8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 січня 2013 року Справа № 2а/1270/10199/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Гришиній О.Ю.
в присутності представників сторін:
від позивача: Яковлев О.І.(довіреність від 16.03.2012 №449/7/10-018),
від відповідача: Барабанщиков О.М. (довіреність від 09.01.2013 №05-80),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт про стягнення податкового боргу у розмірі 4709,06 грн.,
ВСТАНОВИВ:
21 грудня 2012 року державна податкова інспекція у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби (надалі - ДПІ у м. Красному Лучі Луганської області ДПС, позивач) звернулася до державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт (надалі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 4709,06 грн.
В обґрунтування вимог позивач посилається на наступне.
Державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт зареєстровано виконкомом Стахановської міської ради 10.03.2003 та взято на податковий облік в ДПІ в м. Красний Луч з 14.01.2004 року.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання у відповідача станом на 11.12.2012 року утворився податковий борг перед бюджетом з податку на прибуток у сумі 4709,06 грн., у тому числі: основний платіж - 1,0 грн., штрафні санкція - 4708,06 грн., пеня - 0,0 грн.).
Зазначений податковий борг виник на підставі визначеного ДПІ у м. Красному Лучі грошового зобов'язання відповідачу відповідно податкових повідомлень - рішень № 000188501 від 07.06.10 р. на суму - 170,00 грн. (не сплачено на теперішній час - 118,06 грн.) строк сплата 25.04.10р.; № 0000541500 від 10.04.12 р. на суму - 170,00 грн., строк сплати 28.04.12р.; № 0000551500 від 10.04.12 р. на суму - 4420,00 грн., строк сплати 28.04.12р., а також, на підставі самостійно поданої платником податкової декларації № 20839 від 09.11.12р. на суму 1,0 грн., строк сплати 19.11.12р.
У зв'язку з несплатою у встановлені строки податкових зобов'язань відповідачу направлялася податкові вимоги від 09.01.2007 р. № 1/11 та від 09.02.2007 р. № 2/19. У відповідності до п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надісланні такому платнику податкової вимоги.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі. Надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві та просив вимоги задовльнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду заперчення в яких зазначив, що не погоджується із податковим повідомленням-рішенням №0000511530 від 19.03.2012 на суму 340 грн., оскільки п. 1 ст. 120 Податкового кодексу України не передбачає штраф у розмірі 340 грн. Також зазначив, що Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт ліквідована у 2007 році та підприємство зверталось до ДПІ в м. Красному Лучі з заявами про знаття з обліку Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт. Неможливість зняття з обліку обумовлена відмовою підприємства прийняти сумнівну заборгованість - прострочену заборгованість зі сплати земельного податку. Посилається на п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України відповідно до якого безнадійна заборгованість - це заборгованість, що відповідає одній з таких ознак: заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності; заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у звязку з їх ліквідацією. На підставі викладеного представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що відповідач - державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт зареєстровано в якості юридичної особи 10.03.2004 та згідно до довідки про взяття на облік платника податків №131 від27.01.2006 знаходиться на обліку в ДПІ в м. Красний Луч Луганської області з 14.01.2004 за №5, що також підтверджується висновком ДПІ в м. Красному Лучі від 18.01.2013 б/н (а.с.9-10,12). Також відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців наявний запис державного реєстратора щодо даних відокремлених підрозділів юридичної особи державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» лише стосовно Свердловської дирекції по ліквідації шахт (а.с.9-10).
В судовому засіданні встановлено, що Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» згідно довідки № 40081 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) Головного управління статистики у Луганській області має правовий статус суб'єкта без права юридичної особи (а.с. 11).
Зі статті 96 Цивільного кодексу України вбачається, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобов'язань як на головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність по зобов'язанням відокремленого підрозділу - Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт повинно нести державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Судом встановлено, що за державним підприємством «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт обліковується податковий борг по податку на прибуток на загальну суму 4709,06 грн., з яких за основним платежем - 1,00 грн., за штрафними санкціями - 4708,06 грн.
Зазначений податковий борг виник у зв'язку з несплатою боржником суми податкових зобов'язань самостійно визначених платником у декларації з податку на прибуток підприємства №20839 від 09.11.2012 (а.с.18). Також сума податкової заборгованості з податку на прибуток підприємства підтверджується розрахунком податкового боргу(а.с.6).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається із матеріалів справи, в порушення вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України відповідач протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку самостійно суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації №20839 від 09.11.2012, не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в розмірі 1,00 грн.
Відповідно до п. п. 49.18.2 п. 49.18. ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: 49.18.2. календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Згідно п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Так відповідно до вимог п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України відповідачу державною податковою інспекцією в м. Красному Лучі Луганської області ДПС були нараховані штрафні санкції в загальній сумі 4760,00 грн., з яких несплаченою залишається сума в розмірі 4708,06 грн. Штрафні санкції нараховані на підставі актів перевірок №451/15/26447508 від 28.05.2010, №69/15/26447508 від 26.03.2012, №71/15/26447508 від 27.03.2012, якими встановлено порушення ст. 49.18.2 Податкового кодексу України податковими повідомленнями - рішеннями №0001881501/0 від 07.06.2010 року, №0000541500, №0000551500 від 10.04.2012. Зазначені податкові повідомлення-рішення були направлені на адресу відповідача та отримані уповноваженими особами 10.06.2010 та 13.04.2012 про що свідчить їх особистий підпис на повідомленням про вручення поштвого відправлення(а.с.16-17).
Зазначені податкові повідомлення - рішення у встановлений законом строк відповідачем не оскаржені та на час розгляду справи сума штрафу не сплачена.
Відповідно до п. 59.1, 59.3, 59.4 ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Позивачем винисено відносно відповідача першу податкову вимогу від 09 січня 2007 року № 1/11, яку отримано відповідачем особисто, що підтверджено підписом головного бухгалтера відповідача на корінці першої податкової вимоги (а.с.14).
Позивачем винисено відносно відповідача другу податкову вимогу від 09 лютого 2007 року № 2/19, яку отримано відповідачем особисто, що підтверджено підписом головного бухгалтера відповідача на корінці другої податкової вимоги (зворотній бік а.с.13).
Податкові вимоги є чинними та сторонами не надано суду доказів відкликання чи оскарження податкових вимог.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем вживалися передбачені законодавством заходи щодо погашення податкового боргу, проте, вони не призвели до повного погашення відповідачем податкового боргу.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 87.6 статті 87 Податкового кодексу України у разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов'язання або податкового боргу, джерелом погашення грошового зобов'язання або податкового боргу такого платника податків є майно такої юридичної особи, на яке може бути звернено стягнення згідно з цим Кодексом.
Оскільки під час розгляду справи достовірно встановлено, що Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» є структурним підрозділом ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», а посилання відповідача є незмістовним, тому юридичні особи несуть відповідальність щодо сплати грошових зобов'язань своїх відокремлених підрозділів.
Приймаючи до уваги те, що державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт станом на дату розгляду та вирішення позову у добровільному порядку податковий борг з податку на прибуток підприємства в сумі 4709,06 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення зазначених коштів за податковим боргом з рахунків обслуговуючих такого платника, суд вважає обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державної податкової інспекції у м. Красному Лучі Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт про стягнення податкового боргу у розмірі 4709,06 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт (код ЄДРПОУ 32449971, місцезнаходження: вул. Нова, 150, м. Олександрівськ, м. Луганськ, 91484) заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток підприємства з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків у розмірі 4709,06 грн. (чотири тисячі сімсот дев'ять гривень 06 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 28 січня 2013 року.
Суддя Є.О. Кисельова