Постанова № 29245300, 11.02.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2013
Номер справи
804/2239/13-а
Номер документу
29245300
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2013 р. Справа № 804/2239/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Коренева А.О.,

суддів - Верби І.О., Тулянцевої І.В.,

при секретарі - Чмоні А.О.,

за участю

позивача - не з'явився,

представника відповідача - Зімниці О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську в приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання дій противоправними, скасування постанови від 07.02.13 №21/13 та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2 (далі - Позивач), звернувся до суду з позовом до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання протиправними дій Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області щодо відмови у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 21 на проміжних виборах 03.03.13 до Дніпропетровської міської ради, висунутого на конференції Дніпропетровської міської організації Народного Руху України, що відбулася 03.02.13, про скасування постанови №21/13 від 07.02.13 про відмову у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 21 на проміжних виборах 03.03.13 до Дніпропетровської міської ради, висунутого на конференції Дніпропетровської міської організації Народного Руху України, що відбулася 03.02.13, та про зобов'язання Дніпропетровську міську виборчу комісію Дніпропетровської області розглянути документи про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 21 на проміжних виборах 03.03.13 до Дніпропетровської міської ради, висунутого на конференції Дніпропетровської міської організації Народного Руху України, що відбулася 03.02.13. На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що для реєстрації його кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 21 ним до відповідача поданий повний перелік документів, визначений Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», куди входили в тому числі фотокартки розміром 4*6 у необхідній кількості, декларація за формою, визначеною Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», а також автобіографія, яка містила всі необхідні дані, а відомості про громадську роботу в автобіографії відсутні через те, що така робота позивачем не виконувалась. В судове засідання позивач не прибув, до суду надійшло клопотання від представника позивача про розгляд справи без їх участі.

Відповідач, Дніпропетровська міська виборча комісія Дніпропетровської області, проти задоволення позовних вимог заперечував, мотивуючи незгоду наступним. Оскаржувані рішення та дії відповідача є правомірними та обґрунтованими, оскільки Позивачем до Дніпропетровської міської виборчої комісії задля реєстрації кандидатом в депутати подані неналежно оформлені документи, як-то: автобіографія, Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, фотографії кандидата у депутати. В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити у задоволені позову з підстав, наведених в письмових запереченнях.

Вивчивши доводи позову та заперечень, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши за правилами ст. 86 КАС України докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд при винесені постанови виходить з наступних підстав та мотивів.

Судовим розглядом справи встановлено, що позивач 05.02.13 звернувся до відповідача із Заявою про реєстрацію кандидата в депутати, підписаною головою Дніпропетровської міської організацію Народного Руху України та засвідченою печаткою цієї організації, Копією свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії Дніпропетровська міська організація Народного Руху України, Витягом з протоколу конференції Дніпропетровської міської організації Народного руху України від 03.02.13, підписаного керівником відповідної партії та засвідченою її печаткою, Заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах, Автобіографією кандидата в депутати, Декларацією про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чотирма фотографіями кандидата у депутати.

07.02.13 Відповідачем прийнята Постанова № 21/13 про відмову у реєстрації кандидата у депутати Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №21 ОСОБА_2, висунутого Дніпропетровської міською організацією Народного Руху України. За змістом означеної постанови підставами для відмови позивачу в реєстрації його кандидатом у депутати слугували наступні факти: - відсутність в автобіографії відомостей про громадську роботу позивача, - Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру подана не за установленою формою та не на бланку з 10 сторінок, в декларації не зазначено за який рік вовна подана, не проставлені прочерки у разі відсутності окремих відомостей, - розмір поданих фотографій кандидата у депутати не відповідає встановленим вимогам Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (не становить 4*6 сантиметрів).

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних дій відповідача щодо відмови позивачу в реєстрації його кандидатом в депутати та оскаржуваного рішення відповідача на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на наступному.

Правовідносини з приводу реєстрації кандидатів у депутати місцевих рад в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі унормовані законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» №2487-17 (далі - Закон №2487).

Положеннями ст.38 вказаного Закону чітко визначено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; 3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду,

місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості; 6) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожного кандидата в депутати відповідно до статті 43 цього Закону; 7) чотири фотографії кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів. У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття) і адреса місця проживання, а також підсумки голосування на зборах (конференціях) щодо такого кандидата.

Згідно зі ст. 43 Закону №2487 декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції». У додатку до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» в розділі Примітка встановлені вимоги до Декларації, відповідно до яких, зокрема, бланки декларації виготовляються у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку (пункт 13). Постановою Кабінету Міністрів України «Про виготовлення бланків декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» від 08.02.12 №64 встановлено, що бланки декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру виготовляються особами, які відповідно до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» заповнюють і подають декларації, шляхом роздрукування або копіювання їх на папері формату А4 за формою, наведеною в додатку до зазначеного Закону (включаючи примітку). Бланк складається з 10 сторінок.

Відповідно до ст.44 Закону №2487 територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного,

міського голови в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі; 2) відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37-39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів; 3) припинення громадянства України кандидата; 4) визнання судом кандидата недієздатним, набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним,

міським головою відповідно до статті 9 цього Закону. Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені ч.9 ст.40, ч.4 ст.41 , ч.4 ст.42 Закону.

Судовим оглядом оригіналів документів, поданих позивачем до відповідача для реєстрації кандидатом в депутати, копії яких залучені відповідачем до матеріалів справи, встановлено наступне. Автобіографія кандидата в депутати, подана позивачем до відповідача, не містить відомості щодо його громадської роботи, дані щодо не проведення ним такої роботи в Автобіографії відсутні (а.с.52). Наведене свідчить про відсутність даних, які є обов'язковими відповідно до вимог п.5 ч.1 ст.38 Закону №2487. Подана позивачем Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру не містить даних щодо року, за який вона складена (а.с.53-60). Наведене не дозволяє дійти висновку про подання позивачем Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, тобто за 2012р. Неподання Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, свідчить про недотримання позивачем вимог п.6 ч.1 ст.38 Закону №2487. Також судом встановлено, що комісією від позивача отримані чотири фотографії кандидата у депутати розміром 3,5 x 4,5 сантиметрів (а.с.61), що не відповідає вимогам п.7 ч.1 ст.38 Закону №2487, відповідно до яких фотографії кандидата у депутати мають бути розміром 4 x 6 сантиметрів.

Аналіз наведеного дає підстави для висновку, що позивачем до відповідача 05.02.13 подані документи, в яких відсутні відомості, зазначені у п. 5 ч.1 ст. 38 Закону №2487, та які оформлені не відповідно до вимог означеної статті, а саме: автобіографія не містить відомостей щодо громадської роботи, Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, тобто за 2012р., не подана за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», з урахуванням Постанови КМУ «Про виготовлення бланків декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» від 08.02.12 №64, подані фотографії кандидата у депутати не відповідають розміру 4 x 6 сантиметрів.

Доводи позивача про належне оформлення вищезазначених документів спростовуються письмовими доказами, наданими відповідачем в обґрунтування своєї позиції, як-то оригіналами таких документів, що були подані позивачем безпосередньо до відповідача 05.02.13, оглянутими судом в ході розгляду та вирішення справи. Долучені позивачем до адміністративного позову автобіографія, Декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2012 р. та фотографії розміром 4*6 сантиметрів суд до уваги не приймає, адже, як встановлено в судовому засіданні, вони не є тими ж самими документами (копіями документів), що подані позивачем 05.02.13 до відповідача.

За викладених обставин, суд не вбачає порушень прав суб'єкту виборчого процесу - позивача, визначених Законом №2487, дії відповідача узгоджуються з вимогами, визначеними нормативно-правовим актом до умов реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, оскаржуване рішення від 07.02.13 №21/13, прийняте за результатами розгляду поданих позивачем документів, відповідає приписам ч.3 ст.2 КАС України. Оскільки судовим розглядом справи оскарженими діями відповідача та прийнятим рішенням від 07.02.13 №21/13 не встановлено порушень прав та інтересів позивача та вимог ч.3 ст. 2 КАС України, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне. В матеріалах справи відсутній документ, що підтверджує сплату позивачем судового збору, про існування випадків, коли його не належить сплачувати, позивачем не наведено. Враховуючи, що позовна заява подана позивачем до суду в 2013р., з огляду на розмір мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2013, який відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.11 року №3674-VI дорівнює 1 147,00 грн., позивачу необхідно було сплатити судовий збір в розмірі 34,41 грн. Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. З огляду на положення ст. 94 КАС України, яка врегульовує питання розподілу судових витрат, зважуючи на відмову в задоволені позову повністю, судовий збір в розмірі 34,41 грн. підлягає стягненню з позивача в дохід державного бюджету України за такими реквізитами: отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253, рахунок: 31210206784008, МФО: 805012, банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код бюджетної класифікації доходів: 22030001, призначення платежу: судовий збір за подання адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 172, 177, 179 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області про визнання дій противоправними, скасування постанови від 07.02.13 №21/13 та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 34 грн. (тридцять чотири гривні) 41 коп. (отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253, рахунок: 31210206784008, МФО: 805012, банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код бюджетної класифікації доходів: 22030001, призначення платежу: судовий збір за подання адміністративного позову).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двох днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.О. Коренев