Ухвала суду № 29241586, 28.01.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2013
Номер справи
1623/2а-4304/11
Номер документу
29241586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2013 р.Справа № 1623/2а-4304/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.

Суддів: Калитки О. М. , Калиновського В.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області на постанову Оржицького районного суду Полтавської області від 11.11.2011р. по справі № 1623/2а-4304/11

за позовом прокурора Оржицького району Полтавської області

до Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області

про скасування рішення сесії сільської ради,

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор Оржицького району Полтавської області звернувся до Оржицького районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення № 01-14-06 від 23.09.2011 року чотирнадцятої сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області у зв'язку з його невідповідністю ст. 19, п.29 ст. 85 Конституції України, ст. ст. 4,6,6-1, 7, 10 Закону України "Про всеукраїнський та місцеві референдуми".

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що рішенням сесії Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23.09.2011 року призначено на 20 листопада 2011 року проведення місцевого референдуму стосовно виходу Лазірківської сільської ради з територіального підпорядкування Оржицького району та перехід в територіальне підпорядкування до Гребінківського району. 05.10.2011 року прокурором Оржицького району Полтавської області внесено протест на дане рішення сільської ради, але 12 жовтня 2011 року його відхилено.

Прокурор вважає оскаржуване рішення таким, що суперечить законодавству України, а саме п.29 ст. 85 Конституції України, ст. 7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 4,6, 6-1, 10 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», оскільки вирішення даного питання законодавством віднесено до відання виключно Верховної Ради України.

Постановою Оржицького районного суду Полтавської області від 11.11.2011 року задоволено адміністративний позов прокурора Оржицького району Полтавської області.

Визнано протиправним та скасовано рішення 14 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення референдуму».

Визнано протиправним та скасовано рішення 16 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-16-06 від 12 жовтня 2011 року «Про внесення уточнень та доповнень до рішення сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення референдуму».

Визнано протиправним та скасовано рішення 14 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення консультативного референдуму»(із уточненням та доповненнями внесеними рішенням ради № 01-16-06 від 12 жовтня 2011 року).

Стягнуто з Лазірківської сільської ради судовий збір на користь УДК в Оржицькому районі у розмірі 84 грн. 69 коп.

Відповідач, Лазірківська сільська рада Полтавської області, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Оржицького районного суду Полтавської області від 11.11.2011 року та залишити позовну заяву без розгляду.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.

Зокрема, апелянт зазначає, що законодавством України чітко встановлено, що рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад, але, водночас, не визначено суб'єкта ініціювання цього питання перед Верховною Радою Автономної Республіки Крим чи обласною радою.

Таким чином, на думку відповідача, оскільки ініціювання питання перед Верховною Радою Автономної Республіки Крим чи обласною радою щодо зміни меж районів чітко не визначені і не віднесені до компетенції інших органів, тому не виключається можливість його ініціювання органом місцевого самоврядування (сільською, селищною, міською радами), якого зміна цих меж районів безпосередньо стосується.

Крім того, вказує на частину 2 статті 5 Конституції України, яка зазначає, що єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу як безпосередньо, так і, зокрема, через органи місцевого самоврядування. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії (стаття 69 Конституції України). Відповідно до статті 46 Закону України «Про всеукраїнський та місцевий референдуми», результати дорадчого опитування розглядаються і враховуються при прийнятті рішень відповідними державними органами.

Позивач не скористався правом подання письмових заперечень на апеляційну скаргу.

Відповідач надав письмову заяву про розгляд справи без участі його представника.

Позивач в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.

Колегія суддів на підставі ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що рішенням чотирнадцятої сесії шостого скликання № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області «Про призначення референдуму» призначено на 20 листопада 2011 року місцевого референдуму. Питанням, що виноситься на його розгляд є: «Чи згідні Ви на вихід Лазірківської сільської громади з територіального підпорядкування Оржицького району та перехід в територіальне підпорядкування Гребінківського району» ТАК чи НІ (а.с. 7).

На рішення № 01-14-06 4 сесії 6 скликання Лазірківської сільської ради від 23 вересня 2011 року «Про призначення референдуму» прокурором Оржицького району Полтавської області внесено протест № 88-1245 вих. 11 від 05.10.2011 року на підставі ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» (а.с.5-6).

Рішенням № 01-16-06 від 12.10.2011 року шістнадцятої сесії шостого скликання року Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області, керуючись ст. 46 Закону України «Про всеукраїнський та місцевий референдуми» та п. 18 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», внесено до рішення №01-14-06 від 23.09.2011 року «Про призначення референдуму» наступні уточнення та доповнення: 1.1. У вступній частині рішення після фрази «Керуючись ст. 21»доповнити «ст. 46», після фрази «відповідно до п.18» доповнити «ч.1»; 1.2. У назві та у всіх пунктах рішення перед словом «референдум» доповнити словом «консультативний»у відповідних відмінках (а.с. 11). У зв'язку із прийняттям Лазірківською сільською радою рішення про внесення уточнень та доповнень до рішення № 01-14-06 чотирнадцятої сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради від 23.09.2011 року «Про призначення референдуму», чим виправлено неточності у його формулюванні, протест прокурора району залишено без задоволення (а.с. 12).

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, враховуючи вимоги п. 29 ст. 85 Конституції України, яким встановлено, що до повноважень Верховної Ради України належить утворення і ліквідація районів, встановлення і зміна меж районів і міст, віднесення населених пунктів до категорії міст, найменування і перейменування населених пунктів і районів, дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного первинного рішення сесії Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року.

Крім того, суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги в цій частині, відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, вважав необхідним визнати протиправними та скасувати рішення 16 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-16-06 від 12 жовтня 2011 року «Про внесення уточнень та доповнень до рішення сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення референдуму», рішення 14 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення консультативного референдуму»(із уточненням та доповненнями внесеними рішенням ради № 01-16-06 від 12 жовтня 2011 року.

Суд першої інстанції зазначив, що вказані рішення сесії Лазірківської сільської ради Полтавської області мають похідний характер та також мають бути скасованими, оскільки сесія сільської ради при їх прийнятті вийшла за межі наданих їм повноважень та перебрала на себе функції інших органів державної влади.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Згідно ст.4 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», який діяв на час виникнення спірних правовідносин, предметом місцевого референдуму може бути: прийняття, зміна або скасування рішень з питань, віднесених законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць; прийняття рішень, які визначають зміст постанов місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих і розпорядчих органів.

Статтею 6 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» визначено, що на місцеві референдуми можуть виноситися питання, віднесені законодавством України до відання місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також питання дострокового припинення повноважень відповідної Ради народних депутатів та її голови.

Виключно місцевими референдумами у відповідних адміністративно-територіальних одиницях вирішуються питання про найменування або перейменування сільрад, селищ, міст, районів, областей; питання про об'єднання в одну однойменних адміністративно-територіальних одиниць, які мають спільний адміністративний центр; питання про зміну базового рівня місцевого самоврядування у сільських районах; питання про реорганізацію або ліквідацію комунальних дошкільних навчальних закладів, а також дошкільних навчальних закладів, створених колишніми сільськогосподарськими колективними та державними господарствами.

На місцеві референдуми не виносяться питання про скасування законних рішень вищестоящих органів державної влади і самоврядування; питання, віднесені до відання органів суду і прокуратури; питання, пов'язані з обранням, призначенням і звільненням посадових осіб, що належать до компетенції відповідної місцевої Ради народних депутатів та її виконавчих і розпорядчих органів. Статтею 6-1 вказаного Закону передбачено, що проведення референдумів з питань, що не відносяться до відання Республіки Крим та органів місцевого і регіонального самоврядування адміністративно-територіальних одиниць в Україні, не допускається, а результати таких референдумів визнаються такими, що не мають юридичної сили. У статті 46 Закону зазначено, що з метою виявлення волі громадян при вирішенні важливих питань загальнодержавного та місцевого значення у передбаченому цим Законом порядку можуть проводитись всеукраїнські та місцеві дорадчі опитування громадян України (консультативні референдуми). Результати дорадчого опитування розглядаються і враховуються при прийнятті рішень відповідними державними органами.

Згідно ст. 7 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцевий референдум є формою вирішення територіальною громадою питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення. Предметом місцевого референдуму може бути будь-яке питання, віднесене Конституцією України, цим та іншими законами до відання місцевого самоврядування. На місцевий референдум не можуть бути винесені питання, віднесені законом до відання органів державної влади.

Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішення про проведення місцевого референдуму.

Пунктом 12 статті 43 цього Закону визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується питання прийняття за пропозицією територіальних громад рішення

щодо проведення консультативного опитування з питань, які стосуються їх спільних інтересів.

Згідно пункту 29 ст. 85 Конституції України, до повноважень Верховної Ради України належить утворення і ліквідація районів, встановлення і зміна меж районів і міст, віднесення населених пунктів до категорії міст, найменування і перейменування населених пунктів і районів.

Враховуючи вимоги.29 ст. 85 Конституції України, колегія суддів вважає, що рішення чотирнадцятої сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області № 01-14-06 від 23.09.2011 року «Про призначення референдуму» прийнято з перевищенням повноважень, передбачених Конституцією України та Закону України «Про місцеве самоврядування»; зміст питання, що винесено на референдум, є виключною компетенцією Верховної Ради України.

Відповідно до ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Позивачем заявлено вимогу про визнання протиправним та скасування рішення № 01-14-06 від 23.09.2011 року чотирнадцятої сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області.

Виходячи із суті позову та встановлених обставин, суд першої інстанції, на підставі ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, правомірно вийшов за межі позовних вимог, визнавши протиправними та скасувавши рішення 16 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області № 01-16-06 від 12 жовтня 2011 року «Про внесення уточнень та доповнень до рішення сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення референдуму»; рішення 14 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про призначення консультативного референдуму» (із уточненням та доповненнями внесеними рішенням ради № 01-16-06 від 12 жовтня 2011 року.

Колегія суддів зазначає, що доповнивши у рішенні 14 сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради № 01-14-06 від 23 вересня 2011 року «Про проведення консультативного референдуму» перед словом «референдум» словом «консультативний», відповідач у новій редакції рішення сесії посилається на загальні положення про проведення місцевого референдуму, що потребує певної процедури, яка передбачена ст. 4, 6, 6-1 Закону України «Про всеукраїнський та місцеві референдуми», при цьому не врахувавши положень п. 29 ст. 85 Конституції України.

Крім того, дані рішення сесії Лазірківської сільської ради мають похідний характер.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Колегія суддів вважає, дії відповідача, пов'язані з прийняттям оскаржуваних рішень, не кореспондуються з вимогами ч.2 ст. 19 Конституції України.

Щодо посилання відповідача у апеляційній скарзі на порушення судом першої інстанції предметної підсудності адміністративної справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду, сільську, селищну раду, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи міської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування України», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими Законами.

Таким чином, дана справа за предметною підсудністю підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному суду.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Оржицького районного суду Полтавської області від 11.11.2011 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Оржицького районного суду Полтавської області від 11.11.2011р. по справі № 1623/2а-4304/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Калитка О. М. Калиновський В.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бенедик А.П.