ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2013 року № 2а-4009/09/1370
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, у складі:
Головуючого - судді Сасевича О.М.,
за участю секретаря судового засідання Чижук М.М.,
за участю сторін:
представника позивача Холявки І.Я.,
представника відповідача Рихвицького Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до Управління капітального будівництва Львівської міської ради про стягнення штрафу у розмірі 1 341 446,50 грн., -
В С Т А Н О В И В :
12 червня 2009 року на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення штрафу у розмірі 1 341 446,50 грн.
Згідно ухвали судді Львівського окружного адміністративного суду Костіва М.В. від 12 червня 2009 року провадження у вищевказаній адміністративній справі відкрито та призначено справу до попереднього судового розгляду.
Ухвалою судді від 16 вересня 2009 року справу призначено до судового розгляду.
27 листопада 2009 року згідно ухвали Львівського окружного адміністративного суду, провадження у вказаній вище справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №2а-7469/09/1370.
18 жовтня 2012 року, на підставі розпорядження «Щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ» №47-Р від 18.10.2012 року, на виконання вимог статті 15-1 Кодексу адміністративного судочинства України, призначено повторний автоматизований розподіл справи №2а-4009/09/1370.
За результатами повторного автоматизованого розподілу справ між суддями, справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення штрафу у розмірі 1 341 446,50 грн., передано на розгляд головуючому судді Сасевичу О.М.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року адміністративну справу №2а-4009/09/1370 прийнято до провадження суддею Сасевичем О.М.
Згідно ухвали суду від 05.12.2012 року, у даній справі поновлено провадження.
У судовому засіданні судом проведено заміну відповідача - Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради на його правонаступника - Управління капітального будівництва Львівської міської ради та прийнято до розгляду уточнення до позову.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що при проведенні перевірки об'єкта будівництва централізованого водопроводу в с.Малі Грибовичі, замовником якого виступає відповідач, виявлено порушення ст.29 Закону України «Про планування і забудову територій» та ст.18 Закону України «Про основи містобудування», за що на нього постановою №15/1 від 18.03.2009 року накладено штраф у розмірі 1 341 446 грн. 50 коп. У визначений законом термін штраф відповідачем не сплачений, тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив. Просив суд у задоволенні даного адміністративного позову відмовити за безпідставністю.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Із матеріалів справи вбачається, що за наслідками позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері архітектури та будівництва на об'єкті будівництва - централізоване водопостачання в с.Малі Грибовичі, замовником якого було Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області складено акт №15/4 від 10.03.2009 року.
Як вбачається з акту, перевіркою встановлено проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання, що є порушенням ст.29 Закону України «Про планування та забудову територій», та експлуатація об'єкта без прийняття в експлуатацію державною приймальною комісією, що, у свою чергу, вважається порушенням ст.18 Закону України «Про основи містобудування».
На підставі вказаного акту перевірки та протоколу про правопорушення у сфері містобудування №15/1 від 10.03.2009 року позивач виніс постанову №15/1 від 18.03.2009 року про накладення на Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради штрафу за правопорушення у сфері містобудування в сумі 1 341 446 грн. 50 коп.
Підстави та порядок притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері містобудування, а також порядок накладення штрафів визначено відповідно Законом України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» та Положенням про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року №244 (надалі - Положення №244).
Відповідно до статті 18 Закону України «Про основи містобудування», реалізація містобудівної документації полягає у впровадженні рішень відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування при плануванні відповідних територій, комплексній забудові та реконструкції населених пунктів, проектуванні та будівництві об'єктів житлово-цивільного і виробничого призначення, систем транспортного та інженерного забезпечення, впорядкуванні і благоустрої територій.
Згідно статті 29 Закону України «Про планування і забудову територій» (чинного на час подачі позову до суду) здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до абзацу 10 статті 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика несуть відповідальність у вигляді штрафу за експлуатацію або використання будинків чи споруд після закінчення будівництва без прийняття їх державними приймальними (технічними) комісіями - у розмірі десяти відсотків вартості виконаних робіт.
Згідно з Положенням про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 року, №225, інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю надається право складати протоколи про правопорушення у сфері містобудування та накладати штрафи відповідно до чинного законодавства (абз.10 п.4 цього Положення).
У відповідності до Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, начальник інспекції та його заступники мають право розглядати справи про правопорушення та накладати стягнення від імені інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю (абз.2 підп.13 п.5).
Штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю (далі - інспекції) на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування (далі - підприємства), за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.
Підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є відповідний протокол, складений за формою згідно з додатком №1 посадовою особою інспекції за результатами перевірки. Протягом трьох днів після оформлення протокол, інші необхідні матеріали (висновки експертів, дані лабораторних досліджень, фотографії, відомості про попередні порушення, розрахунок розміру штрафу тощо) подаються посадовій особі інспекції, уповноваженій накладати штраф.
Рішення посадової особи інспекції про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування, складеною за формою згідно з додатком №3.
У постанові зазначається розмір штрафу, який зараховується до державного бюджету. Підприємство повинно сплатити штраф у 15-денний термін з дня його накладення за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, незалежно від наслідків фінансово-господарської діяльності. Копія документа про сплату штрафу надсилається інспекції, яка його наклала. У разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (п.п.2, 4, 5, 7, 10, 11 Положення №244).
Постанову №15/1 про накладення штрафу від 18.03.2009 року відповідачу надіслано рекомендованим листом в день винесення постанови та отримано уповноваженою особою Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради 20.03.2009 року, про що свідчить копія долученого до матеріалів справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Вказану постанову Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради оскаржило до Львівського окружного адміністративного суду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року у справі №2а-7469/09/1370, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2011 року, відмовлено в задоволенні позовних вимог Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про визнання нечинною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування №15/1 від 18.03.2009 року.
При цьому, судом встановлено правомірність застосування до Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства у сфері містобудування.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, оцінивши зібрані у справі №2а-4009/09/1370 докази в їх сукупності, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області підтверджуються долученими до матеріалів справи доказами, є обґрунтованими, тому штраф у розмірі 1 341 446 грн. 50 коп. за правопорушення у сфері містобудування підлягає стягненню з Управління капітального будівництва Львівської міської ради.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст.7-14, 18, 19, 69-72, 86, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до Управління капітального будівництва Львівської міської ради про стягнення штрафу у розмірі 1 341 446,50 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Управління капітального будівництва Львівської міської ради штраф за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 1 341 446 (один мільйон триста сорок одна тисяча чотириста сорок шість) грн. 50 коп. до державного бюджету згідно реквізитів: Жовківське УДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЗКПО (ЄДРПОУ) 36762986, р/р 31118106700286, код платежу 21081100.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сасевич О.М.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 лютого 2013 року.