий розмір збитків може бути підставою для зменшення судом розміру неустойки, що стягується з боржника.

Так, пунктом 1 ст. 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому, повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Отже, якщо порушення зобов'язання учасника господарських відносин не потягло за собою значні збитки для іншого господарюючого суб'єкта, то суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

Аналогічна норма міститься й у п. 3 ст. 83 ГПК України, за якою господарський суд має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.

Таким чином, суд має право, виходячи з конкретних обставин справи, зменшити розмір штрафних санкцій, але не звільнити повністю боржника від їх сплати.

У даному випадку позивачем не доведений суду факт наявності збитків у зв'язку із невиконанням відповідачем умов договору. Також слід визначити, що відповідач є збитковим підприємством та знаходиться у тяжкому фінансовому стані.

Так, із наданих відповідачем доказів вбачається, що товариство є вугільним підприємством, знаходиться в тяжкому фінансовому стані та має заборгованість зі сплати обов'язкових податків та зборів.

Виходячи з цього, суди мають право при прийнятті рішення про стягнення штрафу зменшувати його розмір з урахуванням усіх конкретних обставин справи.

В даному випадку, позивачем не доведено суду, що йому були спричинені будь-яки збитки в наслідок невірно зазначених відомостей про масу вантажу, які були припущені відповідачем у наведених вище накладних.

Також, недовантаження вугілля не потягло за собою будь-яких наслідків і для безпеки залізниці або її шляхів та інших осіб.

Враховуючи наведене та те, що відповідач знаходиться тяжкому фінансовому стані, кредиторська заборгованість ТОВ "ДТЕК Ровенькиантрацит" за 9 місяців 2012 року складає 557304 тис. грн., за 12 місяців 2012 року нараховано податків на суму 432005тис. грн., що підтверджується доданими відповідачем документами. Згідно звіту про фінансові результати за 9 місяців 2012 року - фінансові результати від звичайної діяльності підприємство відповідача є збитковим, тому суд вважає за доцільне застосувати ст. 233 ГК України та зменшити розмір штрафу до 74 052 грн. 00 коп. (6171,00 грн. х 2)х6 вагонів.

У стягненні решти суми слід відмовити.

За таких обставин, суд вважає за можливе зменшити суму штрафу, у зв'язку з чим задовольнити позов частково у розмірі 74 052 грн. 00 коп. з покладенням судових витрат на відповідача.

Суд вважає, позов підлягає задоволенню частково з віднесенням на відповідача, у відповідності із ст. 49 ГПК України, витрати зі сплати судового збору.

У судовому засіданні 07.02.2013 оголошена вступна та резолютивна частини рішення.

Відповідно до ст.ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору у розмірі 3702 грн. 60 коп. покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.551, 908 ЦК України, ст. 233 ГК України, ст. ст. 22, 24, 44, 49, п.3 ст.83, ст.ст.82-85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Ровенькиантрацит", вул. Леніна, 82, м. Ровеньки Луганської області, код ЄДРПОУ 37713861 на користь Державного підприємства "Одеська залізниця" в особі Відокремленого підрозділу "Одеська дирекція залізничних перевезень", вул. Пантелеймонівська, 17, м. Одеса, код ЄДРПОУ 25426332, штраф у розмірі 74 052 грн. 00 коп., витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 702 грн. 60 коп., видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Відповідно до ст. 92 Господарського процесуального кодексу України рішення може бути оскаржено до апеляційної інстанції протягом десятиденного строку.

Повне рішення складено і підписано - 12.02.2013.

Суддя Г.М. Старкова