ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.01.2013 року Справа № 5005/4826/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Чимбар Л.О.(доповідач),
суддів: Антонік С.Г., Пруднікова В.В.
секретар судового засідання Ревкова Г.О.
представники сторін:
від позивача: Подшебякіна О.М., представник, довіреність № 271/10 від 14.12.12;
від відповідача: Миткалик Є.В., представник, довір. №00.01.00.92 від 08.08.12;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу дочірньої компанії „Газ України" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України", м. Київ на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2012р. у справі № 5005/4826/2011
за заявою комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськтепломережа" про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню, у справі
за позовом дочірньої компанії „Газ України" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України", м. Київ
до комунального підприємства „Дніпродзержинськтепломережа", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
про стягнення 13 444 839 грн. 67 коп.
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 31.05.2011р. у справі №5005/4826/2011 позов було задоволено, стягнуто з Комунального підприємства „Дніпродзержинськтепломережа" на користь Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" 10 522 000 грн. 33 коп. -заборгованості, 861 384 грн. 38 коп. - пені, 1 455 232 грн. 92 коп. -інфляційних нарахувань, 606 222 грн. 37 коп. - річних, 25 500 грн. 00 коп. -витрат по сплаті державного мита та 236 грн. 00 коп. -витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
15.06.2011р. на виконання зазначеного рішення у справі №5005/4826/2011 було видано наказ.
Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськтепломережа" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з заявою про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню, в якій просить наказ господарського суду Дніпропетровської області від 15.06.2011р. №5005/4826/2011 щодо стягнення з Комунального підприємства „Дніпродзержинськтепломережа" 2 922 839 грн. 67 коп. пені і штрафних санкцій визнати таким, що не підлягає виконанню, оскільки заборгованість Комунального підприємства „Дніпродзержинськтепломережа" у розмірі 2 922 839 грн. 67 коп. на час розгляду заяви погашена, шляхом списання відповідно до Закону України „Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію".
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2012р. у справі № 5005/4826/2011 визнано наказ господарського суду Дніпропетровської області від 15.06.2011р. у справі №5005/4826/2011 таким, що не підлягає виконанню частково, у частині стягнення 861 384 грн. 38 коп. -пені, 1 455 232 грн. 92 коп. -інфляційних нарахувань та 606 222 грн. 37 коп. -річних.
Ухвала мотивована тим, що оскільки пеня, інфляційні та річні списані в установленим законом порядку, обов'язок боржника щодо їх сплати відсутній.
Не погодившись з ухвалою місцевого господарського суду дочірня компанії „Газ України" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" подала апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі скаржник, вважаючи, що ухвала суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2012р. у справі № 5005/4826/2011 про визнання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 15.06.2011р. у справі №5005/4826/2011 таким, що не підлягає виконанню частково, відмовити у задоволенні заяви про визнання наказу таким, що не підлягає виконанню частково. В апеляційній скарзі позивач посилається на те, що перелік підстав для визнання наказу таким, що не підлягає виконанню є вичерпним, зазначає, що списання заборгованості є безпідставним, адже рішення у справі набрало законної сили після набрання чинності Законом, а тому заборгованість списанню не підлягає, оскільки станом на 04.06.11р. дана заборгованість в бухгалтерському обліку суб'єктів процедури списання відображена не була. Крім того, між сторонами договорів щодо списання заборгованості не укладалось.
У відзиві на апеляційну скаргу Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськтепломережа" просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду -без змін.
В судовому засіданні 28.01.2013р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухавши доповідь судді -доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали місцевого господарського суду в повному обсязі, Дніпропетровський апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно зі статтею 1 Закону України „Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" від 12.05.2011р., який набрав чинності 04.06.2011р., його дія поширюється на підприємства незалежно від їхніх форм власності, що виробляють, транспортують і постачають теплову та електричну енергію, надають послуги з диспетчерського управління об'єднаною енергетичною системою України, суб'єктів господарювання, що здійснюють постачання природного газу та електричної енергії за регульованим тарифом, Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" та її дочірні підприємства ДК "Газ України", ДК "Укртрансгаз", ДК "Укргазвидобування", ДАТ "Чорноморнафтогаз" та ДП "Енергоринок".
Відповідно до пункту 2.2. статті 2 Закону України „Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" на умовах, визначених цим Законом, підлягають списанню заборгованість (у тому числі встановлена судовими рішеннями) з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані підприємствам, визначеним у статті 1 цього Закону, на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 1 січня 1997 року по 1 січня 2011 року, і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.
Пеня, інфляційні нарахування та річні нараховані відповідачу на заборгованість за природний газ, спожитий протягом жовтня-грудня 2009р. -січня-квітня 2010р.
Списання заборгованості відповідно до Закону України „Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пункт 2.5. Закону України „Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію"). Постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2011р. №894 затверджено Порядок списання заборгованості за природний газ та електричну енергію (надалі -Порядок), який визначає механізм списання заборгованості (у тому числі реструктуризованої) за природний газ та електричну енергію, зокрема із сплати пені, штрафних та фінансових санкцій, що нараховані на заборгованість за природний газ, а також за кам'яне і буре вугілля, газ нафтопереробки, нафтопродукти і природний газ підприємств, що виробляють електричну енергію, перед Держрезервом, яку реструктуризовано відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, відповідно до Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" (далі - заборгованість).
Відповідно до ст. 4 Порядку обсяг заборгованості (у тому числі реструктуризованої) за природний газ визначається з урахуванням вимог законодавства з питань інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, документів та розрахунків і списується: учасниками процедури списання, що здійснюють постачання природного газу за регульованим тарифом або виробляють, транспортують і постачають теплову енергію, перед дочірньою компанією "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" - у сумах, що обліковуються в бухгалтерському обліку таких учасників; компанією "Газ України" - у сумах, що обліковуються в її бухгалтерському обліку, включаючи заборгованість ліквідованих підприємств, що виробляють, транспортують і постачають теплову енергію.
Для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, до складу якої обов'язково входить керівник такого учасника як голова комісії та головний бухгалтер і яка визначає обсяг заборгованості, що підлягає списанню, у розрізі контрагентів; списання заборгованості проводиться на підставі протоколів зазначеної комісії, затверджених її головою; датою списання заборгованості є дата затвердження протоколу (пункт 6 Порядку).
Протоколом від 22.05.2012р. засідання комісії з питань списання заборгованості Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськтепломережа", підписаним головою комісії та всіма її членами, було затверджено обсяги списання заборгованості Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськтепломережа" перед Дочірною компанією „Газ України" з пені, штрафних та фінансових санкцій, які нараховані на заборгованість за природний газ, спожитий з 01.01.2997р. по 01.01.2011р. і не сплачені, в т.ч. по договору від 23.09.09р. №06/09-989БО-3, рішення господарського суду від 31.05.2011р. №5005/4826/2011. На виконання вказаного протоколу було видано відповідний наказ „Про списання заборгованості за природний газ" від 28.05.2012р. №136;
30.05.2012р. за №00.01.0739 Комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськтепломережа" було направлено Дочірній компанії „Газ України" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" повідомлення з інформацією про списання пені, інфляційних нарахувань та річних, які нараховані на заборгованість за природний газ, спожитий з 01.01.2997р. по 01.01.2011р. і не сплачені, в т.ч. по договору від 23.09.09р. №06/09-989БО-3, рішення господарського суду від 31.05.2011р. №5005/4826/2011.
Отже, судом першої інстанції зроблено обґрунтований висновок що, оскільки пеня у сумі 861 384 грн. 38 коп., інфляційні нарахування у сумі 1 455 232 грн. 92 коп. та річні у сумі 606 222 грн. 37 коп. вважаються списаними в установленому законом порядку, то обов'язок боржника щодо їх сплати відсутній.
Необґрунтованими є посилання апеляційної скарги на те, що заборгованість списанню не підлягає, оскільки станом на 04.06.11р. дана заборгованість в бухгалтерському обліку суб'єктів процедури списання відображена не була та між сторонами договорів щодо списання заборгованості не укладалось.
Дійсно згідно п.7 Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію заборгованість зі сплати пені, штрафних та фінансових санкцій (3% річних та індекс інфляції), які нараховані учасникам процедури списання на заборгованість за природний газ, спожитий з 01.07.1997 по 01.01.2011, щодо стягнення яких до набрання чинності Законом розпочата процедура судового врегулювання спору і відсутнє судове рішення, яке набрало законої сили, визначається у відповідних договорах, що укладаються між учасниками процедури списання відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України.
Між тим, вказане положення п.7 Порядку не обмежує ні право суду, ні дію Закону України «Про деякі питання заборгованості за спожитий газ та електричну енергію»і не суперечить йому. Таким чином, законодавством не встановлено обов»язкової вимоги до відображення такої заборгованості в бухгалтерському обліку підприємства на 01.01.10.
Відповідно до ч.4 статті 117 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд ухвалою вносить виправлення до наказу, а у разі якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин, господарський суд визнає наказ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково; якщо стягнення за таким наказом уже відбулося повністю або частково, господарський суд одночасно на вимогу боржника стягує на його користь безпідставно одержане стягувачем за наказом.
На підставі зазначеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що підлягає списанню заборгованість із сплати пені, штрафних та фінансових санкцій, незалежно від того, чи встановлена вона рішенням суду, чи нарахована кредитором; при цьому, списання заборгованості не ставиться в залежність від набрання рішенням суду про стягнення штрафних та фінансових санкцій законної сили до вступу в дію Закону або після; Закон також не вимагає, щоб заборгованість із штрафних та фінансових санкцій обліковувалась в бухгалтерському обліку; необхідним лише є те, щоб ці штрафні та фінансові санкції були нараховані на заборгованість за природний газ спожитий з 01.01.97 по 01.01.11 і не були сплачені станом на 04.06.11.
Незважаючи на те, що правильність суми заборгованості зі сплати пені, штрафних та фінансових санкцій, нарахованої боржнику, у випадку судового вирішення спору доводиться кредитором та встановлюється судом, однак розмір такої заборгованості визначається на підставі договорів, укладених між сторонами, відповідно до положень Цивільного та Господарського Кодексів України. Тому твердження заявника, що заборгованість з штрафних санкцій виникла після набрання чинності вказаного вище нормативного акту, є таким, що не відповідає дійсності та суперечить чинному законодавству.
Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України в постановах від 24.01.13р. №5023/1235/12, від 17.06.12р. №42/135, від 26.04.12р. №5020-3/139, від 31.10.12р. №16/18, від 15.11.12р. №7/2-10, від 01.11.12р. №5013/554/11, від 01.11.12р. №10/20/1663-10, від 17.05.12р. №26/048-11.
На підставі зазначеного вище, судова колегія приходить до висновку, що ухвала господарського суду винесена за умов повного і всебічного дослідження матеріалів справи і норм чинного законодавства, у повному обсязі відповідає фактичним, належним чином дослідженим обставинам справи, тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а ухвала має бути залишена без змін.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103-106 ГПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу дочірньої компанії „Газ України" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України", м. Київ на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2012р. у справі № 5005/4826/2011 - залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05.12.2012р. у справі № 5005/4826/2011 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів до Вищого господарського суду України.
Головуючий Л.О. Чимбар
Суддя С.Г. Антонік
Суддя В.В.Прудніков
Постанова виготовлена в повному обсязі 31.01.2013 року.