Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2013 року Справа № 811/107/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні о 14-50 год. адміністративну справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Кіровоградський хлібозавод»
до відповідача: Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
за участю:
секретаря судового засідання - Ківачука Д.В.,
представників:
позивача - Березніченка Ю.С.,
відповідача - Панасенко І.Б., Скрипник І.І.
Публічне акціонерне товариство «Кіровоградський хлібозавод» звернулося з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001630153 від 22.08.2012 року, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) в розмірі 98 907,15 грн. основного платежу та 16 001,05 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що орендна плата за земельні ділянки сплачувалася ним у розмірі визначеному договором оренди - 1% від нормативної грошової оцінки і була правомірно застосована сторонами договору при його укладенні і є діючою з огляду на зміст законодавства України. Позивач зазначає, що орендна плата за землю не є податком або збором у розумінні норм ст.6 Податкового кодексу України, оскільки не сплачується платником податку до відповідного бюджету, а є платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки позивачем нараховано податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та січень-травень 2012 року у розмірі 1% земельного податку, замість 3%, як це передбачено п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження позивачем, на думку податкового органу, податкового зобов'язання в сумі 98 907,15 грн., в тому числі 69 816,96 грн. за 2011 рік та 29 090,19 грн. за 5 місяців 2012 року.
В судове засідання з'явився представник позивача, який позов підтримав у повному обсязі. Представники відповідача позов не визнали з підстав, викладених в запереченні на позовну заяву.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 30.01.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 05.02.2013 р., про що повідомлено сторонам під час проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
02 серпня 2012 р. посадовою особою Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС відповідно до наказу №885 від 19.07.2012 р. проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Публічного акціонерного товариства «Кіровоградський хлібозавод» з питання достовірності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, січень - травень 2012 року, за наслідками якої складено акт №00061/153/05399805 від 02.08.2012 р., висновками якого є заниження ПАТ «Кіровоградський хлібозавод» податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 98 907,15 грн., у тому числі 69 816,96 грн. за 2011 рік та 29 090,19 грн. за січень - травень 2012 року (а.с.11-15, 91-95).
На підставі акту перевірки №00061/153/05399805 від 02.08.2012 р. Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Кіровоградської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення №0001630153 від 22.08.2012 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в розмірі 114 908,20 грн., у тому числі 98 907,15 грн. основного платежу та 16 001,05 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) (а.с.6, 89).
Судом встановлено, що 01 лютого 2005 р. між Кіровоградською міською радою (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Кіровоградський хлібозавод» (Орендар) укладено договір оренди землі №29, зареєстрований у Кіровоградській регіональній філії державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах 11.12.2005 р. за №21, відповідно до змісту якого ВАТ «Кіровоградський хлібозавод» приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення хлібозаводу №3, яка знаходиться по вулиці Аерофлотській, 20 в місті Кіровограді (а.с.31-33, 106-107).
Додатковою угодою №336 від 24.02.2010 р. до зазначеного договору оренди земельної ділянки визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 2 909,04 грн. (а.с.34-35, 104-105).
31.01.2011 р. Відкритим акціонерним товариством «Кіровоградський хлібозавод» подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік у якій задекларовано, зокрема, орендну плату на 2011 рік згідно з договором оренди №29 від 01.02.2005 року та додаткової угоди до нього №336 від 24.02.2010 року в розмірі 34 908,48 грн. (2 909,04 грн. х 12) (а.с.36-41).
13.03.2012 р. ПАТ «Кіровоградський хлібозавод» подано до податкового органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, у якій, зокрема, задекларовано орендну плату за січень-травень 2012 року згідно з договором оренди №29 від 01.02.2005 року та додаткової угоди до нього №336 від 24.02.2010 року в розмірі 14 545,20 грн. (2 909,04 грн. х 5)(а.с.58-62).
У відповідності до ст.1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. №161-ХІV, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ч.1, 2 ст.21 зазначеного Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
У відповідності до п.7.3 ст.7 Податкового кодексу України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
З огляду на зміст п.12.1 ст.12 Податкового кодексу України Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає, зокрема, ставки податку та порядок його обчислення.
Відповідно до п.п.9.1.10 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зорів.
У відповідності до п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Згідно з п.290.1 ст.290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку. визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
З аналізу зазначених норм суд вбачає, що повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів належить виключно Верховній Раді України, при цьому до повноважень органів місцевого самоврядування не належить зміна розмірів ставок загальнодержавних податків і зборів, до яких відноситься, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
У відповідності до п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до змісту п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Зі змісту п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п.774.1 ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 ст.288 Податкового кодексу України, тобто для земель промислового призначення не може бути меншою трьох відсотків нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.
Відповідно до розрахунку розміру орендної плати земельної ділянки державної або комунальної власності, що додатком до додаткової угоди №336 від 24.02.2010 року, судом встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки орендованої за договором №29 від 01.02.2005 р. складає 3 490 844,81 грн. (а.с.105).
Таким чином, судом встановлено, що розмір орендної плати за вказану земельну ділянку згідно договору оренди від №29 від 01.02.2005 р. у 2011 році повинен становити 104 725,44 грн. (2 909,04 х 3 х12), у той час як позивачем задекларовано 34 908,48 грн., тобто ПАТ «Кіровоградський хлібозавод» занижено грошове зобов'язання з орендної плати за 2011 рік у розмірі 69 816,96 грн. (104 725,44 грн. - 34 908,48 грн.).
В судовому засіданні також встановлено, що розмір орендної плати за вказані земельні ділянки у період з січня по травень 2012 року повинен становити 43 635,60 грн. (2 909,04 грн. х 5 х 3), натомість позивачем задекларовано 14 545,20 грн., а тому ПАТ «Кіровоградський хлібозавод» занижено грошове зобов'язання з орендної плати за період з січня по травень 2012 року у розмірі 29 094,40 грн. (43 635,60 грн. - 14 545,20 грн.).
У відповідності до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.
Відповідно до п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Згідно пункту 7 підрозділу 10 Розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Як встановлено судом, Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області Державної податкової служби, у зв'язку з визначенням податковим органом платнику податків грошового зобов'язання з орендної плати, з огляду на п.123.1 ст.123 та п.7 підрозділу 10 Розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, відносно позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в загальному розмірі 16 001,05 грн.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області ДПС правомірно збільшено позивачу грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності та визначено штрафні (фінансові) санкції (штрафи), а тому позовна вимога Приватного акціонерного товариства «Кіровоградський хлібозавод» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001630153 від 22.08.2012 р. задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт