ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" січня 2013 р.права № 5017/3484/2012
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Зайцева Ю.О.
при секретарі судового засідання Буза К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
За позовом Прокурора Роздільнянського району в інтересах держави в особі Роздільнянської районної державної адміністрації
до відповідача Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Гаївської сільської ради
про розірвання договору оренди, повернення земельної ділянки
за участю представників сторін:
від прокуратури: Доброжан Н.І. ( довіреність №11/102-12 від 22.06.2012 р.);
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: Рустамов А.Т. (посвідчення №б/н від 16.12.2010 р.);
Суддя Зайцев Ю.О.
Суть спору: 29.11.2012 р. Прокурор Роздільнянського району звернувся в інтересах держави в особі Роздільнянської районної державної адміністрації до господарського суду Одеської області з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про розірвання договору оренди, повернення земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що під час проведення прокуратурою району перевірки додержання вимог земельного законодавства органами державної влади та органами місцевого самоврядування Роздільнянського району при виділенні земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами та встановлено, що 18.05.2012 року Гаївська сільська рада Роздільнянського району Одеської області в особі голови Рустамова А.Т. уклала з ФОП ОСОБА_3 договір оренди земельної ділянки НОМЕР_1, площею 6 га. Вказаний договір укладений на підставі статті 12 Земельного кодексу України, ст. 10 Кодексу України «Про надра» та рішення ХІV сесії VІ скликання від 18.05.2012 року № 95 «Про надання земельної ділянки в оренду та укладання договору», проте під час його укладання були порушені норми діючого законодавства, що є підставою для визнання договору недійсним
У зазначеному рішенні ХІV сесії VІ скликання від 18.05.2012 року, № 95 Гаївської сільської ради зазначено, що згідно ст. 12 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада вирішила надати в оренду та укласти договір НОМЕР_1 на земельну ділянку площею 6 га. для видобутку піску із земель запасу Гаївської сільської ради з ФОП «ОСОБА_3, терміном на 1 рік.
Ухвалою судді господарського суду Зайцева Ю.О. від 03.12.2012 р. справа прийнята до провадження з призначенням до розгляду у відкритому судовому засіданні.
В судовому засіданні 17.12.2012 р. з клопотанням прокурора (вх.№38549/2012) до матеріалів справи залучено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №15391361 від 17.12.2012 р. щодо реєстрації відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, та представником позивача Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області надані додаткові пояснення по позовних вимогах (вх. №38550/2012).
Відповідно до вимог ст.77 ГПК України ухвалою суду від 17.12.2012 р. розгляд справи відкладено на 21.01.2013 р.
21.01.2013 р. до канцелярії господарського суду Одеської області від Гаївської сільської ради Роздільнянського району Одеської області надійшли додаткові пояснення (вх.№38991/2012 р).
Відповідач про час та місце судового засідання повідомлений належним чином шляхом надсилання судових ухвал на адресу, зазначену в позовній заяві та у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за №15391361 від 17.12.2012 р., у судові засідання не з'явився, про поважність причин відсутності не повідомив, правом на відзив в порядку ст. 59 ГПК України не скористався.
Відповідно до п. 32 Інформаційного листа ВГСУ від 29 вересня 2009 року № 01-08/350 "Про деякі питання, порушені в доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" викладена правова позиція, згідно якої відмітка про відправку процесуального документа суду на зворотньому аркуші у лівому нижньому куті першого примірника процесуального документа є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам у справі та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначено про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання. При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
Приймаючи до уваги, що судові відправлення скеровувалися на адресу відповідача визначену в позовній заяві та у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за №15391361 від 17.12.2012 р., суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.
21.01.2013 р. у судовому засіданні після повернення з нарадчої кімнати було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення, суд встановив:
Прокуратурою району проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства органами державної влади та органами місцевого самоврядування Роздільнянського району при наданні земельних ділянок у оренду суб'єктам підприємницької діяльності.
Так, перевіркою було встановлено, що на підставі статті 12 Земельного кодексу України, ст. 10 Кодексу України «Про надра» та рішення ХІV сесії VІ скликання від 18.05.2012 року № 95 «Про надання земельної ділянки в оренду та укладання договору», 18.05.2012 року Гаївська сільська рада Роздільнянського району Одеської області в особі голови Рустамова А.Т. уклала договір оренди земельної ділянки НОМЕР_1, площею 6 га з ФОП ОСОБА_3.
Відповідно до змісту вказаного рішення ХІV сесії VІ скликання від 18.05.2012 року, № 95 Гаївської сільської ради зазначено, що згідно ст. 12 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада вирішила надати в оренду та укласти договір на земельну ділянку площею 6 га для видобутку піску із земель запасу Гаївської сільської ради з ФОП ОСОБА_3, терміном на 1 рік.
Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у розмірі 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та складає 175 016,06 грн. в рік.
П.15. договору встановлено, що земельна ділянка передається в оренду для видобутку піску. Згідно положень п. 16 угоди, цільове призначення земельної ділянки землі - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами що пов'язані з користуванням надрами.
Також, 18.05.2012 р. сторонами складено акт прийому-передачі об'єкта оренди - земельної ділянки за договором оренди землі від 18.05.2012 р., на підставі якого орендодавець - Гаївська сільська рада - передає, а орендар - ФОП ОСОБА_3 приймає земельну ділянку площею 6,0 га із земель запасу Гаївської сільської ради, яка заходиться у придатному для використання за цільовим призначенням стані.
Відповідно до технічної документації з нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, наданої ФОП ОСОБА_3 для користування надрами, яка розташована за адресою: Одеська область, Роздільнянський район, Гаївська сільська рада (за межами населеного пункту), станом на 01.01.2012 р. складає 2 916 934,42 грн.
Встановлено, що ФОП ОСОБА_3 на підставі договору оренди землі, використовує земельну ділянку площею 6 га. із земель запасу Гаївської сільської ради і для видобутку піску.
З наведених підстав прокурор звернувся з відповідним позовом до суду та просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки, посилаючись на наявність ряду порушень законодавства при укладанні договору та при використанні земельної ділянки відповідачем у подальшому, зокрема порушення орендодавцем порядку передачі земельних ділянок у оренду, а саме порядку проведення земельних торгів, відсутність проекту відведення земельної ділянки, відсутність державної реєстрації договору оренди.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Згідно зі статтею 121 Конституції України одним із завдань прокуратури України є
представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право, зокрема, звертатись до суду, з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненій прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Згідно частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень частини третьої цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Як вище встановлено господарським судом, прокуратурою району проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства органами державної влади та органами місцевого самоврядування Роздільнянського району при наданні земельних ділянок у оренду суб'єктам підприємницької діяльності та встановлено, що 18.05.2012 року Гаївська сільська рада Роздільнянського району Одеської області в особі голови Рустамова А.Т. уклала з ФОП ОСОБА_3 договір оренди земельної ділянки, площею 6 га.
Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про оренду землі". Частиною 1 статті 2 цього Закону встановлено, що відносини, пов'язані з орендою земельних ділянок, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 6 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим і іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
- зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;
- надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Згідно статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України.
Частиною 2 та 3 ст. 134 Земельного кодексу України встановлено вичерпний перелік підстав, які виключають необхідність обов'язково продажу лише на конкурентних засадах (земельних торгах) земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них.
Статтею 135 Земельного кодексу України передбачено, що земельні торги проводяться у формі аукціону.
В порушення вимог законодавства Гаївською сільською радою не виконано передбачену процедуру проведення земельних торгів.
Крім того ст. 6 Закону України «Про оренду землі» та ст. 1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної і комунальної власності у користування повинно здійснюватись на підставі проектів землеустрою. Проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно частини 4 статті 15 Закону України "Про оренду землі" є невід'ємною частиною договору оренди землі.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. (ч.2 ст. 123 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. (ч.3 ст. 123 ЗК України).
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. (ч.4 ст. 123 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування, (ч.6 ст. 123 ЗК України).
Таким чином, особі надано право одержання земельної ділянки у користування, а розглянути це питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.
Гаївською сільською радою укладено договір оренди земельної ділянки без виготовлення проекту відведення земельної ділянки, що діючим законодавством заборонено.
Також, статтею 126 п. 5 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно змісту п. 2.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 р., після прийняття органом державної влади або місцевого самоврядування рішення про надання земельної ділянки у власність або в користування, затвердження результатів аукціону, укладення відповідної цивільно-правової угоди, набуття права власності на житловий будинок, будівлю, споруду особа має право на одержання земельної ділянки у власність або в користування і право вимагати оформлення документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).
Проте перевіркою прокуратури встановлено, що договір оренди земельної ділянки НОМЕР_1 від 18.05.2012 року ФОП ОСОБА_3 не зареєстровано у встановленому законом порядку. Відповідно до довідки відділу Держкомзему у Роздільнянському районі Одеської області від 31.10.2012 року №19-19-03/2822 договір оренди спірної земельної ділянки на реєстрацію до відділу не подавався.
Крім того, відповідно до пункту 12 перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність та земель зазначених у другому абзаці пункту 12 перехідних положень Земельного кодексу України) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні та міські ради з урахуванням вимог абзацу третього пункту 12 перехідних положень Земельного кодексу України, а за межами населених пунктів - органи виконавчої влади (Роздільнянською районною державною адміністрацією).
Таким чином, Гаївською сільською радою в особі голови Рустамова А.Т. в порушення вищезазначених вимог закону було фактично прийнято рішення щодо передачі ФОП ОСОБА_3 земельної ділянки державної власності без встановлених законом повноважень та проведення будь-яких земельних торгів (аукціону).
Згідно ч.2 ст. 651 Цивільного Кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Підстави та умови розірвання договору оренди земельної ділянки передбачено статтями 31 та 32 Закону України "Про оренду землі", зокрема, договір може бути достроково розірваний за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 та 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншим законами України.
Положеннями п. 2 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
Відповідно ст. 34. Закону України "Про оренду землі" (наслідки припинення або розірвання договору оренди землі), у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд доходить до висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі з розірванням договору оренди земельної ділянки від 18.05.2012 року НОМЕР_1, укладеного між Гаївською сільською радою Роздільнянського району Одеської області в особі голови Рустамова А.Т. та з ФОП ОСОБА_3, із зобов'язанням відповідача звільнити земельну ділянку площею 6 га. та повернути вказану земельну ділянку.
Відповідно до ст.44, 49 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 33,34,43,44,49,75,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Розірвати договір оренди земельної ділянки укладений між Гаївською сільською радою Роздільнянського району Одеської області в особі голови Рустамова А.Т. та з ФОП ОСОБА_3 18.05.2012 року за НОМЕР_1.
3. Зобов'язати ФОП ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_2) звільнити земельну ділянку площею 6,0000 га. (кадастровий номер - 5123981100.01.002.0214), що знаходиться за адресою Одеська обл., Роздільнянський р-н., Гаївська сільська рада (за межами населеного пункту) та повернути вказану земельну ділянку державі в особі Роздільнянської районної державної адміністрації.
4. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_2) на користь Державного бюджету України на п/р 31210206783008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001, символ звітності банку 206 - судовий збір в сумі 1073 /тисяча сімдесят три/ грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст складено та підписано 28.01.2013 року
Суддя Зайцев Ю.О.