ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 жовтня 2012 р. Справа №2а-10982/12/0170/17
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Папуша О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" (Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Портрет землі"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
09.10.2012 до суду надійшов названий адміністративний позов, яким позивач просить суд стягнути з відповідача фінансових санкції застосованих до нього за порушення законодавства в галузі електроенергетики та теплопостачання сумою 5 100,00 грн.
Викладені в адміністративному позові вимоги мотивовані тим, що в порушення умов безпеки експлуатації об'єктів електроенергетики Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснено енергетичний нагляд, шляхом проведення перевірки споживача, в ході якої виявлено порушення, видано припис про усунення порушень з визначенням відповідного терміну усунення порушень, попереджено про відповідальність у разі невиконання вказаного припису. Внаслідок невиконання вимог припису інспекцією Держенергоналяду складено акт про ухилення від виконання вимог, за результати розгляду якого прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. Копію постанови про накладення штрафу отримано споживачем, не оскаржено у встановленому законом порядку, а штраф визначений до сплати у визначені в постанові строки не сплачено, що і стало підставами для звернення до суду з вимогами про примусове стягнення заборгованості зі сплати штрафу.
Справи про стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений Кодексом адміністративного судочинства України строк оскарження, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 183-2 КАС України розглядаються в порядку скороченого провадження.
За поданим позовом, ухвалою суду від 09.10.12, відкрито скорочене провадження, відповідачу надано строк до 29.10.12 для подачі до канцелярії суду заперечення проти позову, всіх необхідних документів та доказів на підтвердження своїх заперечень або заяву про визнання позову, доведено до відома сторін про розгляд справи суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, за наявними у справі матеріалами.
Відповідач, отримавши ухвалу про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, її приписи не виконав, заперечення проти адміністративного позову чи заяву про визнання позову суду не надав.
Беручи до уваги вимоги ст.ст. 33, 35 КАС України, судом вжито усіх можливих заходів щодо сповіщення сторін про розгляд адміністративної справи, вжито достатніх заходів для повідомлення відповідача про строк подання заперечень проти позову, порядок їх подання, а також наслідки неподання такого заперечення, суд не знаходить перешкод для розгляду справи в порядку скороченого провадження відповідно до приписів статті 183-2 КАС України.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши докази зібрані по справі у їх сукупності, враховуючи правові норми, які належить застосовувати до цих спірних правовідносин, оцінюючи докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача, у зв'язку із чим адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з огляду на наступне.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначено положеннями Закону України від 16.10.97р. № 575/97-ВР "Про електроенергетику".
Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Державна політика в електроенергетиці згідно до статті 5 вказаного Закону базується на таких принципах: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; забезпечення раціонального споживання палива і енергії; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії;створення умов для розвитку і підвищення технічного рівня електроенергетики; підвищення екологічної безпеки об'єктів електроенергетики; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії; збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку електричної енергії; забезпечення підготовки кадрів високої кваліфікації для електроенергетики; створення умов для перспективних наукових досліджень; забезпечення стабільного фінансового стану електроенергетики; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів; сприяння розвитку альтернативної енергетики як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики шляхом встановлення "зеленого" тарифу та оплати електростанціям, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише малими гідроелектростанціями), всієї виробленої ними електричної енергії в повному обсязі у грошовій формі, без застосування будь-яких видів заліків погашення заборгованості із розрахунків за електроенергію.
На вимогу статті 7 Закону України "Про електроенергетику" проектування, будівництво, введення в експлуатацію, експлуатація, виведення з експлуатації об'єктів електроенергетики, систем диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, інших об'єктів, підключених до об'єднаної енергетичної системи України, регламентуються нормативно-правовими актами, обов'язковими для виконання всіма суб'єктами електроенергетики.
Відповідно до статті 9 Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Встановлені судом з матеріалів справи обставини свідчать про те, що за результатами проведеної позапланової перевірки, в ході якої встановлено порушення нормативно-правових актів у сфері в електроенергетики та теплопостачання, що регулюють безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, передачу, постачання і використання енергії, інспекцією Держенергоналяду видано припис від 07.02.2012 № 04/09-56-017 про усунення порушень та визначено строк їх усунення. Актом перевірки (протоколом) від 19.06.2012 № 04/09-56-045 в результаті перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів інспекції, встановлено ухилення від виконання припису від 07.02.2012 № 04/09-56-017.
Постановою від 26.07.2012 № 157 кр про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання за результатами розгляду акту перевірки від 19.06.2012 № 04/09-56-045 відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю штраф в розмірі 5 100,00 грн., копію якої направлено на адресу споживача та отримано останнім 30.07.12, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Положеннями статті 27 Закону України від 16.10.97р. № 575/97-ВР "Про електроенергетику" визначено відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику. Приписами статті 31 Закону України від 02.06.05р. № 2633-IV "Про теплопостачання" визначено розмір штрафних санкцій, що застосовуються до суб'єктів господарювання - юридичних осіб за правопорушення у сфері теплопостачання.
Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.99р. № 1312 визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Відповідно до пунтку 2 вказаного Порядку штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Доказів на підтвердження сплати штрафу чи оскарження в судовому порядку дій позивача з накладення штрафу відповідачем суду не надано, а матеріали справи не містять, у зв'язку із чим суд приходить до висновку, що узгоджена ним сума штрафу у встановлені законом строки не погашена.
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Дослідивши повідомлені позивачем обставини, перевіривши матеріали справи, що надійшли до суду, оцінивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про достатність підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.
Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності, приймаючи до уваги, що розмір суми штрафних санкцій відповідачем відповідно до ст. 71 КАС України не спростовуються, на час розгляду справи не сплачено, суд приходить до висновку, що заявлена вимога про стягнення заборгованості зі сплати штрафу сумою 5 100,00 грн. підтверджена належним чином, ґрунтується на положеннях Законів України Закону України "Про електроенергетику", "Про теплопостачання", а тому суд знаходить підстави для її задоволення та необхідності стягнення покладеного на відповідача штрафу в примусовому порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 69, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити адміністративний позов повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Портрет землі", ідентифікаційний код юридичної особи 20734377, на користь Державного бюджету м. Ялта заборгованість зі сплати штрафу сумою 5 100,00 грн., що підлягає зарахуванню на р/р 31118106700039, відкритий в Управлінні ДКСУ в АР Крим, МФО 824026, за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", код отримувача 38027563.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя підпис О.В. Папуша