КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 лютого 2013 року 810/227/13-а
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Прокурора Яготинського району Київської області в інтересах держави в особі Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби
до Садівничого товариства «Мрія»
про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Прокурор Яготинського району Київської області в інтересах держави в особі Яготинської міжрайонної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби з позовом до Садівничого товариства «Мрія» про стягнення податкового боргу у розмірі 4 074, 64 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача наявний податковий борг у сумі 4 074, 64 грн. Вказаний борг утворився у зв’язку з тим, що відповідачем у терміни встановлені законодавством, не було сплачено податок з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), визначений самостійно відповідачем у поданих ним до податкового органу податкових деклараціях за 2011 та 2012 роки.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2013 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду на 07.02.2013
В судове засідання 7 лютого 2013 року сторони, повідомлені належним чином про розгляд справи, не з’явились. Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, відповідач та прокурор про причини неявки суд не повідомили.
Прокурор був повідомлений належним чином про розгляд справи, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення рекомендованого листа від 23.01.2013 №0113315280132.
Відповідачу ухвала суду направлялась за адресою вказаною прокурором у позовній заяві, а саме: Київська область, м. Яготин, вул. Робітнича, 1, однак до суду повернувся конверт з відміткою пошти – «за зазначеною адресою не проживає».
Відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності, належним чином повідомлених представників сторін та у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, СТ «Мрія» як суб’єкт господарської діяльності зареєстроване Яготинською районною державною адміністрацією 14.04.1992, як платник податків відповідач перебуває на обліку в Яготинській МДПІ Київської області.
Відповідачем подано до податкового органу податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 27.01.2011 та від 15.02.2012. У вказаних деклараціях відповідачем самостійно визначено суму податку, яка підлягала сплаті у розмірі 3 992, 50 грн., однак вказана сума сплачена відповідачем не була.
У зв’язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку суми заборгованості, позивачем було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» про застосування до відповідача штрафних санкцій у розмірі 29, 34 грн. та нараховано пеню у розмірі 52, 80 грн. за несплату суми податку визначеної відповідачем у поданих ним деклараціях. Вказане податкове повідомлення-рішення отримане уповноваженою особою відповідача, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача на його корінці.
Крім того, у зв’язку з наявною у відповідача заборгованістю, позивачем було надіслано відповідачу вимоги про сплату боргу від 30.01.2010 та від 31.12.2009. Вказані податкові вимоги отримані уповноваженою особою відповідача, про що свідчить підпис на уповноваженої особи відповідача на їх корінцях.
За даними податкового органу заборгованість відповідача перед позивачем станом на день розгляду справи, становить – 4 074,64 грн.
У зв’язку несплатою відповідачем у добровільному порядку вказаної суми заборгованості, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об’єктом плати за землю є земельна ділянка. Статтею 96 Земельного кодексу України землекористувачів зобов’язано своєчасно сплачувати земельний податок.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Так, відповідно до пункту 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно з підпунктом 285.2 статті 285 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Пунктом 290.1 статті 290 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Із позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що станом на день звернення позивача до суду, сума податкового зобов’язання відповідача з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності згідно поданих податкових декларацій, податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій та пені становить – 4 074, 64 грн.
Таким чином, враховуючи, що станом на день розгляду справи податковий борг відповідачем не сплачено, доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем не надано суду, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 4 074, 64 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони – суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 35, 70, 71, 72, 86, 94, 128, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Садівничого товариства «Мрія» (ідентифікаційний код юридичної особи – 25931076) на користь Державного бюджету України податкову заборгованість, штрафні санкції та пеню у розмірі 4 074 (чотири тисячі сімдесят чотири) грн. 64 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Терлецька О.О.