Постанова № 29023561, 10.12.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2012
Номер справи
2-а/1970/3823/12
Номер документу
29023561
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3823/12

"10" грудня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

судді Баранюка А.З.

при секретарі судового засідання Дудар М.В.

за участю:

представника позивача -Зіневича В.Б.;

представника відповідача - Чайнюк О.В;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу

за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром»

до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби

про визнання дій протиправними,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром»(далі - позивач, ТзОВ «Тернопільхлібпром») звернулось до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби (далі -відповідач, Тернопільська ОДПІ Тернопільської області ДПС) про визнання дій протиправними.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позов задовольнити. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що Тернопільською ОДПІ Тернопільської області ДПС була проведена планова документальна виїзна перевірка ТзОВ «Тернопільхлібпром»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 рік валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 рік, на підставі якої був винесений акт від 09.07.2012 року №2638\22-10\30836947, згідно якого донараховано пеню в розмірі 94332,09 грн., за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб, при цьому, представник позивача пояснив, що податкові повідомлення-рішення по вказаному порушенню - не виносились. Позивач вважає, що пеня нарахована неправомірно, оскільки Податковим кодексом України не був встановлений граничний термін сплати податку з доходів фізичних осіб, у періоді з 01.01.2011 року по 06.08.2011 року, тому позивач просить визнати дії Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекція Тернопільської області Державної податкової служби протиправними та зобов'язати Тернопільську об'єднану державну податкову інспекцію Державної податкової служби внести зміни до карти особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром»по податку з доходів фізичних осіб шляхом скасування нарахованої пені у сумі 94332,09 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, надавши суду письмові заперечення, просила в задоволенні позову відмовити та пояснила, що податковим органом пеня нарахована правомірно зазначивши, що у разі виплати заробітної плати своїм працівникам у ТОВ «Тернопільхлібпром»як податкового агента виникало податкове зобов'язання по перерахунку податку з доходів фізичних осіб до бюджету. Таке перерахування здійснювалося, але не у строки встановлені чинним законодавством. Крім того, діючий до 1 січня 2011 року закон України «Про податок з доходів фізичних осіб»передбачав, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду (ст.8.1.2).

Додатково представник відповідача пояснила, що Податковий кодекс України містить норми аналогічні вище зазначеному Закону, зокрема пунктом 2 ч.1 ст. 168 встановлено податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Пункт 168.1.6. Податкового кодексу України передбачає, що для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном «граничний термін сплати до бюджету податку»розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.

Оцінивши зібрані по справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до плану-графіку проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання, Тернопільською ОДПІ Тернопільської області ДПС була проведена планова документальна виїзна перевірка ТзОВ «Тернопільхлібпром» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 рік валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 рік, на підставі якої був винесений акт від 09.07.2012 року №2638/22-10/30836947.

За результатами перевірки нарахування та виплати заробітної плати працівникам, встановлено неутримання та неперерахування податку з доходів фізичних осіб, а саме в період з 30.07 2010 року по 31.03.2012 року була несвоєчасна сплата податку з доходів фізичних осіб у сумі 926306.09 грн., в наслідок чого ТзОВ «Тернопільхлібпром»донараховано пеню в розмірі 94332,09 грн.

Відповідно до п. 1.15 ст. 1 Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб»податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Згідно із пп. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету в час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього датку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Таким чином, Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб»передбачалося строк перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб.

Аналогічні норми містить Податковий кодекс України. Відповідно до пп.168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПК України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Слід зазначити, що пп. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 ПК України (в редакції від 02.12.2010 року) передбачав, що якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.

Після внесення змін до Податкового кодексу України, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України»від 7 липня 2011 року, пп. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 ПК України передбачає, що якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Згідно із пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 ПК України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Підпункт . 168.1.6 п. 168.1 ст. 168 ПК України передбачає, що для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.

Відповідно до п. 54.2 ст. 54 ПК України грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Таким чином, у разі виплати заробітної плати своїм працівникам у TOB «Тернопільхлібпром», як податкового агента, виникало податкове зобов'язання по перерахунку податку з доходів фізичних осіб до бюджету. Таке перерахування позивачем здійснювалося, але не у строки встановлені чинним законодавством.

Згідно ст. 129 ПКУ пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. У день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.

В судовому засіданні представник позивача підтвердив правильність та достовірність сум виплати заробітної плати, що відображена в акті перевірки (а.с. 64-65).

Таким чином суд вважає, що в період з 30.07.2010 року по 31.03.2012 року позивачем здійснювалася несвоєчасна сплата податку з доходів фізичних осіб у сумі 926306.09 грн., отже податковим органом правомірно донараховано 94332,09 грн. пені.

Суд не погоджується із твердженням представника позивача про необхідність надсилання податкового повідомлення-рішення на заборгованість із сплати пені.

Відповідно до підпункту 14.1.157 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення -це письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Згідно із пп. 14.1.162 пункту 14.1 ст. 14 ПК України пеня -це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

За даних умов грошове зобов'язання не визначалося податковим органом, а нараховувалася пеня за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб.

Враховуючи положення п. 1.2 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 року № 953 таке повідомлення-рішення може мати місце лише у разі заниження податкового зобов'язання, а не при погашення податкового боргу.

Суд також звертає увагу на безпідставність тверджень представника позивача щодо неузгодженості податкового боргу, оскільки скасування Тернопільським окружним адміністративним судом податкового повідомлення-рішення №0000231750 від 31.07.2012 року по податку з доходів фізичних осіб, згідно постанови суду від 31.10.2012р. у справі № 2а-1970/3144/12 (а.с. 163), жодним чином не пов'язано із предметом даного спору, так як це повідомлення-рішення пов'язане із виплатою заробітної плати, а із отриманням додаткового блага працівником товариства на суму 29290 грн, через що і було винесено зазначене податкове повідомлення-рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 94, 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільхлібпром»до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку по податку з доходів фізичних осіб шляхом скасування нарахованої пені в сумі 94332 (дев'яносто чотири тисячі триста тридцять дві) грн. 09 коп. - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 12.12.2012 року

Головуючий суддя Баранюк А.З.

копія вірна

Суддя Баранюк А.З.