Постанова № 29245421, 24.01.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
24.01.2013
Номер справи
2а-3053/12/2770
Номер документу
29245421
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 січня 2013 рокуСправа №2а-3053/12/277012 год. 54 хв.

м. Севастополь

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Мінько О.В.;

при секретарі - Бойко М.С.,

за участю: представників позивача, товариства з обмеженою відповідальністю "ЕС.Т.КОМ" - ОСОБА_8, довіреність № 93 від 07.02.2012 року;

- ОСОБА_9, довіреність № 94 від 07.02.2012 року;

представника відповідача, Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби - Таточенко Інни Віталіївни, довіреність № 10/9/10-025 від 12.03.2012 року.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЕС.Т.КОМ" до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕС.Т.КОМ" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування наказу Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби № 1157 від 23.11.2012;

- визнання протиправними дії, які виразились у проведенні документальної позапланової невиїзної перевірки на підставі наказу Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби № 1157 від 23.11.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю законних підстав для видання наказу № 1157 від 23.11.2012 року у зв'язку з не дотриманням відповідачем вимог статей 78, 79 Податкового кодексу України при виданні оскаржуваного наказу.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.12.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали суду пояснення в обґрунтування вимог, просили позов задовольнити у повному обсязі

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав викладених у запереченні, просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши представників сторін, встановивши обставини у справі, дослідивши докази, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до юрисдикції адміністративних судів входить розгляд спорів фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "ЕС.Т.КОМ" зареєстровано Гагарінською районною державною адміністрацією від 09.03.1998 року № 1253/508 та знаходиться на податковому обліку в органах державної податкової служби з 11.03.1998 р. за № 7960.

На адресу ТОВ "ЕС.Т.КОМ" відповідачем направлено запит від 26.09.2012 року № 2814/10/22-225 у зв'язку з отриманням постанови слідчого групи слідчих - старшого слідчого з ОВС ГСУ ДПС України Мазуркевича В.А. від 12.03.2012 року, винесеної в рамках кримінальної справи № 69-0146 відносно ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 за фактом фіктивного підприємництва - створення та придбання суб'єктів підприємницької діяльності (юридмчних осіб), а саме: ОСОБА_5 - ПП "Пан Буд", ПП "Нантехімидж", ПП "Беллатрикс", ОСОБА_6 - ПП "Мобкримторг", ПП "Прима-Торг", ОСОБА_7 - ПП "Сіті-Буд", ПП "Скипер", ПП "Добре Місто", ПП "Комманд", ПП "Визит-Торг", з проханням надати у 10-ти денний строк наступні документи за період з 01.01.2009 року по 31.03.2012 року по фінансово господарським взаємовідносинам з TOB "ВТК Окнополь", ПП "Сіті Буд", ПП "Мобкримторг", ПП "Визит Торг", ПП "Мастер Торг".

Супровідним листом від 25.10.2012 року № 25/10-12 та від 29.11.2012 року № 80 позивачем на адресу ДПІ в Гагарінському районі м. Севастополя ДПС направлено інформацію на запит від 26.09.2012 року № 2814/10/22-225 щодо здійснення торгівельної діяльності (купівля-продаж) ТМЦ, витрат з експлуатації орендованого майна та устаткування та іншої господарської діяльності відповідно до статуту.

За результатами документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ЕС.Т.КОМ" 30.11.2012 року ДПІ в Гагарінському районі м. Севастополя ДПС складений акт № 1484/22-212/25144007/53 з питань фінансово-господарських взаємовідносин з TOB "ВТК Окнополь", ПП "Сіті Буд", ПП "Мобкримторг", ПП "Визит Торг", ПП "Мастер Торг" за період з 01.01.2011 року по 29.02.2012 року.

Підставою зазначеної перевірки слугував наказ № 1157 від 23.11.2012 року, який видано відповідно до підпунктів 78.1.1, 78.1 статті 78, пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України.

Згідно з вимогами пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

В підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України зазначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. А документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби. А документальною виїзною - перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Згідно з пунктом 20.1.6 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, зокрема для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності)) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Отже, з наведених норм слідує, що документальна позапланова перевірка може бути проведена у випадку наявності підстав для її проведення. При цьому, така перевірка може бути призначена у разі якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків вимог податкового законодавства або виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, а платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Письмовий запит податкового органу повинен відповідати вимогам пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України. У разі, якщо такий запит не відповідає вимогам вказаної норми, платник податків звільняється від обов'язку від надання податковому органу відповіді на такий запит

Пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Крім того, пунктом 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 1245 від 27.12.2010 "Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" (далі - Порядок № 1245) передбачено, що запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначається: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Відповідно до Порядку № 1245, у разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливість порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язків письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту

Тобто, письмовий запит про подання інформації повинен містити підстави надіслання такого запиту.

Як встановлено у судовому засіданні, запит від 26.09.2012 р. № 2814/10/22-225 на адресу TOB "ЕС.Т.КОМ" про надання документів стосовно взаємовідносин підприємства з TOB "ВТК "Окнополь", ПП "Сіті Буд", ПП "Мобкримторг", ПП "Визит Торг", ПП "Мастер Торг" за період з 01.01.2009 по 31.03.2012 було зроблено ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС у зв'язку з отриманням постанови слідчого групи слідчих - старшого слідчого з ОВС ГСУ ДПС України Мазуркевича В.А. від 02.04.2012 року, винесеної в рамках кримінальної справи № 69-0146.

Отже, підставою для направлення запиту від 26.09.2012 р. № 2814/10/22-225 для отримання відповідної інформації та документів була постанова слідчого групи слідчих - старшого слідчого з ОВС ГСУ ДПС України Мазуркевича В.А. від 12.03.2012 року відносно ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 за фактом фіктивного підприємництва - створення та придбання субєктів підприємницької діяльності (юридичних осіб), а саме: ОСОБА_5 - ПП "Пан Буд", ПП "Нантехімидж", ПП "Беллатрикс", ОСОБА_6 - ПП "Мобкримторг", ПП "Прима-Торг", ОСОБА_7 - ПП "Сіті-Буд", ПП "Скипер", ПП "Добре Місто", ПП "Комманд", ПП "Визит-Торг".

Відповідно до пункту 16.1.5 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Статтею 79 Податкового кодексу України, передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Судом встановлено, що листом від 25.10.2012 № 25/10-11 позивачем були надані документи для проведення перевірки, у зв'язку з чим проведена невиїзна перевірка у приміщенні ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС.

Як вбачається з акту перевірки від 30.11.2012 року № 1484/22-212/25144007/53, податковим органом було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "ЕС.Т.КОМ" з питань фінансово-господарських взаємовідносин з контрагентами ТОВ "ЕС.Т.КОМ", а саме ТОВ "ВТК "Окнополь", ПП "Сіті Буд", ПП "Мобкримторг", ПП "Визит Торг", ПП "Мастер Торг", у зв'язку з тим, що під час аналізу отриманих документів не було встановлено спростування висновків, наведених у отриманих ДПІ в Гагарінському районі м. Севастополя ДПС актах щодо неможливості проведення зустрічних звірок з вказаними контрагентами.

На підставі акту перевірки від 30.11.2012 року № 1484/22-212/25144007/53 податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.12.2012 року № 0000570222, яким збільшено суму грошового зобов'язання ТОВ ЕС.Т.КОМ з податку на додану вартість в сумі 40 459,34 з яких за основним платежем у сумі - 35 333,34 грн. та штрафні санкції у сумі - 5126,00 грн.

Отже, норми Податкового кодексу України надають право податковим органам проводити перевірки платників податків та використовувати результати таких перевірок для виконання покладених на органами податкової служби функцій та завдань, зокрема для проведення перевірок інших платників податків.

Пунктом 78.4 статті 78 Податкового кодексу України вказано, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Також право розпочати документальну невиїзну перевірку, відповідно до статті 79 Податкового кодексу України, надається посадовим особам органу державної податкової служби у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу керівника органу державної податкової служби та за наявності підстав для її проведення, тобто наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки приймається після встановлення наявності підстав для проведення такої перевірки.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що у відповідача були підстави для прийняття оскаржуваного наказу з підстав, передбачених підпунктом 78.1.1 статті 78 Податкового кодексу України, оскільки, виходячи з вказаної норми Податкового кодексу України, обов'язковою передумовою прийняття наказу є, зокрема, інформація що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства.

Порушення прав ТОВ "ЕС.Т.КОМ" під час проведення перевірки позивачем не доведено.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ № 1157 від 23.11.2012 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ЕС.Т.КОМ" прийнятий начальником ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем у відповідності з вимогами частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України надані належні та допустимі докази правомірності свого рішення. У свою чергу, позивачем не наведено достатніх доводів протиправності оскаржуваного наказу та дій податкового органу щодо проведення перевірки.

Враховуючи вищезазначене, аналізуючи діюче законодавство України, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що підстав для задоволення адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ЕС.Т.КОМ" не має.

Відповідно частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, повний текст постанови складено та підписано 30.01.2013 р.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя О.В. Мінько