Копія
Справа № 822/335/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретарі Польовій В.Є. за участі:представника позивача - Захаркевича О.В. за довіреністю від 19.11.2012р. представників відповідача - Чепурченка Л.Г. за довіреністю №253/9/10 від 14.01.2013р., Якобчук Л.П. за довіреністю від 30.01.2013 року №1641/9/10 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" до державної податкової інспекції у м.Хмельницькому про визнання дій протиправними та визнання протиправним і скасування наказу №3120 від 12.09.2012 року, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 КАС України.
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" (далі - позивач, товариство) звернулось в суд з позовом до державної податкової інспекції у м.Хмельницькому про визнання дій протиправними щодо відбору товариства з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" для включення до плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ квартал 2012 року; визнання протиправним та скасування наказу №3120 від 14.09.2012 року про проведення планової документальної виїзної перевірки ТОВ "Західшляхбуд-Бетон" (код ЄДРПОУ 36537783).
Представником позивача 31.01.2013 року подано заяву про уточнення позовних вимог (вх.№3786 від 31.01.2013р.) в частині визнання протиправним та скасування наказу, а саме просить суд визнати протиправним та скасувати наказ №3120 від 12.09.2012 року про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Західшляхбуд-Бетон" (код ЄДРПОУ 36537783).
На підтвердження позовних вимог зазначає, що протягом періоду з 24.09.2012р. по 05.10.2012р., за участю посадових осіб ДПІ у м.Хмельницькому проводилась планова документальна виїзна перевірка щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства товариства з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" за період з 01.07.2011р. по 30.06.2012р.. Протягом періоду з 26.10.2011р. по 08.11.2011р. проводилась планова документальна виїзна перевірка щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства товариства за період з 18.06.2009р. по 30.06.2011р.. Таким чином, проміжок часу між граничними датами початку вказаних перевірок становить 10 місяців і 28 днів (з 26.10.2011р. по 24.09.2012р.). З моменту закінчення останньої планової документальної перевірки, яка була завершена 08.11.2011р., що підтверджується актом перевірки від 15.11.2011р. і до початку наступної планової перевірки яка була розпочата 24.09.2012р. та підтверджується актом перевірки від 02.11.2012р., проміжок часу становить 10 місяців та 16 днів.
Згідно п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України (далі - ПК України) до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Зазначає, що при складанні плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання органи державної податкової служби керуються Методичними рекомендаціями щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, затвердженими наказом ДПА України №190 від 01.04.2011 року, п.4.2.1 визначено чіткий перелік критеріїв оцінки, за наявності яких платника податків - юридичну особу класифікують як суб'єкта з високим ступенем ризику. Однак жодний з критеріїв не має місця при оцінці стану позивача.
Представник позивача в судовому засіданні позов, з врахуванням уточнення, підтримав та підтвердив обставини на які позивач посилається у позовній заяві, просить суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні та поданих письмових запереченнях (вх.№3529 від 29.01.2013 року) проти позову заперечують, просять відмовити в його задоволенні. Зазначають, що відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Згідно п.75.1.2. ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводилась відповідно до плану-графіка перевірок. ТОВ "Західшляхбуд-Бетон" включено до плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання ДПІ у м.Хмельницькому на ІІІ квартал 2012 року відповідно до наявних критеріїв високого та середнього ступенів ризику. Критерії відбору суб'єктів господарювання визначені наказом ДПА України від 23.08.2011 року №495 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання". Затверджені плани-графіки є обов'язковими для виконання всіма підрозділами органів державної податкової служби. Ризиковими операціями, за якими підприємство відібрано до плану-графіку є: рівень сплати податків неадекватний рівню сплати податків по відповідній галузі по податку на прибуток -0,3% / 0,7%; рівень сплати податків неадекватний рівню сплати податків по відповідній галузі по ПДВ -0,1% / 1,6%; коригування платником податків звітності з ПДВ в обсягах 10 і > % податкових зобов'язань - 100%; несвоєчасне нарахування та сплата ПДВ.
Заслухавши представника позивача, представників відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в її взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення на підставі наведеного нижче.
Суд встановив, що товариство з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване 18.06.2009 року за реєстраційним номером №16731020000006775 (код ЄДРПОУ - 36537783), що підтверджується копіями довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) АА №600059 і Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ №533499.
В період часу з 26.10.2011 року по 08.11.2011 року працівниками ДПІ у м.Хмельницькому на підставі направлень від 26.10.2011 року №000804, №000805 , згідно із ст. 20, 75, 77, 81 ПК України відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ квартал 2011 року проведена документальна планова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 18.06.2009 року по 30.06.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 18.06.2009 року по 30.06.2011 року відповідно до затвердженого плану перевірки. Результати перевірки оформлені актом від 15.11.2011 року №7993/23-5/36537783 про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Західшляхбуд-Бетон", код ЄДРПОУ 36537783, з питань дотримання вимог податкового законодавства з 18.06.2009 року по 30.06.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 18.06.2009 року по 30.06.2011 року.
В період часу з 24.09.2012 року по 05.10.2012 року працівниками ДПІ у м.Хмельницькому на підставі направлень №002754 та №002753 від 24.09.2012 року, №002879, №002886 та №002878 від 12.10.2012 року, згідно із ст.20, ст.75, ст.77, ст.81, ст.82 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI із змінами та доповненнями, відповідно до плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ квартал 2012 року та на підставі наказу від 12.09.2012 року №3120, про перерву в проведенні документальної планової виїзної перевірки від 24.09.2012 року №3239 ДПІ у м.Хмельницькому, проведена документальна планова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011 року по 30.06.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2011 року по 30.06.2012 року, відповідно до затвердженого плану перевірки.
Наказ №3120 від 12.09.2012 року "Про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Західшляхбуд-Бетон" видано начальником державної податкової інспекції у м.Хмельницькому на підставі плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ квартал 2012 року, який затверджений головою ДПС України О.В.Клименком 02.07.2012 року та надісланий листом ДПС України від 16.07.2012 року №872/7/22-217/81дск (примірник витягу з плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ квартал за №1166/7/22-120 від 31.01.2013 року міститься в матеріалах справи).
За результатами вказаної перевірки складено акт від 02.11.2012 року №6014/22-6/36537783.
Вважаючи протиправними дії відповідача в частині включення товариства з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" до плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ квартал 2012 року з огляду на відсутність високого ступеню ризику та недотримання періодичності проведення перевірок, позивач звернувся з позовом до суду.
Компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені ПК України.
Пунктом 61.1 ст.61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом (п.61.2 ст.61 ПК України).
Приписами статті 41 ПК України визначено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Пунктом 75.1. ст.75 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно із пп.75.1.2. п.75.1. ст.75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Пунктами 77.1, 77.2 ст.77 ПК України встановлено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Досліджуючи правомірність висновків позивача щодо безпідставності його віднесення до платників податків з високим ступенем ризику, суд встановив наступне.
Критерії відбору суб'єктів господарювання визначені Методичними рекомендаціями щодо складання плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання, затвердженими наказом ДПА України від 23.08.2011 року №495 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до ч.3 Методичних рекомендацій визначені критерії відбору суб'єктів господарювання для перевірки. Так, підставами для віднесення суб'єкта господарювання до суб'єктів з високим ступенем ризику є те, що рівень зростання податку на прибуток не відповідає рівню зростання доходів або рівень сплати податку на прибуток не відповідає рівню сплати податку по відповідній галузі. Податкова віддача з податку на прибуток визначається за формулою: ПВ ПП = ПП / Д х100, де ПВ ПП розраховується як відношення нарахованої суми податку на прибуток ПП (сума рядків 11 та 12 декларації з податку на прибуток форму якої затверджено наказом ДПА України від 28.02.11 №114 (далі - наказ №114), або рядок 10 декларації про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, форму якої затверджено наказом ДПА України 28.02.11 №113 (далі - наказ №113), до доходу Д, який враховується при визначенні об'єкта оподаткування (рядок 01 декларації з податку на прибуток, форму якої затверджено наказом №114, або декларації про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, форму якої затверджено наказом №113).
Як вбачається з поданої позивачем податкової декларації з податку на прибуток підприємства за ІІ-IV квартали 2011 року №9015480073 від 06.02.2012 року та аналітичних відомостей, наданих відповідачем, підставами віднесення відповідача до платників податків з високим ступенем ризику та включення позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ квартал 2012 року є те, що рівень сплати податків неадекватний рівню сплати податків по відповідній галузі по податку на прибуток, а саме 0,3% (0,3% = (25274 + 0) / 7991219 х 100%), в той час як середньогалузевий показник 2011 року становить 0,7%; рівень сплати податків неадекватний рівню сплати податків по відповідній галузі по ПДВ -0,1/1,6%; коригування позивачем звітності з ПДВ в обсягах 10 і >% податкових зобов'язань - 100%; несвоєчасне нарахування та сплата ПДВ; серед постачальників 1-го ланцюга відповідачем встановлено суб'єкт господарювання з ознаками "сумнівності" на суму 0,2 млн.грн..
Посилання позивача щодо порушення відповідачем періодичності проведення перевірки, судом до уваги не приймається, оскільки нормами чинного законодавства не встановлено мінімальної тривалості часу між перевірками, а лише визначено їх періодичність - не частіше, ніж раз на три календарних роки (для платників податків з незначним ступенем ризику), не частіше ніж раз на два календарних роки (для платників податків з середнім ступенем ризику), не частіше одного разу на календарний рік (для платників податків з високим ступенем ризику).
ПК України не містить тлумачення поняття "календарний рік", проте, п.5.3 ст.5 ПК України передбачає, що інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Відповідно до ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Отже, під поняттям "календарний рік" слід розуміти період часу, що починається з 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
З матеріалів справи вбачається, що остання документальна планова виїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" проводилась в період часу з 24.09.2012 року по 05.10.2012 року, тобто у 2012 році, в той час як попередня - в період часу з 26.10.2011 року по 08.11.2011 року, тобто у 2011 році, який передує року проведення останньої перевірки.
Окрім того, видання керівником податкового органу наказу про призначення планової перевірки не створює небезпеки інтересам відповідного платника податків, оскільки сам собою факт проведення перевірки не може безпосередньо заподіяти майнову чи іншу шкоду особі, не призводить до настання невідворотних негативних наслідків. Проведення перевірки є лише процедурою встановлення обставин, які необхідні для контролю за правильністю нарахування і сплати податків та інших обов`язкових платежів.
Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у відповідності до порядку встановленого чинним законодавством України, а тому позов слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" до державної податкової інспекції у м.Хмельницькому про визнання дій протиправними щодо відбору товариства з обмеженою відповідальністю "Західшляхбуд-Бетон" для включення до плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на ІІІ квартал 2012 року та визнання протиправним і скасування наказу №3120 від 12.09.2012 року про проведення документальної планової перевірки ТОВ "Західшляхбуд-Бетон" (код ЄДРПОУ 36537783) - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 04 лютого 2013 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк