Постанова № 29002006, 15.01.2013, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2013
Номер справи
0870/11560/12
Номер документу
29002006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2013 року 16 год. 40 хв. Справа № 0870/11560/12 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

при секретарі судового засідання Ткаченко А.П.

за участю представників

позивача - Деревянко Д.В. ( довіреність від 20.08.12 №73)

відповідача - Голікової Г.В. (довіреність від 06.11.12 №7551/10)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Союз-D", м.

Запоріжжя

до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької

області Державної податкової служби

про визнання наказу та дій протиправними

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Союз-D", звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби, в якому просить визнати протиправним Наказ Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби №1126 від 06.11.2012 "Про проведення позапланової виїзної перевірки"; визнати протиправними дії службових осіб Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби з проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Союз-D", результати якої оформлено актом №155/22-12/25474087 від 30.11.2012.

В обґрунтування позовних вимог посилаються на те, що у податкового органу були відсутні підстави для проведення позапланової виїзної перевірки на підставі п.п.78.1.1 п.78 ст.78 ПК України, оскільки в запиті про надання інформації від 26.09.2012 року за вих. №6314/10/153 відповідач керувався крім іншого п.п. 78.1.4 ПК України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав викладених в позовній заяві, та просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив із підстав, викладених у письмових запереченнях та просив в задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування заперечення зазначає, що підставою для проведення позапланової виїзної перевірки позивача було саме п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України, оскільки на письмовий запит про надання інформації підприємством були надані не всі документи.

Вислухавши пояснення представників сторін, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлені наступні обставини.

Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Запоріжжя 26.09.2012 року за вих.№6314/10/153 надіслано на адресу ТОВ "Підприємство "Союз-D" запит про надання інформації з посиланням на п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20, п.73.3 ст.73,п.78.1.4 ПК України (а.с.42).

Листом від 10.10.2012 року №82 позивачем на запит про надання інформації надіслано на адресу податкового органу завірені документи на 102 арк. (а.с.40).

Не надіслання на запит з боку позивача документів на підтвердження транспортування товару стало підставою для оформлення податковим органом направлення на проведення позапланової виїзної перевірки від 19.11.2012року за №762 та Наказу від 06.11 2012 року №1126 «Про проведення позапланової виїзної перевірки» (а.с.41,43).

Не погоджуючись з винесеним наказом на проведення позапланової виїзної перевірки, позивач звернувся до суду з позовом про визнання його протиправним.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.п. 20.1.4. п.20.1. ст.20 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Відповідно до вимог п. 16.1.7 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством.

Згідно приписам пп.78.1.1 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється зокрема за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;

П.п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Порядок отримання інформації органами державної податкової служби за їх письмовим запитом визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010, №1245 затверджено Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом (далі -Порядок №1245).

Відповідно до вимог п. 9 Порядку №1245 органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби.

Згідно вимог п.10 Порядку №1245 запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу.

У запиті зазначаються:

посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації;

підстави для надіслання запиту;

опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.

Перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє: наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби; відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.

У відповідності до п.12 Порядку №1245 письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.

Згідно вимог п.14 Порядку №1245 суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.

У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.

Додатоком 2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації від 22.04.2011 № 236, встановлений зразок запиту про надання інформації та документального підтвердження.

З наданих в судовому засіданні пояснень представника відповідача слідує, що податковим органом зроблено запит про надання інформації саме з підстав п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України, оскільки на адресу ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя надійшла інформація щодо можливого порушення платником податкового законодавства в частині віднесення сум ПДВ до податкового кредиту з його контрагентами по яким згідно результатів автоматизованого співставлення даних з податку на додану вартість встановлені розбіжності.

Також представником відповідача в заперечення обґрунтування позовних вимог щодо відсутності підстав для проведення перевірки у зв'язку із зазначеним у запиті про надання інформації саме п.п.78.1.4 ПК України пояснюється, що це технічна помилка оскільки як вказано і в самому наказі на проведення перевірки від 06.11.2012 №1126, направленні на перевірку від 19.11.2012 №762 так і акті перевірки від 30.11.2012 №155/22-12/25 податкова інспекція посилається як на підставу на п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України.

Посилання представника позивача на те, що підприємством не отримувалось жодного запиту , направленого на підставі п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України суд не приймає до уваги, оскільки з наданих в судовому засіданні пояснень представника відповідача та наявних в матеріалах справи письмових доказів судом встановлено як саме надіслання запиту так і реагування позивача на нього шляхом надіслання витребовуваних документів. Враховуючи вищезазначені вимоги законодавства, суд приходить до висновку, що запит від 26.09.2012 року відповідає всім вимогам.

Виходячи із вищезазначеного, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що оскільки згідно приписам п.п.78.1.1 п.78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється зокрема якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, оскаржуваний наказ №1126 від 06.11.2012 року з призначення проведення позапланової виїзної документальної перевірки є правомірним.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовна заява є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, а дії та оскаржуваний наказ є такими, що вчинені відповідно до норм Податкового кодексу України.

У судовому засіданні, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Керуючись ст.ст. 86, 158, 161-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Союз-D"- відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В.Шара