Ухвала суду № 29229425, 16.10.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2012
Номер справи
9101/46365/2012
Номер документу
29229425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" жовтня 2012 р.

справа № 2а-3258/08/1170

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Туркіної Л.П. Щербака А.А.

за участю секретаря судового засідання: Кязимова Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року

у справі за позовом Дочірного підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів

до Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції

третя особа Державна акціонерна компанія "Хліб України"

про визнання протиправними дій,

В С Т А Н О В И В:

Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів" звернулось до суду з позовом до Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції третя особа Державна акціонерна компанія "Хліб України"про визнання протиправними дій, а саме скасування податкового повідомлення-рішення №000912310/0 від 30.09.08 року.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року адміністративний позов дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів" задоволено, скасовано податкові повідомлення - рішення державної податкової інспекції в Новоукраїнському районі №000912310/0 від 30.09.08 року, №000912310/1 від 23.10.08 року.

Не погодившись з постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просив скасувати постанову суду та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У судове засідання, сторони, які належним чином повідомленні про час та місце розгляду справи, не з’явились, у зв’язку з чим, відповідно до ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювався.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає вимоги викладені в апеляційній скарзі задоволенню не підлягають, постанову суду залишити без змін , виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Новоукраїнською міжрайонною державною податковою інспекцією проведено планову виїзну перевірку підприємства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.07 року по 30.06.08 року, за наслідками якої складено акт №34/23-10/00951876 від 26.09.08 року.

Актом встановлено порушення в нарахуванні податку на прибуток, оскільки, на думку відповідача, позивачем всупереч ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", наказу ДПА України від 03.04.07 №207, ст. 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", постанови Кабінету Міністрів України №158 від 05.03.08 року "Про затвердження Порядку відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини прибутку (доходу)" не сплачено до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) в розмірі 15% чистого прибутку (доходу).

Відповідно до висновків акту перевірки позивачем, зокрема, порушено ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", наказ ДПА України від 03.04.07 №207 Порядок складання розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2007 році, ст. 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", постанову Кабінету Міністрів України №158 від 05.03.08 "Про затвердження Порядку відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини прибутку (доходу)", відповідно до яких державні, у тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) в розмірі 15% чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, внаслідок чого занижено частину чистого прибутку в розмірі 75 615 грн., у тому числі за 4 квартал 2007 року - 73 875 грн., 1 квартал 2008 року - 615 грн., 2 квартал 2008 року - 1 125 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Новоукраїнському районі прийнято податкове повідомлення-рішення №0000912310/0 від 30.09.08, яким позивачеві згідно з підпунктом "б" 4.2.2 статті 4, підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за порушення ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", ст.61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визначено податкове зобов'язання за платежем: частина прибутку (доходу) у сумі 75 615 грн. основного платежу, 22 398 грн. штрафних (фінансових) санкцій, а всього 98 013 грн.

Спір в даній справі полягає в правомірності висновків відповідача про обов'язок підприємства сплачувати до бюджету частину прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності, на підставі статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", статті 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Суд першої інстанції вірно виходив з того, що відповідно до ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" установлено, що до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) сплачують державні (крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"), в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, - у розмірі 15 відсотків, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

При цьому, господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік, а господарські організації, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частину прибутку (доходу) відповідно до розміру комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Судом встановлено, що Державна акціонерна компанія "Хліб України" утворена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.96 року №1000 "Про утворення Державної акціонерної компанії "Хліб України", як правонаступник прав і обов'язків Головного управління по хлібопродуктах та Головного управління комбікормової промисловості Міністерства сільського господарства і продовольства. Пунктом 4 зазначеної постанови постановлено Міністерству сільського господарства і продовольства за участю ДАК "Хліб України" організувати перетворення державних підприємств, зазначених у додатках №1, №2 і №3, у державні відкриті акціонерні товариства у порядку, визначеному Указом Президента України від 15.06.93 року №210 "Про корпоратизацію підприємств", передбачивши передачу до статутного фонду ДАК "Хліб України" акцій відкритих акціонерних товариств: 100 відсотків - створених на базі підприємств, зазначених у додатку №1; не менш як 51 відсоток - створених на базі підприємств і організацій, зазначених у додатку №2; не менш як 34 відсотки - створених на базі підприємств і організацій, зазначених у додатку № 3. При цьому, додатком №2 до зазначеної постанови №1000 визначено Перелік підприємств і організацій, що підлягають перетворенню у відкриті акціонерні товариства, не менше 51 відсотка акцій яких залишається у загальнодержавній власності і передається до статутного фонду Державної акціонерної компанії "Хліб України". До вказаного переліку по Кіровоградській області включено Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів.

Постановою Кабінету Міністрів України вiд 05.11.97 року №1218 "Про прискорення приватизації хлібоприймальних та хлiбозаготiвельних підприємств" змiнено умови формування статутного фонду ДАК "Хліб України", у зв'язку з чим п. 4 постанови №1000 "Про утворення Державної акціонерної компанії "Хліб України" визнано таким, що втратив чинність.

Отже, згiдно з постановою Кабінету Міністрів України вiд 16.02.99 року №220 ДАК "Хліб України" є вiдкритим акцiонерним товариством. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.01 року №240 затверджено Статут Державної акціонерної компанії "Хліб України".

Таким чином, позивач не є платником частини прибутку (доходу), оскільки не має державної частки у своєму статутному фонді, а все його майно і доходи належать ДАК "Хліб України".

Суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що організаційно-правовою формою ДАК "Хліб України" є акціонерним товариством, яке за способом утворення (заснування) та формування статутного фонду (капіталу) є корпоративним підприємством, а відтак не може бути державним підприємством (державним комерційним підприємством або казенним підприємством). ДАК "Хліб України" має статутний фонд (капітал), розділений на акції, 100% яких належить державі, що підтверджується інформацією Фонду Державного майна України №10-25-5021 від 11.04.11 року, відомостями інформаційної бази даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів, яку веде Державна установа "Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України". Статутний фонд (капітал) підприємства сформований за рахунок внесків ДАК "Хліб України", про що свідчать зміни до статуту ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП", затверджені рішенням спостережної ради ДАК "Хліб України" від 14.11.03року, протокол №4, зареєстровані Новоукраїнською районною державною адміністрацією 24.02.04року. Державної частки у статутному фонді ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП" немає, корпоративні права на частку у статутному фонді (капіталі) позивача належать на праві власності ДАК "Хліб України", як окремій юридичній особі, а не державі.

Зокрема, Положенням про сплату частини прибутку дочірніми підприємствами ДАК "Хліб України", затвердженим рішенням правлінням ДАК "Хліб України" від 05.10.06, протокол №150, передбачено, що дочірні підприємства ДАК "Хліб України" здійснюють відрахування до ДАК "Хліб України" частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності. Відрахування частини прибутку (дивідендів) здійснюється дочірніми підприємствами ДАК "Хліб України" у розмірі 15 відсотків обсягу чистого прибутку (доходу) шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ДАК "Хліб України".

Насамперед, законодавством, чинним на момент існування спірних правовідносин, не передбачена сплата частини прибутку підприємствами, у статутному капіталі яких відсутня частка держави, і на користь безпосередньо свого засновника, і на користь Державного бюджету України.

Таким чином, Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії "Хліб України" Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів не віднесений до категорії господарських організацій, на які абзацом 2 частини 1 статті 63 Закону України "Про Держаний бюджет України на 2007 рік" покладений обов`язок сплачувати до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) у розмірі 15 відсотків.

Отже, висновок податкових перевіряючих, викладений в акті перевірки№34/23-10/00951876 від 26.09.08 року про порушення підприємством ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та про заниження частини чистого прибутку в розмірі 75 615 грн. за 4 квартал 2007 року не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом першої інстанції дано доводам сторін вірну оцінку, постанова суду першої інстанції є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки викладені в судовому рішенні не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції - залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року –залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: Л.П. Туркіна

Суддя: А.А. Щербак