ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2013 р. Справа № 5010/1369/2012-6/21
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Грица Ю. І. ,
при секретарі судового засідання Максимів Н. Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідачів:
1) Фонду комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська вул.Курбаса,2, м.Івано-Франківськ,76000
2) Івано-Франківської міської ради вул.Грушевського,21, м . Івано-Франківськ, 76018
про визнання укладеним договору купівлі-продажу нежитлових приміщень
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - представник, (довіреність №б/н від 30.10.12р.)
від відповідача І - Фонду комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська: Чупірчук Б.В. - головний спеціаліст Фонду комунальної власності, (довіреність №05/56 від 16.01.2013);
від відповідача ІІ - Івано-Франківської міської ради: Устінський А.В. - головний спеціаліст юр. відділу (довіреність №1593/01-20/66-в від 04.09.2012).
ВСТАНОВИВ:
підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання укладеним договору купівлі-продажу нежитлових приміщень площею 22,4 кв.м., розташованих на другому поверсі будинку за адресою: АДРЕСА_2 між ним та Фондом комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська в запропонованій позивачем редакції.
Ухвалою суду від 02.11.12р. прийнято позовну заяву до розгляду та призначено розгляд справи в судовому засідання на 22.11.12 о 11:00год.
Ухвалою суду від 22.11.12 залучено до участі у справі в якості іншого відповідача Івано-Франківську міську раду, розгляд справи відкладено на 25.12.12р.
Ухвалою суду від 25.11.12 розгляд справи відкладено на 16.01.13р.
В судовому засіданні 16.01.13 р. оголошувалася перерва до 18.01.13р.
Ухвалою суду від 18.01.13 р. продовжено строк розгляду справи до 02.02.13р., розгляд справи відкладено на 31.01.13р.
Представник позивача заявлений позов підтримав, подав суду уточнення до змісту договору купівлі-продажу нежитлових приміщень. Позовні вимоги обгрунтовує тим, що Фонд комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська безпідставно відмовив позивачу в пропозиції укладення договору купівлі-продажу нежитлових приміщень в зв"язку з чим останній звернувся до суду з даним позовом за захистом порушеного (оспорюваного) права. Просить суд позов задоволити та визнати договір купівлі-продажу нежитлових приміщень площею 22,4кв.м., розташованих на другому поверсі будинку за адресою: АДРЕСА_2 між ним та Фондом комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська в запропонованій позивачем редакції укладеним.
Представник відповідача - Фонду комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська подав суду письмові пояснення(вх.№657/13 від 16.01.13) в яких зазначив, що підстав для задоволення позову немає, оскільки Фонд не ухилявся від укладення такого договору, а не міг його укласти через не затвердження міською радою висновку про вартість майна, яке хоче викупити позивач. А також, стверджує, що незатверджена в установленому порядку оцінка майна не може служити підставою для визначення такої істотної умови договору, як ціна.
Представник відповідача - Івано-Франківської міської ради подав суду відзив на позов в якому зазначив, що однією з умов приватизації є наявність затвердженого експертного висновку про оцінку майна, а Івано-Франківська міська рада , як власник майна самостійно визначає ціну договору купівлі-продажу, шляхом затвердження висновку про оцінку майна.
Згідно Концепції приватизації комунального майна в м.Івано-Франківську, висновки про вартість майна, які двічі виносились на затвердження сесії міської ради і не набрали необхідної кількості голосів для їх затвердження, залишаються в оренді і вилучаються з переліку об"єктів, які підлягають приватизації у поточному році, що і мало місце в даному випадку. За таких обставин, підстав для задоволення позову не вбачає.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, надавши їм правову оцінку, суд вважає за необхідне зазначити , що 30.10.2008 р. між підприємцем ОСОБА_1та виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради було укладено договір оренди нежитлових приміщень №ДО-3272, посвідчений приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_6, відповідно до умов якого підприємцю було передано в оренду нежитлові приміщення площею 22,4 кв.м, що становить 8/1000 ідеальної частки всіх приміщень, а саме приміщення №№ 31,32, частину приміщень спільного користування №№ 30,54 площею 3,4 кв.м., а також частину сходових кліток і ліфтових кімнат будинку (кімнати №№ II, III, IV, VI,) загальною площею 2,3 кв.м. згідно з технічним паспортом на будинок розташовані на другому поверсі будинку за адресою: АДРЕСА_2(далі приміщення).
Відповідно до відомостей, які викладені у витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно, Івано-Франківським ОБТІ 15.10.2008 р, експертна вартість приміщень становить 85 800 грн. 00коп. Приміщення є власністю територіальної громади міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради (п. 1.6 договору оренди).
Рішенням Івано-Франківської міської ради від 14.04.2011 р. №169-ІХ « Про програму приватизації комунального майна територіальної громади міста Івано-Франківська» орендовані приміщення були включені до переліку об'єктів та майна територіальної громади міста Івано-Франківська, які не приватизовані та підлягають приватизації у 2011-2013 роках, як такі, що підлягають приватизації шляхом викупу (а.с17).
Так, на виконання цього рішення міської ради оцінювач Грабар І.Р. здійснила незалежну оцінку приміщень, згідно з яким ринкова вартість приміщень з ПДВ становить 107 690,40 грн., в т.ч. ПДВ 17 948,40 грн. Вказаний експертний висновок про незалежну оцінку вартості приміщень поданий на затвердження Фонду комунальної власності територіальної громади міста Івано -Франківська.
Як зазначає позивач, 04.10.2012 р. ним було запропоновано Фонду комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська укласти договір купівлі-продажу приміщень та надіслано два примірники підписаного проекту договору купівлі-продажу, що за формою та змістом відповідає нормам Законів України «Про приватизацію державного майна» «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», а також «Примірному договору купівлі-продажу окремого індивідуально визначеного майна , у тому числі будівлі (споруди, приміщення), що підлягає продажу шляхом викупу», затвердженому наказом Фонду державного майна України від 22.08.2005 р. №2411 «Про затвердження примірних договорів купівлі-продажу».
Листом від 11.10.12 Фонд повідомив про те, що не може укласти з позивачем запропонований ним договір купівлі-продажу приміщень , пославшись на норми Концепції приватизації комунального майна в місті Івано-Франківську , затвердженої рішенням Івано-Франківської міської ради від 14.04.11р. №168-ІХ (а.с.71), яка передбачає, зокрема, затвердження висновків оцінювачів про вартість об"єктів приватизації окремим рішенням сесії міської ради. При цьому, повідомив, що питання про затвердження висновку оцінювача про вартість приміщень , які хоче викупити позивач, двічі виносилося на затвердження сесії міської ради і двічі у такому затвердженні було відмовлено.А відтак, за приписами п. 8.6 Концепції приватизації комунального майна в місті Івано-Франківську, об'єкти приватизації, висновки про вартість яких двічі виносились для затвердження на сесію міської ради і не набрали необхідної кількості голосів для їх затвердження, залишаються в оренді і вилучаються з переліку об'єктів, які підлягають приватизації у поточному році. Питання щодо повторного включення таких об'єктів в перелік об'єктів, що підлягають приватизації, на вимогу юридичних та фізичних осіб, які мають намір приватизувати дані об'єкти, повторно вносяться при формуванні програми приватизації об'єктів комунальної власності міста на наступні періоди у порядку, визначеному даною концепцією.
За таких обставин, вважаючи відмову в укладенні договору купівлі-продажу незаконною, позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання такого договору укладеним.
При вирішенні даного спору суд виходив з того, що згідно положень ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію )» місцеві ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають у комунальній власності і підлягають продажу на аукціоні, продажу за конкурсом або викупу. Відповідно, будь-які зміни до зазначених переліків вносяться рішеннями місцевих рад.
В силу дії ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» відмова у приватизації можлива тільки у випадках, коли відсутні необхідні документи, що подаються разом з пропозиціями стосовно включення об'єкта до переліку, є законодавчо встановлене обмеження на приватизацію цього підприємства ; не затверджено переліків, об"єктів , які перебувають і підлягають приватизації. інших підстав для відмови у приватизації ( у тому числі не затвердження експертного висновку про вартість майна) законодавство не передбачає.
Як свідчать обставини справи приміщення включені до Переліку об'єктів та майна територіальної громади міста Івано-Франківська, які не приватизовані та підлягають приватизації у 2011-2013 роках, рішенням Івано-Франківської міської ради від 14.04.2011 р. №169-ІХ. У той же час Івано-Франківська міська рада не приймала рішення про затвердження висновку оцінювача про вартість об"єкта приватизації ні про вилучення приміщень із зазначеного переліку. Та обставини, що проект рішення міської ради про затвердження висновку про вартість приміщень на сесії міської ради двічі не набрав кількості голосів, необхідної для його затвердження, не свідчить про вилучення приміщень з переліку об"єктів, що підлягають приватизації. Правові підстави, не затвердження висновку суду не доведені.
Статтею 27 Закону України «Про приватизацію державного майна» при приватизації об"єкта державної власності шляхом його викупу, продажу на аукціоні, за конкурсом між продавцем і покупцем укладається відповідний договір купівлі-продажу. Укладення та внесення змін до договорів купівлі-продажу здійснюється відповідно до вимог законодавства.
Згідно ст. 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Як передбачено ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. День набрання шості рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору.
Зібраними у справі доказами підтверджено дотримання позивачем передбаченого законом порядку для укладення договору купівлі-продажу нерухомого майна, в тому числі щодо визначення такої істотної умови договору як ціна договору, яка визначена у відповідності до наявних в матеріалах справи експертного висновку про оцінку майна виконаний оцінювачем Грабар І.Р. у 2012році та експертного висновку , виконаного ТзОВ "Ека-Захід" на вимогу суду (ухвала від 18.01.13) з рецензією виконаною Фондом комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська у відповідності до вимог ст13 ЗУ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
За таких обставин, з огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст.49 ГПК України, слід відшкодувати позивачу з відповідачів.
Керуючись ст.ст.19, 124 Конституції України, ст. 7 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» , ст.27 Закону України «Про приватизацію державного майна» , ст.ст.181,187 Господарського кодексу України, ст.ст.49, ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задоволити.
Визнати договір купівлі-продажу нежитлових приміщень площею 22,4 кв.м, розташованих на першому поверсі будинку за адресою: АДРЕСА_2, укладеним між підприємцем ОСОБА_1 та Фондом комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська з дня набрання чинності рішенням суду на таких умовах та у такій редакції:
ДОГОВІР КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ
Фонд комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська, місцезнаходження Івано-Франківськ, вулиця Л. Курбаса, буд.2, код ЄДРПОУ 25698131, в особі голови Юсипа Михайла Івановича, який діє на підставі Положення про фонд (далі-Продавець), з однієї сторони, та Фізична особа - підприємець ОСОБА_1, місце проживання АДРЕСА_1, паспорт НОМЕР_3 виданий 27.12.1996 р. Івано-Франківським МУВС, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, який діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_5, виданого виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 03.09.1999 року (далі - Покупець), з іншої сторони, уклали цей Договір про нижчевикладене:
1. Мета та предмет цього Договору
1.1 Продавець зобов'язується передати у власність Покупцю нежитлові приміщення площею 22.4 (двадцять дві цілих чотири десятих) кв.м. (далі - Об'єкт приватизації), що становить 8/1000 (вісім тисячних) ідеальної частки всіх приміщень, а саме приміщення №№ 31.32, частину приміщень спільного користування №№ 30.54 загальною площею 3.4 кв.м.. а також частину сходових кліток і ліфтових кімнат будинку (кімнати №№ 21.22.23. І. 11. III. IV. VI.) загальною площею 2.3 кв.м. згідно з технічним паспортом на будинок на АДРЕСА_2 виготовленим Івано-Франківським обласним бюро технічної інвентаризації 16.04.2007 року, розташовані на другому поверсі будинку за адресою: АДРЕСА_2 (п'ятдесят шість)., що належать до комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 18.06.2007 року і зареєстрованого Івано-Франківським обласним бюро технічної інвентаризації 19.06.2007 року за №19252955, номер запису 2692 в книзі 26в, а Покупець зобов'язується прийняти Об'єкт приватизації, сплатити ціну відповідно до умов, що визначені в цьому Договорі, та забезпечити реєстрацію права власності на Об'єкт приватизації.
1.2. Право власності на Об'єкт приватизації переходить до Покупця після державної реєстрації в установленому законом порядку права власності на Об'єкт приватизації, яка здійснюється після сплати у повному обсязі ціни продажу Об'єкта приватизації.
1.3 Згідно з експертним висновком про незалежну оцінку Об'єкта приватизації, ринкова вартість Об'єкта приватизації становить 90850 (дев"яносто тисяч вісімсот п"ятдесят) грн. 00 коп.
На вказану суму нараховується податок на додану вартість в сумі 18 170 (вісімнадцять тисяч
сто сімдесят) гривень .
З врахуванням податку на додану вартість ринкова вартість Об'єкта приватизації становить (сто дев"ять тисяч двадцять) гривень (надалі - Ціна продажу об'єкта приватизації).
1.4 Об'єкт приватизації продано за 109 020 (сто дев"ять тисяч двадцять) гривень , в тому числі сума податку на додану вартість становить 17 948 (сімнадцять тисяч дев'ятсот сорок вісім) 40 копійок
2. Порядок розрахунків за придбаний Об'єкт приватизації
2.1 Покупець зобов'язаний сплатити Ціну продажу об'єкта приватизації протягом 30 календарних днів з моменту укладення цього Договору.
2.2. Розрахунки за придбаний Об'єкт приватизації здійснюються Покупцем шляхом безготівкового переказу Ціни продажу об'єкта приватизації зі свого рахунка на рахунок Продавця.
2.3 Кошти з рахунка Покупця № НОМЕР_4 в АТ «Райффайзен Банк Аваль» МФО 380805 в сумі 109 020 (сто дев"ять тисяч двадцять) гривень , в тому числі податок на додану в сумі 18 170 (вісімнадцять тисяч сто сімдесят) гривень переказуються Покупцем на рахунок Продавця №34220888700002 в ГУДКУ Івано-Франківської ФО 836014, код ЗКПО 20568100, одержувач УДК в м. Івано-Франківськ
3. Передача Об'єкта приватизацїі.
3.1 Передача Об'єкта приватизації Покупцю здійснюється Продавцем у триденний термін після сплати в повному обсязі Ціни продажу Об'єкта приватизації
3.2 Передача Об'єкта приватизації Продавцем і прийняття об'єкта приватизації Покупцем засвідчуєься актом прийому-передачі, який підписується Сторонами.
4. Права та обов'язки сторін
4.1 Кожна сторона зобов'язується виконувати обов'язки, покладені на неї цим Договором, та сприяти іншій Стороні у виконанні її обов'язків.
4.2 Сторони несуть матеріальну відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов Договору.
5. Обов'язки Покупця
5.1 Покупець зобов'язаний:
в установлений цим Договором строк сплатити податок на додану вартість;
в установлений цим Договором строк сплатити вартість продажу Об'єкта приватизації;
в установлений цим Договором строк прийняти Об'єкт приватизації.
5.2 Покупець зобов"язаний здійснити реєстрацію права власності на Об'єкт приватизації.
5.3 Покупець зобов'язаний надавати Продавцю необхідні матеріали, відомості, документи тощо про виконання умов цього Договору. Не перешкоджати Продавцю у здійсненні контролю за виконанням Договору.
5.4 Подальше відчуження та передача в заставу Покупцем Об'єкта приватизації в період чинності Договору здійснюються за погодженням Продавця із забезпеченням переходу до нового власника всіх зобов'язань, не виконаних Покупцем на момент такого відчуження, відповідальності за їх невиконання, визначених законодавством та цим Договором прав та обов'язків Покупця згідно з законодавством України.
6.Обов"язки продавця
Продавець зобов'язаний:
передати Покупцю Об'єкт приватизації в установлений цим Договором строк;
повідомляти Покупця в разі несвоєчасного внесення платежів за Об'єкт приватизації; здійснювати контроль за виконанням Покупцем умов цього Договору.
7. Відповідальність сторін .
7.1 У разі порушення Покупцем строку оплати Ціни продажу Об'єкта приватизації чи строку перерахування податку на додану вартість, вказану в пункті 2.1 цього Договору, він сплачує пеню з сум недоїмки, яка нараховується в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
7.2. У разі несплати Ціни продажу Об'єкта приватизації протягом строку, зазначеного в пункті 2.1 цього Договору Покупець сплачує на Продавця неустойку в розмірі 20 відсотків ціни продажу . У разі несплати Ціни продажу Об'єкта приватизації разом з неустойкою протягом наступних 30 днів цей Договір підлягає розірванню.
7.3 У разі, якщо Покупець в установлений цим Договором строк не прийняв Об'єкт приватизації, Продавець може порушити питання про розірвання цього Договору та повернення майна у комунальну власність і вимагати відшкодування збитків, понесених ним внаслідок розірвання цього Договору (витрати Продавця на підготовку Об'єкта приватизації до продажу) за рішенням суду.
7.4. Сплата штрафних санкцій не звільняє Покупця від виконання договірних зобов'язань в період дії умов цього Договору.
8. Гарантії та претензії
Продавець гарантує, що Об'єкт приватизації не входить до переліку об'єктів, які не підлягають приватизації, не є проданим, переданим, заставленим, не перебуває під арештом, судових справ щодо нього немає.
9. Ризик випадкової загибелі Об'єкта приватизації
Ризик випадкової загибелі або псування Об'єкта приватизації несе Покупець з моменту набуття права власності на Об'єкт приватизації.
10. Форс-мажорні обставини (непереборна сила)
Сторони звільняються від відповідальності щодо виконання умов цього Договору у разі виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Сторона, яка не може виконати умови цього Договору через виникнення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), повинна повідомити про це іншу сторону.
11. Вирішення спорів
Усі спори, що виникають при виконанні умов цього Договору або у зв'язку з тлумаченням розділів цього Договору, вирішуються у порядку, встановленому чинним законодавством.
12. Зміни умов цього Договору та його розірвання
12.1 Зміни умов цього Договору здійснюються за погодженням сторін згідно з законодавством
12.2 У разі невиконання однією із сторін умов цього Договору він може бути змінений або розірваний на вимогу іншої сторони за рішенням суду або господарського суду, а Об'єкт приватизації повернутий до комунальної власності.
13. Витрати
13.1 Усі витрати, пов'язані з укладанням цього Договору, його нотаріальним посвідченням, державною реєстрацією та виконанням, бере на себе Покупець.
14. Додаткові вимоги
14.1 Цей Договір підлягає державній реєстрації та реєстрації у місцевій раді відповідно до законодавства.
14.2 Цей Договір складений у трьох примірниках, які мають однакову юридичну силу.
Повні юридичні адреси сторін
Продавець Покупець
Фонд комунальної власності територіальної Фізична особа - підприємець
громади міста Івано-Франківська місто Івано-Франківськ,
АДРЕСА_1,
вул. Л. Курбаса, буд.2 реєстр №.НОМЕР_2
рах. № 34220888700002 рах.НОМЕР_4 МФО 380805 ГУДКУ Івано-Франківської області, в АТ «Райффайзен Банк Аваль»
МФО 836014, код ЗКПО 20568100,
одержувач УДК в м. Івано-Франківськ
Стягнути з Фонду комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська вул.Курбаса,2, м.Івано-Франківськ,76000 ( код ЄДРПОУ 25698131; рах. № 34220888700002 в ГУДКУ Івано-Франківської області, МФО 836014, код ЗКПО 20568100 ) на користь підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 ( реєстр №.НОМЕР_2 , рах.НОМЕР_4 МФО 380805 в АТ «Райффайзен Банк Аваль») витрати по сплаті судового збору в сумі 536грн.60коп.( п"ятсот тридцять шість грн. 60коп.).
Стягнути з Івано-Франківської міської ради вул.Грушевського,21, м . Івано-Франківськ, 76018 9 (код ЄДРПОУ 04054346) на користь підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 ( реєстр №.НОМЕР_2 , рах.НОМЕР_4 МФО 380805 в АТ «Райффайзен Банк Аваль») витрати по сплаті судового збору в сумі 536грн.60коп.( п"ятсот тридцять шість грн. 60коп.).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 06.02.13
Суддя Грица Ю. І.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Сивак І. М. 06.02.13