ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2013 року справа № 2а/2470/2886/12
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Анісімова О.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління агропромислового розвитку Герцаївської районної державної адміністрації до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Джерело" про стягнення помилково сплачених грошових коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Управління агропромислового розвитку Герцаївської районної державної адміністрації (далі - позивач або Управління) звернулось до суду з адміністративним позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Джерело" (далі - відповідач або ТОВ «Джерело») про стягнення помилково сплачених на його користь з Державного бюджету України коштів у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894,40 грн. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним ТОВ «Джерело» відшкодовано дотації за здану на забій велику рогату худобу та свині у сумі 11894,40 грн. та за посів озимих культур у сумі 28905,00 грн. Разом з цим, проведеною міжрайонним контрольно-ревізійним відділом у Новоселицькому та Герцаївському районах ревізією фінансово-господарської діяльності Управління, встановлено, що ТОВ «Джерело» не мало право на отримання зазначених дотацій у зв'язку із наявністю у нього простроченої заборгованості з податків та зборів перед бюджетами та державними цільовими фондами. Зазначена позиція міжрайонного контрольно-ревізійного відділу у Новоселицькому та Герцаївському районах підтверджена постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 року у справі №6/8, якою Управління зобов'язано забезпечити виконання вимоги №24-27-12/494 від 21.07.2008 р. щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства на загальну суму 40779,40 грн.
Разом з цим, ТОВ «Джерело» не повернуло помилково сплачені на його користь з Державного бюджету України кошти у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894,40 грн. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905,00 грн.
Відповідно до наданих поштою відповідачем письмових пояснень, він позов не визнає у повному обсязі, вважає, що кошти з Державного бюджету України у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894,40 грн. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905,00 грн. отримав правомірно, при цьому зазначає, що позивач пропустив встановлені ч.2 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) строки звернення до суду з адміністративним позовом.
Представник Управління надав суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить розглянути справу у порядку письмового провадження. Відповідач про день, час та місце слухання справи по суті повідомлявся належним чином, що підтверджуються наявними у справі рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, однак його представник до суду не з'явився. У зв'язку з викладеним, на підставі ч.ч.4,6 ст.128 КАС України суд визнав за можливим розглянути справу у порядку письмового провадження, за наявними матеріалами.
З метою забезпечення повноти розгляду справи та встановлення об'єктивної істини, судом для огляду з господарського суду Чернівецької області витребувано адміністративну справу №6/8 за позовом контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до Управління агропромислового розвитку Герцаївської районної державної адміністрації про зобов'язання забезпечити відшкодування бюджетних коштів.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку тваринництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2007 р., №348 (далі - Порядок №348) та Порядку використання у 2007 році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 року, №256 (далі - Порядок №256) ТОВ «Джерело» отримало з Державного бюджету України кошти у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894,40 грн. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905,00 грн. Зазначена обставина визнається сторонами, у суду не виникає сумніву щодо її достовірності та добровільності визнання, у зв'язку із чим відповідно до положень ч.3 ст.72 КАС України вона не підлягає доказуванню.
У період часу з 22.05.2008 р. по 02.06.2008 р. посадовими особами міжрайонного контрольно-ревізійного відділу у Новоселицькому та Герцаївському районах контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.01.2006 року по 31.03.2008 року, яка задокументована актом ревізії №24-27-14/103 від 24.06.2008 року.
Проведеною ревізією встановлено, що у період, який перевірявся, позивачем неправомірно перераховано ТОВ «Джерело» дотацію, виділену з державного бюджету за здану на забій велику рогату худобу та свині в сумі 11894,40 грн. та компенсацію за посів озимих культур в сумі 28905,0 грн., а всього, на загальну суму 40799,40 грн.
Підставою для зазначеного висновку стало те, що у ТОВ «Джерело» на момент отримання дотацій, згідно даних бухгалтерського обліку, існувала заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб станом на 01.01.2007 року у сумі 226562,40 грн., яка утворилася за період понад 8 років, та яка рахується станом на 01.01.2008 року в сумі 241748,71 грн. Зазначене підтверджується актом ревізії №24-27-14/103 від 24.06.2008 року (арк. акту 6) та довідкою ТОВ «Джерело» «Дані про нарахування та сплату податків та обов'язкових платежів по СТОВ «Джерело» за 2007 рік».
У зв'язку із зазначеним, 21.07.2008 року міжрайонним контрольно-ревізійним відділом у Новоселицькому та Герцаївському районах контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області позивачу виставлено лист-вимогу №24-27-12/494 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з використанням коштів державного бюджету», шляхом вжиття заходів щодо стягнення з ТОВ «Джерело» - 40799,40 грн. на користь державного бюджету в строк до 23.08.2008 року. Зазначені обставини встановленні постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 року у справі №6/8 за позовом контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до Управління агропромислового розвитку Герцаївської районної державної адміністрації про зобов'язання забезпечити відшкодування бюджетних коштів, а тому відповідно до ч.1 ст.72 КАС України не доказуються при розгляді цієї справи.
У зв'язку з невиконанням Управлінням листа-вимоги №24-27-12/494 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з використанням коштів державного бюджету», щодо вжиття заходів про стягнення з ТОВ «Джерело» 40799,40 грн. на користь державного бюджету в строк до 23.08.2008 року, контрольно-ревізійне управління в Чернівецькій області звернулось до суду з позовом про зобов'язання забезпечити відшкодування бюджетних коштів.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 року у справі №6/8 за позовом контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до Управління агропромислового розвитку Герцаївської районної державної адміністрації про зобов'язання забезпечити відшкодування бюджетних коштів, зобов'язано Управління забезпечити виконання вимоги №24-27-12/494 від 21.07.2008 р. щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавств на загальну суму 40799,40 грн. Зазначена постанова набрала законної сили.
При цьому суд зазначає, що згідно матеріалів справи Управління лист-вимогу міжрайонного контрольно-ревізійного відділу у Новоселицькому та Герцаївському районах контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області №24-27-12/494 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з використанням коштів державного бюджету» до суду не оскаржувало.
31.10.2012 року Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області, яка є правонаступником контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області, листом №24-25-15-15/8255 «Про виконання судового рішення» повторно зобов'язало Управління забезпечити виконання вимоги №24-27-12/494 від 21.07.2008 р. щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства на загальну суму 40799,40 грн.
Однак, як вбачається з наданих відповідачем письмових пояснень (а.с.34-35), ТОВ «Джерело» грошові кошти на загальну суму 40799,40 грн., отримані ним з Державного бюджету України, як дотація, за здану на забій велику рогату худобу та свині, а також компенсація за посів озимих культур, не повернуло.
Суд вважає, що ТОВ «Джерело» зобов'язано повернути до Державного бюджету кошти у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894,40 грн. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905,00 грн., які помилково сплачені на його користь з Державного бюджету України.
Так, відповідно до ч.2 Порядку №348 (в редакції чинній на момент виникнення досліджуємих правовідносин) право на тваринницьку дотацію мають сільськогосподарські підприємства незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, крім сільськогосподарських підприємств, які збанкрутіли, проти яких порушено справу про банкрутство, які перебувають в стадії ліквідації, які мають прострочену більш як півроку заборгованість із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) перед бюджетами та державними цільовими фондами.
Крім цього, згідно ч.6 Порядку №256 (в редакції чинній на момент виникнення досліджуємих правовідносин) право на отримання бюджетних коштів мають сільськогосподарські підприємства, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон-довгунець і коноплі на тресту, крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України.
ТОВ «Джерело» отримало з Державного бюджету України, відповідно до вищезазначених Порядків, кошти у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894,40 грн. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905,00 грн. При цьому суд зазначає, що Управління при прийнятті рішення про надання ТОВ «Джерело» дотацій діяло як суб'єкт владних повноважень на виконання своїх владних управлінських функцій.
Разом з цим, відповідно до акту ревізії міжрайонного контрольно-ревізійного відділу у Новоселицькому та Герцаївському районах контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області №24-27-14/103 від 24.06.2008 року, на момент оформлення дотації ТОВ «Джерело» мало, згідно даних бухгалтерського обліку, заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб станом на 01.01.2007 року у сумі 226562,40 грн., яка утворилася за період понад 8 років, та яка рахується станом на 01.01.2008 року в сумі 241748,71 грн. Зазначена обставина також підтверджується постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 року у справі №6/8 за позовом контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до Управління агропромислового розвитку Герцаївської районної державної адміністрації про зобов'язання забезпечити відшкодування бюджетних коштів та довідкою ТОВ «Джерело» «Дані про нарахування та сплату податків та обов'язкових платежів по СТОВ «Джерело» за 2007 рік».
Отже, враховуючи на наявність у ТОВ «Джерело» на момент отримання вищезазначених дотацій простроченої більше, як півроку заборгованості по сплаті податку з доходів фізичних осіб, слідує, що воно не мало право на отримання відповідно до Порядку №348 та Порядку №256 з Державного бюджету України коштів у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894,40 грн. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905,00 грн.
Тобто, позивачем зазначені кошти ТОВ «Джерело» виплачені помилково.
Відповідно до ч.10 Порядку №348 та п.4 ч.6 Порядку №256 сільськогосподарські підприємства зобов'язані повернути у місячний строк до бюджету кошти дотації у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання
Контролюючим органом, яким в даному разі є міжрайонний контрольно-ревізійний відділ у Новоселицькому та Герцаївському районах контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області, встановлені факти незаконного отримання ТОВ «Джерело» дотації, однак в супереч положень ч.10 Порядку №348 та п.4 ч.6 Порядку №256, відповідач кошти у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894,40 грн. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905,00 грн. до бюджету не повернув.
У зв'язку із відмовою ТОВ «Джерело» добровільно повернути до бюджету кошти у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894,40 грн. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905,00 грн., виходячи зі принципів бюджетної системи України, а також враховуючи, що розпорядником зазначених коштів було Управління, суд вважає, що даний позов підлягає задоволенню у повному обсязі. При цьому суд зазначає, що Управління обрало правильний спосіб захисту державних інтересів.
Щодо позиції відповідача, викладеної у письмових поясненнях, відповідно до якої Управління пропустило встановлені ч.2 ст.99 КАС України строки звернення до суду з адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до абз.2 ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Дослідженням матеріалів витребуваної з господарського суду Чернівецької області адміністративної справи №6/8 за позовом контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до Управління агропромислового розвитку Герцаївської районної державної адміністрації про зобов'язання забезпечити відшкодування бюджетних коштів, встановлено, що позивач у порядку встановленому КАС України не був повідомлений про прийняте Вінницьким апеляційним адміністративним судом рішення за його апеляційною скаргою. Зокрема постанова суду приймалась у порядку письмового провадження, тобто без участі представників сторін у справі, згідно довідки від 30.06.2011 р. копії рішення сторонам не направлялись, у зв'язку із відсутністю матеріально-технічного забезпечення та належного фінансування (копія довідки наявна у матеріалах справи а.с.74).
Про прийняте рішення у адміністративній справі №6/8 Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області, яка є правонаступником контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області, дізналась 30.10.2012 року, коли отримала з Вінницького апеляційного адміністративного суду лист від 25.10.2012 р., №021-28/4530412012, після чого про прийняте судом рішення дізнався і позивач у цій справі. Тобто, сторони у справі №6/8 за позовом контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області до Управління агропромислового розвитку Герцаївської районної державної адміністрації про зобов'язання забезпечити відшкодування бюджетних коштів до 30.10.2012 року не були належним чином проінформовані про прийняте судом рішення, а отже у позивача і не виникало підстав, що дають йому право на пред'явлення позову.
За таких обставин суд вважає, що позивач не пропустив встановленні КАС України строки звернення до суду з позовом. Не подання позивачем позову протягом шести місяців з моменту набрання постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 року у справі №6/8 законної сили, зумовлено об'єктивними причинами не залежними від волі позивача.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивач належним чином обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, тоді як відповідач не обґрунтував свої заперечення на позов.
Керуючись ст.ст.158 - 163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління агропромислового розвитку Герцаївської районної державної адміністрації до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Джерело" (04329808) про стягнення помилково сплачених на його користь з Державного бюджету України коштів у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894 (одинадцять тисяч вісімсот дев'яносто чотири) грн. 40 коп. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905 (двадцять вісім тисяч дев'ятсот п'ять) грн. 00 коп. - задовольнити.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Джерело" (04329808) на користь Державного бюджету України (р/р 31112115700025, код ЄДРПОУ 36749331, МФО 856135 в УДКСУ у Герцаївському районі, код платежу (інші надходження 24060300)) помилково сплачені кошти у вигляді дотацій за здачу на забій великої рогатої худоби та свині у розмірі 11894 (одинадцять тисяч вісімсот дев'яносто чотири) грн. 40 коп. та компенсації за посів озимих культур у розмірі 28905 (двадцять вісім тисяч дев'ятсот п'ять) грн. 00 коп.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.В. Анісімов