Постанова № 29068078, 01.02.2013, Старобешівський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
01.02.2013
Номер справи
245/2/13-а
Номер документу
29068078
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

245/2/13-А

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2013 року. Старобешівський районний суд Донецької області у складі: головуючого - судді Дмитрієва О.Ф., при секретарі Вжещ Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Старобешеве адміністративну справу за позовом Юр*єва ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Старобешівському районі про визнання неправомірними та протиправними дій відповідача щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії та зобов*язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач 14 січня 2013 року звернувся до Старобешівського районного суду Донецької області, як адміністративного суду першої інстанції, з адміністративним позовом про визнання неправомірними та протиправними дій відповідача щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії та зобов*язання вчинити певні дії посилаючись на те, що з серпня 1982 року до 02 лютого 2009 року він працював на певних посадах прокуратури Донецької області. З січня 2002 року на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», Управлінням пенсійного фонду України йому була призначена і нарахована пенсія. Починаючи з 2002 року отримував пенсію у розмірі 90% середнього заробітку. В липні 2012 року, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року за №505, на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-877 від 16.07.2012 року йому перераховано пенсію в розмірі 90% середнього заробітку. У вересні 2012 року спеціалісти УПФУ повідомили йому, що перерахування пенсії в розмірі 90% зроблено помилково і розмір пенсії повинен бути 80% від суми місячного заробітку на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 та з урахуванням Закону України №3668-VI від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01.10.2011 року. З вересня 2012 року отримує пенсію в розмірі 80 % від суми місячного заробітку. Просить визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області щодо обмежень під час перерахунку пенсії, зобов*язати провести перерахунок пенсії виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати.

Відповідачем до суду надане заперечення на позов відповідно до якого вимоги позивача вони не визнали посилаючись на те, що Юр*єв О.М. з 04.02.2002 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначена згідно ст.50-1 зазначеного закону у розмірі 90 % середнього заробітку. З 01.07.2012 року позивачу перераховано пенсію на підставі його заяви від 17.07.2012 року, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505 у розмірі 80 % середнього заробітку з урахуванням ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» зі змінами згідно Закону України №3668-8 від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Вважає, що права позивача не порушено, просить в задоволенні позову відмовити.

Позивач до судового засідання не з*явився, надав до суду заяву, на задоволенні позову наполягав, просив справу розглянути за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила в задоволені позову відмовити з підстав викладених в запереченнях.

Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Судом встановлено, що Юр*єв О.М. з січня 2002 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області, отримує пенсію призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% середнього заробітку. Наказом прокурора Донецької області №138-0 від 02.02.2009 року Юр*єв О.М. у зв*язку з досягненням 60 літнього віку звільнений за власним бажанням з посади начальника відділу прокуратури Донецької області.

Згідно ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З урахуванням ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У відповідності до ч.3 ст.50-1 Закону «Про прокуратуру», середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.

Як вбачається з положень зазначеного Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідкою прокуратури Донецької області № 18-57-877 від 16 липня 2012 року.

Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Посилання відповідача про те, що пенсія позивачу перерахована відповідно до чинного законодавства є необґрунтованими.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).

Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не встановлюють.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Відповідно до Законну України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області, яке повинно було перерахувати позивачу пенсію згідно довідки прокуратури Донецької області від 16 липня 2012 року №18-57-877, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити виплату позивачу відповідні виплати зазначених коштів. Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 99, 158-163, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Юр*єва ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області щодо обмежень під час перерахунку пенсії

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старобешівському районі Донецької області провести Юр*єву ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 16 липня 2012 року № 18-57-877, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (ч.2 ст. 186 КАСУ).

Суддя

01.02.2013