ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"29" січня 2009 р. Справа №9/2043-А
за позовом Летичівської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Летичів
до Приватного підприємства "Європа-плюс", м. Хмельницький
про стягнення 16935,40 грн. штрафних санкцій
Суддя Олійник Ю.П. Секретар судового засідання Морзюк О.А.
Представники :
від позивача - Варенко О.С. –за дов. від14.10.08,
відповідача - Афадєєв В.В. –за дов. від 4.02.08
У судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частину постанови згідно ст.160 КАС України.
Ухвалою суду від 22.04.08 провадження по справі 9/2043-А зупинено до набрання законної сили рішенням господарського суду Хмельницької області по справі №10/283-НА за позовом відповідача до позивача про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій №0000052321 від 28.01.08.
У зв’язку із вирішенням справи № 10/283-НА ухвалою суду від 25.12.08 провадження по справі поновлено.
Позивач у позовній заяві просить стягнути з відповідача штрафні санкції в сумі 16935,40 грн. згідно рішення №0000052321 від 28.01.08, прийнятого на підставі акту перевірки №2211000 3Ф232 від 05.01.08. При цьому посилаються на положення ст.ст.10, 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, ст.9 Закону України „Про патенування деяких видів підприємницької діяльності”. Представник позивача у судовому засіданні звертає увагу на те, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.12.08. скасовано постанову господарського суду Хмельницької області від 23.06.08, якою визнано протиправним та скасовано рішення позивача №0000052321 від 28.01.08 про застосування до відповідача 16935,40 грн. штрафних (фінансових) санкцій. Посилається на те, що обставини справи не підлягають доказуванню знову згідно ст.72 КАС України.
Відповідач у відзиві на позов та представник у судовому засіданні посилаються на те, що згідно з ч.4 ст.5 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»торговий патент на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу має бути виданий на кожне окреме гральне місце (гральний автомат, гральний стіл). Згідно з ч.3 ст.5 Закону вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлюється в розмірі 4200 гривень на рік «для використання грального автомата з грошовим або майновим виграшем», тобто незалежно від кількості одночасно наданих на такому автоматі послуг. Вказана норма Закону не передбачає встановлення вартості торгового патенту для використання не пов'язаних між собою спільною грою гральних місць одного грального автомата. Відповідно законом встановлений обов'язок придбання торгового патенту на гральний автомат або гральний стіл, а не на окремі гральні місця на них. У контексті ст. 5 даного Закону «гральне місце»- це місце здійснення діяльності у сфері грального бізнесу (наприклад, місце проведення розіграшів), а не місце за гральним автоматом. Зокрема, у ч.2 ст.5 Закону зазначається, що під гральним бізнесом необхідно розуміти діяльність, пов'язану з влаштуванням казино, інших гральних місць (домів), гральних автоматів з грошовим або майновим виграшем. Тому відповідач зобов'язаний був придбати торгові патенти лише на кожен окремий гральний автомат, що і було зроблено в установленому порядку. Застосовані до відповідача штрафні (фінансові) санкції на підставі ч.1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»за своїм змістом є адміністративно-господарськими санкціями (ст.238 ГК України), а саме, адміністративно-господарським штрафом (ст.241 ГК України). Згідно з ст.250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Оскільки адміністративно-господарська санкція у вигляді штрафу за сутністю є конфіскаційною, відповідно до ст.41 Конституції України її можна застосовувати лише за рішенням суду. Рішення позивача було прийняте на підставі акту перевірки від 05.01.2008 р. (день виявлення порушення), відповідно, на даний час минули строки застосування за рішенням суду адміністративно-господарських санкцій за це порушення. Крім того, посилаються на преюдиційне значення ухвали Вищого адміністравтиного суду України від 28.10.08 по справі № 9/261-НА.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Проведеною позивачем перевіркою щодо контролю за здійсненням відповідачем розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу залу гральних автоматів , що розташований за адресою м. Летичів, вул. Шевченка, 1, що належить відповідачу, встановлений факт відсутності торгових патентів на кожне гральне місце грального автомату „П’ятірочка” в кількості 10. Придбано 6 торгових патентів на 6 гральних автоматів з 16-ма гральними місцями. Зазначене свідчить про порушення ст.5 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”. За наслідками перевірки складений акт №2211000 3Ф232 від 05.01.08.
На підставі акту перевірки позивачем прийнято рішення про застосування фінансових №0000052321 від 28.01.08 на суму 16935,40грн.
Згідно наданого позивачем розрахунку штрафна санкція розрахована , виходячи з того, що вартість торгового патенту за 2 місяці 13 днів складає 846,77грн., відповідно штрафна санкція –846,77грн. х 10 х 2 = 16935,40грн.
У зв’язку з несплатою відповідачем штрафу в добровільному порядку , позивачем поданий позов до суду.
Відповідачем вищезазначене рішення оскаржене до господарського суду. Постановою господарського суду Хмельницької області від 23.06.08. по справі №10/283-НА позов відповідача до позивача про визнання неправомірними дії по проведенню 05.01.2008р. перевірки, визнання протиправним та скасування рішення від 28.01.2008р. №0000052321 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 16935,40 грн. задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення позивача №0000052321 від 28.01.08 про застосування 16935,40 грн штрафних (фінансових) санкцій, у решті позову відмовлено. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.12.08. апеляційну скаргу позивача задоволено, постанову господарського суду Хмельницької області від 23.06.08. скасовано та прийнято нову постанову, якою у позові відповідача до позивача відмовлено.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.
Згідно ст.10 Закону України „Про держану податкову службу в Україні” від 04.12.1990 р. із змінами і доповненнями передбачено, що до функцій державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об’єднаних держаних податкових інспекцій віднесено здійснення в межах своїх повноважень контролю за законністю валютних операцій, додержанням установленого порядку розрахунків із споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та її використанням для розрахунків за товари, роботи і послуги, а також за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій, патентів, інших спеціальних дозволів на здійснення деяких видів підприємницької діяльності.
Статтею 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” передбачено право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України. Фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються в судовому порядку.
Згідно пункту 1 статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 23.03.96 року із змінами і доповненнями патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами.
Відповідно до ч.1 ст.8 даного Закону за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого ч.2 ст.7 цього Закону суб’єкти підприємницької діяльності сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торговового патенту за повний термін діяльності суб’єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Актом проведеної позивачем перевірки встановлений факт відсутності торгових патентів на кожне гральне місце грального автомату „П’ятірочка” в кількості 10. Відповідно, позивачем прийнято рішення про застосування фінансових №0000052321 від 28.01.08 на суму 16935,40грн.
Судом враховується, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02.12.08 скасовано постанову господарського суду Хмельницької області від 23.06.08 про визнання протиправним та скасування рішення позивача від 28.01.08 №0000052321 про застосування 16935,40 грн штрафних (фінансових) санкцій, та прийнято нову постанову, якою у позові відповідача до позивача про визнання неправомірними дії по проведенню 05.01.2008р. перевірки, визнання протиправним та скасування рішення від 28.01.2008р. №0000052321 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 16935,40 грн. відмовлено. Відповідно апеляційною інстанцією підтверджена наявність порушень відповідачем ст.ст.1,2,5 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” та правомірність прийнятого позивачем рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій. Тому згідно ст.72 КАС України ці обставини не доказуються при розгляді даної справи.
Посилання відповідача на преюдиційне значення ухвали Вищого адміністравтиного суду України від 28.10.08 по справі № 9/261-НА судом до уваги неприймається, оскільки мали місце інші порушення , інші акти перевірки, рішення та інший податковий орган.
Посилання відповідача на те, що на даний час минули строки застосування за рішенням суду адміністративно-господарських санкцій згідно ст. 250 ГК України, судом до уваги не приймаються. При цьому враховується, що штрафні санкцій до відповідача застосовані рішенням позивача , а не суду у передбачені ст. 250 ГК України строки - протягом шести місяців з дня виявлення порушення і не пізніш як через один рік з дня порушення . Крім того, згідно ч. 1 ст. 223 ГК України при реалізації в судовому порядку відповідальності за правопорушення у сфері господарювання застосовуються загальний та скорочені строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом України, якщо інші строки не встановлено цим Кодексом. Зазначені строки не перебігли.
Оскільки в добровільному порядку сума фінансових санкцій відповідачем не сплачена, а наявними в матеріалах справи доказами підтверджується законність та обґрунтованість рішення позивача про застосування фінансових санкцій, позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 94 КАС України судові витрати по справі покладаються на відповідача у зв’язку із задоволенням позову .
Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 105, 158-163, 167, 254-259, п.п.3, 6 Розділу 7 „Прикінцеві та перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, СУД
П О С Т А Н О В И В :
Позов Летичівської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Летичів до Приватного підприємства "Європа-плюс", м. Хмельницький про стягнення 16935,40 грн. штрафних санкцій задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства „Європа-плюс” м. Хмельницький /вул. Проспект Миру, 60/5, кв.79 , код 31617633/ на користь Летичівської міжрайонної державної податкової інспекції, смт. Летичів /вул. 50-річчя Жовтня, 16, код 35390018/ штрафні санкції в розмірі 16935,40 грн. /шістнадцять тисяч дев’ятьсот тридцять п’ять гривень 40 коп. /.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС Україин сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ю.П. Олійник