ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" листопада 2012 р. Справа № 2а-2649/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Шумея М.В.
секретаря Третяк В.Р.
за участю: представників позивача Корнаги В.І., Єлісєєва О.А.,
представників відповідача Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби Мельника Р.Я., Вилки О.С.,
представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській обасті Шикеринець Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАРКЕТТ ВІНІСІН»до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
ТзОВ «ТАРКЕТТ ВІНІСІН»звернулося до суду з адміністративним позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за червень-грудень 2010 року та за листопад 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Таркетт Вінісін»у встановленому порядку заявило про те, що бюджетному відшкодуваню з податку на додану вартість за відповідний період підлягають такі суми: 24970 грн. на підставі декларації № 9002818189 від 20.07.2010 року; 208493,00 грн. на підставі декларації № 9003541252 від 20.08.2010 року; 2970150 грн. на підставі декларації № 9003960709 від 20.09.2010 року; 2779695 грн. на підставі декларації № 9004488873 від 20.10.2010 року; 2964919 грн. на підставі декларації № 9005232713 від 19.11.2010 року; 3080911 грн. на підставі декларації № 9005818177 від 20.12.2010 року; 4272275 грн. на підставі декларації № 9006299532 від 19.01.2011 року; 4469750 грн. на підставі декларації № 9012719992 від 20.12.2011 року. Калуською оДПІ було проведено перевірки позивача з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період з червня по грудень 2010 року та листопад 2011 року. За результатами зазначених перевірок органом податкової служби не було виявлено фактів, за яким товариство могло бути позбавлено права на отримання бюджетного відшкодування. Підпунктом 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03 квітня 1997 року (у редакції що діяла на дату виникнення відповідних правовідносин), встановлено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу. Станом на момент подання позовної заяви ТзОВ «Таркетт Вінісін»залишаються не відшкодованими 20771163 гривень бюджетної заборгованості по податку на додану вартість.
В ході розгляду справи позивач зменшив розмір позовних вимог, оскільки 29.08.2012 року ТОВ «Таркетт Вінісін» частково отримало із Державного бюджету України відшкодування податку на додану вартість за червень 2010 року в сумі 24970 грн. та серпень 2010 року в сумі 2 970 150 грн., разом на загальну суму 2995120 грн., відповідно змінилася сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість, яка підлягає до стягнення. Просили стягнути з Державного бюджету України на користь позивача суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що виникла за підсумками діяльності ТзОВ «Таркетт Вінісін»за липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2010 року та листопад 2011 року в розмірі 17776043 грн.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав наведених в позовній заяві.
Представники відповідача -Калуської об'єднаної державної податкової інспекції в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили, суду пояснили, що працівниками Калуської оДПІ проведено перевірки ТОВ «Таркетт Вінісін»з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за період з червня по грудень 2010 року та листопад 2011 року. За результатами перевірок складено акти, перелік та реквізити яких наведено позивачем в позовній заяві та долучено копії витягів з вказаних актів. Зважаючи на те, що Калуською оДПІ підтверджені за результатами проведених виїзних позапланових перевірок (з урахуванням отриманих матеріалів зустрічних перевірок) заявлені суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, на виконання вимог ЗУ "Про податок на додану вартість" та Податкового Кодексу до органу державного казначейства були надані висновки про відшкодування суми податку на додану вартість у встановленому чинним законодавством порядку. Таким чином, Калуською оДПІ виконано всі дії, передбачені чинним законодавством, з метою повернення суб'єкту господарювання податку на додану вартість з бюджету.
Представник відповідача -Головного управління державної казначейської служби України в Івано-Франківській області -проти задоволення позову заперечила, суду пояснила, що відповідно до вимог пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 та пункту 6 спільного Наказу Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23 «Про затвердження порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках»Калуським управлінням Державної казначейської служби листами від 03.03.2011 року № 5-20/232 та від 16.03.2011 ркоу № 5-20/255 були повернуті без виконання висновки від 23.02.2011 року № 0000000032-0000000049 та від 04.03.2011 року № 0000000053-0000000056 по яких протягом п'яти днів узагальнена інформація про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість не надійшла. Подання висновків Калуською оДПІ до органу казначейства за відсутності узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість суперечить п. 9 вказаного Порядку та невиконання вимог діючого законодавства. Згідно п.1.1 Наказу ДКУ та ДПА України від 27.04.2004 ркоу за № 82/245 зареєстрованого в Мінюсті України 24.05.2004 року № 645/9244 для забезпечення повного з"ясування обставин, що мають значення в процесі судового розгляду позовних заяв платників податку на додану вартість з питань відшкодування бюджетної заборгованості з цього податку, відповідачами у таких справах виступають податковий орган, на обліку платників податків якого перебуває підприємство, яке звернулося з позовом до суду та відповідний орган Державного казначейства України. Таким чином, Головне управління казначейської служби України в Івано-Франківській області є не належним відповідачем по справі, оскільки на обліку платників податків ТзОВ «Таркетт Вінісін»знаходиться в Калуській оДПІ та висновки надавалися в Калуське управління Держдавної казначейської служби України в Івано-Франківській області.
Розглянувши позовну заяву, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 22 травня 1998 року на підставі розпорядження Калуського міськвиконкому № 343-р проведена державна реєстрація ТОВ «Вінісін»за № 13100087 від 20.01.2004 року.
04.07.2011 року проведена державна реєстрація зміни найменування Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІНІСІН»на Товариство з обмеженою відповідальністю «ТАРКЕТТ ВІНІСІН». Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість видане ТОВ «ТАРКЕТТ ВІНІСН»за № 100344974 від 27.07.2011 року.
Згідно поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за червень-грудень 2010 року та за листопад 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Таркетт Вінісін»у встановленому порядку заявило про те, що бюджетному відшкодуванню за відповідний період підлягають такі суми: 24970 грн. на підставі декларації № 9002818189 від 20.07.2010 року; 208493,00 грн. на підставі декларації № 9003541252 від 20.08.2010 року; 2970150 грн. на підставі декларації № 9003960709 від 20.09.2010 року; 2779695 грн. на підставі декларації № 9004488873 від 20.10.2010 року; 2964919 грн. на підставі декларації № 9005232713 від 19.11.2010 року; 3080911 грн. на підставі декларації № 9005818177 від 20.12.2010 року; 4272275 грн. на підставі декларації № 9006299532 від 19.01.2011 року; 4469750 грн. на підставі декларації № 9012719992 від 20.12.2011 року.
Згідно з підпунктом 7.7.5 пункту 7 статіт 7 Закону України «Про податок на доадну вартість», який діяв до 31.12.2010 року і визначав порядок відшкодування податку на додану вартість за період по деклараціях за червень-грудень 2010 року, встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодуваня було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
З 01.01.2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який визначає порядок відшкодування податку на додану вартість по декларації позивача за листопад 2011 року. Згідно статті 200 пункт 10 податковий орган проводить камеральну перевірку протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації. Згідно статті 200 пункт 11 за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Згідно з Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.08.2005 року № 350 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість»органами ДПС проводяться заходи щодо підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Зазначені Методічні рекомендації розроблені згідно з вимогами Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та положень п. 7.7 ст. 7 Закону № 168 для застосування органами державної податкової служби при здійсненні контролю за правомірністю заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість суб'єктами господарювання -юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами.
Відповідно до п. 4.3 Методичних рекомендацій протягом двох робочих днів за днем надання платником ПДВ копій відповідних документів підрозділом контрольно-перевірочної роботи складається перелік основних постачальників платника податку на додану вартість у кожному окремому періоді, по яких до органів державної податкової служби за місцем їх реєстрації засобами електронного зв'язку направляється запит про надання загальних відомостей щодо таких підприємств.
Згідно положено Кодексу для посадових осіб органів ДПС під час проведення перевірок достовірності нарахування платниками сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість підставою для висновків щодо правомірності заявлених до відшкодування сум є матеріали, перелік яких наведено у статті 83 Податкового Кодексу України, зокрема, це податкова інформація. Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Кодексу з метою отримання податкової інформації органи ДПС мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічні звірки проводяться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавство передбачає, що податковий орган може проводити камеральну перевірку, а у випадку необхідності і виїзну документальну перевірку.
Відповідно до пункту 7.7.4 статі 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР (у редакції, що діяла на дату виникнення відповідних правовідносин), платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Податкові декларації з податку на додану вартість та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування подавалися позивачем в такі строки: за червень 2010 року - 20.07.2010 року; за липень 2010 року - 20 08.2010 року; за серпень 2010 року - 20.09.2010 року; за вересень 2010 року-20.10.2010 року; за жовтень 2010 року -19.11.2010 року; за листопад 2010 року - 20.12.2010 року; за грудень 2010 року - 19.01.2010 року; за листопад 2011 року-20.12.2011 року.
Калуська об'єднана Державна податкова інспекція провела перевірки Товариства з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за період з червня по грудень 2010 року та листопад 2011 року, про що складені такі акти та довідка: акт від 11.08.2010 року №2727/23-03/14361581 про результати виїзної позапланової перевірки TOB «Вінісін» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за червень 2010 року; акт від 14.10.2010 року №3703/23-02/14361581 про результати перевірки TOB «Вінісін за липень 2010 року; акт від 11.11.2010 року №4040/23-03/14361581 про результати виїзної позапланової перевірки TOB «Вінісін»з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за серпень 2010 року та вересень 2010 року; акт від 29.12.2010 року №4435/23-03/14361581 про результати виїзної позапланової перевірки TOB «Вінісін»з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за жовтень 2010 року; акт від 15.02.2011 року №138/23-03/14361581 про результати виїзної позапланової перевірки TOB «Вінісін»з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за листопад 2010 року; акт від 14.03.2011 року №272/23-03/14361581 про результати виїзної позапланової перевірки TOB «Вінісін»з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2010 року; довідка від 15.02.2012 року №297/23-03/14361581 про результати виїзної позапланової перевірки TOB «ТАРКЕТТ ВІНІСІН» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за листопад 2011 року.
За результатами зазначених перевірок органом податкової служби не було виявлено фактів, за якими ТзОВ «Таркетт Вінісін» могло бути позбавлене права на отримання бюджетного відшкодування.
Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР (у редакції, що діяла на дату виникнення відповідних правовідносин), встановлено, що орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
З матеріалів справи вбачається, що Калуська об'єднана Державна податкова інспекція подала органу Державного казначейства України висновки із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь ТзОВ «ВІНІСІН».
Підпунктом 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03 квітня 1997 року № 168/97-ВР (у редакції, що діяла на дату виникнення відповідних правовідносин), встановлено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Статтею 200 пункт 13 Податкового Кодексу України передбачено, що на підставі отриманого висновку податкового органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку органу держаної податкової служби.
Термін повернення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ТзОВ «Таркетт Вінісін»по податкових деклараціях позивача за червень - грудень 2010 року та листопад 2011 року минув в такі дати: за червень 2010 року - 21.08.2010 року; за липень 2010 року-24 10.2010 року; за серпень 2010 року -21.11.2010 року; за вересень 2010 року-21.11.2010 року; за жовтень 2010 року -08.01.2011 року; за листопад 2010 року - 25.02.2011 року; за грудень 2010 року - 24.03.2011 року; за листопад 2011 року - 25.02.2012 року.
На час вирішення справи судом, позивачу із державного бюджету було відшкодовано податок на додану вартість за червень 2010 року в сумі 24970 грн. та за серпень 2010 року в сумі 2970150 грн., разом на загальну суму 2995120 грн. Отже, станом на 11.09.2012 року до відшкодування ТзОВ «Таркетт Вінісін»із Державного бюджету України за липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2010 року та листопад 2011 ркоу підлягає 17776043 грн.
Державне казначейство України у відповідності до чинного законодавства здійснює відшкодування податку на додану вартість підприємствам згідно з отриманими реєстром та висновками, про що протягом двох днів з моменту отримання реєстру інформує Державну податкову адміністрацію України про здійснені відшкодування податку.
Враховуючи постанову Верховного Суду України від 24.02.2009 року №09/81, у разі невідшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості).
Не приймаються судом до уваги посилання представника Головного управління державної казначейської служби України в Івано-Франківській області на лист Державного казначейства України від 13.01.2011 року № 10-06/45-715, де зазначено, що у зв'язку із перевищенням обсягу сум бюджетного відшкодування, визначених у висновках, наданих податковими органами, передбаченим Тимчасовим розписом Державного бюджету України на січень 2011 року, всі документи щодо відшкодування податку на додану вартість, надані податковими органами у січні 2011 року підлягають поверненю, оскільки відсутність коштів не є підставою для невиконання зобов'язань.
Щодо посилань відповідача - Головного управління державної казначейської служби України в Івано-Франківській області на недотримання Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією вимог пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39, то слід зазначити, що норма вказаної постанови, в силу набрання нею чинності, застосовуються тільки щодо висновку за листопад 2011 року.
Отже, у спірних правовідносинах суб'єктами владних повноважень вчинялись дії щодо бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, однак не в повній мірі.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою від повільністю «Таркетт Вінісн» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за липень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2010 року та листопад 2011 року в сумі 17776043 (сімнадцять мільйонів сімсот сімдесят шість тисяч сорок три) гривень.
В задовленні іншої позовної вимоги відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальність «Таркетт Вінісін» судовий збір в сумі 2146 (дві тисячі сто сорок шість) гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Шумей М.В.
Постанова складена в повному обсязі 19.11.2012 року.