ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2013 року (10 год. 05 хв.) Справа № 808/178/13-а м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Лазаренка М.С., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна», третіх осіб Державного реєстратора виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області Савченко Ірини Яківни, Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Шолудько Світлани Володимирівни про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та внесення змін щодо місцезнаходження юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
09.01.2013 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Державної податкової служби( далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна» ( далі - відповідач), третіх осіб Державного реєстратора виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області Савченко Ірини Яківни, Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Шолудько Світлани Володимирівни, про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та внесення змін щодо місцезнаходження юридичної особи за якою вона не значиться.
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідач при зміні юридичної адреси, при здійсненні перереєстрації до м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 3 подало державному реєстратору виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області недостовірні дані - відносно зміни своєї юридичної адреси, оскільки за новою адресою підприємство не знаходиться, внаслідок чого реєстратор вніс до Держаного реєстру записи 17 і 18 в реєстраційній справі відповідача, які фактично не відповідають дійсності, а тому в порушення положень статті 16 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості, що містяться в державному реєстрі є недостовірними. З огляду на викладені обставинами позивач просить скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів щодо зміни місцезнаходження відповідача.
В судове засідання призначене на 28.01.2013 з'явився представник позивача Сілецький Д.Ю.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Надіслані на адресу відповідача ухвали та судові повістки повернулись із відміткою пошти «за зазначеною адресою не знаходиться» з незалежних від суду причин.
Враховуючи те, що процесуальні документи та судові повістки направлялись відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, то згідно ч. 4 ст. 33 та ч. 11 ст. 35 КАС України вважається, що відповідач був належним чином повідомлений про порушення щодо нього адміністративної справи та необхідність надання відзиву.
В судове засідання призначене на 28.01.2013 з'явилась третя особа Державний реєстратор виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області Савченко Ірина Яківна, та надала до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначила, що зміни до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна», а саме нова редакція статуту, зареєстровані державним реєстратором виконавчого комітету Павлоградської міської ради ЗОЛ 0.2012 року, запис № 1 232 105 0017 000352. При проведені державної реєстрації змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна»будь-які зміни відомостей про зміну місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (надалі ЄДР) не вносилися та не реєструвалися. Державна реєстрація змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна» була проведена відповідно до вимог ст.ст. 8, 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
У позові не наведені та не існує жодної правової підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна», проведеної державним реєстратором виконавчого комітету Павлоградської міської ради 30.10.2012 року за записом № 123 210 5001 7000352. Просила в задоволенні позову відмовити.
Третя особа Державний реєстратор виконавчого комітету Запорізької міської ради Шолудько С.В. в судове засідання не з'явилась, причин неприбуття не повідомила, заяв клопотань до суду не надала.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами статей 33, 35, 41, 128 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши її обставини та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «НОВОЛ-УКРАЇНА», згідно довідки від 26.12.2012 №15474371, внесено до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців 10.03.2005р., номер реєстраційної дії 1 232 102 0000 000352, з кодом 33370693 за адресою: 51400, м. Павлоград, Дніпропетровська область, вул. Терешкина, 4.
30.10.2012р. державним реєстратором виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області Савченко Іриною Яківною до ЄДР внесено запис 17 за №1 232 105 0017 000352 про «Державну реєстрацію змін до установчих документів» та запис 18 від 02.11.2012р. за №1 232 107 0018 000352 про «внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», а саме: змінено місцезнаходження відповідача з м. Павлоград, вул. Терешкина 4, на м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева, 6.З.).
Таким чином, Відповідач змінив своє місцезнаходження (юридичну адресу) та, відповідно, був знятий з обліку державним реєстратором виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області і взятий на облік державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради у Комунарському районі М.Запоріжжя.
З метою встановлення фактичного місцезнаходження відповідача возивач звернувся із запитом до ВПМ ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС. Відповідно до отриманої відповіді 25.12.2012 за № 01/08-2447 від Міського комунального підприємства «Основаніє» Департаменту житлового господарства та розподілу житлової площі Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна» договір оренди нежитлових приміщень за адресою вул. Північнокільцева, 3 не укладався.
Таким чином, Відповідач фактично за юридичною адресою: м. Запоріжжя, вул. Північнокільцева,3 вказаною у реєстраційній картці та яка стала підставою для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, не знаходиться.
Не погоджуючись із зазначеною державною реєстрацією, позивач звернувся до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачений перелік повноважень державного реєстратора, якій є вичерпним. Серед вказаних повноважень, зокрема, проводити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою, реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, підпис заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинен бути нотаріально посвідчений. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
Статтею 27 вказаного Закону передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам ч. 8 цього Закону.
Суд зазначає, що позивачем не надано доказів наявності підстав для відмови державного реєстратора виконавчого комітету Павлоградської міської ради у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу відповідача щодо зміни місцезнаходження відповідача відповідно до ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та відповідно зняття останнього з обліку, та не надав жодного доказу щодо неможливості чи відсутності підстав для взяття на облік у виконавчому комітеті Запорізької міської ради.
Також суд зауважує, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
А тому державний реєстратор не наділений повноваженнями давати оцінку змісту рішень учасників відповідача, зокрема щодо зміни місцезнаходження, а відповідальність за законність прийнятого рішення покладається виключно на засновника.
Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатись до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
З матеріалів справи судом з'ясовано, що будь-якого нормативно визначеного порядку реалізації наданих податковому органу повноважень звернення до суду щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, не має. Як і не має передбачених таким порядком підстав для реалізації таких повноважень, а єдиною підставою для звернення до суду з зазначеним позовом є те, що відповідач фактично за юридичною адресою вказаною у реєстраційній картці та яка стала підставою для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи не знаходиться, що є порушення положень статті 16 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Тому, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», який визначає обставини, за яких державна реєстрація може бути скасована.
Так, згідно зі ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Тобто, скасування в судовому порядку рішення загальних зборів Товариства, на підставі якого в подальшому вносились зміни до установчих документів Товариства, має наслідком застосування положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (статті 31 Закону).
Таким чином, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Доказів скасування, оскарження чи визнання недійсними рішень учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна» позивачем не надано. Також позивачем не надано суду доказів визнання повністю або частково недійсними змін до статуту відповідача.
Таким чином, оскільки єдиною підставою звернення до суду є порушення вимог податкового законодавства, а інших, передбачених саме Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», достатніх доказів, які б свідчили про наявність підстав для скасування державної реєстрації зазначених вище змін позивачем не надано, у задоволені позову слід відмовити.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Державної податкової служби до Товариства Товариства з обмеженою відповідальністю «Новол-Україна», третіх осіб третіх осіб Державного реєстратора виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області Савченко Ірини Яківни, Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Шолудько Світлани Володимирівни про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та внесення змін щодо місцезнаходження юридичної особи - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.С.Лазаренко