ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" листопада 2012 р. Справа № 2а-2958/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Шумея М.В.,
секретаря Третяк В. Р.,
за участю: представників позивача Кобця С.Ф..,
представника відповідача Луканюка В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Івано-Франківську справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім»до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування повідомлення № 3754/10/152 від 06.09.2012 року, -
В С Т А Н О В И В:
ТзОВ «Карпатнафтохім» звернулося до суду з адміністративним позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування повідомлення № 3754/10/152 від 06.09.2012 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 10 вересня 2012 року позивачем отримано повідомлення Калуської оДПІ № 3754/10/152 від 06.09.2012 року про відмову в автоматичному відшкодуванні податку на додану вартість за липень 2012 року. Зазначені у повідомленні обставини, посилаючись на які Калуська оДПІ відмовила ТзОВ «Карпатнафтохім»в автоматичному відшкодуванні ПДВ за липень 2012 року не передбачені п. 200.19 статті 200 Податкового Кодексу України, в якому наведений виключний перелік таких підстав. Всупереч вимогам ч. 1 п. 200.21 статті 200 Податкового кодексу України та «Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану варітсть», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 21.09.2011 року № 1178 Калуська оДПІ не надала позивачу детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких ТзОВ «Карпатнафтохім»нібито не дотримався. Відповідно до п. 200.18 статті 200 Податкового кодексу України автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації. Згідно п. 86.2 ст. 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складаєтсяь акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку. Однак, всупереч викладеному, позивач до цього часу не отримав примірника акту камеральної перевірки по автоматичному бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість за липень 2012 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, суду пояснив, що на виконання вимог пункту 200.10 та частини 2 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України, Калуської оДПІ проведено камеральну перевірку даних, заявлених у податковій декларації з податку на додану вартість поданій ТОВ «Карпатнафтохім»за липень 2012 року, про що складено висновок від 07.09.2012 року № 1734/152/33129683. За результатами камеральної перевірки встановлено наявність достатніх підстав, визначених Переліком № 1238, які свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування. 06 вересня 2012 року ТОВ «Карпатнафтохім»надіслано листа № 3754/10/152 від 06.09.2012 року про відмову в наданні автоматичного бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 ркоу, оскільки відповідно до пункту 200.11 статті 200 Податкового Кодексу України з'ясовано наявність обставин, перелік яких визначено Переліком № 1238, які свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки. Просив відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «Карпатнафтохім»надіслало до Калуської оДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2012 року в рядку 23, якої зазначено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість 72319146,00 грн.
06 вересня 2012 року Калуською оДПІ було надіслано ТОВ «Карпатнафтохім»повідомлення № 3754/10/152, яким позивачу відмовлено в отриманні автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість задекларованого в декларації за липень 2012 року (вхідний № 9050391646 від 20.08.2012 року) та уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану варість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2012 року (вхідний № 9051986371 від 28.08.2012 року), оскільки відповідно до статті 200.11 Податкового КОлдексу України з'ясовано наявність обставин, перелік яких визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1238, які свідчать про необхідність проведення документальної позапланової перевірки, а саме: пункт 3 -існування розбіжностей між сумою податкового кредиту, сформованого платником операціями з придбання товарів (послуг), та сумою податкових зобов'язань його контрагентів за операціями з постачання таких товарів/послуг, які не усунуто станом на 01.09.2012 року за результатами проведення камеральної перевірки; пункту 1 -порушення справи про банкрутство, відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», стосовно ВАТ «Оріана», який є постачальником товарів та формує суму податкового кредиту ТОВ «Карпатнафтохім».
З 01.01.2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який визначає порядок відшкодування податку на додану вартість по декларації Товариства за липень 2012 року. Згідно статті 200 пункту 10 податковий орган проводить камеральну перевірку протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації.
Відповідно до п. 200.11 ПКУ перелік достатніх підстав, які дають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника ПДВ для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування, встановлюється Кабміном. Такий перелік затверджений постановою Кабміну від 27.12.2010 р. № 1238 (далі - Перелік № 1238).
Відповідно до пункту 200.18 статті 200 ПКУ автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється з урахуванням розрахунків щодо відповідності критеріям, визначеним у пункті 200.19 статті 200 ПКУ та Порядку №1238, за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації. При цьому матеріали камеральної перевірки відображають її результати.
Автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ, порядок якого встановлений п. 200.18 ПКУ, відрізняється від звичайного тільки скороченням строків, в тому числі скороченням строку камеральної перевірки з 30 до 20 днів (ч.2 п.200.18 ст.200 ПКУ).
На виконання вимог п.200.10 та ч.2 п.200.18 ст.200 ПКУ, Калуською ОДШ проведено камеральну перевірку даних, заявлених у податковій декларації з ПДВ поданій TOB «Карпатнафтохім»за липень 2012 року, про що складено висновок від 07.09.2012 року №1734/152/33129683.
Відповідно до пунктів 1 та 3 Переліку №1238, підставами для проведення документальної позапланової виїзної перевірки є існування розбіжностей між сумою податкового кредиту, сформованого платником за операціями з придбання товарів/послуг, та сумою податкових зобов'язань його контрагентів за операціями з постачання таких товарі в/послуг, які не усунуто за результатами камеральної перевірки та порушення справи про банкрутство відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" стосовно платника податку на додану вартість (далі - платник) та/або його постачальників.
За результатами камеральної перевірки встановлено наявність достатніх підстав, визначних Переліком №1238, які свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ, а саме:
пункт 3 - існування розбіжностей між сумою податкового кредиту, сформованого платником за операціями з придбання товарів(послуг), та сумою податкових зобов'язань його контрагентів за операціями з постачання таких товарів/послуг, які не усунуто станом на 01.09.2012р. за результатами проведення камеральної перевірки;
пункту 1 - порушення справи про банкрутство, відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", стосовно ВАТ «Оріана», який є постачальником товарів (робіт/послуг) та формує суму податкового кредиту TOB «Карпатнафтохім»;
пункт 7 - подання платником декларації з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн., що відповідно до п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України є підставою для проведення позапланової документальної перевірки.
Наказом ДПС України №522 від 19.06.2012року затверджено Регламент опрацювання податкових декларацій з податку на додану вартість, за якими задекларовано від'ємне значення та/або бюджетне відшкодування податку на додану вартість. Підпункту 5.5. Регламенту передбачено, що у разі відповідності критеріям, передбаченим пунктом 200.19 статті 200 Кодексу, за якими визначається наявність права на автоматичнебюджетне відшкодування, але відсутнє підтвердження камеральною перевіркою достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ, підрозділом, відповідальним за проведення такої перевірки, платнику податку вручається або надсилається лист щодо необхідності проведення документальної позапланової виїзної перевірки, складений з урахуванням висновку (у разі виявлення достатніх підстав, що надають право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки згідно з постановою № 1238).
Таким чином, 06 вересня 2012 року Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією було надіслано ТОВ «Карпатнафтохім»листа № 3754/10/152 від 06.09.2012 року про відмову в наданні автоматичного бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року, оскільки відповідно до пункту 200.11 статті 200 Податкового кодексу України з'ясовано наявність обставин, перелік яких визначено Переліокм № 1238, які свідчать про необхідність проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Згідно частини 3 статті 19 Господарського кодексу України, держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у сфері фінансових, кредитних відносин, валютного регулювання та податкових відносин -за додержанням суб'єктами господарювання кредитних зобов'язань перед державою і розрахункової дисципліни, додержанням вимог валютного законодавства, податкової дисципліни.
Таким чином, на підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та законність оскаржуваного повідомлення № 3754/10/152 від 06.09.2012 року.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Шумей М.В.
Постанова складена в повному обсязі 14.11.2012 року.