Постанова № 29048768, 28.01.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
28.01.2013
Номер справи
2а-14082/12/0170/31
Номер документу
29048768
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 січня 2013 р. (11:25) Справа №2а-14082/12/0170/31

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Дудіна С. О., при секретарі Сидельовій М. В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим

до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1

про стягнення 3400,00 грн.

за участю представника позивача - Мустафаєва Е. Т., дов. №06-02/30 від 08.01.13р., посвідчення №34.

Суть справи:

Інспекція з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою та просить стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штраф в сумі 3400,00 грн. за порушення законодавства про рекламу.

Ухвалою суду від 17.12.2012 р. позовна заява була залишена без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам ст. 106 КАС України, з наданням строку для усунення недоліків до 21.01.2013 р.

08.01.2013 р. від Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим до суду надійшов супровідний лист з додатком, який свідчить про усунення позивачем виявлених судом недоліків позовної заяви.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.01.2013р. було відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче засідання, справа призначена до судового розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача вимог ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу" та п. 44 Постанови Кабінету Міністрів України №2067 від 29.12.2003р. "Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами", у зв'язку з чим на адресу відповідача була направлена вимога №1250 від 13.09.2012 р. про надання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та усунення порушення, зі строком надання інформації до 25.09.2012 р. У зв'язку з ненаданням відповідачем інформації щодо вартості реклами та неможливістю її встановлення рішенням №282-р від 16.10.2012 р. до відповідача був застосований штраф в розмірі 3400, 00 грн. Зазначене рішення відповідачем не оскаржено, штраф в добровільному порядку не сплачений, що стало підставою для звернення до суду.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи був сповіщений належним чином рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.

В письмових запереченнях на адміністративний позов, які надійшли до суду 25.01.2013р., відповідач проти задоволення адміністративного позов заперечує та вважає, що носій інформації стосовно кафе-бару "ЛОРИ"в смт. Курортне по вул. Морська, 1-А при вході на буни у кафе "Рушана", є не засобом розміщення зовнішньої реклами, а знаком, який показує напрям (покажчиком), який інформує про місце розташування кафе. Відтак, на думку відповідача, зазначений знак не підпадає під визначення реклами, встановлене ч. 11 ст. 1 Закону України "Про рекламу", й, враховуючи положення п. 48 Типових правил, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №2067 від 29.12.2003р., позивачу заборонено вимагати від суб'єктів господарювання інші документи для розміщення вивісок, не передбачені законодавством.

Крім того, в зазначених письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив розглянути справу у його відсутність.

Приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, враховуючи, що адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, суд вважає за можливе на підставі ч. 6 ст. 71, ст. 128 КАС України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

Засади рекламної діяльності в Україні, а також відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, врегульовані Законом України «Про рекламу».

Згідно зі ст. 26 Закону України "Про рекламу" та Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011р. №206, Управління здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів.

Контроль за дотриманням законодавства про рекламу та накладення штрафів здійснюється відповідно до "Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу", затвердженого Постановою Кабінет) Міністрів України від 26.05.04 року №693 (надалі - Порядок).

Цей Порядок регулює питання накладання уповноваженими особами Держспоживстандарту і його територіальних органів в Автономнім Республіці Крим, областях штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу.

Згідно з пунктом 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспоживстандарту і його територіальних органів.

Згідно з пунктом 10 Порядку протокол про порушення законодавства про рекламу подається територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.

Матеріали справи свідчать, що 31.08.2012р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим був складений протокол №317 за порушення законодавства про рекламу, яким було зафіксовано, що при виході на бун, у кафе "Рушана", розташованого в м. Феодосія, смт. Курортне, вул. Морська, 1-А, розміщений рекламний носій з інформацією про кафе "ЛОРИ", розташоване в смт. Курортне по вул. Набережна,6, направлений на формування та/або підтримання інтересу споживачів реклами зі змістом "КАФЕ-БАР-ЛОРИ". В протоколі зазначено, що зовнішня реклама розповсюджена з ознаками порушення частини 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» (без дозволу на розміщення зовнішньої реклами, виданого виконавчим комітетом Щебетівської селищної ради), оскільки наявне порушення вимог пункту 44 Постанови КМУ №2067 від 29.12.2003 р. «Про затвердження типових правил розміщення зовнішньої реклами»: «Спеціальна конструкція повинна маркуватися із зазначенням на каркасі спеціальної конструкції власника конструкції, номеру дозволу та строку його дії».

Вказаною частиною 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.2 ст.26 Закону України "Про рекламу" на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними законодавства про рекламу не пізніш як за три дні до такого розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні органу державної влади під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення органу державної влади, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного органу державної влади та його посадових осіб до суду.

Листом №02-01/1250 від 03.09.2012 р. позивач звернувся до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 з проханням надати інформацію щодо вартості розповсюдженої реклами, договір на виготовлення та/або розміщення реклами, дозвіл на розміщення рекламного носія тощо.

У відповідь на вказане звернення відповідач направив лист від 17.09.2012 р., в якому повідомив, що на спірні правовідносини ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» не розповсюджується, оскільки відповідно до ч. 6 ст. 9 вказаного Закону вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Пунктом 11, 12, 14, 16, 18 Порядку встановлено, що за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи. Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Держспоживстандарт і його територіальні органи повідомляють роботодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день. Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено провадження. За результатами розгляду приймається рішення.

Рішення про початок розгляду справи за порушення законодавства про рекламу на підставі протоколу №317 від 31.08.2012р. було прийнято позивачем 28.09.2012 р.

Згідно з протоколом №32 засідання по справі щодо порушення законодавства про рекламу від 16.10.2012 р. вирішено накласти на відповідача штрафні санкції за ненадання інформації стосовно вартості розповсюдженої реклами в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.) та за розповсюдження реклами без дотримання вимог щодо змісту та порядку її розміщення, в сумі 1700 грн. (100 н.м.д.г.).

16.10.2012р. Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим було прийнято рішення №283-р про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу. Так, відповідно до Постанови КМУ від 26.05.2004р. №693 "Про порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу", за порушення вимог ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу", у зв'язку з ненаданням інформації стосовно вартості розповсюдженої реклами спеціально уповноваженому територіальному органу виконавчої влади в сфері захисту прав споживачів, необхідної для здійснення передбачених Законом України "Про рекламу", повноважень - в розмірі 100 неоподатковуваних доходів громадян (1700 грн.), відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України "Про рекламу" на відповідача, як на розповсюджувача реклами, самостійно та винного в недотриманні встановлених законом вимог змісту та порядку розміщення реклами, у зв'язку з неможливістю встановлення вартості реклами з порушенням вимог Закону України "Про рекламу", за недотримання вимог, встановлених ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", до відповідача був застосований штраф в розмірі 1700 грн. Загальний розмір штрафу дорівнює 3400,00 грн.

Так, відповідно до частини 6 статті 27 Закону України «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 7 цієї ж статті передбачено, що у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Докази щодо оскарження вищевказаного рішення №283-р від 16.10.2012 р. суду під час розгляду справи надано не було.

Оцінюючи зазначені документальні докази у справі та заперечення відповідача щодо того, що об'єкт з інформацією про "КАФЕ-БАР-ЛОРИ" на буні біля кафе "Рушана" в смт. Курортне по вул. Морська, 1-А, не є об'єктом зовнішньої реклами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно зі ст.1 Закону України "Про рекламу" реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Згідно з ч. 6 ст.9 Закону України "Про рекламу" вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Зафіксована на фотографії (додаток до протоколу №317 від 31.08.2012р.) зовнішня конструкція не відповідає зазначеним ознакам вивіски чи таблички, оскільки зафіксована на ній інформація направлена на споживачів реклами - невизначено коло осіб, розповсюджувалася з метою залучення нових клієнтів або з метою стимуляції існуючих до придбання товарів відповідача.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, зазначена конструкція не знаходиться в місці розташування кафе-бару "ЛОРИ" (смт. Курортне, вул. Набережна,6), оскільки була розміщена на буні у кафе "Рушана" в смт. Курортне по вул. Морська, 1-А, а отже не розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення.

За таких обставин, суд погоджується з висновками позивача щодо порушення відповідачем правил розміщення зовнішньої реклами.

Відповідно до п. 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою КМУ №693 від 26.05.2004р., сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 6.5 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011р. №206, Інспекції відповідно до покладених на них завдань мають право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

Враховуючи ненадання відповідачем доказів щодо оскарження рішення №283-р від 16.10.2012р. про накладення на нього штрафу в загальному розмірі 3400,00 грн. та доказів щодо сплати такого штрафу, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Вступна та резолютивна частини постанови оголошені в судовому засіданні 28.01.2013р. Повний текст постанови складений та підписаний 04.02.2013р.

Керуючись ст. ст. 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (9818, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету м. Феодосія АР Крим: 21081100, ЗКПО 37986011, р/р 31112106700024 в ГУ ДКС України в м. Сімферополь,,МФО 824026, штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 3400,00 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.