ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2012 року (о 16 год. 05 хв.) Справа № 2а-7057/10/0870 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.
за участю секретаря Батечко М.Д.
за участю представника позивача Скрипаль О.С.
представника відповідача Морозова В.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»
до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»
про стягнення штрафу за порушення законодавства України в галузі електроенергетики
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2010 року Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі - ВАТ «Запоріжжяобленерго», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства України в галузі електроенергетики у сумі 17 000,00 грн.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.10.2010 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 2а-1936/10/0870 за позовом ВАТ «Запоріжжяобленерго» до старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драного Р.В. та ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» про скасування припису та постанови.
Судом встановлено, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.05.2010 у справі № 2а-1936/10/0870 у задоволенні позовних вимог ВАТ «Запоріжжяобленерго» до старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драного Р.В. та ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» про скасування припису та постанови відмовлено в повному обсязі.
Постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 26.05.2010 у справі №2а-1936/10/0870 набрала законної сили з 12 січня 2012 року.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 24.12.2012 провадження в адміністративній справі № 2а-7057/10/0870 поновлено.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Зазначає, що за результатами обстеження ВАТ «Запоріжжяобленерго» за комплексом робіт щодо технічного стану об'єктів електромереж, організації їх експлуатації, дотримання режимів споживання (постачання) електроенергії та потужності, енергозбутової роботи були виявлені порушення законодавства про електроенергетику, з метою усунення яких начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Драним Р.В. видано відповідачу обов'язковий для виконання припис від 07.05.2009 № 01/20-1330 із зазначенням заходів та строків їх виконання. Вказує, що 25.12.2009 при перевірці ВАТ «Запоріжжяобленерго» на предмет виконання припису від 07.05.2009 № 01/20-1330 встановлено факти його невиконання, зокрема не виконані окремі вимоги припису, про що складено Акт перевірки від 25.12.2009 № 01/20-72732 та Акт перевірки (протокол) від 25.12.2009 № 01/20-72733. Старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драним Р.В. прийнято постанову від 05.02.2010 №01/20-11 про накладення на ВАТ «Запоріжжяобленерго» штрафу у розмірі 17 000,00 грн., який у добровільному порядку не сплачено. На підставі викладеного, просить суд адміністративний позов задовольнити та стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства України в галузі електроенергетики у сумі 17 000,00 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив. Зокрема, зазначає, що на теперішній час вимоги припису від 07.05.2009 № 01/20-1330 виконані в повному обсязі, тому вважає постанову від 05.02.2010 № 01/20-11 про накладення на ВАТ «Запоріжжяобленерго» штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 17 000,00 грн. безпідставною. Таким чином, просить суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України «Про елеткроенергетику» державний нагляд в теплоенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», постановою Кабінету Мінінстрів України від 21.07.1999 № 1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі - Положення). Це положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Пунктами 7, 8, 10 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції. Субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Згідно ч. 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» (далі - Закон) суми стягнення штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 1.2. Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.10.2009 № 527, підприємство є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності, підпорядковане та належить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України.
Підприємство є юридичною особою (п. 4.1. Статуту). Одним із напрямів діяльності Державного підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» є здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (п. 2.3. Статуту).
Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і створений відповідно до наказу НЕК «Укренерго» від 20.02.2006 № 63 «Про створення відокремлених підрозділів НЕК «Укренерго» (п. 1.1. Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»).
Відповідно до п. 3 Додатку 1 до Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області, яка діє на підставі Положення, затвердженого 03.03.2009 та не є юридичною особою (п. 1.3. Положення).
Із матеріалів справи вбачається, що за результатами планового обстеження ВАТ «Запоріжжяобленерго» за комплексом робіт щодо технічного стану об'єктів електромереж, організації їх експлуатації, дотримання режимів споживання (постачання) електроенергії та потужності, енергозбутової роботи були виявлені порушення законодавства про електроенергетику, з метою усунення яких начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Драним Р.В. видано відповідачу припис від 07.05.2009 № 01/20-1330 із зазначенням заходів та строків їх виконання.
25.12.2009 була проведена позапланова перевірка ВАТ «Запоріжжяобленерго» на предмет виконання вимог пунктів приписів від 07.05.2009 № 01/20-1330 та від 09.11.2009 №01/20-2990 щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходу з державного енергетичного нагляду.
За результатами перевірки складено Акт перевірки від 25.12.2009 № 01/20-72732 та Акт перевірки (протокол) від 25.12.2009 № 01/20-72733.
В ході перевірки установлено ухилення від виконання пунктів 639-670, 684, 689-706, 710, 713-714, 1058, 1059, 1065, 1077, 1079, 1113, 1114, 1141, 1563, 1576, 1577 припису від 07.05.2009 № 01/20-1330, порушення вимог ст. 9, 27 Закону України «Про електроенергетику».
За результатами виявленого порушення, а саме ухилення від виконання вимог припису № 01/20-1330 від 07.05.2009 старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драним Р.В. прийнято постанову від 05.02.2010 № 01/20-11 про накладення на ВАТ «Запоріжжяобленерго» штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 17 000,00 грн.
Вказана постанова направлена відповідачу поштою супровідним листом від 05.02.2010 № 01/20-6185 та отримана уповноваженою особою відповідача, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
У зв'язку з несплатою відповідачем штрафу у добровільному порядку Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» звернулось до суду з адміністративним позовом.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.05.2010 у справі №2а-1936/10/0870 у задоволенні позовних вимог ВАТ «Запоріжжяобленерго» до старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драного Р.В. та ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» про скасування припису та постанови відмовлено в повному обсязі.
Постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 26.05.2010 у справі №2а-1936/10/0870 набрала законної сили з 12 січня 2012 року.
При розгляді справи № 2а-1936/10/0870 суди першої та апеляційної інстанції дійшли висновку про правомірність винесення припису від 07.05.2009 № 01/20-1330 та постанови від 05.02.2010 № 01/20-11 про накладення на ВАТ «Запоріжжяобленерго» штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 17 000,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку
Таким чином, оскільки позивачем правомірно прийнято постанову від 05.02.2010 № 01/20-11 про накладення на ВАТ «Запоріжжяобленерго» штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 17 000,00 грн., у встановлений чинним законодавством строк штраф у добровільному порядку відповідачем не сплачений, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) штрафу до Державного бюджету України на п/р 31116106700007 у банку Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області, ЄДРПОУ 34677145, МФО 813015, одержувач Державний бюджет Орджонікідзевського району Запорізької області, 21081100.
Присудити на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» судові витрати в розмірі 3,40 (три гривні сорок копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Батрак