Головуючий у 1 інстанції - Дмитрієв В.С.
Суддя-доповідач - Яковенко М.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2013 року справа №2а/0570/14636/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів :
головуючий суддя: Яковенко М.М.
судді: Гайдар А.В., Ханова Р.Ф.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Держаної служби геології та надр України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року по адміністративній справі № 2а/0570/14636/2012 за Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу від 31 серпня 2012 року № 433 в частині анулювання спеціального дозволу № 4517 від 30 листопада 2007 року, -
ВСТАНОВИВ :
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року позов задоволений. Скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 31 серпня 2012 року № 433, в частині анулювання спеціального дозволу № 4517 від 30 листопада 2007 року. (а.с.90, 91-99).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняту внаслідок неповного з'ясування обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити у повному обсязі. (а.с.102-106). В обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує, що відповідно до п. 4 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 391/2011 Державна служба геології та надр України зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію. Посилається на те, що Краснолиманською міською радою Донецької області направлено звернення, в якому зазначено, що надрокористувач (позивач) займається діяльністю, яка не відповідає наданому йому спецдозволу на користування надрами для видобування піску. Зазначені обставини підтверджується матеріалами перевірки: актом обстеження земельної ділянки від 27.06.2012 № 13, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.06.2012 № 000162, приписом від 27.06.2012 № 000162 та актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 27.07.2012 № 000172. Та зазначив, що на підставі пп. 5 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, Державна служба геології та надр України наказом від 31.08.2012 № 433 анулювала дію спеціального дозволу на користування надрами № 4517 від 30.11.2007.
Апеляційний розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Командитне товариство «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» зареєстроване як юридична особа 27.09.2012 року виконавчим комітетом Краснолиманської міської ради, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.28) та довідкою серії АБ № 455103 з ЄДРПОУ від 27.09.2012 (а.с.27), включено до ЄДРПОУ за номером 01235202.
Відповідно до довідки з ЄДРПОУ видом діяльності позивача за КВЕД-2010 є добування піску, гравію, глин і каоліну (08.12), неспеціалізована оптова торгівля (46.90).
Командитне товариство «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» є правонаступником закритого акціонерного товариства «Краснолиманське кар'єроуправління», зареєстрованого на підставі рішення виконавчого комітету Краснолиманської міської ради народних депутатів від 23.02.1994 за № 132, що підтверджується одноособовою заявою (меморандумом) командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» (а.с.29-31).
Відповідно до п.п. 1212 п. 4 Положення про Державну службу геології та надр України, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає у встановленому порядку спеціальні дозволи на: геологічне вивчення родовищ корисних копалин; геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин; видобування корисних копалин;геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням нафти і газу (промисловою розробкою родовищ); будівництво та експлуатацію підземних споруд, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне та рекреаційно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.
Судом встановлено, що 30.11.2007 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4517 ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» строком на 20 (двадцять) років. ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» надано в надрокористування - Краснолиманська-2 Краснолиманського родовища з метою видобування піску, в якості сировини придатної для будівельних робіт після збагачення у процесі гідродобування (а.с. 6).
05.12.2007 між Краснолиманською міською радою та ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління» укладено договір оренди землі №118/07 земельної ділянки кадастрового номеру 1413300000:07:002:0757, 1413300000:07:002:0871 для ведення добувної промисловості строком на 20 (двадцять) років (а.с. 19-22).
Відповідно до ст. 13 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Згідно зі ст. 14 Кодексу надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.
Відповідно до ст. 16 Кодексу спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 19 Кодексу передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Відповідно до ст. 24 Кодексу користувачі надр зобов'язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
27.06.2012 року Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області проведено перевірки обстеження земельної ділянки ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління». В результаті перевірки складено акт обстеження земельної ділянки № 13, в якому зафіксовано порушення вимог ст. 96 Земельного кодексу України.
Так, 27.06.2012 державним інспектором сільського господарства в Донецькій області Альохіним Л.П. складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №000162, яким зафіксовано порушення ст. 96 Земельного кодексу України - використання земельної ділянки не за цільовим призначенням. На підставі цього акту складено припис №000162 від 27.06.2012 року, яким зобов'язано позивача усунути виявлені порушення вимог земельного законодавства протягом 30-денного терміну шляхом використання земельної ділянки для ведення добувної промисловості за цільовим призначенням.
11.07.2012 року позивачем направлено лист № 677 на адресу Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області з проханням проведення перевірки виконання припису № 000162 від 27.06.2012 року.
27.07.2012 року Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області проведено перевірку з питань дотримання вимог земельного законодавства. В результаті перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 000172, яким встановлено порушення, а саме, не виконано вимоги припису від 27.06.2012 року № 000162 щодо усунення порушення стосовно використання не за цільовим призначенням земельної ділянки загальною площею 0,5400 га для розміщення пляжу з відповідною інфраструктурою на території кар'єру для добування піску відкритим способом.
01.08.2012 року Краснолиманською міською радою Донецької області направлено лист №02-01-169 до Міністра екології та природних ресурсів України, в якому зазначено, що позивач займається діяльністю, яка не відповідає наданому йому спеціальному дозволу на користування надрами для добування піску. На підставі чого, просили вилучити спеціальний дозвіл на користування надрами для добування піску від 30.11.2007 року № 4517.
На підставі Указу Президента України від 06.04.2011 № 391/2011 «Про положення про Державну службу геології та надр України» листом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.08.2012 № 16252/05/10-12 направлено до Державної служби геології та надр України на розгляд лист Краснолиманської міської ради Донецької області від 01.08.2012 № 02-01-169.
З 28.08.2012 р. по 30.08.2012 р. Східним міжрегіональним територіальним сектором Управління державного геологічного контрою за веденням робіт з геологічного вивчення та використання надр Державної служби геології та надр України проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини).
За результатами проведення планової перевірки 30.08.2012 року складено акт дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) № 131, яким перевірено, зокрема, дотримання мети робіт, визначеної спеціальним дозволом на користування надрами. Так, актом № 131 встановлено, що мета спеціального дозволу - видобування піску, в якості сировини, придатної для будівельних робіт після збагачення у процесі гідродобування - дотримується.
31.08.2012 наказом Державної служби геології та надр України № 433 про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами, на підставі пп. 5 п. 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами та у зв'язку з порушенням вимог ст. 24 Кодексу України про надра, анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4517 від 30.11.2007 (а.с.8-9).
Листом Державної служби геології та надр України № 8100/01/14-12 від 06.09.2012 року повідомлено позивача про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4517 від 30.11.2007 року наказом Державної служби геології та надр України від 31.08.2012 №433 у зв'язку з використанням надр не за призначенням (а.с.7).
02.10.2012 року Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області проведено оперативну перевірки з питання дотримання вимог земельного законодавства. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 000126, в якому порушень земельного законодавства не виявлено.
Згідно з частиною 1 ст. 26 Кодексу, право користування надрами припиняється у разі: 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Частиною другої статті 26 Кодексу передбачено, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. Тобто, суд першої інстанції належну правову оцінку положенням зазначеної норми, та прийшов до правильного висновку, що при відсутності спору, Держгеонадра України має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3 та 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку. Об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, тощо.
Відповідно до частини третьої статті 26 Кодексу законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Пунктом 12 ч. 4 Положення про Державну службу геології та надрнадр України, Держгеонадра України зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію.
Відповідно до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі за текстом - Порядок) цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін.
Згідно з п. 23 Порядку, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі: відсутності потреби у подальшому користуванні надрами; відмови надрокористувача від права користування надрами; ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи - підприємця, фізичної особи, що є власниками дозволу; встановлення рішенням суду факту подання надрокористувачем свідомо неправдивих відомостей, підробних документів; використання надр не за призначенням; визнання дозволу недійсним у судовому порядку; визнання недійсним у судовому порядку аукціону, за результатами якого надано дозвіл; вилучення в установленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр; невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк; припинення без поважних причин робіт, передбачених дозволом, більш як на два роки, а у разі, коли дозвіл надано на користування нафтогазоносними надрами, - більш як на 180 днів; коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами; припинення дії договору оренди (концесії) цілісного майнового комплексу, укладеного надрокористувачем, якому надано дозвіл відповідно до підпункту 8 пункту 8 цього Порядку, крім випадку набуття у власність об'єкта оренди (концесії).
Як правильно зазначив суд першої інстанції, цей нормативний акт може встановлювати додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки таке право надано частиною третьою статті 26 Кодексу, але він не може змінювати правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними здійснюється припинення такого права у судовому порядку.
Як встановив суд першої інстанції Позивач дозволу щодо анулювання спеціального користування надрами № 4517 від 30.11.2007 року з приводу використання надр не за призначенням не надавалася. З наданих суду документів не вбачається отримання відповідачем такої згоди. Тобто, зазначене питання між сторонами є спірним.
Відповідач не звернув уваги на вимоги статті 26 Кодексу, внаслідок чого, при відсутності згоди позивача з приводу використання надр не за призначенням, прийняв протиправний наказ про анулювання спеціального дозволу на підставах визначених підпунктом 5 пункту 23 Постанови КМ України від 30.05.2011 року №615. В даному випадку, відповідач порушив порядок вирішення даного спору та прийняв спірний наказ з перевищенням своїх повноважень, тобто відповідач, як суб'єкт владних повноважень, приймаючи відповідне рішення діяв не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.
Зазначена позиція суду узгоджується з висновками постанови Верховного Суду України від 25 червня 2011 року у справі за позовом дочірнього підприємства «Виробничий підрозділ «Шадурський кар'єр «Карат» закритого акціонерного товариства «Гірничовидобувний і каменеобробний комбінат «Біличі» (далі Підприємство) до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України (далі Мінприроди), за участю заступника прокурора Луганської області, про визнання протиправним та скасування наказу. Вказане рішення Верховного Суду України відповідно до ч. 1 ст.244-2 КАС Україні є обов'язковим для суду.
На підставі викладеного, суд першої інстанції прийшов до законного та обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог Командитного товариства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Стронгком» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу від 31 серпня 2012 року № 433 в частині анулювання спеціального дозволу № 4517 від 30 листопада 2007 року.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта щодо не врахування судом першої інстанції тих обставин, що спеціальний дозвіл на користування надрами №4517 від 30.11.2007 року, який анульований, був виданий саме ЗАТ «Краснолиманське кар'єроуправління», а не КТ ТОВ «Стронгком», як правонаступнику, що в свою чергу з урахуванням п.п.1 п.17 Порядку №615 не надає право позивачу на користування надрами, внаслідок не оформлення належним чином відповідного дозволу.
Такі доводи апелянта відповідача в межах розгляду даного спору є безпідставними та не обґрунтованими, з огляду на різні спірні правовідносини, що виникли між сторонами та різних правових підстав визначених відповідачем, при прийняття спірного наказу про анулювання спецдозволу. Тобто, при прийнятті спірного наказу від 31.08.2012 року №433 в частині, що стосується інтересів позивача, відповідачем визначені підстави для такого рішення саме використання надр не за призначенням, а не з підстав належного оформлення спеціального дозволу внаслідок реорганізації того підприємства, якому він видавався. Відшукування нових підстав для захисту своїх інтересів щодо правомірності прийнятого рішення на стадії судового розгляду, в тому числі на стадії апеляційного розгляду з боку відповідача, який на стадії його прийняття повинен додержатися принципу законності та обґрунтованості, є не коректним.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта з приводу відсутності правового регулювання обов'язковості для відповідача при наявності спору, звернення до суду з вимогами про анулювання спеціального дозволу, саме з підстав використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Виходячи із аналізу та правового змісту положень п.5 ч.1 ст.26 Кодексу про надра та п.п.5 п.23 Порядку №615, зміст зазначених нормативно-правових актів врегульовує та передбачає припинення користування надрами шляхом прийняття наказу про анулювання дозволу, за не цільове використання наданих у користування надрами, тобто використання надр наданих не для тієї мети, для якого був наданий дозвіл. Зазначені положення мають однакове правове навантаження.
Щодо інших доводів апеляційної скарги з приводу допущених порушень з боку позивача вимог законодавства, що регулює питання користування надрами на підставі наданого спеціального дозволу, колегія суддів також не приймає їх до уваги, з огляду на те, що надання правових висновків з цього приводу буде передчасною подією, з огляду на те, що відповідач, з урахуванням положень ст.26 Кодексу про надра, може вирішити питання щодо анулювання спеціального дозволу у судовому порядку, при розгляді якого і буде надаватися оцінка щодо наявності або відсутності порушень з боку позивача.
Відповідно до ст..200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Держаної служби геології та надр України - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 грудня 2012 року по адміністративній справі № 2а/0570/14636/2012 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя М.М. Яковенко
Судді А.В. Гайдар
Р.Ф. Ханова