Постанова № 29162276, 04.02.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.02.2013
Номер справи
2а-14250/12/2670
Номер документу
29162276
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

04 лютого 2013 року 08:30 № 2а-14250/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді – Шулежка В.П., при секретарі судового засідання Воронюк М.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт Плюс» до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання протиправними дій,-

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Горизонт Плюс» (далі – ТОВ «Горизонт Плюс», позивач) з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби (далі – ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, відповідач), в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог від 07.11.2012 р. та від 21.01.2013 р., просить:

визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, за результатами яких складено акт від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року;

визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС щодо складання висновків, зазначених у акті від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року;

визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС щодо складання акту від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року;

визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС щодо визнання нікчемними угод, укладених ТОВ «Горизонт Плюс» з суб’єктами господарювання за період липень, серпень 2012 року, які викладені у висновках акту від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії податкового органу щодо проведення зустрічної звірки позивача є протиправними, оскільки за результатами такої звірки відповідачем складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс», в якому податковий орган зробив висновки про те, що у позивача відсутні основні засоби, управлінський та технічний персонал, оборотні кошти, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби, необхідні для ведення господарської діяльності, а тому укладені між позивачем та контрагентами договори не спрямовані на настання реальних наслідків, мають ознаки нікчемності.

Як стверджує позивач, у вступній частині акту від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 відповідач посилається на п.п.78.1.4 п. 78.1 статті 78 Податкового кодексу України, однак, вказані норми встановлюють порядок проведення перевірок платників податків, а не зустрічних звірок.

Крім того, позивач зазначив, що податковий орган незаконно склав акт про неможливість проведення зустрічної звірки підприємства, оскільки підприємство зареєстроване належним чином в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та знаходиться за юридичною адресою, при цьому, запиту про надання інформації для проведення зустрічної звірки позивач від податкового органу не одержував. Таким чином, на думку позивача, податковий орган порушив законні права та інтереси позивача шляхом проведення незаконної зустрічної звірки.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з урахуванням їх уточнення та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

До суду надано письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що зустрічна звірка проведена ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС правомірно, а складений за результатами акт про неможливість проведення зустрічної звірки є таким, що відповідає вимогам чинного податкового законодавства України. Вказану звірку, як зазначив відповідач, неможливо було провести у зв’язку з незнаходженням позивача за податковою адресою.

Також в обґрунтування заперечень проти позову, відповідач зазначив, що складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки та вчинення в процесі складання такого акту дій не порушують прав та охоронюваних законом інтересів позивача, оскільки такі висновки акту є внутрішньовідомчим службовим документом органів ДПС України, носієм податкової інформації, а тому вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ТОВ «Горизонт Плюс» зареєстроване 22.10.2010 р. державним реєстратором Печерської районної у м. Києві державної адміністрації, код в ЄДРПОУ 37318878, перебуває як платник податків на податковому обліку в ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС. Згідно із записом у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 19.10.2012 р. місцезнаходженням товариства є: 01042, м. Київ, Печерський район, бульвар Марії Приймаченко, буд. 3.

Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року, в результаті чого відповідачем складено акт від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року.

За результатами звірки, податковий орган зробив висновок про те, що у ТОВ «Горизонт Плюс» відсутні основні засоби, управлінський та технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби, а також устаткування, що необхідне для ведення фінансово-господарської діяльності підприємства, що, в свою чергу, свідчить про ненабуття належним чином цивільної праводієздатності ТОВ «Горизонт Плюс», фінансово-господарські взаємовідносини між позивачем та контрагентами є фіктивними правочинами, та такими, що вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювались цими правочинами, тому відповідно до частин 1, 5 статті 203, п.1, п.2 статті 215, статті 228 Цивільного кодексу України, зазначені правочини мають ознаки нікчемності та є нікчемними – в силу припису закону. Правочини, укладені ТОВ «Горизонт Плюс» з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою приховування сплати податків третіх осіб.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, повно та всебічно дослідивши наявні матеріали, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з пунктом 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Відповідно до пункту 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Згідно з пунктом 5 абзацу 3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин у разі проведення зустрічної звірки.

Відповідно до абзацу 4 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків деталізовані нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232 (далі - Порядок №1232).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

У відповідності до пункту 2 Порядку № 1232, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пунктом 4 Порядку №1232 встановлено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1232 у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Із аналізу наведених норм вбачається, що проведення зустрічних звірок здійснюється податковими органами з метою отримання інформації, при цьому, обов'язковою передумовою проведення таких звірок є надсилання запиту до суб'єкта господарювання про надання інформації та документального її підтвердження.

Суд звертає увагу, що ухвалою суду про відкриття провадження зобов’язано відповідача надати, у разі заперечення проти позову, письмові заперечення та всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дій, допущенні бездіяльності. Проте, податковим органом таких матеріалів, зокрема, запиту, який направлявся суб’єкту господарювання, докази надсилання такого запиту чи отримання його підприємством суду надано не було. Відсутні будь-які пояснення щодо обставин надіслання цього запиту на адресу позивача й у запереченнях на адміністративний позов.

Пунктом 4.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 р. № 236 (далі - Методичні рекомендації) передбачено, що зустрічні звірки проводяться органом ДПС - виконавцем або органом ДПС - ініціатором - у випадках, встановлених пунктом 3.1 Методичних рекомендацій.

При отриманні запиту про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання структурний підрозділ органу ДПС, визначений керівником (заступником керівника) органу ДПС, відповідальним за її проведення, у той самий день проводить аналіз інформації та документального її підтвердження, які містяться в інформаційних базах органу ДПС та справі суб'єкта господарювання (пункт 4.3 Методичних рекомендацій).

Відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від підписання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

Тобто, відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій, у разі неможливості проведення зустрічної звірки, податковим органом складається акт про неможливість проведення зустрічної звірки за формою визначеною у додатку 3 до Методичних рекомендацій.

Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з неможливістю проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС складено акт від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878. Проте, цей акт не відповідає встановленій Методичними рекомендаціями формі, оскільки в даному акті податковий орган робить висновок щодо господарських операцій, які проводились між позивачем та його контрагентами, в той час як додатком 3 до Методичних рекомендацій передбачено виключну форму акта та не передбачено складання податковим органом висновків щодо результатів проведених перевірок на предмет оцінки господарських операцій та правомірності формування податкових зобов'язань суб'єктом підприємницької діяльності.

Крім того, суд звертає увагу, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання складається посадовими особам податкового органу у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою).

Як пояснив, під час судового розгляду справи, представник відповідача, акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 складено податковим органом у зв'язку з відсутністю підприємства за юридичною адресою.

У свою чергу, представник позивача заперечував проти даної обставини та зазначив, що підприємство знаходиться за юридичною адресою.

З цього приводу суд звертає увагу, що відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 788164 відомості щодо припинення підприємства або внесення запису про відсутність підприємства за місцезнаходженням відсутні.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Таким чином, враховуючи те, що податковим органом не надсилався запит позивачу про надання інформації та її документального підтвердження і зважаючи на те, що ТОВ «Горизонт Плюс» зареєстроване належним чином юридичною особою за адресою, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, дії посадових осіб ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, що виявились у проведенні зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» є протиправними.

Окрім того, податковий орган не мав законодавчо обґрунтованих підстав для складання акту від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878, оскільки на час виникнення спірних правовідносин ТОВ «Горизонт Плюс» перебувало на обліку в податковому органі, а його відсутність за зареєстрованим місцезнаходженням відповідачем суду не доведено.

Разом з тим, з акту від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 вбачається, що відповідачем під час його складення не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, оскільки такі документи у податкового органу були відсутні.

З аналізу викладених вище норм суд дійшов висновку про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до п. 73.5 статті 73 глави 7 Податкового кодексу України та, відповідно її віднесенням законодавцем до глави 7 Податкового кодексу України «Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби». В той час, як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Отже, викладені в акті від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 висновки суб'єкта владних повноважень про порушення позивачем вимог статей 203, 215, 228 ЦК України зроблені з перевищенням компетенції органів державної податкової служби України.

Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що відповідачем було порушено встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п. 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, Порядком №1232, а тому позовні вимоги ТОВ «Горизонт Плюс» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду правомірність вчинення ним дій по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс», що оформлені актом від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878, складанні висновків у зазначеному акті та не надав належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються заперечення проти позову.

В той же час, представник позивача надав достатньо належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовується позов.

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що правомірність дій щодо оформлення та складання акту відповідачем суду не доведена; наявність фактів порушення податкового законодавства з боку відповідача позивачем доведена, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та визнання дій податкового органу протиправними.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Горизонт Плюс» задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби, за результатами яких складено акт від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» (код ЄДРПОУ 37318878) щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби щодо складання висновків, зазначених у акті від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» (код ЄДРПОУ 37318878) щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби щодо складання акту від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» (код ЄДРПОУ 37318878) щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби щодо визнання нікчемними угод, укладених ТОВ «Горизонт Плюс» з суб’єктами господарювання за період липень, серпень 2012 року, які викладені у висновках акту від 20.09.2012 р. № 3804/22-9/37318878 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Горизонт Плюс» (код ЄДРПОУ 37318878) щодо підтвердження господарських відносин з суб’єктами господарювання за липень, серпень 2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко