Постанова № 29013618, 20.09.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.09.2012
Номер справи
2а-7922/12/0170/17
Номер документу
29013618
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 вересня 2012 р.

Справа №2а-7922/12/0170/17

Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Папуша О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Приватного малого підприємства "Чірчік"

про стягнення.

ВСТАНОВИВ:

18.07.12р. до суду надійшов названий адміністративний позов, яким позивач просить суд стягнути з відповідача нараховану пеню за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкції за робочі місця не зайняті інвалідами у 2009 році сумою 597,52 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на порушення відповідачем приписів статей 19, 20 Закону України від 21.03.91р. № 875 "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в частині невиконання нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону, не працевлаштування, інвалідів, для яких це місце роботи є основним. Оскільки відповідач, за вказаних приписів закону був зобов’язаний працевлаштувати інвалідів на підприємстві у 2009 році, але цього не зробив. Відповідно акту від 12.11.10р. його зобов'язано до сплати адміністративно-господарські санкції сумою 3 834,00 грн., які ним сплачено лише 30.05.12р. У зв'язку із несвоєчасністю сплати адміністративно-господарських санкцій за 2009 рік, розмір яких відповідач повинен був сплатити до 15.04.10р., позивачем нараховану пеню, розмір якої за 776 днів складає 597,52 грн., стягнення яких є предметом поданого позову.

За поданим позовом, ухвалою суду від 19.07.12р., відкрито провадження в адміністративній справі, проведено підготовче провадження, за результатами закінчення якого справу призначено до розгляду в судовому засіданні, сторін повідомлено про місце, день і час судового розгляду (а.с.15,16).

Сторони, повідомлені належним чином про місце, день і час судового розгляду, явку вповноважених представників у судове засідання не забезпечили. Позивач, подавши до канцелярії суду клопотання про розгляд справи за відсутністю повноважного представника, у зв'язку із знаходженням його відпустці по навчанню, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач, повідомлений належним чином про місце, день і час судового розгляду, про поважність причин неявки свого повноважного представника не повідомив, заперечення на адміністративний позов суду не надав.

Розглянувши матеріали справи, клопотання позивача, зважаючи на приписи статті 122 КАС України, суд не знаходить перешкод для розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті 128 КАС України за наявними в ній матеріалами.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, аналізуючи обставини, якими обґрунтовувались вимоги та докази, якими вони підтверджуються, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Статтею 43 Конституції України задекларовано право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Виконання та реалізація зазначеної конституційної норми забезпечується законами України, підзаконними актами та актами ненормативного характеру, які встановлюють механізм реалізації права на працю.

Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами регулює Закон України від 21.03.91р. № 875 "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Засадами частини першої статті 1 названого Закону встановлено, що інваліди в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України та іншими законодавчими актами.

Відповідно до частини 7 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" контроль за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Правовий статус, повноваження та умови діяльності зазначеного Фонду визначені Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 року № 1434.

Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002р. № 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.

Правовий статус Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів визначений Положенням про Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів від 01.03.07р. № 16. Пунктом 1 Положення встановлено, що відділення являється територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, а відповідно до пункту 12 Положення відділення має статус юридичної особи, та реалізує завдання, визначені пунктом 3 Положення, до яких належать здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

З положень частини першої статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установлено законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.

Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема інвалідів. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Приватне мале підприємство "Чірчік", що є суб'єктом господарювання, ідентифікаційний код юридичної особи 22250051, зареєстроване Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради з 15.12.94р., перебуває на обліку у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Відповідно до проведеної Кримським республіканським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів перевірки виконанням ст.ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України", виявлено розбіжності у показниках кількості інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України" між даними, поданими підприємством, та даними перевірки, внаслідок чого визначено до сплати суму адміністративно-господарських санкцій розміром 3 834,00 грн.

На вимогу положень частини четвертої статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України", пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів підлягають розрахунку та сплаті вказаними особами самостійно до 15 квітня, наступного за роком, в якому відбулося порушення.

Як убачається з виписки по рахунку у Головному управлінні Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим Приватним малим підприємством "Чірчік" сплату адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сумою 3 834,00 грн. здійснено лише 30 травня 2012 року.

Так, на вимогу частини другої статті 20 Закону України від 21.03.91р. № 875 "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до повідомлення від 07.06.2012р. № 04-4/3009, направленого ПМП "Чірчік", отриманого ним 11.06.12р. (а.с.9), Кримським республіканським відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, доведено до його відома про порушення ним термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, що тягне нарахування пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій у розмірі 120% річних облікової ставки Національного банку України, яка діяла на момент оплати, нарахованої на всю суму недоїмки за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати.

Вказаним повідомлення визначено до сплати суму пені, нарахованої за 776 днів прострочення, виходячи з щоденного розміру пені у 0,77 грн., загальною сумою 597,52 грн., а також зазначено реквізити для перерахунку пені, повідомлено про звернення до суду за стягненням суми пені у разі несплати її добровільно.

Згідно до частини першої статті 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до положень статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

На вимогу частини першої статті218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення (ч. 2 ст. 218 ГК України).

Тобто, з наведених норм чинного законодавства України убачається, що відповідач несе господарсько-правову відповідальність у вигляді застосування до останнього адміністративно-господарських санкцій саме у разі вчинення правопорушення у сфері господарювання, а невід’ємним елементом правопорушення є наявність вини відповідача та причинний зв'язок між правопорушенням та його наслідками у вигляді не працевлаштування інвалідів і лише у разі, якщо відповідачем не було вжито усіх залежних заходів для недопущення господарського правопорушення.

Як убачається з досліджених судом доказів, нарахування штрафних санкцій у вигляді пені відбулось відповідно до вчинено відповідачем правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, письмових заперечень щодо поданого позову суду не надав.

Дослідивши повідомлені позивачем обставини, перевіривши матеріали справи, що надійшли до суду, оцінивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про достатність підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.

Доказів на підтвердження сплати нарахованої пені чи оскарження її розміру в судовому порядку відповідачем суду не надано, у зв’язку з чим суд приходить до висновку, що узгоджена ним сума пені у встановлені законом строки не погашена.

Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності, приймаючи до уваги, що розмір суми штрафних санкцій відповідачем відповідно до ст. 71 КАС України не спростовуються, суд приходить до висновку, що заявлена вимога про стягнення заборгованості зі сплати пені сумою 597,52 грн. підтверджена належним чином, ґрунтується на положеннях Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про теплопостачання", а тому суд знаходить підстави для її задоволення та необхідності стягнення нарахованої відповідачу пені в примусовому порядку.

У справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 94, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов повністю.

Стягнути з Приватного малого підприємства "Чірчік", ідентифікаційний код юридичної особи 22250051, на користь Державного бюджету Чорноморського району пеню сумою 597,52 грн., нараховану за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій за 2009 рік, що підлягає зарахуванню на р/р 31215230700303 в ГУ ДКСУ в АР Крим, МФО 824026, код в ЄДРПОУ 37562192, код платежу 50070000.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.

Суддя О.В. Папуша