ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 вересня 2012 р. Справа №2а-9618/12/0170/17
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Папуша О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим
до Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
31.08.2012р. до суду надійшов названий адміністративний позов, яким позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати штрафних санкцій та нарахованої пені внаслідок несвоєчасності (неповноти) сплати єдиного страхового внеску загальною сумою 898,31 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач відповідно до ст. 4 Закон України від 08.07.10 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду, проте в порушення п. 1 ч. 2 ст. 6 вказаного Закону, за приписами якого платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, у передбачений законом строк, не сплатив застосовані до нього штрафні санкції за несплату (неперерахування) чи несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, що є підставою для звернення до суду з позовними вимогами.
За поданим позовом, ухвалою суду від 03.09.2012 року, відкрито провадження в адміністративній справі, проведено підготовче провадження, за результатами закінчення якого справу призначено до розгляду в судовому засіданні, сторін повідомлено про місце, день і час судового розгляду.
Сторони, належним чином повідомлені про місце, день і час судового розгляду, явку повноважних представників у судове засідання не забезпечили. Позивач до канцелярії суду подав клопотання про розгляд справи за відсутності його повноважного представника. Відповідач явку повноважного представника не забезпечив, про поважність причин його неявки суд не повідомив, заперечення на адміністративний позов суду не надав.
Розглянувши матеріали справи, подане позивачем клопотання, зважаючи на приписи ч. 4 ст. 122 КАС України, суд не знаходить перешкод для розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів ч. 6 ст. 128 КАС України за наявними в ній матеріалами.
З огляду на звернення позивача з вимогою про стягнення з відповідача заборгованості в зазначеній сумі, сформованої на підставі статей 12, 13, 25, 26 Закону України від 08.07.10 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якими територіальні органи Пенсійного фонду наділені правом на звернення до суду з позовами про стягнення заборгованості, у тому числі якщо страхувальник порушив порядок нарахування, обчислення і строки сплати єдиного соціального внеску чи подання звітності, цей позов розглядається судом відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, як спір за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадку прямо передбаченому законом, та, зважаючи на положення ст.ст. 18, 50 КАС України, оскільки однією зі сторін справи є орган державної влади, на цей спір поширюється компетенція адміністративних судів, справа підсудна окружному адміністративному суду.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, аналізуючи обставини, якими обґрунтовувались вимоги та докази, котрими вони підтверджуються, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з огляду на наступне.
Положеннями Закону України від 08.07.10 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
За приписами статей 4, 5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Обов'язки платників єдиного внеску відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" виникають з дня їх державної реєстрації, з початку провадження відповідної діяльності, з дня укладення трудового договору (контракту) чи цивільно-правового договору.
Зокрема на вимогу п. 4 ч. 2 ст. 6 вказаного Закону, платники єдиного внеску зобов'язані подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленою Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.
Базою нарахування єдиного внеску є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, відповідно до приписів ч. 8 ст. 9 вказаного Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Встановлені судом з матеріалів справи фактичні обставини свідчать про те, що ОСОБА_1, зареєстрований фізичною особою-підприємцем, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим, реєстраційний номер НОМЕР_2, в порушення вимог пенсійного законодавства, несвоєчасно подав до територіального органу Пенсійного фонду України звіт фізичної особи підприємця, який обрав спрощену систему оподаткування, тим самим порушив п. 3.2. "Порядка формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року № 22-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1014/18309.
Рішенням від 22.06.2012 року № 434, на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", за несплату (неперерахування) чи несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум, що складає 401,03 грн., та на підставі ч. 10 ст. 25 зазначеного Закону за кожен день прострочення платежу на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати, розміром 497,28 грн. (а.с. 3). Загальною сумою заборгованість платника єдиного внеску перед територіальним органом пенсійного фонду становить 898,31 грн.
Відповідно до п. 14 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Як убачається з матеріалів справи рішення від 22.06.2012 року № 434 отримано відповідачем 26.06.2012 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 5).
Суми пені та штрафів, передбачених вказаним Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду.
Доказів оскарження визначеного до сплати єдиного внеску та рішення про застостосування штрафних санкцій матеріали справи не містять. Розмір вказаної заборгованості на теперішній час залишається несплаченою.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем не сплачені фінансові санкції, застосовані до нього рішенням від 22.06.2012 року № 434, у зв'язку з чим за ним рахується заборгованість загальною сумою 898,31 грн., розмір якої підтверджено належними доказами, відповідачем не спростовуються, а тому суд знаходить підстави для задоволення вимоги про стягнення, яка ґрунтується на положеннях Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 94, 159 -163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов повністю.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1, на користь Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим, код в ЄДРПОУ 22300369, заборгованість зі сплати застосованих фінансових санкцій, загальною сумою 898,31 грн. (вісімсот дев'яносто вісім гривень 31 коп.).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя О.В. Папуша