ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 січня 2013 р. (12:32) Справа №2а-13076/12/0170/21
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі Івановій Ю.В., розглянувши за участі представника прокуратури Блохіна Г.В., представника позивача Мустафаєва Є.Т., довіреність №06-02/30 від 08.01.13, представника відповідача ОСОБА_3 у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора м. Євпаторії в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4
про стягнення 1700,00 грн. штрафних санкцій
Обставини справи: Прокурор м. Євпаторії в інтересах держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості зі штрафних санкцій у сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на порушення відповідачем вимог законодавства про рекламу, зокрема, не надання інформації щодо вартості реклами.
В судовому засіданні представник прокуратури, представник позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених в письмових поясненнях на позов, зокрема зазначив, що позивачем порушено порядок здійснення перевірки відповідача, а також, що додані до матеріалів справи докази правопорушення здійсненного відповідачем не відповідають законодавчим вимогам до доказів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, надані докази, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача, відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
Посадовими особами позивача в ході здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу складено протокол від 14.05.2012 р. №183 про порушення законодавства про рекламу.
Зі змісту протоколу вбачається, що в АДРЕСА_2, на фасаді магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 розміщена реклама з інформацією, спрямованою на формування та/або підтримку інтересу споживачів реклами до товару, а саме: рекламний носій мав такий зміст: «СКИДКА 5% 10%...20%».
15.05.12 р. року Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим на адресу відповідача направлено вимогу про надання інформації щодо: документального підтвердження вартості розповсюдженої (виготовленої) реклами відповідно до Закону України «Про рекламу» або пояснення із зазначенням причини неможливості надання такої інформації, свідоцтва про державну реєстрацію СПД та оплати податку (торгового патенту), дозволу на розміщення об'єкту торгівлі, договору на виготовлення та\або розміщення реклами та погоджений макет його зображення, пояснення за фактом даного порушення та інформацію про усунення порушення до 25.05.2012 року, забезпечення надання документів та явки відповідальної особи до 25.05.2012 року.
Також, зазначеною вимогою рекламодавця ФОП ОСОБА_4 повідомлено, що у випадку ненадання або надання завідомо неправдивої інформації щодо вартості розповсюдженої та/або виготовленої реклами, Інспекція з питань захисту прав споживачів АР Крим відповідно з ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» має право застосувати штрафні санкції. Одночасно, рекламодавець був повідомлений про те, що питання про накладення штрафних стягнень за порушення вимог законодавства про рекламу буде розглянуто на засіданні комісії Інспекції з питань захисту в споживачів в АР Крим 29.05.2012 року, о 14-00 год. за адресою м. Сімферополь, вул. їм. газети «Кримська правда», 61, в каб. №316.
Крім того, 13.06.2012 року на адресу ФОП ОСОБА_4 повторно направлено вимогу про надання інформації та повідомлено, що питання про накладення штрафних санкцій за порушення вимог законодавства про рекламу буде розглянуто на засіданні комісії Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим 03.07.2012 року о 14-00 год.
Рішенням посадової особи Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим 03.07.2012 № 178-р, за порушення законодавства про рекламу, на ФОП ОСОБА_4 накладено штраф у розмірі 1 700,00 грн.
Підстави участі прокурора при представництві інтересів держави в особі Інспекції з питань захисту прав споживачів з урахуванням положень ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст. 60 КАС України засновані на законі.
Спеціальним нормативним актом, що безпосередньо регулює спірні правовідносини, які виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, контролю в сфері дотримання вимог законодавства у вказаній сфері, є Закон України "Про рекламу" № 270 від 03.07.1996 р. (далі Закон України № 270).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України № 270 контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про захист прав споживачів" № 1023 від 12.05.1991 р. спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів.
Таким чином, органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері виробництва, розповсюдження та споживання реклами щодо захисту прав споживачів реклами, встановлюються законом.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 465/2011 (далі - Положення № 465), Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України) є центральним органом виконавчої влади; входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Держспоживінспекція України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Відповідно до п.п. 1) п. 3 Положення № 265 основними завданнями Держспоживінспекції України є реалізація державної політики, в тому числі, щодо державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
Відповідно до п.п. 1) п.4 Положення № 265 Держспоживінспекція України відповідно до покладених на неї завдань в тому числі здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Відповідно до п. 6, 11 Положення № 265 Держспоживінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку проводити контрольні перевірки правильності здійснення розрахунків зі споживачами; давати суб'єктам господарювання обов'язкові до виконання приписи щодо припинення порушень прав споживачів; вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами надання документів, усних чи письмових пояснень, відео- та звукозаписів, іншої інформації, необхідної для здійснення Держспоживінспекцією України повноважень щодо контролю за додержанням законодавства про рекламу.
Тобто, Держспоживінспекція, як спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, має відповідні владні повноваження щодо здійснення контролю за дотриманням положень законодавства про рекламу.
Відповідно до п. 7 Положення № 265 Держспоживінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної інспекції з питань захисту прав споживачів" № 755 від 29.06.2011 р. утворено Держспоживінспекцію в Автономній Республіці Крим.
Відповідно до Положення про Інспекцію з питань захисту прав споживачів в АР Крим, затвердженого Головою Держінспекції України з питань захисту прав споживачів 29.11.2011 р., Інспекція з питань захисту прав споживачів в АР Крим є територіальним органом Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів.
Згідно з п.п. 4.1 Положення про Інспекцію з питань захисту прав споживачів в АР Крим Держспоживінспекція в АР Крим відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням законодавства щодо захисту прав споживачів реклами та державний ринковий нагляд.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України № 270 на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Відповідно до п.п.11, 13 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. N 693, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Посадові особи Держспоживінспекції та її територіальних органів, які розглядають справу:
перевіряють відповідність реклами вимогам законодавства до змісту та достовірності реклами, порядку її виготовлення і розповсюдження;
отримують документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, що стосується порушень законодавства про рекламу;
готують попередні висновки і вносять їх на розгляд Голови Держспоживінспекції, його заступників, начальників територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступників.
Згідно з п.п. 6.1.1 Положення про Інспекцію з питань захисту прав споживачів в АР Крим Держспоживінспекція в АР Крим має право у сфері захисту прав споживачів реклами вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами надання документів, усних чи письмових пояснень, відео- та звукозаписів, іншої інформації, необхідної для здійснення Держспоживінспекцією в АР Крим повноважень щодо контролю за додержанням законодавства про рекламу.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України від 03.07.1996 р. № 270 "Про рекламу" розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 р. № 2067, регулюють відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.
Відповідно до п. 3 Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до п. 44 Типових правил рекламні засоби забезпечуються маркуванням із зазначенням на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії.
Матеріалами справи підтверджується розміщення відповідачем на фасаді магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» інформації наступного змісту: «СКИДКА 5% 10%...20%».
Відповідно до положень ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу» реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України "Про рекламу" на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Доказів надання інформації про вартість розповсюджуваної реклами на запит позивача з боку ФОП ОСОБА_4 не надано.
Відповідно до п. 1), п. 3) ч. 2 ст. 27 Закону України "Про рекламу" відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: рекламодавці, винні, зокрема, у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України "Про рекламу" за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів в АР Крим № 178-р від 03.07.12 р. відповідачем не оскаржувалось.
Суд вважає безпідставним та необґрунтованим посилання відповідача на те, що у порушення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" позивачем наказ та посвідчення на проведення перевірки відповідачу не пред'являлись та надані не були, оскільки цей Закон не підлягає застосуванню при здійсненні нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про рекламу, оскільки порядок та підстави здійснення такого нагляду (контролю) встановлено іншим законом та нормативно-правовим актом, у зв'язку з чим позивач діяв з дотриманням вимог чинного законодавства про рекламу.
Штрафні санкції в розмірі 1700,00 грн. застосовані до відповідача саме за ненадання інформації стосовно вартості розповсюджуваної реклами, чим порушено ч. 2 ст. 26 Закону України "Про рекламу", про що Інспекцією з питань захисту прав споживачів в АР Крим винесено рішення №178-р від 03.07.12 р., - на дату розгляду справи відповідачем не погашені.
Мають місце правові підстави для стягнення штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн., відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У судовому засіданні 16.01.13 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. У повному обсязі постанову складено 21.01.13 р.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 97400) штраф у розмірі 1700,00 грн. до державного бюджету м. Євпаторія: 21081100, ОКПО 37940108, р/р 31110106700015.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Євдокімова О.О.