Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2013 р. Справа №2а/0570/10950/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12:10
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., при секретарі судового засідання Максімчук М.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Приватного акціонерного товариства «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» (м. Донецьк)
до
Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (м. Донецьк)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області (м. Донецьк)
про
скасування рішення №159 від 23.05.2012 року,
за участю представників сторін:
від позивача:Шерстньова О.С. за дов. №881/17 від 14.04.2011 року,
від відповідача: Морозова Л.О. за дов. №07-19-1536 від 20.06.2012 року,
від третьої особи: не з'явився,
Приватне акціонерне товариство «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» звернулось до суду з позовною заявою до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області про скасування рішення №159 від 23.05.2012 року.
Представник позивача підтримала позовні вимоги, просила задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечувала, просила відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши доводи представника позивача, заперечення представника відповідача та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
28 серпня 2012 року Приватне акціонерне товариство «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» звернулось до суду з позовною заявою до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області про скасування рішення №159 від 23.05.2012 року.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем проведено перевірку позивача з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам за період з 01.06.2011 року по 31.03.2012 року. За результатами якої складений акт від 11.05.2012 року та надіслане рішення №159 від 23.05.2012 року, згідно якого ПрАТ «УАСК АСКА» зобов'язано повернути неправомірно витрачені страхові кошти в сумі 38278,03 грн. та сплатити штраф у розмірі 19139,02 грн. Позивач вважає спірне рішення протиправним в частині повернення неправомірно витрачених страхових коштів та нарахування штрафних санкцій, мотивуючи тим, що відсутність у лікарняних листах деяких реквізитів не є порушенням порядку використання коштів Фонду і не є підставою для їх не прийняття та повернення.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував, у попередньому судовому засіданні надав письмові заперечення у яких зазначив, що Виконавча дирекція Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності при перевірці позивача діяла у рамках чинного законодавства та винесений акт та рішення відповідають вимогам діючого законодавства.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» є юридичною особою, зареєстроване 11.03.2011 року, код ЄДРПОУ 13490997.
Відповідач - Виконавча дирекція Донецького обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є суб'єктом владних повноважень та має адміністративну процесуальну дієздатність в розумінні ч. 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України.
11.05.2012 року на підставі направлення від 04.05.2012 року №196 та згідно наказу №345 від 04.05.2012 року посадовою особою відповідача була проведена планова перевірка ПрАТ «УАСК АСКА» з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг за період з 01.06.2011 року до 31.03.2012 року.
За результатами вказаної перевірки був складений акт від 11.05.2012 року у якому було виявлено порушення порядку використання страхових коштів у розмірі 38278,03 грн., у зв'язку із безпідставним призначенням комісією із соціального страхування допомоги по листах непрацездатності, що оформлені із порушенням вимог Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03.11.2004 року за №532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція №532) та Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої Наказом МОЗ України від 13.11.2011 року №455 (далі - Інструкція №455) за наступними листами непрацездатності:
- ЛН №824560 виданий ОСОБА_4, ЛН №585757 виданий ОСОБА_5, ЛН №679384 виданий ОСОБА_6, в яких відсутні печатки лікаря та завідувача відділенням,що засвідчують підписи та термін лікування;
- ЛН №658603 виданий ОСОБА_7, в якому відсутня печатка завідувача відділенням, що засвідчує підпис та термін лікування;
- ЛН №251289 виданий ОСОБА_8, ЛН №138589 виданий ОСОБА_9, в яких відсутня печатка лікаря, що засвідчують підписи та термін лікування;
- ЛН №176390 та ЛН №177056 видані ОСОБА_10, в яких у графі «причина непрацездатності» було підкреслено «нещасний випадок на виробництві та його наслідки - 4».
Не погодившись із вказаним актом позивач надіслав на адресу позивача письмові заперечення №234/17-ю від 21.05.2012 року.
30.05.2012 року відповідач Повідомленням №05-07-1274 від 23.05.2012 року повідомив позивача про результати розгляду заперечень, а також надіслав на адресу відповідача оскаржуване Рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій №159 від 23.05.2012 року (далі - Рішення №159), відповідно до якого з позивача було стягнуто неправомірно витрачені страхові кошти у розмірі 38278,03 грн. за період після 01.01.2011 року та штраф у розмірі 19139,02 грн. за період після 19139,02 грн.
Не погодившись з Рішенням №159 позивач надіслав на адресу відповідача Скаргу (вих. №05-07-1502 від 15.06.2012 року), в якій вимагав скасувати Рішення №159 у повному обсязі. Розглянувши зазначену Скаргу відповідача Рішенням №6 від 20.06.2012 року відмовив у вимогах позивача скасувати Рішення №159.
Позивач вважаючи невірним Рішення №6 від 20.06.2012 року надіслав повторну Скаргу (вих. №292/17-ю від 26.06.2012 року), за результатами розгляду якої відповідач прийняв Рішення №159 від 20.07.2012 року про відмову у вимогах позивача.
За клопотанням позивача в судовому засіданні допитаний свідок ОСОБА_13, яка працює начальником управління з кадрового забезпечення та обліку та є головою комісії з соціального страхування. З приводу спору ОСОБА_13 пояснила, що комісія не зобов'язана перевіряти правильність оформлення листків непрацездатності. Зазначала, що відмовити у прийомі листка непрацездатності комісія не має права, а усунення недоліків листків непрацездатності покладена на лікарняні заклади, що видали листок непрацездатності, прямого зобов'язання щодо організації заходів усунення недоліків в лікарняному листі не встановлено законодавчо, а вказані лікарняні листи були видані без порушення законодавства.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та вивчивши заперечення відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей надаються відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закону України № 2240).
Відповідно до пунктів 1 та 2 статті 34 Закону України № 2240, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) та допомога по вагітності та пологах.
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.
При цьому, статтею 51 Закону України № 2240 визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку, здійснення контролю за правильністю його видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008 року № 189 "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності" (далі по тексту - Положення № 189).
Згідно п. 3.2 Положення № 189 організація ЕТН здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13.11.2011 року № 455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03.11.2004 року № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 року за № 1456/10055.
Відповідно до п.1 та п.2 ст. 34 Закону України №2240 за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надаються такі види матеріального забезпечення як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) та допомога по вагітності та пологах.
Статтею 35 Закону України №2240 передбачені умови допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати, а саме п.1 ч. 1 вищевказаної статті передбачає надання допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі надання в неї одного з таких випадків, в тому числі тимчасової непрацездатності в наслідок захворювання або травми не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Відповідно до пункту 3.3 п. 3 Інструкції № 532, в графі "Причина непрацездатності" підкреслюється відповідна причина звільнення від роботи, пункти 2,4 виправленню не підлягають.
У порушення вищезазначених норм у листі непрацездатності ЛН № 176390 та ЛН №177056 виданих ОСОБА_10 у графі «Причина непрацездатності» підкреслено «нещасний випадок на виробництві та його наслідки-4», тобто відповідач не зобов'язаний видавати матеріальну допомогу особам, яким виданий листок непрацездатності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві.
Відповідно до п. 5.1.3 Положення №189, п. 2.9 Інструкції № 455, у разі лікування в стаціонарі листок непрацездатності видається лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділення за весь період стаціонарного лікування.
Згідно пункту 3.12. Інструкції №532 у разі лікування у стаціонарному відділенні у графі «Звільнення від роботи» обов'язково зазначаються посади та приз віща лікаря і завідувача відділення та запис щодо терміну лікування засвідчується їх підписами та печатками.
Проте з акту перевірки та матеріалів справи вбачається, що:
- у ЛН №824560 виданому ОСОБА_4 та ЛН №585757 виданому ОСОБА_5 відсутні печатки лікаря та завідувача відділення, які засвідчують підписи та термін лікування;
- у ЛН №679384 виданому ОСОБА_6 та у ЛН №658603 виданому ОСОБА_7 відсутні печатки завідувача відділенням, які засвідчують підписи та термін лікування;
- у ЛН №251289 виданому ОСОБА_8 та ЛН №138589 виданому ОСОБА_9 відсутні печатки лікаря.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 50 Закону України № 2240, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається ) на підприємстві.
В абз. 2 ч.3 ст. 50 Закону України № 2240 зазначено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Таким чином, під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування матеріального забезпечення застрахованим особам, виконання нею обов'язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності спеціалістом виконавчої дирекції, встановлені випадки безпідставного призначення допомоги по листках непрацездатності, що видані та оформлені з порушенням вимог Інструкції № 532, чим порушено абз. 1 ч.1ст. 51 Закону України № 2240.
Факти існуючих невідповідностей у листках непрацездатності, виявлені під час перевірки та суму виплаченої за ними допомоги по тимчасовій непрацездатності, позивач не оскаржував.
Листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги лише у разі, якщо його зміст та форма відповідає вимогам установленим Інструкцією № 532. На дату призначення комісією із соціального страхування позивача допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам мало місце невідповідність встановленому Інструкцією № 532 порядку заповнення листків непрацездатності, за якими призначено допомогу на загальну суму 38278,03 грн. Отже, призначаючи допомогу застрахованим особам позивач порушив норми статті 51 Закону України № 2240, а відтак, неправомірно витратив зазначену суму страхових коштів.
Статтею 30 Закону України № 2240 передбачено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків.
Крім того, суд зазначає, що п. 2.15. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року № 168/704) встановлено, що первинні документи бухгалтерського обліку піддягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерських облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідальність господарської операції діючому законодавству.
Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам, тобто в порушення вимогам чинного законодавства страхувальник нарахував та сплатив допомогу по тимчасовій непрацездатності за листками непрацездатності, які були видані та оформлені неналежним чином.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виконавчою дирекцією Донецького обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по даній справі доведено правомірність винесення рішення № 159 від 23 травня 2012 року про повернення неправомірно витрачених страхових коштів та нарахування штрафних санкцій.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 94, 112, 128, 136, 158-163, 167,254, 256 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області про скасування рішення №159 від 23.05.2012 року - відмовити в повному обсязі.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 29 січня 2013 року.
Повний текст постанови буде складений 04 лютого 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.