Постанова № 29078784, 28.01.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.01.2013
Номер справи
2а-17671/12/2670
Номер документу
29078784
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2013 року № 2а-17671/12/2670

О 15 годині 10 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія"

до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби №0037351502 від 10 грудня 2012 року.

В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Податковий кодекс України, наказ Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1002 «Про затвердження форми реєстру виданих та отриманих податкових накладних та Порядку його ведення», наказ Державної податкової служби України від 25.11.2011 № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», наказ Державної податкової служби України від 15.05.2012 № 420 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо комплексного відпрацювання сум ПДВ, які формують податковий кредит за податковими накладними, не зареєстрованими в ЄРПН» та зазначає, що податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва Державної податкової служби №0037351502 від 10 грудня 2012 року є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва Державної податкової служби порушено порядок складання акту перевірки. Також позивач зазначає, що підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення стало те, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" була допущена помилка у Реєстрі отриманих податкових накладних в зазначенні номеру податкової накладної, проте вказану помилку позивачем виправлено.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на Податковий кодекс України, наказ Державної податкової служби України від 25.11.2011 №1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», наказ Державної податкової служби України від 15.05.2012 №420 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо комплексного відпрацювання сум ПДВ, які формують податковий кредит за податковими накладними, не зареєстрованими в ЄРПН» та зазначив, що Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м.Києва Державної податкової служби правомірно винесене податкове повідомлення-рішення №0037351502 від 10 грудня 2012 року, оскільки згідно бази даних Єдиного реєстру податкових накладних, відсутня реєстрація податкової накладної, включеної Товариством з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" до реєстру виданих та отриманих податкових накладних за лютий 2012 року.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" є юридичною особою та перебуває на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби.

За результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби складено акт від 22 жовтня 2012 року № 522/15-36620331, яким встановлено порушення статті 201 Податкового кодексу України, пункту 4 Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, підпункту 3.3.2 пункту 3 наказу Державної податкової служби України від 15 травня 2012 року № 420, а саме: згідно бази даних Єдиного реєстру податкових накладних та Реєстру отриманих та виданих податкових накладних підприємства, відсутня податкова накладна № 15 від 16 лютого 2012 року на суму ПДВ 41666,67 грн. з контрагентом ТОВ «Карпатигаз», відповідальний за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання ДСД від 10 червня 2002 року № 3 з ДК «Укргазвидобування», в зв'язку з чим збільшується сума, що за результатами звітного (податкового) періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету на 41667 грн.

Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті камеральної перевірки позивач надіслав свої заперечення, в яких повідомив, що ТОВ "Приватна газопостачальна компанія" була допущена технічна помилка в номері податкової накладної, а саме: замість № 19 від 16 лютого 2012 року в реєстрі податкових накладних було вказано № 15 від 16 лютого 2012 року. В запереченнях позивач також повідомив податковий орган, що 30 листопада 2012 року після отримання на адресу акту камеральної перевірки та вважаючи його попередженням щодо виправлення помилки, підприємством по системі електронної звітності МЕДОК направлено на адресу Державної податкової інспекції у Святошинському районі м.Києва Державної податкової служби порція 2 реєстру податкових накладних за жовтень 2012 року з виправленням номеру з 15 на № 19 за 16 лютого 2012 року.

За результатами розгляду заперечень позивача, листом від 6 грудня 2012 року Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби повідомила ТОВ "Приватна газопостачальна компанія", що його заперечення залишені без розгляду.

На підставі складеного акту 10 грудня 2012 року Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення № 0037351502, яким збільшено суму грошового зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" за основним платежем на суму 41667 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 10417 грн. за платежем: податок на додану вартість по вітчизняних товарах (роботах, послугах), код платежу 3014010100.

Відповідно до статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Статтею 76 Податкового кодексу України встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Згідно пункту 86.2 статті 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Таким чином, відповідачем проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" в межах своїх повноважень.

Разом з тим, суд приймає до уваги доводи позивача відносно того, що Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби в порушення вимог пункту 86.2 статті 86 Податкового кодексу України направлено на адресу ТОВ "Приватна газопостачальна компанія" акт камеральної перевірки, який не підписаний податковим ревізором-інспектором, яка проводила перевірку.

Відносно висновків, викладених в акті перевірки, суд зазначає про наступне.

Як встановлено під час розгляду справи, спірні правовідносини між сторонами виникли відносно того, що податкова накладна № 15 від 16 лютого 2012 року не зареєстровано у Єдиному реєстрі податкових накладних, проте зазначена в Реєстрі отриманих податкових накладних.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Приватна газопостачальна компанія" подано до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2012 року та розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5), з яких вбачається, що позивачем включено до складу податкового кредиту послуги отримані, зокрема, при взаємовідносинах з ТОВ «Карпатигаз».

З Реєстру отриманих податкових накладних підприємства, надісланого позивачем до податкового органу 16 березня 2012 року, вбачається, що позивачем зазначено, що ТОВ "Приватна газопостачальна компанія" отримано від ТОВ «Карпатигаз» податкову накладну № 15 від 15 лютого 2012 року на загальну суму 400000 грн., в тому числі ПДВ 66666,67 грн., та № 15 від 16 лютого 2012 року на загальну суму 250000 грн., в тому числі ПДВ 41666,67 грн.

Під час розгляду справи встановлено, що після отримання позивачем акту камеральної перевірки, 30 листопада 2012 року ТОВ "Приватна газопостачальна компанія" надіслала податковому органу Реєстр отриманих податкових накладних, в якому позивачем виправлено номер податкової накладної від 16 лютого 2012 року № 15 на № 19.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «Карпатигаз» 16 лютого 2012 року на користь позивача була виписана податкова накладна №19 на загальну суму 250000 грн., в тому числі ПДВ 41666,67 грн.

При цьому, факт видачі Товариством з обмеженою відповідальністю «Карпатигаз» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" саме податкової накладної № 19 від 16 лютого 2012 року на загальну суму 250000 грн., в тому числі ПДВ 41666,67 грн., а не № 15 від 16 лютого 2012 року, підтверджується також Реєстром виданих та отриманих податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатигаз».

Згідно Реєстру виданих та отриманих податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатигаз», ТОВ «Карпатигаз» видано на користь позивача податкову накладну № 15 від 15 лютого 2012 року на загальну суму 400000 грн., в тому числі ПДВ 66666,67 грн., та № 19 від 16 лютого 2012 року на загальну суму 25000 грн., в тому числі ПДВ 41666,67 грн.

Разом з тим, із зазначеного Реєстру вбачається, що ТОВ «Карпатигаз» на видавалася на користь позивача податкова накладна № 15 від 16 лютого 2012 року.

За таких обставин, суд приймає до уваги доводи позивача відносно того, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" була допущена помилка в зазначенні номеру податкової накладної в Реєстрі отриманих податкових накладних підприємства, надісланого позивачем до податкового органу 16 березня 2012 року, а саме: в частині зазначення номеру податкової накладної від 16 лютого 2012 року №15, замість № 19.

Відповідно до підпункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення органами державної податкової служби документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

Пунктом 11 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується з 1 січня 2012 року для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 10 тисяч гривень.

Таким чином, враховуючи, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Карпатигаз" податкова накладна № 15 від 16 лютого 2012 року не видавалася, відповідно вона й не була зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, з витягу з Єдиного реєстру податкових накладних № 4112137 від 4 квітня 2012 року вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Карпатигаз" зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 19 від 16 лютого 2012 року на суму ПДВ 41666,67 грн.

Враховуючи наведене, суд зазначає про необґрунтованість висновків відповідача, викладених в акті камеральної перевірки, про відсутність податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, включених Товариством з обмеженою відповідальністю «Приватна газопостачальна компанія» до складу податкового кредиту.

При цьому, суд зазначає про наступне.

Відповідно до пункту 201.6 статті 206 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Згідно пункту 201.15 Податкового кодексу України платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу II цього Кодексу.

Платники податку щомісяця в терміни, що передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у тому числі для яких цим розділом встановлено звітний податковий період - квартал, подають органу державної податкової служби копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.

Абзацом другим пункту 201.6 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.

Представники позивача під час розгляду справи вказали на те, що податковим органом не було повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" щодо виявлених розбіжностей.

Представник відповідача під час розгляду справи вказав на те, що Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби повідомляла Товариство з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" про виявлені податковим органом розбіжності, проте позивачем була виправлена допущена помилка вже після проведення камеральної перевірки.

На підтвердження своєї позиції представник відповідача надав копію факсограми від 4 квітня 2012 року.

Проте, з наданої відповідачем факсограми не вбачається на який номер телефону вона відправлялася, в зв'язку з чим з метою з'ясування всіх обставин даної справи, суд витебовував від відповідача докази на підтвердження направлення факсограми (витягу з Єдиного реєстру податкових накладних) саме позивачу та інформацію щодо її отримання позивачем.

Проте, відповідачем належних доказів повідомлення позивача про наявність у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних розбіжностей, які встановлені податковим органом за результатами співставлення даних реєстрів отриманих та виданих податкових накладних та інформації з Єдиного державного реєстру податкових накладних не надано.

Згідно частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування (частина перша статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України).

За правилами частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на встановлене, суд не приймає як належний доказ повідомлення позивача про розбіжності копію факсограми, а тому доводи позивача про виявлення розбіжностей в податковій накладній тільки після отримання акту камеральної перевірки, суд приймає як факт повідомлення Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби суб'єкта підприємницької діяльності.

Підпунктом 14.1.181. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.

Податкова накладна виписується на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 Податкового кодексу України).

Отже, враховуючи, що матеріалами справи підтверджено факт отримання позивачем податкової накладної № 19 від 16 лютого 2012 року на суму ПДВ 41666,67 грн., яка оформлена у відповідності до норм чинного законодавства, суд приходить до висновку про правомірність включення позивачем до складу податкового кредиту зазначеної податкової накладної, а тому податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби №0037351502 від 10 грудня 2012 року визнається протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби №0037351502 від 10 грудня 2012 року.

4. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Приватна газопостачальна компанія" судові витрати у розмірі 520 (п'ятсот двадцять) грн. 84 коп.

Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А.Бояринцева

Повний текст постанови складений 4 лютого 2013 року