ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 січня 2013 р. Справа №2а-13628/12/0170/2
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
при секретарі Проніні Є.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства Феодосійське підприємства із забезпечення нафтопродуктами
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків
у м.Сімферополі АРКрим Державної податкової служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення .
за участю представників:
від позивача - Сікіраж В.В.- пред-к, дов. №1863 від 16.07.2012 р.
від відповідача - Белущенко К.С. - пред-к, дов.№21/10-0 від 06.03.2012 р.
Суть спору: Державне підприємство Феодосійське підприємства із забезпечення нафтопродуктами (далі позивач) звернулось до суду з позовом , в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків ( далі відповідач) від 06.08.2012 р. № 0000014120 . Вимоги мотивовані тим,що відповідач протиправно застосував штрафні санкції передбачені ст.126 ПК України, не заважаючи на те,що податкове зобов'язання, за несвоєчасну сплату якого були застосовані штрафні санкції, не було узгоджено в терміни , передбачені чинним законодавством, про що податковий орган був своєчасно повідомлений.
Представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав, визначених у позовній заяв.
У судовому засіданні 21.01.2013 р. представник відповідача надав заперечення на позов, в яких зазначив про відсутність підстав для задоволення позову, на його думку в наслідок встановлення несвоєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до позивача були застосовані штрафні санкції .
Під час розгляду справи представники сторін наполягали на вимогах та запереченнях викладених у позові та відзиві на позовну заяву.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , суд
ВСТАНОВИВ
Відповідач провів невиїзну документальну перевірку позивача з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ , за результатами якої 23.07.2012 р. був складний акт № 59/41-20/03482347. У зазначеному акті зафіксований факт встановлення порушення на 1 день строків уплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ.
За результатами вивчення матеріалів вказаної перевірки відповідачем 06.08.2012р. прийнято податкові повідомлення - рішення № 0000014120 , згідно з яким за затримку на 1 календарний день сплати грошового зобов'язання по ПДВ у розмірі 21005,42 грн. позивача має сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 2100,54 грн.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яки повинен він дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З 01.01.2011 р. набрав чинність Податковий кодекс України ( далі ПК України), яким врегульовані відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів.
Згідно з п.п. 14.1.39. ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 ПК України в редакції, яка діяла на час проведення перевірки).
Відповідно до п.п. 14.1.157 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності;
У ст.20 ПК України визначені права органів державної податкової служби. Згідно з п.20.1.28. ст.20 цього Кодекс органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п.п.54.3.2 п. 54.3. ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
Відповідно до п. 53.1 ст.53 ПК України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення. Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п.56.1. ст. 56 ПК України).
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується (п.56.2 та п. 56.3 ст. 56 ПК України).
У п.56.5. ст.56 ПК України зазначено,що платник податків одночасно з поданням скарги контролюючому органу вищого рівня зобов'язаний письмово повідомляти контролюючий орган, яким визначено суму грошового зобов'язання або прийнято інше рішення, про оскарження його податкового повідомлення-рішення або будь-якого іншого рішення.
У п. 57.3 ст.57 ПК України вказано, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до п.126.1. ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Судом встановлено,що відповідач провів документальну планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2011 р., за результатами якої складений акт №26/4300/03482347 .В наслідок вивчення матеріалів вказаної перевірки відповідачем 20.06.2012 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0000154300 , відповідно до якого донараховане податкове зобов'язання по ПДВ у розмірі 22007 грн. , застосовані штрафні санкції у сумі 4811,5 грн. Зазначене податкове повідомлення -рішення надіслано на адресу позивача та отримано ним 22.06.2012р. , про що свідчить відмітка на поштовому повідомленні, копія якого залучена до матеріалів справи.
Матеріали справи свідчать про те,що позивач звернувся 02.07.2012 р. до Окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасуванню податкового повідомлення-рішення відповідача №0000154300 від 20.06.2012 р. , який прийнятий до розгляду, та 05.07.2012 р. винесена ухвала по справі №2а-7204/12/0170/26 про закінчення підготовчого провадження та призначення справи до розгляду на 24.07.2012 р. , яка надіслана на адресу податкового органу.
Вивчивши наведені обставини, суд прийшов до висновку,що грошове зобов'язання по ПДВ , нараховане податковим органом при прийнятті податкового повідомлення рішення №0000154300 від 20.06.2012 р. , з причин його оскарження платником податків у 10 денний термін, не стало узгодженим, про вказані обставини податковий орган був повідомлений на час проведення 23.07.2012 р. невиїзної документальної перевірки позивача з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ , за результатами якої був складний акт № 59/41-20/03482347.
При цьому суд вважає необхідним визначити,що положення ст. 56 ПК України зобов'язуют платника податків одночасно з поданням скарги контролюючому органу вищого рівня письмово повідомляти контролюючий орган, яким визначено суму грошового зобов'язання, про його оскарження. Матеріали справи також свідчать про те,що позивач 02.07.2012 р. факсом повідомив відповідача про складання позову щодо оскарження його податкового повідомлення-рішення №0000154300 від 20.06.2012 р., а останнім, не зважаючи на вимоги суду, не надані докази того,що вказаний факт йому був невідомий, ухвали по справі №2а-7204/12/0170/26 станом на 23.07.2012 р. ним не були отримані.
В силу викладеного , керуючись встановленим у ст. 8 КАС України принципом верховенства права , згідно з яким людина , її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, проаналізувавши матеріали справи , суд приходить до висновку,що податковим органом застосовані до позивача штрафні санкції , передбачені п.126.1. ст.126 ПК України , в умовах , коли грошове зобов'язання по ПДВ не стало узгодженим з причин оскарження податкового повідомлення-рішення , яким воно було нараховане, в судовому порядку, про що контролюючий орган був своєчасно повідомлений. За таких обставин існують підстави для задоволення позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 31.01.2013 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 07.02.2013 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізо-
ваної державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Сім-
ферополі АРКрим Державної податкової служби № 000014120 від 06.08.2012р.
3.Стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунку
коштів, призначених на утримання Спеціалізованої державної податкової інспекції по ро-
боті з великими платниками податків у м.Сімферополі АРКрим Державної податкової служби,
на користь Державного підприємства Феодосійське підприємства із забезпечення нафтопродуктами (м.Феодосія, вул. Геологічна 2 .код ЄДРПОУ 03482347) 107,30 грн. - судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Яковлєв С.В.