Справа № 2а- 13241/12/2070
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2013 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бідонька А.В.,
при секретарі судового засідання - Загребельному В.І.
за участю:
представника позивача - Ушивець О.Ю.
представника відповідача - Самойленко Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінекс-Капітал" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Фінекс-Капітал» (далі - ТОВ «КУА «Фінекс-Капітал»), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Державної податкової інспекції у Київському районі міста Харкова Харківської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Київському районі міста Харкова), в якому просив суд скасувати податкове повідомлення - рішення № 0005401501 від 11.09.2012 р., прийняте ДПІ у Київському районі міста Харкова за наслідками проведеної камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «КУА «Фінекс-Капітал» (акт перевірки №1595/15-1/34333275 від 15.08.2012 року) у повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкове повідомлення - рішення, прийняте відповідачем за результатами проведення перевірки слід скасувати, оскільки акт перевірки, на підставі якого було прийняте податкове повідомлення - рішення, ґрунтується на висновках, які суперечать діючому законодавству України, оскільки доводи відповідача щодо порушення позивачем вимог п.153.8 ст.153, п.150.1 ст.150, п.3 підрозділу 4 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України є необґрунтованими та безпідставними.
Позивач вважає, що зменшення ТОВ «КУА «Фінекс-Капітал» суми від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами у розмірі 2028574,00 грн., не є законно обґрунтованим, оскільки від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами не є від'ємним значенням об'єкту оподаткування з податку на прибуток та не формує від'ємне значення об'єкту оподаткування, положення п. 3 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ не застосовуються для цілей ведення окремого обліку операцій з цінними паперами. В податковій декларації з податку на прибуток, а саме в додатку інші доході (ІД) зазначається лише прибуток від операцій з торгівлі цінними паперами та іншими ніж цінні папери, корпоративними правами, а від'ємне значення від операцій з акціями та іншими, ніж цінні папери корпоративними правами зазначається в додатку ЦП до податкової декларації та в додатку ІД до декларації з податку на прибуток від'ємний фінансовий результат взагалі не відображається.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував, зазначивши, що порушення, встановлені в ході перевірки позивача, зафіксовані належним чином в акті перевірки, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на законних підставах та відповідає чинному законодавству, у зв'язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на суперечність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення вимогам чинного законодавства.
Представник відповідача в судове засідання прибув, підтримав доводи, викладені в запереченні, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КУА «Фінекс-Капітал» зареєстровано Виконавчим комітетом Харківської міської ради 10.04.2006 р., код 34333275, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи №072377 серія А01 від 10.04.2006 р.
Видами діяльності за КВЕД є: 66.19 інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення, 64.19 інші види грошового посередництва, 64.30 трасти, фонди та подібні фінансові суб'єкти.
Фахівцями ДПІ у Київському районі міста Харкова була проведена камеральна перевірка податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «КУА «Фінекс-Капітал» за 1 півріччя 2012 року.
Результати перевірки оформлені актом №1595/15-1/34333275 від 15.08.2012 р.
Згідно висновків вказаного акту перевірки за твердженням перевіряючих ТОВ «КУА «Фінекс-Капітал» в порушення пункту 3 підрозділу 4 Розділу ХХ Кодексу відобразило у додатку ЦП до декларації з податку на прибуток підприємств за перше півріччя 2012 року від'ємне значення в розмірі 2704765 грн. (рядок 1.3+6.3), 100 відсотків суми від'ємного значення з урахуванням минулих періодів, коли потрібно було відобразити 676191 грн., тобто 25 відсотків від суми від'ємного значення з урахуванням минулих періодів
На підставі висновків акту перевірки 1595/15-1/34333275 від 15.08.2012 р. ДПІ у Київському районі міста Харкова винесено податкове повідомлення - рішення №0005401501 від 11.09.2012 р., яким позивачу зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 2028574,00 грн.
Не погоджуючись з висновками акту перевірки, позивач звернувся з запереченням до ДПІ в Київському районі міста Харкова.
Згідно відповіді ДПІ в Київському районі міста Харкова від 04.09.2012 №9411/10/15136 податковий орган залишив висновки за актом камеральної перевірки від 15.08.2012 року №1595/15-1/3433275 без змін.
ТОВ «КУА «Фінекс-Капітал» оскаржувало податкове повідомлення-рішення в адміністративному поряду, передбаченому ст. 56 ПКУ. За результатами оскарження податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги без задоволення.
Матеріалами справи встановлено, що позивач 08.08.2012 року подав декларацію з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2012 року з додатком ЦП до рядків 03.20 та 03.21 додатка ІД до податкової декларації з податку на прибуток підприємства, в якому зазначив від'ємний фінансовий результат попереднього звітного (податкового) періоду 2704765 грн.
Судом встановлено, що від'ємний результат, що задекларований позивачем у декларації за 1 півріччя 2012 року є результатом операцій з цінними паперами.
Спір між сторонами виник з приводу застосування до обліку операцій з цінними паперами приписів п. 3 підрозділу 4 розділу ХХ (Прикінцеві та перехідні положення) Податкового кодексу України, яка наголошує про особливості застосування у 2011-2012 році приписів ст.150 ПК України та визначає порядок визначення податку на прибуток.
Згідно пункту 75.1 ст. 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 цієї ж статті камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Зі змісту акту перевірки судом встановлено, що орган державної податкової служби дійшов висновку про завищення збитків (-) від операцій з акціями та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, а також збитків від операцій з іншими цінними паперами за 1 півріччя 2012 року на 2028574 грн. у зв'язку з тим, що товариством, в порушення вимог пункту 3 підрозділу 4 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, при розрахунку фінансових результатів від операцій з торгівлі цінними паперами та іншими, ніж цінні папери корпоративними правами (рядок 03.20 додатку ЦП до декларації) враховано суму від'ємного фінансового результату попереднього звітного періоду в повному обсязі, без врахування обмежень, встановлених пунктом 3 підрозділу 4 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
Такі висновки податкового органу суд вважає помилковими та такими, що йдуть врозріз нормам ПК України з наступних підстав.
Податковим кодексом України встановлено, що оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами та іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами, належить до оподаткування операцій особливого виду. Так, пунктом 153.8 статті 153 Податкового кодексу України встановлено окремий податковий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами та деривативами.
Для цілей цього підпункту під терміном "доходи" слід розуміти суму коштів або вартість майна, отриману (нараховану) платником податку від продажу, обміну або інших способів відчуження цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, а також вартість будь-яких матеріальних цінностей чи нематеріальних активів, які передаються платнику податку в зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням. До складу доходів включається також сума будь-якої заборгованості платника податку, яка погашається у зв'язку з таким продажем, обміном або відчуженням (ч. 1 п. 153.8 ст .153 ПК України).
Під терміном "витрати" слід розуміти суму коштів або вартість майна, сплачену (нараховану) платником податку продавцю (у тому числі емітенту, крім придбання під час первинного розміщення) цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, як компенсація їх вартості. До складу витрат включається також сума будь-якої заборгованості покупця, яка виникає у зв'язку з таким придбанням (ч.2 п. 153.8 ст.153 ПК України).
Платник податку веде відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами і деривативами в розрізі окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами.
Згідно ч.4 п. 158.3 ст.153 ПК України, якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів, та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду наступних звітних періодів у порядку, визначеному статтею 150 цього розділу.
Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, деривативів та інших, ніж цінні папери, корпоративних прав отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів, деривативів або інших, ніж цінні папери, корпоративних прав цього ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, деривативами або іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами цього ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.
У змінах до Податкового кодекса України, прийнятих Законом України від 24 травня 2012 року №4834, запроваджено особливий порядок застосування статті 150 Кодексу в період 2012-2015 років, який передбачає обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування, отриманого станом на 1 січня 2012 року, що враховується у витратах при визначенні податкових зобов'язань платника податку у наступних звітних податкових періодах.
Податковий орган вважає, що в даному випадку від'ємний фінансовий результат, що виник станом на 01.01.2012 року підлягає включенню до витрат починаючи з І півріччя і наступних звітних періодах 2012 року у розмірі 25% від суми що виникла станом на 01.01.2012 року.
Однак, слід зазначити, що ні Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств", ні Податковий кодекс України не передбачають можливості якимось чином обмежити формування витрат у 2011-2012 роках лише тими сумами від'ємного значення, які виникли як результат діяльності саме першого кварталу 2011 року, без урахування непогашених наростаючим підсумком сум від'ємного значення попередніх податкових періодів.
Крім того, приписами п. 4. підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України передбачено, що операції з цінними паперами та деривативами, що придбані до набрання чинності розділом ІІІ цього Кодексу, відображаються в обліку при визначенні податку на прибуток підприємств за правилами, що діяли на момент придбання таких цінних паперів.
Відповідно наданих до суду позивачем декларацій за 1-4 квартал 2011 року суд дійшов до висновку, що від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами у розмірі 2704765 грн. виник, ще у період дії Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та до набрання чинності розділом ІІІ ПКУ. Тобто на момент придбання цінних паперів діяв Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до пп. 7.6.1 п. 7.6 ст.7 Закону України від 28.12.94 р №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від'ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному статтею 6 цього Закону.
Таким чином, Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції, що діяла на момент придбання цінних паперів, не містить будь-яких обмежень, щодо визначення та перенесення до наступного податкового періоду від'ємного фінансового результату операцій з цінними паперами.
Враховуючи викладене, а також те, що від'ємний фінансовий результат операцій з цінними паперами не є від'ємним значенням об'єкта оподаткування, положення пункту 22.4 Закону №334 не застосовується для цілей ведення окремого обліку операцій з цінними паперами.
Крім того, податковим органом не враховано те, що обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування для врахування в наступних звітних періодах при застосуванні статті 150 Кодексу не передбачалось Законом №4834 при застосуванні пункту 153.8 статті 153 кодексу для визначення прибутку від операцій з цінними паперами і ніяким чином не обмежувало право платника податку враховувати повну суму від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних податкових періодах.
Отже, будь-яких обмежень, щодо врахування повної суми від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами, придбаними до набрання чинності розділом ІІІ Податкового кодексу України, чинним законодавством не встановлено, а отже позивачем правомірно в повному обсязі був перенесений від'ємний фінансовий результат, що виник станом на 01.01.2012 року від операцій з цінними паперами.
Посилання податкового органу на порушення позивачем пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ перехідних положень ПКУ є безпідставним, оскільки як вбачається із самого змісту даної норми, він стосується лише особливостей перенесення від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, а тому не може бути застосований на порядок перенесення від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, який за своєю економічною суттю не є об'єктом оподаткування.
Необхідно також зауважити, що відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 28.09.2011 року №1213 "Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств" платник податку веде відокремлений облік фінансових результатів операцій з цінними паперами в додатку ЦБ.
Відповідно до п. 135.5.11 Кодексу доходи, визначені відповідно до статей 146,147,153 і 155-161 цього Кодексу, є іншими доходами.
В податковій декларації, а саме в додатку Інші доходи (далі ІД) зазначається лише прибуток від операцій з торгівлі цінними паперами та іншими ніж цінні папери, корпоративними правами, а від'ємне значення від операцій з акціями та іншими, ніж цінні папери корпоративними правами зазначається лише в додатку ЦП до податкової декларації, а в самій декларації та додатку ІД до декларації з податку на прибуток від'ємний фінансовий результат взагалі не відображається.
Вищенаведене підтверджує той факт, що від'ємний фінансовий результат операцій з цінними паперами не є від'ємним значенням об'єкту оподаткування з податку на прибуток.
Виходячи зі змісту норм ПК України, лише в разі якщо доходи від продажу перевищують витрати внаслідок придбання цінних паперів протягом такого звітного періоду (з урахуванням від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами), буде мати місце прибуток від операцій з цінними паперами, який і включається до складу доходів платника та тільки після цього збільшує об'єкт оподаткування з податку на прибуток.
Дана позиція знаходить своє підтвердження у п. 134.1 ст.134 Податкового Кодексу України, який дає визначення об'єкту оподаткування податку на прибуток, а саме : це прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу;
Враховуючи норми статті 134 Кодексу, позитивний результат від торгівлі цінними паперами, розрахований згідно до статті 153.8 ПКУ, включається до доходів у Декларації. Даний результат як окремий показник не може призвести до виникнення від'ємного значення об'єкта оподаткування, якого стосуються норми пункту 3 підрозділу 4 "Особливості справляння податку на прибуток підприємств" Перехідних положень Податкового кодексу України.
Таким чином, від'ємний фінансовий результат від операцій з торгівлі цінними паперами в будь-якому разі не може бути перенесений на витрати в такому ж самому порядку, як від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, оскільки він є нічим іншим, як витратами на придбання цінних паперів (не проданих на даний час), понесеними в минулих податкових періодах.
Правова позиція відповідача спростовується також листом Верховної ради України від 10.09.2012 року № 04-39/10-990, відповідно до якого обмеження розміру від'ємного значення об'єкта оподаткування для врахування в наступних звітних періодах при застосуванні статті 150 Кодексу не передбачалось Законом №4834 при застосуванні пункту 153.8 статті 153 Кодексу для визначення прибутку від операцій з цінними паперами і ніяким чином не обмежувало право платника податку враховувати повну суму від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних податкових періодах, оскільки це різні за економічним змістом і значенням показники при визначенні податкових зобов'язань
Таким чином, Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм" від 24 травня 2012 року №4834, жодним чином не обмежує право платника податку врахувати повну суму від'ємного показника фінансових результатів від операцій з цінними паперами в наступних податкових періодах.
Крім того, наказом ДПА України від 22.12.10р. №985 затверджено Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків.
Відповідно до п. 2.1. Порядку №985 орган державної податкової служби визначає суму нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування, та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість та складає податкове повідомлення-рішення. Нормами цього Порядку не передбачено форму податкового повідомлення-рішення на зменшення від'ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами, тому відповідач в порушення норм матеріального права, на підставі акту перевірки, яким зменшено від'ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами прийняв податкове повідомлення-рішення про зменшення від'ємного значення об'єкту оподаткування. Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких умов, оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам закону, що є підставою для його скасування.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
Відповідно до ст.94 КАС України , враховуючи, що рішення приймається на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність стягнення сплаченого державного мита з держбюджету на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 72, 94, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінекс-Капітал" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби №0005401501 від 11.09.2012 року .
Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Фінекс-Капітал" судовий збір у розмірі 2146,0 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили
Суддя Бідонько А.В.
Повний текст постанови виготовлений 04.02.2013 року.