КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2013 року 810/311/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - суддя Виноградова О.І.,
за участю:
секретаря судового засідання Васильєва М.В.,
представника позивача - Зоренко Ю.І.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Васильківського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої Дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття
до ОСОБА_2
про стягнення незаконно одержаної допомоги по безробіттю,
в с т а н о в и в:
23 січня 2013 р. Васильківський міськрайонний центр зайнятості - робочий органу виконавчої Дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення незаконно одержаної допомоги по безробіттю у сумі 218 грн 06 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в той час, коли він перебував на обліку як безробітний, було неправомірно отримано допомогу по безробіттю за період з 1 по 13 серпня 2011 р. на загальну суму 218 грн 06 коп.
Відповідач позов не визнав, у його задоволенні просив відмовити посилаючись на те, що жодних коштів за договором від 1 серпня 2011 р. він не отримував, а підпис на договорі та на акті про надання послуг від 13 серпня 2011 р. не його. Крім того, на стадії судових дебатів просив притягнути винних осіб до відповідальності та призначити почеркознавчу експертизу.
Суд у судовому засіданні, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.
4 березня 2011 р. відповідач звернувся до позивача із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 4).
Як убачається з витягу з наказів від 22 вересня 2011 р., 4 березня 2011 р. відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю (а.с. 7-8).
19 листопада 2012 р. позивачем було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами якого було складено акт № 1352 (а.с. 12-13).
В розділі "Висновки" названого акта зазначено, що відповідач працював у товаристві з обмеженою відповідальністю «ПРОНТОФІЛЬМ» (далі - ТОВ «ПРОНТОФІЛЬМ») та у 3-му кварталі, а саме, 13 серпня 2011 р. отримав 1020 грн 00 коп. (а.с. 13).
10 грудня 2012 р. позивачем було видано наказ № 545/01-06 про прийняття рішення за результатами розслідування страхових випадків, яким зобов'язано представника позивача провести роботу по стягненню з відповідача 218 грн 06 коп. (а.с. 18).
11 грудня 2012 р. позивачем було направлено на адресу відповідача претензію № 879/01, якою запропоновано терміново перерахувати на відповідні розрахункові рахунки неправомірно отриману допомогу в сумі 218 грн 06 коп. (а.с. 19-22).
У зв'язку з тим, що відповідач у добровільному порядку названу заборгованість не сплатив, позивачем подано даний адміністративний позов до суду.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 р. № 1533-ІІІ (у редакції, яка діяла на дату виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1533-ІІІ), Законом України «Про зайнятість населення» від 22 березня 2000 р. № 803-ХІІ (який був чинний на дату виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 803-ХІІ) та Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 (далі - Порядок).
Так, згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону № 1533-ІІІ загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до вимог пп. «а», «б» ч. 3 ст. 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах:
а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб;
б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Як убачається зі ст. 2 названого Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно з п. 12 Порядку для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", і не отримує пенсію на пільгових умовах.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 7 Закону № 1533-ІІІ видами забезпечення за цим Законом є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога по частковому безробіттю; матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного; допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні.
Як убачається з пп.1 п. 20 Порядку, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата державної реєстрації фізичної особи - підприємця, дата укладення цивільно-правового договору.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Наявні матеріали справи свідчать, що з 4 березня 2011 р. відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Однак, як встановлено судом, 1 серпня 2011 р. між відповідачем (учасник масових сцен) та ТОВ "ПРОНТО ФІЛЬМ" (студія) було укладено договір з учасником масових сцен (далі - договір) (а.с. 14-15).
Як убачається з п. 4.1 названого договору, за надання послуг і передачу виключних прав на використання виконання учасником масових сцен, студія зобов'язується виплатити учаснику масових сцен винагороду в сумі 1020 грн 00 коп. за одну знімальну зміну, що є винагородою за передачу прав (а.с. 14).
Названий договір був підписаний сторонами. У цьому договорі було зазначено паспортні дані та ідентифікаційний номер відповідача (а.с. 15).
На підтвердження виплати відповідачу винагороди у сумі 1020 грн 00 коп., позивачем було надано акт про надання послуг по договору з учасником масових сцен від 13 серпня 2011 р., згідно з яким відповідачу була виплачена винагорода у сумі 1020 грн 00 коп. Даний документ також містить підпис відповідача (а.с. 16).
Наведене свідчить, що у період з 1 по 13 серпня 2011 р. відповідач відносився до зайнятого населення та йому було виплачено грошову винагороду у сумі 1020 грн 00 коп.
Як убачається з довідки позивача, за період з 1 по 13 серпня 2011 р. відповідачу було виплачено 218 грн 06 коп. допомоги по безробіттю.
Отже, у період з 1 по 13 серпня 2011 р. відповідачем було незаконно отримано допомогу по безробіттю.
Як вже зазначалося, відповідно до вимог ч. 3 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У зв'язку з тим, що спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Васильківського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої Дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття 218 (двісті вісімнадцять) грн 06 коп. на розрахунковий рахунок № 37173001002215 в Васильківському УДКС України Київської області, МФО 821018, код 22208617.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Виноградова О.І.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови 01.02.13.