ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2008 року м. Львів
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача КУШНЕРИКА М.П.
суддів: ОЛЕНДЕРА І.Я., ЗАВЕРУХИ О.Б.
при секретарі судового засідання СЮТИК Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові справу
за апеляційною скаргою Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
напостанову господарського суду Волинської області від 20 вересня 2007р. у справі
за позовомВолинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
доТовариства з обмеженою відповідальністю “Полтрекс”
простягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою господарського суду Волинської області від 20.09.2007р. Волинському обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів відмовлено в задоволенні позову до ТзОВ “Полтрекс” про стягнення 12896,03грн. адміністративно-господарських санкцій та пені .
Постанова мотивована тим, що відповідно до звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006р. середньооблікова кількість зайнятих працівників облікового складу за 2006р. складає 195 чоловік, норматив 8 людей-інвалідів. Згідно звіту, у відповідача працювало 6 інвалідів, а згідно уточнюючого звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006р. 7 інвалідів. Тобто не виконано нормативу по працевлаштуванню одного інваліда і зобовязаний сплатити адміністративно-гсоподарські санкції в розмірі половини середньої річної заробітної плати в сумі 12896,03грн.
Ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
ТзОВ “Полтрекс” нараховано пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 472,44грн.
Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів оскаржило дану постанову з підстав порушенням норм матеріального права, неповного зясування обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення спору.
В обґрунтування посилається на те, що судом не враховано той факт, що відповідно до ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» від 21.03.1991р. (із змінами та доповненнями) підприємства зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця; створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.
Ч.3 ст.19 цього ж Закону передбачено, що підприємства, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів.
Відповідач створив атестаційну комісію та інформував центр зайнятості про наявність вакантних робочих місць для інвалідів, однак таке не свідчить про вжиття всіх можливих заходів по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Просить скасувати постанову та прийняти нову про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, виходячи з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно із звітом ТзОВ «Полтрекс» про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік (форма №10-ПІ) середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу в 2006 р. складала 195 осіб, чисельність інвалідів, які повинні працювати на підприємстві 8 осіб, з них працюючих 7.
Відповідно до ст.18 та 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств (обєднань), установ і організацій, незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця, якщо інше не передбачено законом. Працевлаштування здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів Обовязок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується обовязком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.
Згідно п.3 Положення «Про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №314 від 03.05.1995р., робоче місце вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інваліда відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю працівників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
Як вбачається з наявного у справі наказу №01/1-20 від 18.01.2006р. про проведення атестації робочих місць за умовами праці, ТзОВ «Полтрекс» створено постійну діючу атестаційну комісію з працівників товариства.
Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що ТзОВ «Полтрекс» виконано обовязок по створенню робочого місця для інваліда, оскільки таке не було атестовано.
Товариство самостійно займалось пошуком інвалідів для працевлаштування. Направлені Нововолинським міським центром зайнятості 8 осіб для працевлаштування, відмовились працювати на даному підприємстві.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, сплачують відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк ч.2 ст.20 згаданого вище Закону. Порядок нарахування пені та її сплати затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України №223 від 15.05.2007р..
Таким чином, позивачем підставно застосовано до відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 12423,59грн., за невиконання нормативу робочого місця для працевлаштування інвалідів у 2006 році та пеня в сумі 472,44 грн.
Разом з тим, колегія суддів вважає, що оскільки у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, тому колегія суддів, згідно ст.202 КАС України має право скасувати судове рішення і ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.160 ч.3, 196 ч.4, 198 ч.1 п.3, 202, 205 ч.2, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволити.
Постанову господарського суду Волинської області від 20 вересня 2007р. у справі за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “Полтрекс” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, - скасувати та прийняти нову постанову, якою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Полтрекс” ідентифікаційний код 31733091 на користь держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (Держбюджет м.Нововолинська 50070000 рахунок 3121023070, ідентифікаційний код 21740497 банк ГУДКУ у Волинській області МФО 803014 адміністративно-господарських санкцій в сумі 12423,59грн., за невиконання нормативу робочого місця для працевлаштування інвалідів у 2006 році, пеню в сумі 472,44 грн., а всього 12896,03грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця, починаючи з 23.09.08р.
Суддя-доповідач: М.П.КУШНЕРИК
Судді: І.Я.ОЛЕНДЕР
О.Б.ЗАВЕРУХА