Постанова № 28967212, 24.01.2013, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2013
Номер справи
1170/2а-4348/12
Номер документу
28967212
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2013 року Справа № 1170/2а-4348/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні о 13-20 год. адміністративну справу

за позовом: Корпорації «ХХІ століття»

до відповідача: Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

за участю:

секретаря судового засідання - Головача Д.Л.,

представників:

позивача - Виноградової Л.Г.,

відповідача - Бобуха С.А., Скрипник І.І.

Корпорація «ХХІ століття» звернулася з позовом, в подальшому уточненим, до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001440153 від 25.07.2012 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в розмірі 344 761,37 грн., у тому числі 298 171,12 грн. основного платежу та 46 590,25 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що орендна плата за земельні ділянки сплачувалася ним у розмірах визначених договорами оренди землі із змінами, внесеними додатковими угодами до зазначених договорів, оскільки відповідно до п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати є договір.

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки позивачем нараховано податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та січень-квітень 2012 року у розмірі 1% земельного податку, замість 3%, як це передбачено п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, що призвело до заниження позивачем, на думку податкового органу, податкового зобов'язання в сумі 298 171,12 грн., в тому числі 223 628,40 грн. за 2011 рік та 74 542,80 грн. за 4 місяці 2012 року.

В судове засідання з'явився представник позивача, який позов підтримав у повному обсязі. Представники відповідача позов не визнали з підстав, викладених в запереченні на позовну заяву.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 24.01.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 30.01.2013 р., про що повідомлено сторонам під час проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2012 р. посадовою особою Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС відповідно до наказу №645 від 20.06.2012 р. проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Корпорації «ХХІ століття» з питання достовірності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, січень - квітень 2012 року, за наслідками якої складено акт №00050/153/31919835 від 06.07.2012 р., висновками якого є заниження Корпорацією «ХХІ століття» податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 298 171,12 грн., у тому числі 223 628,40 грн. за 2011 рік та 74 542,80 грн. за січень - квітень 2012 року (а.с.7-8).

На підставі акту перевірки №00050/153/31919835 від 06.07.2012 р. Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Кіровоградської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення №0001440153 від 25.07.2012 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в розмірі 344 761,37 грн., у тому числі 298 171,12 грн. основного платежу та 46 590,25 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) (а.с.10).

Судом встановлено, що 16 травня 2006 р. між Кіровоградською міською радою (Орендодавець) та Корпорацією «ХХІ століття» (Орендар) укладено договори оренди землі №169 та №168, зареєстровані у Кіровоградській регіональній філії державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах 26.05.2006 р. за №100 та №101 відповідно. З огляду на зміст зазначених договорів Корпорація «ХХІ століття» приймає в строкове платне користування земельні ділянки розташовані в місті Кіровограді по проспекту Правди, 28 в парку культури і відпочинку ім. 50-річчя Жовтня площею 4999,99 м2 (для розміщення огорожі з вбудованими об'єктами комерційного призначення) і 25250,45 м2 (для розміщення та обслуговування мережі атракціонів, ігрових майданчиків, господарських будівель і споруд) (а.с.23-26, 27-30).

Додатковими угодами №705 та №706 від 01.04.2010 р. до зазначених договорів оренди земельної ділянки визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить за земельну ділянку площею 4999,99 м2 - 2 323,27 грн. на місяць та за земельну ділянку площею 25 250,45 м2 - 6 994,58 грн. (а.с.80-81, 82-83).

31.01.2011 р. Корпорацією «ХХІ століття» подано до податкового органу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік у якій задекларовано орендну плату на 2011 рік згідно з договорами оренди в розмірі 111 814,20 грн., до складу якої віднесено орендну плату в розмірі 27 879,24 грн. (2 323,27 грн. х 12) за земельну ділянку площею 4 999,99 м2, орендовану згідно договору оренди від 16.05.2006 р. №169 та 83 934,96 грн. (6 994,58 грн. х 12) за земельну ділянку площею 25250,45 м2, орендовану згідно договору оренди від 16.05.2006 року №168 (а.с.76-79, 108-111).

17.04.2012 р. Корпорацією «ХХІ століття» подано до податкового органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, в якій уточнено задекларовану суму орендної плати на 2012 рік, у якій, зокрема, задекларовано орендну плату за січень-квітень 2012 року в розмірі 37 271,40 грн. (а.с.65-68, 115-116).

У відповідності до ст.1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. №161-ХІV, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з ч.1, 2 ст.21 зазначеного Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

У відповідності до п.7.3 ст.7 Податкового кодексу України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

З огляду на зміст п.12.1 ст.12 Податкового кодексу України Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає, зокрема, ставки податку та порядок його обчислення.

Відповідно до п.п.9.1.10 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зорів.

З аналізу зазначених норм суд вбачає, що повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів належить виключно Верховній Раді України, при цьому до повноважень органів місцевого самоврядування не належить зміна розмірів ставок загальнодержавних податків і зборів, до яких відноситься, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

У відповідності до п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до змісту п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Зі змісту п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно з п.774.1 ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто для земель промислового призначення не може бути меншою трьох відсотків нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Відповідно до відомостей із договору оренди землі, що є додатком 1 до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, судом встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4999,99 м2 складає 2 787 917,82 грн., а нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 25250,45 м2 складає 8 393 489,71 грн. (а.с.78, 79).

Таким чином, судом встановлено, що розмір орендної плати за вказані земельні ділянки згідно договорів оренди від 16.05.2006 р. №168 та №169 у 2011 році повинен становити 335 442,60 грн. (2 323,27 грн. + 6 994,58 грн.) х 3 х12), у той час як позивачем задекларовано 111 814,20 грн., тобто Корпорацією «ХХІ століття» занижено грошове зобов'язання з орендної плати за 2011 рік у розмірі 223 628,40 грн. (335 442,60 грн. - 111 814,20 грн.).

В судовому засіданні також встановлено, що розмір орендної плати за вказані земельні ділянки у період з січня по квітень 2012 року повинен становити 111 814,20 грн. (2 323,27 грн. + 6 994,58 грн.) х 4 х 3), натомість позивачем задекларовано 37 271,40 грн., а тому Корпорацією «ХХІ століття» занижено грошове зобов'язання з орендної плати за період з січня по квітень 2012 року у розмірі 74 542,80 грн. (111 814,20 грн. - 37 241,40 грн.).

У відповідності до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Відповідно до п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Згідно пункту 7 підрозділу 10 Розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Судом встановлено, що Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області Державної податкової служби, у зв'язку з визначенням податковим органом платнику податків грошового зобов'язання з орендної плати, відносно позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в загальному розмірі 46 590,25 грн., в тому числі за період з січня по червень 2011 р. в розмірі 1 грн., за період з липня по грудень 2011 р. в розмірі 27 953,55 грн. (223 628,40 грн. : 2 х 25%) та період з січня по квітень 2012 року у розмірі - 18 635,70 грн. (74 542,80 грн. х 25%).

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області ДПС правомірно збільшено позивачу грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності та визначено штрафні (фінансові) санкції (штрафи), а тому позовна вимога Корпорації «ХХІ століття» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001440153 від 25.07.2012 р. задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт