Постанова № 29067832, 28.01.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2013
Номер справи
2а/1270/10189/2012
Номер документу
29067832
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 січня 2013 року Справа № 2а/1270/10189/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чиркіна С.М.

при секретарі: Камінській М.В.

за участю:

представників позивача: Мендус А.А., Маканової О.М.

представника відповідача: Трофимової Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Хімічного казенного об'єднання імені Г.І.Петровського до управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

21 грудня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Хімічного казенного об'єднання імені Г.І.Петровського (далі - позивач) до управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області (далі - Відповідач) про зобов'язання зарахувати сплачені 579 003,00 грн. в рахунок поточного платежу зі сплати єдиного соціального внеску за жовтень 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що при зобов'язанні сплатити в жовтні 2012 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного Фонду України Позивачем в сумі 1 356 638,72 грн. фактично було сплачено 1 360 915,00 грн., в т.ч за період з 01.10.12р. по 30.10. 2012р. - 579 003, 00 грн., (що підтверджується платіжними дорученнями з № 232 - 578), але Відповідачем ця сума була зарахована в автоматичному режимі в хронологічному порядку в рахунок заборгованості внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування (на погашення штрафів та пені, суми недоїмки), яка виникла за минулий період.

В добровільному порядку відповідач відмовився зарахувати 579 003,00 грн. в рахунок поточного платежу за жовтень 2012 року зі сплати єдиного соціального внеску, про що повідомив позивача листом № 11982/03-1/15 від 07.12.12.р.отриманим 14.12.12р.

Враховуючи зазначене, позивач просив зобов'язати відповідача зарахувати сплачені 579 003,00 грн. в рахунок поточного платежу зі сплати єдиного соціального внеску за жовтень 2012 року.

В судовому засіданні позивач надав заяву про уточнення позовних вимог ( а.с.105-106), в якій просив зобов'язати відповідача зарахувати сплачені 543 631,91 грн. в рахунок поточного платежу зі сплати єдиного соціального внеску за жовтень 2012 року.

Додатково зазначив, що уточнена сума підтверджується актом від 21.01.13 звірення розрахунків за платежами до УПФУ станом на 24.12.12, підписаного між позивачем та відповідачем , реєстром платіжних доручень з розбивкою за призначенням платежу та коду.

В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи, викладені в уточненому адміністративному позові, надали аналогічні пояснення.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, надала письмове заперечення на позов (а.с.73-74), додатково пояснила враховуючи, що Хімічне казенне об'єднання імені Г.І. Петровського з моменту впровадження єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування безперервно мало заборгованість з його сплати, сплачені ним суми єдиного внеску зараховувалися в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення відповідно до пункту 6 статті 25 Закону.

Іншого порядку зарахування платежів зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування законодавством не передбачено. 30 жовтня 2012 року набрав чинності Закон України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку" № 5213-УІ від 06.09.2012 року, відповідно до статті 1 якого управлінням Фонду було списано Хімічному казенному об'єднанню імені Г.І.Петровського суми заборгованості, які обліковувались у картках особових рахунків підприємства на день набрання чинності зазначеним Законом (30.10.2012 року) та суми штрафів і пені, що підлягали накладенню станом на 30 жовтня 2012 року. Всього списана сума становила 34 683 703,31 грн., про що підприємству надано повідомлення від 19 листопада 2012 року.

Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач - Хімічне казенне об'єднання імені Г.І.Петровського, і.к. 14312683 зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 20.04.1993, що підтверджується свідоцтвом (а.с.56), статутом підприємства ( а.с.57-65).

Постановою Правління пенсійного фонду України N 8-2 від 30.04.2002 затверджено Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - Постанова № 8-2).

Згідно із Положенням № 8-2, управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Як зазначено в п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративного суду публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Пенсійний фонд України та його органи, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів є публічно -правовими ,оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню "адміністративної справи ".

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування " від 08.07.2010 № 2464 ( далі -ЗУ №2464) , який набрав чинності 01 січня 2011 року.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 ЗУ № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У відповідності до п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці -підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 вищезазначеного Закону платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно ч. 8 ст. 9. Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Частиною 12 вищезазначеної статті передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Відповідно до ч.6 ст.25 ЗУ № 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до форми № Д4 місячна у Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного Фонду України Позивачем за жовтень 2012 р. нарахована сума внеску, що підлягає сплаті 1 356 638,72 грн. ( а.с.5-7).

Позивач посилається на перерахування до Пенсійного Фонду навіть більше - 1 360 915,00 грн., в т.ч за період з 01.10.12 р. по 30.10. 2012р. - 579 003, 00 грн., що підтверджує платіжними дорученнями з № 232 - 578 ( а.с.9-54).

Сторонами визнано, що відповідачем ця сума була зарахована в автоматичному режимі в хронологічному порядку в рахунок заборгованості внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування (на погашення штрафів та пені, суми недоїмки), яка виникла за минулі звітні періоди (а.с.79-91).

Відповідно ст.1 ЗУ «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку» № 5213 від 06.09.2012 ( набрав чинності 30.10.2012 року, далі Закон № 5213) підлягають списанню не сплачені на день набрання чинності цим Законом суми заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу (у тому числі встановлені судовими рішеннями та реструктуризовані) з платежів до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - соціальні фонди), а саме: заборгованість зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пенсійне страхування; єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; з відшкодування пільгових пенсій (у тому числі витрат на їх доставку), наукових пенсій; накладених (нарахованих) сум штрафів та пені, а також суми штрафів та пені, які підлягають (підлягатимуть) накладенню (нарахуванню) на день набрання чинності цим Законом.

Законом № 5213 визначений механізм списання заборгованості.

На виконання вимог Закону України № 5213 сторонами 06 листопада 2012 року був складений акт № 139 звірення розрахунків за платежами до УПФУ в м.Красному Лучі станом на 30 жовтня 2012 року, згідно якого борг разом становить 34 220 613,33 грн. ( а.с.99 далі Акт № 139).

Акт № 139 підписаний сторонами без зауважень та данні зафіксовані в акті підтверджені учасниками в судовому засіданні.

На виконання вимог Закону № 5213, позивачем, 19.11.2012 прийнято рішення про списання сум штрафів та пені ( а.с.92).

Зазначене рішення позивачем не оскаржено та в судовому засіданні учасниками підтверджена його правомірність.

03.12.12. за вих. № 3064 позивач направив до Відповідача лист щодо зарахування сплачених 579 003,00 грн. в рахунок поточного платежу за жовтень 2012 року зі сплати єдиного соціального внеску, на що 14.12.12 № 11982/03-1/15 від 07.12.12 отримав відмову (а.с.66-67).

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги, що платіжними дорученнями з № 232 - 578 спірні суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачені позивачем до 30.10.2012 року, тобто до набрання чинності ЗУ № 5312 , позивачем правомірно в порядку визначеному ч.6 ст.25 ЗУ № 2464 зазначені суми зараховані в автоматичному режимі в хронологічному порядку в рахунок заборгованості внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування (на погашення штрафів та пені, суми недоїмки), яка виникла за минулий період.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

В зв'язку з відмовою в задоволені позову судові витрати поверненню не підлягають.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 28 січня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 01 лютого 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позовних вимог Хімічного казенного об'єднання імені Г.І.Петровського до управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області про зобов'язання зарахувати сплачені 543 631,98 грн. в рахунок поточного платежу зі сплати єдиного соціального внеску за жовтень 2012 року відмовити за необґрунтованістю.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 01 лютого 2013 року.

Суддя С.М. Чиркін