ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"21" січня 2009 р.
Справа № 14/93-3545
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Руденка О.В.
Розглянув справу
за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області вул. За Рудкою, 33, м. Тернопіль
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малахіт-Буд Вектор" вул. Чирянка, 17, м. Шумськ, Тернопільська область
про стягнення штрафу в сумі 585 грн. 00 коп.
За участю представників сторін:
позивача: Осядач В.Б., довіреність №01-528 від 27.05.2008р.;
відповідача: не з'явився.
Суть справи:
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області, м. Тернопіль звернулася у господарський суд Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Малахіт-Буд Вектор", м. Шумськ, Тернопільська область про стягнення штрафу в сумі 585 грн. 00 коп.
В обґрунтування позовних вимог, та згідно пояснень повноважного представника, позивач посилається на те, що в зв'язку з виявленими за відповідачем правопорушення в сфері містобудування до нього застосовано штрафну санкцію в розмірі 585 грн., яку просить стягнути в судовому порядку.
Відповідач відзиву на позовну заяву не подав, участь повноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, хоча про час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, в порядку ст. 64 ГПК України та п.19 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008р. №01-8/482. Таким чином, справа відповідно до ст.75 ГПК України розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні представнику позивача роз'яснено належні його права і обов'язки, передбачені ст. 20, 22, 81-1 ГПК України.
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, встановлено:
Згідно статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Пунктом 1 Положення "Про державний архітектурно–будівельний контроль", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993р. №225 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.04.1995р. №253), передбачено, що державний архітектурно–будівельний контроль - це сукупність організаційно - технічних і правових заходів, спрямованих на забезпечення дотримання законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог і технічних умов, а також положень затвердженої містобудівної документації та проектів конкретних об’єктів, місцевих правил забудови населених пунктів усіма суб’єктами містобудівної діяльності незалежно від форм власності під час забудови територій і населених пунктів, розміщення, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об’єктів житлово-цивільного виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам’яток, створення інженерної та транспортної інфраструктури, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Пунктом 4 зазначеного Положення, передбачено, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, в разі встановлення порушення у сфері містобудування, реалізують свої повноваження шляхом складання протоколів про правопорушення, приписів та застосування штрафних санкцій у відповідності до "Положення про порядок накладання штрафів за правопорушення у сфері містобудування" затвердженого постановою КМ України від 06.04.1995р. №244.
Відповідно до п.2 Положення "Про державний архітектурно–будівельний контроль" державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) та її територіальні органи.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області (далі Інспекція) є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції і діє у відповідності до Положення "Про інспекцію державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області" затвердженої начальником Державно-будівельної інспекції 06.12.2007р., згідно пункту 3 якого, одним із основних завдань Інспекції є здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Пунктом 5 Положення "Про інспекцію державного архітектурно - будівельного контролю у Тернопільській області", встановлено, що інспекція державного архітектурно-будівельного контролю має право в установлених законодавством випадках проводити перевірку об’єктів будівництва і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, незалежно від форм власності щодо дотримання вимог законодавства з питань, що належить до її компетенції.
На виконання делегованих повноважень працівниками інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Тернопільській області було проведено перевірку дотримання вимог діючого законодавства у сфері містобудування товариством з обмеженою відповідальністю "Малахіт Буд Вектор".
За результатами проведеної перевірки, посадовими особами інспекції 09.09.2008р. складено акт за №48-19/08.
За наслідками перевірки господарської діяльності відповідача в сфері містобудування, інспекцією встановлено виготовлення керамічної цегли рядової, повнотілої з порушенням геометричних розмірів.
Відповідальність підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності за правопорушення у сфері містобудування встановлена Законом України "Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування", відповідно до статті 1 якого підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу у разі виробництва, реалізації або застосування в будівництві будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, які не відповідають державним стандартам, нормам і правилам або проектним рішенням, а так само підлягають обов'язковій сертифікації, але не пройшли її у розмірі двадцяти п'яти відсотків вартості реалізованої продукції.
Відповідно до частин 1,2,4 статті 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об‘єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" від 14.10.1994р. № 208/94 ВР підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки. Разом з протоколом складається припис про усунення допущених порушень. Рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.
Враховуючи вищенаведені положення Закону, 09 вересня 2008 року посадовими особами інспекції складено протокол №48-19/08 про правопорушення у сфері містобудування та припис про усунення допущених порушень.
Вартість реалізованої продукції з партії виготовленої 08.09.2008р., яка не відповідає геометричним розмірам, згідно довідки виданої ТОВ "Малахіт Буд Вектор" за підписом директора, становить 2340 грн.
Зважаючи на наведені обставини, на підставі протоколу інспекції державного архітектурно - будівельного контролю, 16.09.2008р. інспекцією відповідно до статті 1 та частини 4 статті 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об‘єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" відповідачу, постановою №48-19/08 накладено штраф в розмірі 585 грн. (25% від суми реалізованої продукції, яка виготовлена з порушеннями) та визначено термін його сплати до 30 вересня 2008 року.
Відповідно до частин 7 статті 3 Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об‘єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування" штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Пунктом 11 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 р. N 244, визначено, що у разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).
Приймаючи до уваги те, що відповідач штрафні санкції в строк встановлений постановою не сплатив, законність прийнятої відносно нього постанови не оскаржив, а тому позов підлягає до задоволення, як обґрунтовано заявлений.
Відповідно до ст. 44,49 ГПК України, судові витрати по справі відшкодовуються за рахунок відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 35, 43, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Малахіт Буд Вектор" (вул. Чирянка,17, м. Шумськ, Тернопільська область, р/р 260098287 у Райффайзенбанк Аваль, м. Шумськ, МФО 338501, ЗКПО 34042944):
- штраф у розмірі 585 (п’ятсот вісімдесят п’ять) грн. до Державного бюджету України (р/р 31118106700002 УДК у м. Тернополі ЄДРПОУ 23588119 МФО 838012);
- в доход Державного бюджету України 102 (сто дві) грн. державного мита;
- в доход Державного бюджету України, р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, Одержувач: УДК у м. Тернополі –118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази з моменту набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.
Суддя О.В. Руденко