Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2013 р. Справа №2а/0570/17727/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Бойка М.І.
при секретарі Кусти Ю.Ф.,
представника позивача Баєвій Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання у м. Донецьку адміністративну справу за позовом Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення неустойки за адміністративним договором у розмірі 6898,60 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області звернулося до суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення неустойки за адміністративним договором у розмірі 6898,60 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Донецькій області та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 укладено адміністративний договір, а саме Договір оренди № 4583/2010 від 29.12.2010 року (далі - Договір) на нерухоме державне майно - нежитлове вбудоване приміщення першого поверху гуртожитку № 7 площею 67, 62 кв. м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Донецького національного технічного університету.
Нормативно-правовим актом, яким врегульовано організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній власності, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна є Закон України «Про оренду державного та комунального майна» (далі - Закон про оренду).
Статтею 9 Закону про оренду визначено порядок укладення договору оренди, у суворій відповідності до якого між позивачем та відповідачем було укладено спірний Договір оренди.
Відповідно до п.п. 5.4, 5.11 Договору оренди, орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету.
Проте, свої зобов'язання відповідач всупереч ч. 3 ст. 18, ч. 1 ст. 19 Закону про оренду та п.п. 5.4, 5.11 Договору не виконав.
Поряд з визначеним позивач зауважує, що відповідно до ст. 782 ЦК України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
За таких обставин, листом № 20-06-03-11728 від 17.11.2011 року позивач повідомив відповідача про відмову від Договору оренди № 4583/2010 від 29.12.2010 року. Про фактичне вручення вищезазначеного листа свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення 30.11.2011 року. Таким чином, строк дії договору закінчився 30.11.2011 року.
Згідно ч. 1 ст. 785 ЦК України, ст. 27 Закону про оренду та п.п. 10.9, 10.10 Договору передбачено, що у разі припинення договору оренди майно повертається Орендарем Балансоутримувачу. Майно вважається повернутим з моменту підписання акту приймання-передавання між Орендарем та Балансоутримувачем, або особою, яку вкаже Орендодавець.
Однак, як зазначає позивач, майно відповідачем було повернуто лише 30.10.2012 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 785 ЦК України, якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2012 року по справі № 2а/0570/4152/2012 позовні вимоги РВ ФДМУ по Донецькій області до ФОП ОСОБА_2 щодо стягнення неустойки за період з 01 грудня по січень 2012 року у розмірі 4669, 34 грн. були задоволені.
З огляду на викладене, за час прострочення повернення об'єкта оренди відповідачем регіональним відділенням була нарахована неустойка за період з серпня 2012 року по 30 жовтня 2012 року у розмірі 6898,60 грн.
Позивач вказує, що листом № 20-06-05-12293 від 03.12.2012 року повідомлено відповідача про нарахування йому неустойки та про необхідність погасити її перед державним бюджетом, разом з тим неустойка на теперішній час залишається не сплаченою.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеним в позові, просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі
Відповідач в судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання. Від відповідача не надходило заяв про перенесення судового розгляду. Причини неявки відповідача в судове засідання суду не відомі.
Суд прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Як вбачається зі свідоцтва про державну реєстрацію, ОСОБА_2 зареєстровано у якості фізичної особи-підприємця виконавчим комітетом Донецької міської ради 30.09.2008 року, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України», Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна. В силу ст. 5 вказаного Закону, Фонд державного майна України, зокрема, у сфері оренди державного майна, виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації (корпоратизації), що перебувають у державній власності.
Закон України «Про Фонд державного майна України» у ст. 6 закріплює, що Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності. Представництва підпорядковуються регіональним відділенням. Фонд державного майна України, регіональні відділення та представництва становлять єдину систему державних органів приватизації. Регіональні відділення та представництва Фонду державного майна України є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Регіональні відділення та представництва діють на підставі положень, що затверджуються Головою Фонду державного майна України.
Так, Положенням про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 року № 678, встановлено повноваження позивача, аналогічні зазначеним вище, для його центрального органу.
Між тим, врегулювання відносин, пов'язаних з передачею в оренду державного майна здійснюється Законом України «Про оренду державного та комунального майна», який у спірних правовідносинах носить характер спеціального нормативного акту.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької діяльності. Державну політику у сфері оренди державного майна здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва.
Об'єктом оренди за цим Законом, окрім іншого, є нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.
Статтею 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, орендодавцями цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю виступають Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва.
Таким чином, Фонд є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження орендодавця державного майна, надані йому Законом України «Про Фонд державного майна України» та Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Так, в судовому засіданні встановлено, що між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області (орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (орендар) укладено договір оренди № 4583/2010 від 29 грудня 2010 року нерухомого майна, що належать до державної власності. Строк дії договору укладено строком на 2 роки, що діє з 29 грудня 2010 року до 23 грудня 2013 року включно.
За договором орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно - нежитлові вбудовані приміщення першого поверху гуртожитку № 7 площею 67, 62 кв. м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває на балансі Донецького національного технічного університету (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 30.09.2010 року і становить за незалежною оцінкою 219532,00 грн.
Підпунктами 3.1 та 3.6 п. 3 договору оренди передбачено - орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року № 786. Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50 % та 50 % щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступним за звітним.
Приписами п.п. 5.4 та 5.11 п. 5 договору оренди передбачено, що орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету, щомісяця до 15 числа надавати орендодавцеві інформацію про перерахування орендної плати (копію платіжного доручення з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати до Державного бюджету України).
Згідно ч. 2 ст. 785 Цивільного Кодексу України, якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в порушення п.п. 5.4 та 5.11 п. 5 договору та норм чинного законодавства відповідачем не сплачується орендна плата.
Таким чином, позивачем відносно відповідача за час прострочення повернення об'єкта оренди була нарахована неустойка за період з серпня 2012 року по 30 жовтня 2012 року у сумі 6898,60 грн.
Відповідно до ст. 782 Цивільного кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму, договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленого позову та необхідність задоволення вимог Фонду до відповідача про стягнення неустойки в сумі 6898,60 грн.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення неустойки за адміністративним договором у розмірі 6898,60 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 неустойку в розмірі 6898 (шість тисяч вісімсот дев'яносто вісім) грн. 60 коп. на користь Державного бюджету України (р/р - 31113093700006, МФО - 834016, код бюджетної класифікації - 22080200, отримувач Банк - ГУДКСУ у Донецькій області, код ЄДРПОУ 38034002).
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні. Повний текст постанови виготовлено 4 лютого 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Бойко М.І.